Maske artık zorunlu aksesuarımız

Yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler çoğalıyor. Cumhurbaşkanımızın son yaptığı açıklamayla birlikte yeni önlemler kapsamında market, pazar alanları, toplu taşıma gibi alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

Aslında virüsün ülkemizde görülmesiyle birlikte birçoğumuz önlemimizi alarak maske ve eldiven kullanımına başlamıştık. Ama gerek sosyal medyada gerekse televizyon programlarında görüş bildiren uzmanların fikir ayrılığı bizleri de etkilemiş ve ikileme girmiştik. Neyse ki alınan son kararlarla birlikte maske takalım mı takmayalım mı ikilemine de cevap bulmuş olduk. Artık toplu bir alana girerken maske kullanarak önlem alacağız.

Peki ya maskeyi nasıl, ne kadar sürede kullanmalıyız, kullanırken dikkat etmemiz gereken noktalar var mı? Bu sorulara cevap ararken güvenilir kaynaklara başvurdum. Sağlık Bakanlığı sosyal medya hesabında, Doç. Dr. Mustafa Gökhan Gözel tarafından hazırlanan videolarda, “ tıbbi maske kullanımı, maske nasıl takılır- nasıl çıkarılır ve tıbbi maske kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler” sorularına cevap buldum ve bunları sizlerle de paylaşmak istedim.

İşte o cevaplar,

“Yeni koronavirüs enfeksiyonun en temel bulaşma yolu olan “damlacık ile bulaşma” yayılımını önlemek için gerekli durumlarda tıbbi maske kullanılması, maskenin doğru şekilde çıkarıp takılması, takma öncesi ve sonrası el hijyenini sağlamak oldukça önemlidir.

Tıbbi maske nasıl takılır?


Maske takmadan önce eller su ve sabunla en az 20 saniye yıkanmalıdır. Su ve sabunun olmadığı durumlarda eller 20-30 saniye alkol içerikli el antiseptiğiyle ovalanır. Maskenin katlı kısmı dış tarafta kalacak, üst tarafındaki metal şerit burun köprüsünün üzerine gelecek şekilde takılır. Maske burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak, kenarlardan hava geçişine izin vermeyecek şekilde takılır.

Tıbbi maske nasıl çıkarılır?


Maske, ön kısmına dokunulmadan lastikli ise lastiklerinden tutularak, ipli ise önce alt sonra üst ipi çözülerek çıkarılmalıdır. Çıkarılan maske lastiklerinden veya iplerinden tutularak çöpe atılmalı, çöpün kapağı kapalı tutulmalıdır. Maskeyi çıkardıktan sonra eller su ve normal sabunla yıkanır veya alkol içerikli el antiseptiğiyle ovalanır.

Tıbbi maske kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler,

Tıbbi maskenin burun, ağız ve çeneyi de içerisine alan ön kısmına asla dokunulmamalıdır. Kazara dokunulursa eller su ve normal sabunla yıkanılmalı veya alkol içerikli el antiseptikleriyle ovulmalıdır. Tıbbi maske kullanımı sırasında kirlenir, nemlenir veya yırtılır ise mutlaka yenisiyle değiştirilmelidir. Tıbbi maskeler asla ortak kullanılmamalıdır. Kullanılmış tıbbi maskenin kirlenmediği düşünülse bile asla tekrar kullanılmamalıdır.”

Paylaşılan bu bilgiler doğrultusunda özellikle büyük risk kaynağı olan maskelerin çöpe atılması gerektiğini ben de vurgulamak istiyorum. Maske kullanımının yaygınlaşmasıyla maalesef kullanılmış maske ve eldivenlerin yerlere atıldığını görüyoruz. Lütfen bu konuda duyarlı olalım kullanmış olduğumuz maske ve eldivenleri çöpe atalım, mutlaka çöpün kapağını kapatalım.

** * * * * * * * * * * 

Geçtiğimiz gün başlayan toplu alanlarda maske kullanılması zorunluluğu kapsamında bir soru daha aklımıza geliyor. Tıbbi maske bulamadığımız durumlarda ne kullanacağız?

Maske bulamadığımız durumlarda şal, atkı vb. eşyalarımızı virüsten korunma amaçlı kullanabilir, sonrasında yıkayarak tekrar kullanıma hazırlayabiliriz.

Evde kaldığımız şu günlerde sizlere bir etkinlik önerisi daha sunuyorum.

Hadi maske yapalım!

Malzemeler, temiz bir tülbent, 2 adet kağıt lastiği, zımba, makas.

18 cm *22 cm dikdörtgen şeklinde kestiğimiz tülbentin kısa kenarlarına lastiği koyup uçları içe katlıyoruz. Lastik arada kalacak şekilde birkaç yerinden zımbalıyoruz.

İnternette daha pek çok örnek bulabilirsiniz hatta bu örnekleri çocuklarınızla etkinlik amaçlı kullanabilirsiniz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Semrel AŞÇI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?