Paniğe kapılmak yok, panik yaratmak da!

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan, koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka ve ölü sayısı her geçen gün katlanarak artıyor.


Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ) 11 Mart’ta koronavirüsü (Covid-19) pandemi ilan etmesinin ardından tüm ülkelerde önlemler arttırıldı.


An itibariyle dünyada vaka sayısı 600 bini, ölü sayısı 30 bini geçti.


Ölenlerin sayısı Türkiye’de 131’e, İtalya’da10 bine, İspanya’da 6 bine, Fransa’da 5 bin 700’e, Çin’de 3 bin 300’e, İran’da 2 bin 600’e, ABD’de 2 bin 500’e, İngiltere’de bin 20’ye, Hollanda’da 700’ulaştı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda yeni ve ek tedbirler açıklıyor.
Koronavirüs (COVİT-19) salgını ile mücadelede ve alınacak önlemler konusunda Valilerin başkanlığında oluşturulan Pandemi Kurulları çalışmaya başladı.


Türkiye’de OHAL (Olağanüstü Hal) ve sıkıyönetim ilan edilmedi ama vatandaşların sağlığı açısından alınan kararlar, açıklanan önlemler en üst düzeye çıkartıldı.


Hastanelerde ve yurtlarda karantinaya alınan, evlerde zorunlu tutulan yaşlılarla, gönüllü kalan insan sayısı arttı.
“Bana bir şey olmaz” diyen gençler “taşıyıcı” olarak en az yaşlılar kadar potansiyel koronavirüs hastası olabileceklerini bilmelerine rağmen kural tanımamakta ısrar ediyorlar.


Yaşım gereği 9 Mart’tan bu yana evden hiç çıkmadım ama yazılarımı ve haberleri aksatmamaya özen gösteriyorum.


Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, KOÜ Araştırma ve Uygulama hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, Sağlık İl Müdürü Dr. Şenol Ergüney başta olmak üzere etkili, yetkili, uzman herkesle konuşuyorum.


Ankara’daki dostlarım sayesinde Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu çalışmalarını yakından takip ediyorum.
Akşamları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve uzmanların koronovirüs açıklamalarını izlemek üzere televizyon karşısına geçip kanal kanal dolaşıyorum.


Mart ayı başından buya gördüğüm ve edindiğim izlenimleri paylaşmak istiyorum;


Bir: İtalya ve İngiltere’nin koronavirüsle mücadelenin ilk günlerinde demokrasi ve özgürlüklerin öne çıkarılması sonucu geldiği noktayı gören Cumhurbaşkanı Erdoğan, haklı olarak ve zamanında otoriter bir tutum sergileyerek aldığı tedbirlerle büyük takdir topladı.


İki: Koronavirüs salgının Türkiye’de görülmesiyle birlikte Sağlık Bakanı Koca, samimi ve şeffaf açıklamalarıyla Türkiye’de güvenilir isimler arasında ilk sırada yer aldı.


Üç: Her akşam değişik televizyon kanallarında konuşan Bilim Kurulu üyelerinin ortak dil kullanmak yerine farklı açıklamalarda bulunmaları kafaları karıştırdı.


Dört: Yazılı ve görsel basın ile internet kanallarında ulaşılan bilgileri yetkililere doğrulatmadan kullanan gazeteciler bilgi kirliliği yar attı. Örnek mi?


1)Gerçek olmayan hastanede koronavirüsten 2 kişi öldü haberinin yapılması.


2) Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap’a ait olmayan “Bu işim odağı İstanbul ve Kocaeli” cümlesinin söylendiği doğrulatılmadan doğruymuş gibi kamuoyu ile paylaşılması.


3)Yurt dışından gelen ve yurtlarda karantinaya alınanlarla evlerde kalanların rakamlarının vaka sayısıymış gibi algı yaratacak haberlere yer verilmesi.


Beş: Valiliğin açıklamalarını farklı manşetlerle okurlarla paylaşan gazeteler ve siteler paniğin ötesinde korkuya neden oluyor.

TESTLER BAŞLIYOR


Dünyada koronavirus salgınından ölenlerin sayısının 30 bini, Türkiye’de 100’ü geçtiğini öğrenen genç yaşlı büyük çoğunluk bugünlerde test yaptırmak istiyor.


“Ben kendime test yaptırmak istiyorum, koronavirus ile karşılaştım mı merak ediyorum” diyerek bazı hastanelerde sosyal mesafeye uymadan uzun kuyruklar oluşturuyor.


Sağlık Bakanlığı iznine tabi olan ve ücretsiz yapılan yeni koronavirüs testi, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarıyla üniversite Araştırma ve Uygulama Hastaneleri'nde yapılıyor.


Kocaeli’de geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı'ndan sağlanan kitlerle Üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanesi PCR laboratuvarında koronavirüs testleri yapılmaya başladı.


Sağlık İl Müdürlüğü Halk Sağlığı laboratuvarında kurulan koronavirüs test cihazı PCR’de eğitimleri tamamlanan personel tarafından bugün başlayacak.


Amaç; karantinaya alınan ya da koronavirüs şüphesi görülen vatandaşların testlerini yaparak en kısa zamanda tanı konulmasını sağlamak, pozitif çıkanların durumlarına göre yoğun bakıma almak ya da solunum cihazına bağlamak.


Umarım; İstanbul’da koronavirüs testi yaptırmak için hastane bahçelerinde oluşturulan uzun kuyruk görüntülerinin benzerlerine Kocaeli’de rastlamaz, haber yapmayız.


SONUÇ: Dün konuştuğum Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli’de an itibariyle korkulacak, panik yapacak, sıkıntıya yol açacak bir durum yok. Bu yarın koronavirüsün Kocaeli’ye de gelmeyeceği anlamına gelmez. Tüm önlemlerimizi aldık. Vatandaşlarımızdan alınan tedbirlere uymalarını, özellikle evlerinde kalmalarını istiyoruz. Devleti aldığı önlemlere vatandaşlar da uyarsa bu koronavirüs salgınından en az zararla kurtuluruz” dedi.


Neymiş efendim?


Devletimize güveneceğiz. Sayın Valinin aldığı kararlara harfiyen uyacağız. Panik ve korku yaratan ve bilgi kirliliğine neden olan yayınlardan, açıklamalardan kaçınacağız.


Panik yapmayacağız, panik de yaratmayacağız!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?