Hani devlet, “pandemiye” hazırlıksız yakalanmıştı!

İki hafta öncesi; depremi, evsel katı atık bertaraf tesisi, KORTAŞ iskelesini, Halkevini, Huzurevini, Cedit Kentsel Dönüşümü, CHP İl Başkanlığı seçimini, Kocaelispor’un şampiyonluğunu konuşuyorduk.

27 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) hastalığı yalnız dünyanın değil Türkiye ve Kocaeli’nin de gündemini değiştirdi.

114 ülkede 118 bin vakanın görülmesi ve 4 bin 291 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 11 Mart’ta koronavirüsü (Covid-19) pandemi ilan etti.

Dünyada vaka sayısı toplamı 350 bini, can kayıpları 15 bini geçerken testi pozitif çıkan 100 binden fazla kişi gördüğü tedavi sonucu iyileşti.

Dünyada en fazla vaka görülen ülke 85 bin 500 ile Çin, en fazla kişinin hayatını kaybettiği ülke 7 bin ile İtalya oldu.

Dünyayı alarma geçiren koronavirüs salgını ülkemizde ilk kez 11 Mart’ta bir kişide görüldü.

24 Mart Salı akşamı itibariyle vaka sayısı 1872, ölen kişi sayısı 44 olarak açıklandı.

170'ten fazla ülkeye yayılan koronavirüsün (Covid-19) Türkiye’de görülmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı’nca önlemler alınırken Sağlık Bakanlığı başkanlığında Bilim Kurulu oluşturuldu.

Her derecedeki resmi ve özel okullar, üniversiteler tatil edildi, sınır kapıları kapatıldı, 65 yaş ve kronik rahatsızlığı olanlar evde karantinaya alındı, umre ve yurt dışından gelenler yurtlara yerleştirildi, bazı hastaneler karantina hastanesine dönüştürüldü, spor karşılaşmaları iptal edildi, kamu kurumlarında evden çalışma uygulaması başladı, gazeteler dönüşümlü çıkacak, AVM’ler dahil birçok işyeri kapatıldı.

Sizin anlayacağınız, ülke çapında “Yeni Koronavirüs Seferberliği” başlatıldı.

2019/5 SAYILI GENELGE

Gelelim asıl konumuz, “Hani devlet, “pandemiye” hazırlıksız yakalanmıştı!” başlığına.

Cumhurbaşkanı başta olmak üzere Sağlık ve İçişleri Bakanları dahil tüm bakanlar koronavirüs salgını ile ilgili önlemleri açıklarken bazı çevreler nedense alışkanlıklarından vazgeçmiyor.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlar, televizyonlardaki konuşmalar, köşe yazarlarının yazıları bırakın hiçbir şey yapılmadığı özveriyle çalışan kişi ve kurumları acımasızca eleştiriyorlar.

Cumhurbaşkanı’ndan bakanlara tüm yetkilileri “yargısız idam” ediyorlar.

Kimin nerede ne yazdığını, ne söylediğini yazmayacağım, bilen biliyor.

Ama devletin pandemi konusunda hazırlıksız yakalandığını iddia edenlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 13 Nisan 2019 tarih ve 30744 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 2019/5 Sayılı Genelge’sini hatırlatmakla yetineceğim.

Söz konusu Resmi gazetenin 55. sayfasında yer alan genelgenin konusu, “KÜRESEL GRİP SALGINI (pandemi).

Geliniz yaklaşık 11.5 ay önce yayınlanan genelgede yazılanlara göz atalım:

Bir: İnflüenza griplerinin yol açtığı bir solunum hastalığı olup zaman zaman pek çok kişinin ölümüyle sonuçlanan salgınlara neden olurken zaman zaman da küresel çapta görülen ve pandemi olarak adlandırılan salgınlara neden olabilmektedir.

İki: Yeni tip bir influenza virüsünün ortaya çıkmasıyla daha önce hiç teması olmayan veya virüsün yol açabileceği enfeksiyonun gelişmesine yatkın olan kişilerin önemli bir kısmının etkilenmesiyle pandemi ortaya çıkabilmektedir. Nüfusun büyük çoğunluğunu etkileyebilecek böyle bir pandemi ihtimaline karşı kamu kurum ve kuruluşlarınca önlem alınması gerekmektedir.

Üç: Bakanlıklarla kamu kurum ve kuruluşlarının pandemiye yönelik görev ve sorumlukları Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanacak, günlük uygulanacak.

Dört: Pandemi sırasında yapılacak çalışmaların belirlenmesi ve pandeminin toplumdaki etkisinin azaltılması amacıyla valiliklerin koordinasyonunda “Pandemik İnfluenza İl Hazırlık ve Faaliyet Planı” hazırlanacak.

Beş: İl Sağlık Müdürlükleri pandemi hazırlık çalışmaları yaparak hastane ve tedavi merkezlerinin yanı sıra kamu kurumlarında da sağlık hizmeti verebilmesi için ilde ihtiyaç duyulan ek hizmet, birim, alan, araç ve malzemelerin tedariki ile  bunların hizmete sunulmasını planlayacaktır.

Altı: Pandemi döneminde kamu hizmetlerinde herhangi bir aksaklığa yol açmayacak şekilde alınacak.

Neymiş efendim; Devlet pandemiye karşı aylar öncesi önlem alarak genelge bile yayınlamış.

Kısaca, devlet pandemiye hazırlıksız yakalanmamış!

Aylar önce yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde; bugünlerde dünyayı sarsan ne zaman sona ereceği bilinmeyen koronavirüs (COVİD-19) sürecinde yaşananlara alınan önlemleri anlatılmış.

Peki genelgeye sorumlu bakanlar, valiler, kamu kurum ve kuruluşları uyuyor mu?

Elbette uygulamada aksaklıklar oluyor ama gördüğüm kadarıyla Sağlık ve İçişleri Bakanları başta olmak üzere tüm bakanlarla valilerin, başkanların alınan kararlara riayet ediyorlar, gereğini yapıyorlar.

Hiç aksama yok mu derseniz?

Devletin aldığı önlemler arasında elbette var.

Ama koronavirüs (COVİD-19) salgınının daha fazla yayılmaması vaka ve ölü sayısının başı çektiği İtalya başta olmak üzere diğer ülkelerin boyutuna ulaşmaması için devlerin gösterdiği duyarlılığı ve aldığı önlemlere vatandaşların da uyması gerekiyor.

SONUÇ; bakanların açıkladığı, valilerin uyguladığı kararlara küçük büyük, genç yaşlı, kadın erkek ayırım yapmadan eşit uyalım. Korku ve panik yaratacak açılamalardan, sosyal paylaşımlardan, haberlerden, yorumlardan kaçınalım. Bilgi kirliliğine neden olan haberler yerine bakanların ve valilerin yaptığı açıklamalara itibar edelim. Herkesin canının burnunda olduğu, hayatta ve ayakta kalmanın derdine düştüğü bir dönemde; kini, öfkeyi, nefreti bir kenara bırakalım enerjimizi koronavirüs (COVİD -19) salgınını en az zararla nasıl atlatırız konusunda harcayalım.

************

TÜRKİYE’NİN İLK TÜBİTAK FEN LİSESİ HAYIRLI OLSUN


20 Mart Cuma günü, Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in “TÜBİTAK Fen Lisesi” hayalini yazmıştım.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü,  “TÜBİTAK Fen Lisesi’nin” açılış ve 2020-2021 eğitim öğretim yılında 90 öğrenci alacağıyla ilgili 24 Mart tarihli yazıyı gönderdi.

Türkiye’nin TÜBİTAK bünyesinde açılan ilk fen lisesinin Kocaeli’de açılacak olması nedeniyle hızına, performansına, enerjisine yetişilemeyen Rasim Hoca’nın keyfine diyecek yok.

Kocaeli’de 8 fen lisesi varken yenisini hem de TÜBİTAK Yerleşkesi’nde açmak sıradan bir iş olmadığı gibi kolay da olmadı.

TÜBİTAK-2020 yarışmasında lise öğrencilerinin kazandığı 6 birincilik, 3 ikincilik ve 3 üçüncülük TÜBİTAK’ın Kocaeli’de fen lisesi açılması talebinin önündeki engelleri kaldırdı.

Vali Hüseyin Aksoy’un yakından ilgisi, Müdür Fehmi Rasim Çelik ve lise öğrencilerin yarışmalardaki başarısı Kocaeli’ye 9’uncu fen lisesini kazandırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan protokol doğrultusunda Kocaeli Fen, Muammer Dereli Fen, Şehit Özcan Kan Fen, Gölcük Fen, Körfez Fen, Yücel Boru Fen, Çayırova 15 Temmuz Şehitleri Fen, Darıca Fen Lisesi’nden sonra TÜBİTAK Fen Lisesi’nin açılmasıyla Kocaeli’deki fen lisesi sayısı 9 oldu.

Bakanlığın onayı sonrası TÜBİTAK Yerleşkesi’nde açılacak TÜBİTAK Fen Lisesi’nde birinci yabancı dil İngilizce olacak.

Şimdilik 3 şube açılacak ve 30’ardan 90 öğrenci alınacak.

Önümüzdeki sene çok amaçlı laboratuvarları, salonları, sınıfları bulunan okul binasının yapılmasıyla şube sayısı çoğalacağından öğrenci sayısı da artacak.

Rasim Hoca’nın verdiği bilgiye göre, LGS’de yüksek puan alan öğrencilerden yapılacak mülakatta başarılı olanların okuma hakkını kazanacağı TÜBİTAK Fen Lisesi, TÜBİTAK Yerleşkesi’ndeki derslikleri ve 200 öğrenci kapasiteli pansiyonu olan binada eğitim-öğretime başlayacak.

TÜBİTAK Fen Lisesi onayının gelmesinin ardından sırada geçtiğimiz günlerde Bizim Yaka Gazetesi’nin duyurduğu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan Seka Film Platosu’nda Televizyon-Sinema Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) var.

Türkiye’de ilk olması bakımından program yazılımlarının devam ettiği TV-Sinema MTAL’nin yeni eğitim-öğretim yılına yetiştirilmesi ve Eylül’de öğrenci alması bekleniyor.

Açılması planlanan bir diğer lise, Kandıra Akçakoca Anadolu Lisesi.

Akçakoca Anadolu Lisesi proje okul olurken, LGS’ye giren öğrenciler tercih edecek.

 

5 BİN 50 LİTRE DEZENFEKTAN

TÜBİTAK Fen Lisesi açılış haberini veren Rasim Hoca, müjdelere devam etti.

İzmit MTAL Kimya Bölümü’nde üretilen İSOKİM patentli hijyen losyonunun okullardan sonra kaymakamlık ve belediyelere de gönderildiğini söyledi.

Sevgili Fehmi Rasim Çelik, koronavirüs salgınının yayılmasının ardından ilçelerde alınan hijyen önlemlerine katkıda bulunmak amacıyla 12 ilçeye bin 10 bidondan oluşan 5 bin 50 litre Hipoklorit bazlı özel hijyen dezenfektan gönderdi.

Kaymakamların “Vefa Ziyaretleri” kapsamında kullanacağı ve dağıtacağı İzmit MTAL Kimya Bölümü’nde üretilen İSOKİM patentli hijyen losyonu büyük ilgi ve takdir gördü.

Rasim Hoca’nın yeni gündemine baktığımızda; kolonya, cerrahi maske, ve koronavirüs tulumu.

Eğitimde kaliteyi arttıran, başarı çıtasını yukarılara çıkaran Rasim Hoca, koronavirüs salgınının ardından Hipoklorit bazlı özel hijyen dezenfektan, maske, kolonya, tulum üretimi ile teşekkürü de takdiri de fazlasıyla hak ediyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?