Büyükakın’a ‘su’ teşekkürü

Koronavirüs (Covid-19) salgını dünyayı sarsmaya, vaka ve ölü sayısı artmaya devam ediyor.

83 milyonun yüzde 80’i “ evde kal” çağrılarına uyarak evlere kapandı.

İnsanlar korku ve panikle Bilim Kurulu Üyeleri’nin salgınla ilgili söyleyeceklerini merak ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan televizyondan ulusa seslenerek, Sağlık Bakanı Koca ve bakanlar yaptıkları açıklamalarla ülkede “Virüs Seferberliği” ilan edildiğine dikkat çekiyor.

Valiler, başkanlar dünyayı esir alan virüsle mücadele konusunda neler yapmaları gerektiğini anlatıyor.

Vatandaşlardan hastalığa yakalanmamak, yayılmasını önlemek ve mağdur olmamak için kurallara uymalarını istiyor.

Cumhurbaşkanı ve bakanlar peş peşe açıkladıkları kararlarla virüsün ekonomide yaratacağı hasarı en aza indirebilmek için aldıkları önlemleri 83 milyon ile paylaşıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da Kocaeli’de yaşayan 2 milyonun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 7/24 özveriyle çalışıyor.

Virüsle mücadele ederken tek kişinin bile mağdur olmaması ekibiyle günün her saatinde vatandaşlardan gelecek istekleri yerine getiriyor.

En çok da virüsle mücadelede en etkin yöntemin hijyen olduğunun bildiğinden geçtiğimiz günlerde su zammını erteleyeceğini, tarifeleri değiştireceğini açıkladı.

 

ZAM 7 AY ERTELENDİ

Bugün İSU Olağanüstü Genel Kurulu var.

Tahir Hoca, sosyal medya hesabında paylaştığı su zammının 2 ay daha erteleneceği, kademeli tarifenin kaldırılacağı müjdesinin kararını genel kurulda alacak.

Geliniz bugün yapılacak İSU Genel Kurulunda alınacak 890 bin su abonesini yakından ilgilendiren kararlara bakalım;

Bir: Daha önce Ocak, Şubat, Mart olmak üzere açıklanan, geçtiğimiz günlerde Nisan ve Mayıs aylarında da erteleneceği müjdesi verilen su zammı bugünkü toplantıda İçişleri Bakanlığı’nın belediye meclis ve genel kurulları Nisan, Mayıs, Haziran aylarında yapılamayacağı yönündeki kararı doğrultusunda Haziran ve Temmuz aylarını da kapsayacağından 7 ay ertelenmiş olacak.

İki: Ocak ayında suyun birim fiyatına yapılan TÜFE zammı (10 metreküpe kadar olan suyun birim fiyatı 2,31 liradan 2,58 liraya çıkarılmıştı) Tahir Hoca’nın açıkladığı gibi toplam 5 ay (3+2) değil bugünkü toplantıda alınacak kararla 7 ay (3+2+2).

Üç: Su tarifesindeki kademeli fiyat artışı (10 metre küp ve daha fazlası) kaldırılacak. Su abonesi ne kadar su kullanırsa kullansın (ister bir ton, ister 30 ton) en düşük, 1.kademeden ödeyecek.

Dört: Tahir Hoca’nın almış olduğu bu kararla 890 bin su abonesinin İSU’ya maliyeti aylık yaklaşık 10 Milyon, 7 ayda 70 Milyon TL.

Beş: Bakmayın siz muhalefetin su zammının süreli ertelenmesine her olumlu kararın ardından “çarşı her şeye karşı” mantığıyla “Bu süreçte suya zam yapılmasın” açıklamasıyla karşı çıktığına. İSU gelirlerinin yüzde 10’unu İller Bankası, yüzde 90’ını abonelerin karşıladığını düşündüğümüzde mümkün olmadığı görülecektir.  

SONUÇ; Tahir Hoca, su zammının ertelemesi başta olmak üzere her zaman olduğu gibi koronavirüs (Covid -19) salgını sürecinde aldığı önlemler, 7/24 özverili çalışmayla verdiği hizmetlerle “teşekkürü” fazlasıyla hak ediyor.

****

EVLERDE SU TÜKETİMİ ARTTI

İSU Genel Kurul öncesi dün, Genel Müdür Ali Sağlık ile koronavirüs (Covid -19) salgını sürecinde su tüketimini konuştuk.

Ali Bey’in verdiği rakamlar, vatandaşların virüs salgınından korunmak için bol su kullanarak hijyene dikkat ettiklerini gösteriyordu.

Genel Müdür Sağlık’ın verdiği bilgiye göre okullar, üniversiteler tatil, suyun en çok kullanıldığı lokanta ve kuaförler başta olmak üzere iş yerleri kapalı, fabrikaların çoğu düşük kapasite ile çalışıyor, kamu kurum ve kuruluşlarında iş yerinden çalışma uygulaması başlatıldığı bir dönemde su tüketiminde bir değişiklik olmamış.

Ama 320-340 bin ton su kullanımı işyerlerinde azalırken meskenlerde 25-30 bin ton artmış.

Küçük bir not, meskenlerdeki su kullanımın yeni yerleşim yerleri ve sitelerde kırsal bölgelere göre daha fazla imiş.

Meskenlerde su artışının 25-30 bin TL artması; Tahir Hoca’nın Ocak ayında alınan suya zam kararını 7 ay ertelemesinin lafta kalmadığını vatandaşları önemli ölçüde rahatlattığını gösteriyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?