Rasim Hoca’nın hızına yetişene aşk olsun!

Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in örnek gösterilen farkındalık yaratan projelerini yazmaktan büyük keyif alıyorum.

Vali Hüseyin Aksoy’un desteğiyle koronavirüse (Covid-19) karşı önlemlerle ilgili projelerini kamuoyuyla paylaşmak büyük zevk veriyor.

Rasim Hoca’nın eğitimde kalitenin artması, başarı çıtasının yükselmesi, okullaşma ve okul öncesi eğitim başta olmak üzere birçok alanda “ilk”lere imza attığını biliyor ve takip ediyorum.

Ama koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte okulların dezenfektasyonu için İzmit MTAL’de 40 ton hijyen losyon üretime başlatması örnek oldu.

Müdür Çelik, hijyen losyon ile yetinmedi sıkıntısı çekilen cerrahi maske üretimi için Milli Eğitim Bakanlığı talimatı, Vali Hüseyin Aksoy’un öncülüğünde ve desteğiyle start verdi.

Kartepe Fevziye Tezcan MTAL ve Gebze Çelik İhracatçılar Birliği Ali Nuri Çolakoğlu MTAL’de kurulacak atölyelerde “cerrahi maske” üretimi için

çalışma başlattı.

Önümüzdeki günlerde üretime başlayacak “cerrahi maskeler” için çeşitli kurum ve kuruluşlar sıraya girerken 2 bin 500 sipariş verdiler.

Koronavirüs (Covid-19) ölü ve vaka sayısı artarken, yurt dışından gelenler öğrenci yurtlarında karantinaya alınırken salgınıyla Rasim Hoca’yı ihtiyaç duyulan malzeme konusunda üretim yapması konusunda tutmak ne mümkün!

Rasim Hoca’nın gündeminde piyasada bulunmayan, fırsatçıların merdiven altında üreterek piyasaya fahiş fiyatla sürdüğü “kolonya üretimi” var.

Piyasada bulunmayan etil alkolü Torku Firması’ndan temin eden Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, en kısa zamanda kolonya üretimine başlayacak.

Bitmedi.

Sırada, yurt dışından gelen ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına

yerleştirilerek karantinaya alınan binlerce vatandaşın bir seferlik kullandığı malzeme üretimi var.

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi, Kocaeli Kuruluş: 2003-2004  eğitim öğretim yılında eğitime başlayan Gebze PAGEV Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölyelerinde üretilecek “çatal-kaşık-bıçak- tabak” kalıpları üretimine başlandı.

En kısa zamanda seri üretime başlanacak “çatal-kaşık-bıçak- tabak”  yurtlarda karantinaya alınan vatandaşlara dağıtılacak.

 

TÜBİTAK’A FEN LİSESİ

Hızına, performansına, enerjisine yetişilemeyen Rasim Hoca, okulların tatil olmasına rağmen akademik eğitimi ihmal etmiyor.

28 Nisan 2014 tarihinde göreve başladığında Kocaeli’de, Fen Lisesi sayısını arttırmak için yoğun çaba harcadı.

Bugün Kocaeli Fen, Muammer Dereli Fen, Şehit Özcan Kan Fen, Gölcük Fen, Körfez Fen, Yücel Boru Fen, Çayırova 15 Temmuz Şehitleri Fen, Darıca Fen olmak üzere 8 fen lisesi var.

Bütün hayali TÜBİTAK bünyesinde Fen Lisesi açmak olan Rasim Hoca, önceki yıllarda TÜBİTAK’taki malum yapıyı aşamadı.

Ama yılmadı, pes etmedi. 15 Temmuz 2016’dan sonra TÜBİTAK Kampüsü içinde Fen Lisesi açabilmek için yetkilileriyle görüşmeleri sıklaştırdı.

Kocaeli’deki lise öğrencilerinin TÜBİTAK-2020 İstanbul Asya Yakası Bölge yarışmasında 6 birincilik, 3 ikincilik, 3 üçüncülük kazanmasının ardından TÜBİTAK yönetimin kapısını bir kez daha çaldı.

Ve TÜBİTAK Kampüsü içinde Fen Lisesi açmayı başararak yılların hayalini gerçekleştirdi.

TÜBİTAK Fen Lisesi, 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında Matematik, Fizik, Kimya, Bilişim ve Teknoloji bölümlerine 30’ar olmak üzere toplam 150 öğrenci alacak.

Öğrenciler LGS puanı yanı sıra özel mülakat ile belirlenecek.

 

TELEVİZYON-SİNEMA MTAL

İzmit’te 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı’nda eğitim öğretime başlayacak bir diğer lise, “Televizyon-Sinema MTAL”.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde İzmit Seka Film Platosu’nu ziyaret ederek Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik ile toplantı yaptı.

Toplantıda Seka Film Platosu kiracısı, iş insanı, sinema ve televizyon dizi yapımcısı Burhan Özkan Seka Film Platosu hakkında bilgi verdi.

Dün de Milli Eğitim Bakanı Ziya Hoca, TGRT de konuk oldu, habercilerin çeşitli sorularını cevaplandırdı.

İzmit Film Platosu’nda, “Televizyon-Sinema MTAL” açılacağını ilk kez açıkladı.

Sayın Bakan’ın, İzmit’e geliş zamanlamasını eleştirmeme rağmen 18 Mart Çarşamba günü Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi birinci sayfasında, “Seka Film Platosu’nda Sinema MTAL açılacak” anonsu ile duyurmuştu.

 

234 ÖĞRETMEN ATANDI

Okullardan başladık, öğretmenlerle devam edelim.

Önceki Gün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ulusa seslenirken 20 bin sözleşmeli öğretmen alınacağını ve atamalarının yapıldığı müjdesi verdi.

Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik, 20 bin öğretmenin 234’ünün Kocaeli’ye atandığını söyledi.

İşte o öğretmenlerin branşları ve sayıları; Din Kültür ve Ahlak Bilgisi 40, Sınıf Öğretmenliği 30, Okul Öncesi Öğretmenliği 20,İlköğretim Matematik 20,  Özel Eğitim 17, Rehberlik 15, Türkçe 15, Fen Bilimleri 13, Beden Eğitimi 12, İngilizce 10, Sosyal Bilgiler 9, Türk Dili ve Edebiyatı 6, Tarih 6, Görsel Sanatlar 5, Fizik 4, Müzik 3, Arapça 2, Felsefe 2, Matematik 2,  Elektrik-Elektronik 2, Kimya 1.

 

**********************

DEPREMİ BEKLERKEN KORONAVİRÜS GELDİ

 

Düne kadar Suriye İdlib’te hain ve kalleş saldırı sonunda şehit düşen 59 Mehmetçik için “Şehitler Ölmez vatan Bölünmez” sloganları atıyorduk.

Van Başkale’deki çığ felaketinde yaşamını yitiren 41 vatandaşımız için ağıtlar yakıyorduk.

Elazığ’da meydana gelen 6.8 depremde yaşamını yitiren 41 kişinin ardından “ Deprem öldürmez bina öldürür” diyorduk.

Her deprem sonrası olduğu gibi Elazığ depremi ardından asrın felaketi 17 Ağustos 1999 depremini hatırlayarak olası İstanbul Depremi’ni konuşuyorduk.

Alınan önlemleri, toplanma yerlerini, yıkılacak bina, yaşamını yitirecek vatandaş sayılarını tartışıyorduk.

Depremi beklerken koronavirüs (Covid-19) geldi.

Her deprem sonrası, “17 Ağustos’u unutmadık unutturmayacağız” dediğimiz depremi unuttuk!

Yalnız depremi mi?

Koronavirüs (Covid-19); Van’da çığdan, Elazığ’da depremden yaşamını yitiren toplam 82 vatandaşımızı da unutturdu.

Başka?

Türk ulusunun bağımsızlık ve hürriyet söz konusu olduğunda ne denli kararlı ve kahraman olduğunu dünyaya gösteren 18 Mart Çanakkale Deniz Savaşları’nın 105. Yılı’nı unutmadık ama Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi

saygıyla, şükranla anmakla hatırladık.

Düne kadar olası bir depremde toplanma yerlerini konuşurken koronavirüsün (Covid-19) Türkiye’ye de gelmesiyle öğrencilerin okullarını, stadyumların seyircileri dahil tüm toplu alanları boşalttık.

Sağlık Bakanlığının tüm önlemleri almasına, şeffaf ve samimi açıklamalarda bulunmasına rağmen koronavirüsten (Covid-19) şimdilik 2 ölü verdik, 193 vaka tespit ettik, yurt dışından gelen binlerce kişiyi öğrenci yurtlarında 14 günlük karantinaya aldık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 ve 12 Mart’ta koronavirüse (Covid-19) karşı, 18 Mart’ta mağdur olan esnaf ve sanayici başta olmak üzere tüm vatandaşları ilgilendiren kararları açıklaması yaşanan kısa süreli paniği durdurdu.

Vali Hüseyin Aksoy başkanlığındaki toplantılar, yapılan uyarılar, Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı önlemler sokakların boşalmasında vatandaşların evlerinden çıkmamalarında etkili oldu.

Türkiye son yıllarda; 2003'te Çin'den yayılan SARS, 2012’de Suudi Arabistan’da görülen MERS, 2014’te Afrika’da ortaya çıkan EBOLA salgınını yaşadı.

Ama hiç birisi koronavirüse (Covid-19) kadar kısa sürede tüm dünyaya yayılmadı, ülkeler bugünkü gibi önlemler almadı, insanlar panik yaşatmadı.

SARS’da, MERS’de, EBOLA’da olduğu gibi koronavirüse (Covid-19)  salgınını da atlatacağız.

Umarım; ölü sayısı korkutucu boyutlara ulaşmaz, okullar dahil kapatılan tüm kurumlar zamanında açılır, ertelenen tüm etkinlikler kaldığı yerden devam eder.

Bu arada özveriyle 7/24 görev yapan sağlık personeli başta olmak üzere tüm görevlilere başarılar diliyorum.

******************

BİZİM YAKA KOCAELİ YİNE “ÖNCÜ” OLDU

 

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi; eğitimli, heyecanlı, özveriyle çalışan genç kadroya sahip.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi; tüm çalışanları saygın aile ortamında güncel, gerçek, kamu yararı bulunan haberlere imza atıyor.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi; “Gündemi takip eden değil gündemi belirleyen” gazete olduğunu veli nimetimiz okurlarımız dahil herkes biliyor.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi; “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğunu bazı meslektaşlar kabul etmeseler de manşetlerimizi kes-kopyala-yapıştır yöntemiyle kullanarak “emek hırsızlığı” yapıyor.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi; mütevazi bir ortamda çalışsa da, çalışan sayı az olsa da, Kocaeli’nin en güvenilir, en itibarlı gazetesi olarak yayınını sürdürüyor.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi; yalnız haberde öncü değil.

Koronavirüsün (Covid-19) yayılması, okulların, işyerlerinin kapatılmasının, önlemlerin arttırılmasının ardından gazete çalışanlarının haber takibi ve çalışması riskli olmaya başladı.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin genç ve kadın Genel Yayın Yönetmeni Semrel Aşçı, bir “ilk”e imza atarken basın sektöründe” öncü” oldu.

Semrel Hanım, Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi çalışanlarını koronavirüse (Covid-19) karşı korumak amacıyla sabah 08.30’da başlayan mesai saatini 12.00’ye çekti.

Çıkış saatinde değişiklik yapılmazken gazete çalışanları kurdukları, “Ev Çalışma Gurubu” ile gündemi evlerinden takip etmelerine rağmen her zamanki gibi yine gündemi belirlemeye devam ettiler.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduklarını koronavirüsün (Covid-19) krizi sürecinde de devam ettirmeyi başardılar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?