Çocuklar her şeyin farkında

Çocuklar her şeyin farkında. Onlara hayatınızdaki iyi şeylerin yanında bazen kötü giden durumları da paylaşmalıyız. Unutmayın ki anlatmamaları, görmedikleri ya da duymadıkları anlamına gelmez.

Özellikle bu dönemde aile içindeki konuşmalar ve televizyonlarda yayınlanan haberler sebebiyle tutumunuzun, tavırlarınızın ve davranışlarınızın yanı sıra kendilerince olaylara yükledikleri anlam kaygı verici olabilir. Duygusal durumunun dengesi için örnek teşkil ettiğinizi unutmayın. Öncelikle çocuklar, ebeveynleri endişelendikçe daha çok endişelenir. Ebeveynleri çocukların hayat direğidir.

Ebeveynlerin ve yetişkinlerin kendi endişeleriyle başa çıkması gerektiği bu dönemde, çocuklara hiçbir şey söylememek ya da geçiştirmek de onların endişelerini artırır. Sokakta maskeli gezenler, haberler, arkadaşlarından duydukları her haber iç dünyalarında daha çok endişeyi tetikler. Çocuklara bilgiler verirken, empatik yaşı unutmayın. Anlayabilecekleri kadar bilgiyi, korkutmadan verin. Çocukları dinleyin, böylece ne bildikleri, nasıl anladıkları ve ne merak ettiklerini öğrenebilirsiniz. Bu durumlara göre yanıtlar verebilirsiniz.

Korkutucu senaryolardan kaçının, olumsuz varsayımlar ve olasılıkları en aza indirin. Temizlik ve hijyen kurallarını abartarak çocukta takıntı haline getirmeyin. Belirsizlik korkuyu, endişeyi artırır. Çocukların yaşamını abartı şekilde kısıtlamayın, ancak “ her şey kader” diyerek de boşlamayın. Unutmayın ki çocuklarınızın arkadaşı olabilirsiniz ancak onlar sizin arkadaşlarınız değildir.

Uyudukları zaman omurilik kemiği (enseden bel çukuruna kadar olan bölge) yani ”güven duvarı” boyunca hafif okşayarak, alçak bir ses tonu ile fısıldar şekilde “seni seviyorum”, “ güvendesin”, “yalnız değilsin” demeyi unutmayın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Uzm. Psk. Angela L. Orge - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?