Cumhurbaşkanı ne dedi, Vali Aksoy ile ne konuştuk?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma günü saat 22.00’de “Ulusa Sesleniş” konuşması yapacağını açıklanmasının ardından 83 milyon televizyon ekranlarının karşısına geçti.


Özetle, “Daha çok fedakarlık yapmak gereken bir döneme girdik. Rehavete kapılmayacağız. Paniğe asla kapılmayacağız. Bir yandan devlet olarak tedbirleri alacağız vatandaşlarımız da bireysel tedbirleri alacak” dedi.
Giderek yaygınlaşan ve can alan kovid-19 salgını ile ilgili Bilim Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda alınan ek tedbirleri açıkladı.


30 Büyükşehir Valisi'ni, tedbirleri kararlılıkla ve titizlikle uygulamaya çağırdı.
Vatandaşlardan açıklanan tedbirlere uymalarını, bilim insanlarının tavsiyelerine kulak vermelerini istedi.


Saat 22.30’da Vali Hüseyin Aksoy’u aradım. Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan ek tedbirleri konuştuk.
Ne konuştuğumuza geçmeden önce Sayın Cumhurbaşkanının açıkladığı 7 maddelik ek tedbirleri hatırlayalım;


1- Şehirlerarası seyahatler bundan böyle valilik iznine bağlanmıştır.
2- Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek
çalışama geçilecektir.
3-Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanacaktır.
4-Piknik alanları, ormanlar, ören yerleri gibi alanlar hafta sonları kapalı olacak, hafta içi de buralarda hiçbir şekilde toplu olarak bir arada bulunulmayacaktır.
5-Askerlerimiz 14 gün kuralına uygun bir şekilde kontrollü olarak celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacaktır.
6-Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir.
7- Tüm illerimizde valilerimizin başkanlığında pandemi kurulu oluşturularak alınan tedbirlerin takibi yapılacak, gerektiğinde o şehre mahsus ilave tedbirlerde yine burada kararlaştırılacaktır.


Sayın Cumhurbaşkanı tedbirleri açıkladıktan sonra, “Şimdi asıl önemli olan yere geliyorum. Bu tedbirlerin başta İstanbul, Ankara, İzmir, KOCAELİ gibi büyükşehirlerimiz olmak üzere 30 büyükşehrimizin tamamında titizlikle uygulaması kararı uygulamaya geçmiştir…” dedi.

NEDEN KOCAELİ?
Sayın Cumhurbaşkanını dinledikten sonra benim gibi bir çok kişinin aklına, “Şimdi asıl önemli olan yere geliyorum. Bu tedbirlerin başta İstanbul, Ankara, İzmir, KOCAELİ gibi büyükşehirlerimiz olmak üzere 30 büyükşehrimizde uygulanacaktır” cümlesi takıldı.


İstanbul, Ankara ve İzmir’i anlıyorum ama neden diğer 26 büyükşehir değil de KOCAELİ?
Koronavirüs ile ilgili tedbirlerin açıklandığı bir konuşmada, Kocaelilerin kafasına takılan bu soruyu Vali Aksoy’a da sordum.


Sayın Valinin cevabı, “Valilik olarak tüm tedbirleri aldık, almaya da devam ediyoruz. Kocaeli’de koronavirüs ile ilgili sorun ve sıkıntı yok. Sayın Cumhurbaşkanımız, Kocaeli’nin bir sanayi kenti ve ekonominin önemli merkezlerinden biri olması, stratejik tesislerin bulunması nedeniyle Türkiye için önemine dikkat çekmek için Kocaeli’den bahsetmiş olacağını düşünüyorum” oldu.


Allah biliyor ya, Kocaeli adının İstanbul, Ankara, İzmir ile birlikte anılmasından bir an paniklemiştim.
Ama Vali Aksoy’un düşüncelerini dinledikten sonra rahatladım.
Kocaeli’nin Cumhurbaşkanı tarafından önemsenmiş olmasına da sevindim.

NELER KONUŞTUK?
Gelelim, gecenin bir yarısında Sayın Vali ile neler konuştuğumuza?


Farkındalık yaratan toplumsal sorumluluk projeleriyle tanıdığım Vali Aksoy, koronavirüs (korona-19) salgının Türkiye’de de görülmesiyle Kocaeli’de aldığı önlemlerle de beni yanıltmadı.


Tecrübesi, bilgi ve birikiminin yanı sıra aldığı önlemlerle güvenlik, eğitim, sağlık başta olmak üzere her alanda Kocaeli’nin örnek ve model il olarak anılmasını sağlayan Sayın Vali ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ek tedbirler ve yeni oluşturulacak Pandemi Kurulu dahil her şeyi konuştuk.


Gecenin bir yarısı olmasına rağmen Sayın Vali her soruma açık yüreklilikle cevap verdi, görüş ve düşüncelerini anlattı.


Ama en çok önemsediğim ve dikkatimi çeken cümlesini paylaşmak istiyorum, “Kocaeli’de yaşayan vatandaşlarımız rahat olsun. Koronavirüs salgının yayılmaması için her türlü önlemi aldık. Ek tedbirlerle önlemlerimizi arttıracağız. İl Güvenlik Kurulunun çalışmalarını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda Pandemi Kurulu olarak yürüteceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda açıkladığı tedbirlere eksiksiz uyalım. 65 yaş ve kronik rahatsızlığı olanların yanı sıra tüm vatandaşlarımızı kendilerini gönüllü karantinaya almaya yani evden çıkmamaya davet ediyoruz. Sosyal mesafede kalmaya özen gösterelim. Vatandaşlarımızın zor kullanmadan gönüllü karantinaya uyacaklarına inanıyorum”.


SONUÇ: Gecenin bir yarısında konuşma isteğimi geri çevirmeyen, sorularımı açık yüreklilikle cevaplayan Vali Hüseyin Aksoy’a teşekkür ediyorum.


65 yaş üzeri ve koronavirüse karşı riskli grupta kronik rahatsızlığı bulunanlara, “ sokağa çıkma yasağı ve evde karantina uygulaması” getirildiği 12 Mart’tan buyana evde kalan biri olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Vali Aksoy’un açıkladığı tüm tedbirlere uyalım.


Taşıyıcı olan ama dirençleri nedeniyle hastalanma riski az olan gençler başta olmak üzere tüm vatandaşları mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaya evde karantinaya davet ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?