Özel halk otobüslerinin ‘mazotu’ Büyükşehir’den

Koronavirüs (Covid-19) salgını belediyeleri de sabote etti.

Başkanlar 31 Mart 2019 yerel seçimleri yıldönümünde bir yıllık çalışmalarını anlatmaya hazırlanırken Covid-19’un mağdur ettiği vatandaşlara kucak açmak zorunda kaldı.

Merkezi ve yerel yönetimler “Sorun Küresel, Mücadele Ulusal” diyerek vatandaşların ve esnafın mağduriyetini en aza indirmek için kolları sıvadı.

Yaşadığım kent Kocaeli’de; Vali Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başta olmak üzere kişi, kurum ve kuruluşlarının uyumlu, ortak çalışmaları öne çıktı.

Komşu kent İstanbul’da ise Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yasaları, bakanlıkları ve belediye meclisini yok sayan açıklamaları dikkat çekti.

Geliniz Kocaeli ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları’nın bu süreçte aldıkları kararlara “Mutlu Kent Kocaeli’de kimse aç ve açıkta kalmayacak” diyen Tahir Hoca’dan başlayalım.

Tahir Başkan, olaya sadece koronavirüs Covid-19 salgını olarak bakmıyor.

Koronavirüs (Covid-19) bulaştırıcıları takip sistemini güçlendirmek ve ağır risk altında olanlara destek vermenin görevleri olduğu bilinciyle hareket ettiğini, aldıkları kararları uyguladıklarını söylüyor.

İşte alınan kararlardan, yapılan uygulamalardan bazıları;

Bir: “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturundan hareket eden Tahir Başkan, pandemi hastaneleri çalışanlarının evlerinden uzakta kalacakları sürede konaklama, ulaşım, yeme, içme, kişisel çamaşır yıkama ve hijyen malzemeleri süre ve maliyet sınırlaması olmadan karşılanıyor

İki: Koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası dahil geçimini sağlayamayan vatandaşlara sadece www.kocaeli.bel.tr adresi üzerinden yapılacak başvurularla 50 bin adet gıda 15 bin adet hijyen paketi desteği başladı.

Üç: 1 Nisan Çarşamba günü başlayan ve devam eden, bugüne kadar 40 bin 255’i bulan başvuru sahiplerinin kolileri evlerine teslim edilmeye başladı. Başvuruda bulunanların e-devlet üzerinden yapılacak sosyal incelemeleri sonrası yardım paketleri evlerine bırakılacak

Dört: KOMEK atölyeleri, Bilim Merkezi ve milli eğitime bağlı okullarla halk eğitim merkezlerinde üretilen maskeler toplu taşıma araçlarında, pazarlarda vatandaşlara ücretsiz dağıtılıyor.

Beş: 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunanlarla geçim sıkıntısı çeken yardıma muhtaç kişilere müracaat etmeleri halinde belge istenmeksizin gıda maddesi, hijyen ve temizlik malzemesi, diğer yaşam ihtiyaçları karşılanıyor.

Altı: Covid-19 salgını bitene kadar sürecek olan ve daha önce açıklanan yardımlar devam ediyor.

SONUÇ: Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, koronavirüs salgını nedeniyle alınacak önlemler, yapılacak yardımlarla ilgili belli bir bütçe ve sınır koymadıklarını söylüyor. A, B, C, D, E planları hangi harcamayı gerektiriyorsa yasaların ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nin verdiği yetki çerçevesinde her türlü önlemi almaya, sağlık çalışanları ve ihtiyaç sahipleri başta olmak üzere herkese yardım etmek konusunda kararlı.

MİNİBÜSÇÜYE MÜJDE

Gelelim; asıl konumuz koronavirüs (Covid-19)’un en fazla mağdur ettiği esnafların başında gelen toplu taşıma araç sahiplerinin sorununu giderecek çalışmaya.

Kocaeli’de Tahir Başkan’ın yetkili bakanlarla görüşerek yasal zeminde başlattığı çalışma ile İstanbul’da Ekrem Başkan’ın yasal olmayan yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyecek açıklamaya.

Önceki akşam Tahir Büyükakın ile konuşurken koronavirüs Covid-19 mağduru olan 2 bin 200 özel halk otobüs sahiplerini rahatlatacak, can suyu olacak çalışmaları olup olmadığını sordum.

Cevabı, “Hocam, koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele etmek, mağdur olanlara yardım etmek, herkese dokunmak bizim görevimiz. Başkanlığını yaptığım Kocaeli’de kimsenin aç ve açıkta kalmaması için çalışıyoruz. Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele ederken kapanan ve üretimi duran işyeri sahipleriyle buralarda çalışanlarla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla tüm bakanlarımız gerekli önlemleri alıyor, destek paketlerini açıklıyor. Bu süreçte mağdur olan özel halk otobüsleri sahiplerinin durumları diğer esnafımızdan farklı olduğundan sorunun çözümü için ilgili bakanlarımızla konuştum. Yapılabilecek destek konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızı da bilgilendirdim. Bakanlığın alacağı kararı bekliyoruz” oldu.

Tahir Hoca, bakanlığın kararının gecikmesi halinde alternatif çözümleri olduğunu anlatırken “Tüm işyerleri kapanırken toplu taşıma hizmetini sürdürürken mazot parasını dahi kazanamayan özel halk otobüs sahiplerinin mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda kooperatiflerle görüşüyoruz. Bizim bakanlığa önerimiz günlük mazotlarını karşılamak yönünde oldu. Bakanlıktan nasıl bir karar çıkacağını bilmiyorum. Gecikme olursa meclisimizi olağanüstü toplayarak özel halk otobüs sahiplerinin günlük mazot ihtiyaçlarını karşılamak yönünde bir karar alarak hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Tahir Başkan’ın bundan önce ve koronavirüs (Covid-19) salgınında olduğu gibi bundan sonrada özel halk otobüs sahipleri dahil mağdur olan herkesin yanında olacağına, herkese dokunacağına hiç şüphem yok.

Dileğim, Tahir Hoca’nın en kısa sürede Kocaeli’de koronavirüs (Covid-19)  bulaşma riskine ve yolcu sayısı yüzde 85 azalmasına rağmen özveriyle çalışan özel halk otobüs sahiplerine can suyu olacak desteği açıklamasıdır.

2 bin 200 özel halk otobüs sahibi bugünlerde Tahir Başkan’dan müjde bekliyor.

******************

 

EKREM İMAMOĞLU “SAMİMİ” DEĞİL!

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın özel halk otobüs sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek için bakanlarla görüşüp yasalara uygun çözüm aradığını yazdım.

İlgili Bakanlıkların Türkiye genelinde çalışan tüm özel halk otobüs sahiplerinin mağduriyetlerini giderecek çalışma yaptığına dikkat çektim.

Sonucu beklerken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun özel halk otobüsleri sahiplerine 30 milyon TL yardımda bulunacağı haberini okudum.

Merak edip araştırdığımda yasal hiçbir dayanağı bulunmadığını, samimi olmadığını ve “siyasi rant” sağlamak amacıyla yapılan bir açıklama olduğunu gördüm.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’nun şehir içi toplu taşıma sektör temsilcileriyle, telekonferans yoluyla gerçekleştirdiği sanal toplantı sonrası yaptığı açıklaması özetle şöyle, “Özel halk otobüsü esnafımıza 30 milyon lira bir ödeme yaptırıyoruz. Bunun planlanan 15 milyonu için puantajları hazırlandı. Bugün ve yarın, paralar hesaplarınıza aktarılacak”.

Ekrem Başkan hızını alamamış " Toplu taşıma esnafının yanında olmaya da devam edeceğiz. Bu anlamda, merkezi yönetimden de bu süreçte, toplu taşıma esnafına özellikle ÖTV indirimi veya destek ödemesi yapmasını da temenni ediyorum” demiş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı “Milli Dayanışma Kampanyası” sonrası bankalardaki yardım hesaplarının bloke edilmesinin ardından İmamoğlu’nuın açıklamalarını anımsadım.

 “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak özel halk otobüs sahiplerine 30 milyon TL yardım yapmak istiyorum ama AK Parti engel oluyor” demek için böyle bir yolu izlediğini düşündüm.

Biraz araştırdığımda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun samimi olmadığını gördüm.

Bir: 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 75. Maddesi “Belediye, belediye meclisinin kararı üzerine yapacağı anlaşmaya uygun olarak görev ve sorumluluk alanlarına giren konularda taşıma işlerini bedelli veya bedelsiz üstlenebilir… Geçici olarak araç ve personel temin edebilir” hükmü yer alıyor.

İki: Genel Sekreter Yavuz Erkut teklifi ve Başkan Ekrem İmamoğlu imzasıyla Mart ayı sonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmek üzere hazırlanan sübvanse ödemeleri yazısında “5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 75/a maddesi ile 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7/f bendi ve 24/r bendi kapsamında İstanbul

Büyükşehir Belediyemizce İstanbul kart entegrasyonu dahil olan tüm toplu taşıma araçları için ilave personel ve yakıt sübvanse yapılması konusunda karar alınmak üzere yazımızın İBB Belediye Meclisi’ne havalesi” yazıyor.

Üç: Nisan ayı başında İETT Genel Müdür Vekili Hamdi Alper Kolukısa tarafından hazırlanan, Ekrem İmamoğlu imzasıyla meclise havale edilen yazıda özetle, “Büyükşehir Belediye Meclis kararıyla belirlenen 77 dar bölgede 3 bin 166 otobüsün çalıştığı hatlarda toplu taşıma yapan işletmecilerden 3 yıl süre ile toplu taşıma hizmeti alınmasına…Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 3 yıl için 4 milyar TL borçlanma yetkisi verilmesine, paranın İETT Genel Müdürlüğü’ne aktarılmasına karar verilmesine” diyor.

SONUÇ:

Bir: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce 2 bin İETT ve 3 bin166 özel halk otobüs sahiplerine ilave personel ve yakıt sübvanse yapılması için değişik tarihlerde meclise havale edilmek üzere hazırlanan tekliflerle Başkan Ekrem İmamoğlu’nun yaptığı açıklamalar birbiriyle çelişiyor.

İki: Farklı tarihlerde hazırlanan tekliflerle yapılan açıklama Başkan İmamoğlu ile ekibinin mecliste çoğunluğa sahip AK Parti Grubu’nu zor durumda bırakmak için düzenlendiğini ve samimi olmadığını gösteriyor.

Üç: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmek üzere hazırlanan teklifte, 3 yıl için 4 milyar TL borçlanma yetkisinin alınarak paranın İETT Genel Müdürlüğü’ne aktarılması Ekrem Başkan’ın “hülle” yaparak kasasına para girmesini sağlamak amacı güdüyor.

Dört: İki ayrı teklif ve bir açıklama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun niyetinin üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu anlatıyor.

Beş: Ekrem İmamoğlu, Ankara’da ilgili bakanların tüm illeri kapsayacak şekilde özel halk otobüsleri sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek için çalışma yaptığını bilmesine rağmen sonucu beklemeden  apar topar açıklama yaparak “siyasi rant” sağlamak, “şov” yapmak ve “rol çalmak” peşinde olduğunu göstererek suçüstü yakalandı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Tillolu - IST BUYUKSEHIR BELEDIYESI OZEL HALK OTOBUSU SAHIPLERINI MAGDUR EDIYOR BAYRAM PARALRI SUBVANSE YARDIMLARI HIC BIRI YATMIYOR MAZTT SOFOR DESTEGI NEREDE

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ağustos 12:27
02

Seert - ozel halk otobusu sahıplerı magdur mazot sofor beledıyenın kestıgı masraflar chp beledıyesı yardım etmıyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Temmuz 22:11
01

3696 - İlk açıklama İstanbul’dan gelsin adam başkanlarla canlı yayında görüşüp istişare yapıp karar alsın ardından sen harekete geç sonra o adama samimi değil de asıl samimi olmayan sizsini bize CHP belediyesini alkışlatıyorsunuz Tahir hoca

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Nisan 20:33


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?