KSO Bizimköy Engelli Köyü'nde para sağlığın önüne geçti

Dünya genelinde hızla yayılan koronavirüs (Covid-19) ülke, din, dil, cinsiyet ayırımı yapmadan hızla yayılıyor.

Vaka ve ölü sayısının artması üzerine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) "pandemi" ilan etti.

Tüm dünyada alarm verildi, sınır kapıları kapatıldı, çoğu ülkelerde sıkıyönetim ilan edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu, bakanlar valiler, belediye başkanları önlemleri artırdı.

Covid-19 virüsü bulaşan kişi sayısı 300 bine ulaşırken ölü sayısı 13 bini geçti.

Türkiye’de an itibariyle vaka sayısı 947, ölen kişi 21 olarak açıklandı.

Okullar ve üniversiteler tatil edildi, toplu namaz kılışlar yasaklanırken camiler, lokantalar, kuaförler dahil alışveriş merkezleri, işyerleri, umuma açık tüm yerler kapatıldı.

Spor karşılaşmaları, söyleşi, konser, sinema, tiyatro, sergi, açılış gibi tüm etkinlikler ertelendi.

Yurt dışı uçuşlar durdurulurken umre ve yurt dışından gelenler yurtlarda ve hastanelerde 14 günlük karantinaya alındı.

Vatandaşların bir arada olmaları, 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkmaları yasaklandı.

Sokağa çıkma yasağı demişken, sadece 65 yaş üzeri, kronik rahatsızlığı bulunanlar ve bağışıklık riski taşıyanlar kadar onların yakınlarının da dikkatli olmaları büyüklerini ziyarette mesafeli durmaları gerekiyor.

Toplu asker uğurlamaları koronavirüs salgınını arttıracağı gerekçesiyle ertelendi.

Cumhurbaşkanlığı’nın tüm bakanlıklara, belediyelere, kurum ve kuruluşlara gönderdiği 13 Mart 2020 tarihli genelgesiyle; “Hamileler, yasal süt izni kullananlar, ENGELLİ ÇALIŞANLAR, yönetici pozisyonundakiler hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar 16 Mart 2020 tarihinden itibaren idari izinli” sayıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan her konuşmasında vatandaşlara “ EVDE KAL” çağrısı yapıyor.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Virüs Küresel, Mücadele Ulusal” diyerek vatandaşları alınan önlemlere uymaya davet ediyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşları “panik ve korku” yaratacak bilgi kirliliği, yalan haber konusunda uyarıyor.

Televizyon programlarına katılan uzmanlar, vatandaşlara koronavirüs ile ilgili aydınlatıcı ve alınması gereken önlemlerle ilgili bilgileri paylaşıyor.

Sizin anlayacağınız, 16 Mart’ta ilan edilen ve alınan önlemler artarak devam eden “KORONAVİRÜS SEFERBERLİĞİ” ne zaman sona erecek bilinmiyor.

SAĞLIK MI, PARA MI?

Son bir haftada dünya gündeminin ilk sırasına oturan koronavirüs (Covid-19), İdlib’deki savaşı, olası İstanbul depremini, Kanal İstanbul tartışmalarını unuttururken aklıma Akmaşe Yolu üzerindeki Bizimköy geldi.

Avusturya asıllı Beatrice Burningen’in engelliler yararına kullanılmak üzere bağışladığı 72 dönüm arsa, Avrupa Birliği’nin verdiği 1,5 milyon euro fon ile 2007 yılında açılan Bizimköy’de Cumhurbaşkanlığı genelgesine uyulup uyulmadığını merak ettim.

Engellilerin üretim sürecine katılmalarını sağlayarak ekonomik ihtiyaçlarını karşılar duruma gelmelerini, sosyal yaşam ve üretim süreci içinde bulunmalarına yardımcı olmak amacıyla kurulan Bizimköy’de engellilerin çalıştırılıp çalıştırılmadıklarını öğrenmek istedim.

Perşembe günü KSO Basın Danışmanı Ahmet Kurt’u, cuma günü “Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi Vakfı” Genel Müdürü Hüsnü Bayraktar’ı aradım.

Genel Müdür Bayraktar, “Bizimköy’de 137 engelli, 200 sağlam olmak üzere 337 kişi çalışıyor. Engellilerden 40, sağlamlardan 10 olmak üzere 50 kişiye koronavirüs salgını nedeniyle izin verdik. 97’si engelli, 190’ı sağlam olmak üzere 287 kişi Metraco proje ortaklığında ihracat için üretilen konfeksiyon atölyelerinde çalışıyor. İktisadi işletme gibi çalışarak Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde tanınmış markalara satışı yapılan kaliteli ve katma değeri yüksek konfeksiyon ürünleri üretiyoruz” dedi.

Koca koca fabrikalar üretime ara verirken, AVM’ler dahil işyerleri kapanırken, dünyada hayat durma noktasına gelirken KSO Başkanı ve TOBB Başkan Vekili Ayhan Zeytinoğlu’nun başkanlığını yaptığı Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nde 97’si engelli, 190’ı sağlam olmak üzere 287 kişi Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ve Bakanların uyarılarına rağmen çalışmaya devam ediyordu.

Sanayide istihdamı mümkün olmayan engellilerin, sanayiden alınacak fason işleri engelliler için uygun üretim ortamında “Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nde” normal koşullarda çalıştırılmalarını anlıyorum, yararına da inanıyorum.

Ama Kocaeli Sanayi Odası sosyal sorumluluk projesi olan “Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nde” Türkiye’de ve dünyada hayatın durma noktasına geldiği bir dönemde engelliler çalıştırılırken kendimize “Sağlık mı, Para mı?” sorusunu sormamız lazım.

İşyerlerinin kapandığı, insanlar evlerine kapandığı, sokakların sessizliğe büründüğü, “Koronavirüs Seferberliği” ilan edildiği bugünlerde sokakta bulabilirseniz karşılaşacağınız insanlara “Sağlık mı, Para mı? diye sorduğunuzda alacağınız cevap “sağlık” olur.

Bu soruyu, “Engellilerin sağlığı mı, çalışması mı?” diye sorduğunuzda KSO ve Bizimköy yöneticileri hariç herkes “Engellilerin Sağlığı” diyecektir.

************

BİZİMKÖY ‘ENGELLİ’ MERKEZİ’NİN ÖYKÜSÜ

 

Bugün, Kocaeli Sanayi Odası’nın (KSO)sosyal sorumluluk projesi kapsamında 2006 yılında hayata geçirdiği “Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’ni” yazacağım.

Dünya Odalar Federasyonu’nun 2015 yılında düzenlediği Dünya Odalararası Proje Yarışması’na katılan 39 ülkeden 79 proje arasında “En İyi İş yaratma ve İş Geliştirme Projesi” dalında birinci seçilen “Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi” öyküsünü anlatacağım.

Engellilerin iş yaşamında karşılaştıkları engelleri kaldırmaya yönelik programlarıyla okul gibi çalışan “Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nin” Ayhan Zeytinoğlu öncesi ve Ayhan Zeytinoğlu sonrasını paylaşacağım.

Dönemin Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Yılmaz Kanbak, Kocaeli Sanayi Odası 2006-2008 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Raporu’nda kaleme aldığı mektupta, “Kuruluşundan itibaren, Toplumsal Sorumluluğu bir kurum kültürü olarak benimseyen Kocaeli Sanayi Odası, bu bilinç ile önemli sosyal sorumluluk projelerine de imza atmıştır. Bu projelerden İzmit Akmeşe Köyü’nde 2006 yılı itibari ile faaliyete geçmiş olan Bizimköy Engellileri Üretim Merkezi, engellilerin üretim sürecine katılmalarını, böylelikle kendi ekonomik ihtiyaçlarını karşılar duruma gelmelerini ve aynı zamanda ekonomiye de katkıda bulunmalarını sağlamak amacı ile kurulmuş olup 250 engelliye istihdam sağlamayı hedeflemektedir” diyor.

Yılmaz Kanbak’ın görevi bırakıp, Ayhan Zeytinoğlu’nun başkanlık koltuğuna oturduğu 2009’dan sonraki KSO yayınlarında Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi ile ilgili yayınları okuduğumuzda, “Avusturya asıllı Madam Beatrice Burningen, at yetiştiriciliği ile geçimini temin ettiği İzmit’in Karaabdülbaki Köyü’ndeki 72 dönümlük araziyi ölümünden sonra engelliler yararına kullanılmak üzere Türk Anneler Derneği ve İstanbul Milletlerarası Lions Kulübü’ne bağışladı. 2005 yılında engellilerin eğitilerek iş hayatına hazırlanması ile ilgili proje yürüten bir vakıf kuruldu. Vakıf tarafından hazırlanan proje, Başbakanlık tarafından kabul gördü. Avrupa Birliği projeye 1,5 milyon euro fon sağladı. 2007 yılında KSO, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin katkısı ile Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi hayata geçirildi” yazıyor.

Başka ne yazıyor,” KSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ayhan Zeytinoğlu öncülüğünde yapılan girişimler ile arazinin engelli vatandaşların istihdam edildiği bir üretim merkezine dönüştürülmesi için Türk Anneler Derneği ve İstanbul Milletlerarası Lions Kulüp ikna edildi”.

Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi ile ilgili KSO Başkanı ve TOBB Başkan Vekili Ayhan Zeytinoğlu ne diyor, “Kocaeli Sanayi Odası, sanayi kuruluşlarına hizmet vermenin dışında önemli sosyal sorumluluk projeleri de geliştiriyor. Geliştirdikleri en özgün sosyal sorumluluk projesi olan Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi,  KSO'nun gurur duyduğu bir proje olarak öne çıkıyor. Nüfusun yüzde 10-12’sinin engelli olduğu ülkemizde Bizimköy gibi engelli insanlarımızın çalışabilecekleri üretim merkezleri olmak zorunda. Bizimköy’ün Türkiye için bir model teşkil ettiğini ve mutlaka tüm kentlerde bu modelin yaygınlaşması gerektiği tartışılmaz bir gerçek. Engelli bireylerin sağlam bireylere göre daha çok istihdam edilmeye ihtiyacı var”.

Anlatılanların, yazılıp çizilenlerin hepsi doğru.

Ancak Bizimköy’ün Ayhan Zeytinoğlu öncülüğünde yapılan girişimler sonrası kurulduğuna itirazım var.

Çünkü doğru değil.

Çünkü Bizimköy Engelliler Vakfı 2005 yılında kuruldu.

Çünkü Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi 2007 yılında hayata geçirildi.

Çünkü Ayhan Zeytinoğlu 2009 yılında KSO Başkanı seçildi.

Çünkü 2005-2007 yıllarında KSO Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Sabancı’ya ait Enerji Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Kanbak idi.

ZAMAN TÜNELİNDE YOLCULUK

Geliniz, zaman tünelinde Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi kuruluşundan günümüze yolculuk yapalım.

Dönemin KSO Başkanı Yılmaz Kanbak, 1999 depremi sonrası İsrail’e yaptığı bir iş gezisinde engellilere yönelik üretim tesislerini görür.

Türkiye’ye dönüşte, “Ülkemizde neden böyle bir yer yapılmasın?” diyerek sadece engelli insanların çalışabileceği bir üretim tesisi kurma kararı alır.

Aynı dönemde gittiği Almanya’da bir balon üretim merkezinde genel müdüründen temizlik işçisine kadar 400 engelli insanın istihdam edildiğini öğrenince “Engelliler Üretim Merkezi” kurmayı ciddi ciddi düşünmeye başlar.

2005 yılında Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği, Türkiye İş Bulma Kurumu, Türk Anneler Derneği, Milletlerarası Lions Kulübü temsilcileri ile bir araya gelerek “Bizimköy Engelliler Vakfı’nı” kurar.

Vakfın ve projenin Başbakanlık tarafından kabul görmesi, Avrupa Birliği’nce 1,5 milyon euro fon sağlanması üzerine 2007 yılında KSO, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi desteğiyle “Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi” hayata geçirildi.

Başlangıçta 60’ı engelli, 20’si sağlam olmak üzere 80 personel ile açılan “Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nde” bugün 137’si engelli, 200’ü sağlam olmak üzere 337 kişi çalışıyor.

13 yıl önce mantar, açık alan sebze- meyve, tavşan yetiştiriciliği yanı sıra konfeksiyon, seracılık, arıcılık ve mozaik alanlarında üretim yapılan merkezde bugün çoğunluğunu sağlam kişiler tarafından konfeksiyon ağırlıklı üretim yapılıyor.

Engellilerin sosyal proje içerisinde yer almalarının yanında ekonomiye de katkı sağlayan “Engelliler Üretim Projesi’nin” hayata geçirildiği 72 dönüm arsayı bağışlayan Beatrice Burningen kim?

1948 yılında Türkiye’ye gelen, İstanbul Ümraniye’de bir barınakta yaşamaya başlayan, zihinsel engelli kızını kaybettikten sonra yaşamını engellilere adayan 1917 doğumlu bir Avusturya vatandaşı.

Kurduğu hayvan barınaklarının yanına Zihinsel Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi açan Beatrice Burningen, tüm arsalarını engelli insanların hizmetinde kullanılmak üzere Türk Anneler Derneği’ne bağışlayan bir hayırsever.

Beatrice Burningen’in bağışladığı arsa.

Akmeşe yolu üzerindeki “Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nin” bulunduğu 72 dönümlük arsa, hayatını engellilere adayan, arsalarını engelli insanların hizmetinde kullanılmak üzere bağışlayan Beatrice Burningen’e ait.

SONUÇ: İş Yasası’na göre özel sektörde yüzde 3 engelli çalıştırma zorunluluğunu dikkate aldığımızda “Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi” neredeyse 5 bin işçi kapasiteli bir tesisin çalıştırması gereken engelliye hizmet veriyor. O nedenle engellileri sosyal yaşam içinde yer almalarını ve üretime katkıda bulunmalarını sağlayan projeyi hayata geçiren dönemin KSO Başkanı Yılmaz Kanbak’a teşekkür ediyorum. 72 dönüm arsasını engelliler için bağışlayan Beatrice Burningen’i şükranla anıyorum. Ayhan Zeytinoğlu’na da

“Bizimköy Engelliler Üretim Merkezi’nin” engelliler için kurulduğunu hatırlatıyor, Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Cumhurbaşkanlığı’nın 13 Mart 2020 tarihli genelgesine uymaya çağırıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?