Milli Eğitim Bakanı Selçuk Seka Film Platosu’nu gezdi

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un 13 Mart Cuma günü İzmit’e geldiğini öğrenince 19 Şubat günü yazdığım, “Milli Eğitim Bakanı Kocaeli’yi unuttu, gelmek için neyi bekliyor” başlıklı yazımı hatırladım.

Özetle, “Ziya Hoca gittiği illerde okul ve derslik yaptıran hayırseverlere teşekkür edip plaket verirken Kocaeli’yi unuttu. Sayın Bakanın lütfedip gelmediği Kocaeli’de hayata geçirilen onlarca proje Türkiye’ye örnek gösterildi, bakanlığını yaptığı kurum tarafından model olarak illere tavsiyede bulunuldu” eleştirilerimi ve sitemimi okuduğunu düşündüm.

Sayın Bakan’ın yazım üzerine İzmit’e gelerek öğretmenlerle sohbet ettiğini, hayırseverleri ödüllendirdiğini sanarak sevindim.

Sayın Bakan’ın, İzmit’e gelişi ve öğretmenlerle buluşması bilgisinin paylaşılmamasına üzüldüm.

Meğer Ziya Hoca İzmit’e öğretmenlerle buluşup sohbet etmek, hayırseverleri ödüllendirmek için gelmemiş.

Koronovirüs nedeniyle okulların kapatıldığı, 18 milyon öğrenci ve bir milyon öğretmen tatildeyken İzmit’e gelirken kimseye haber vermemiş.

Ama Milli Eğitim Bakanı’nın, Kocaeli sınırları içine girmesiyle gelişinden haberdar olmamak, her türlü önlemi almamak mümkün mü?

Öyle de olmuş. Sayın Bakan ve danışmanını Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, GENEL SEKRETER Balamir Gündoğdu, Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik karşılamışlar.

Avrupa’nın ve Türkiye’nin birinci, dünyanın ise Hollywood’dan sonra en büyük ikinci film platosu olma özelliğini taşıyan, “İzmit Seka Film Platosu’nu” gezmişler.

Osmanlı Kıyam, Osmanlı Derin Devlet, Osmanlı Tokadı, Filinta, Payitaht Abdülhamid dizilerinin çekildiği mekanda Maide restoranın leziz yemeklerini yemişler.

TRT tarafından Bir Zamanlar Osmanlı dizisi, Türk-Kore ortak yapımı Ayla filminin liman sahneleri dahil çok sayıda tarihi film ve dizi çekimlerine ev sahipliği yapan Seka Film Platosu’nda, Maya Film sahibi ve iş insanı Burhan Özkan ile sohbet etmişler.


TV-SİNEMA MTAL KURULACAK

33 yıl tahtta kalan ‘Ulu Hakan’ unvanlı Sultan Abdülhamid Han’ın hayatının kaleme alındığı “Payitaht Abdülhamid” dizisinin çekildiği seti gezen, ilgililerden bilgi alan, yemek yiyen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, İzmit’e geliş amacını kime sorduysam tek kelime öğrenemedim.

Seka Film Platosu’nda çekilen ilk televizyon dizisi “Bir Zamanlar Osmanlı” galasının 12 Mart 2012’de yapıldığı İstanbul Nişantaşı City’de karşılaştığım ve tanıdığım Maya Film sahibi ve iş insanı Burhan Özkan’ı aradım.

Seka Film Platosu’nu, Büyükşehir Belediyesi’nden kiralayan, diziler ve filmler çeken Burhan Bey ile 8 yıl öncesi ilk bölümünü birlikte izlediğimiz Lale Devri’ni ve Patrona Halil İsyanı’nı anlatan “Bir Zamanlar Osmanlı” dizini konuştuk. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, Seka Film Platosu’nun nedenini ve konuştuklarını sordum.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü mezunu olan, televizyon ve sinema içeriği filmler üretmek için Türkiye’nin en büyük stüdyolarını Seka Park içinde kuran Burhan Özkan bakın neler anlattı.

Sayın Bakan ile dünyanın Hollywood’dan sonra en büyük ikinci film platosu olma özelliğini taşıyan, İzmit Seka Film Platosu’nda, “TV ve SİNEMA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ” kurulmasını konuştuklarını söyledi.

Ardından, “Açık ve kapalı alanları, dev stüdyoları fabrika gibi çalışan atölyeleriyle dünyanın ikinci büyük Film Platosunda Türkiye’nin ünlü, deneyimli, başarılı oyuncularıyla yönetmenleri 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar çeşitli dizi, sinema ve belgesel çekiyor. Oyuncuların birikimlerini öğrencilerle paylaşarak teoriyi pratiğe dönüştürmek istedik. Bu amaçla plato içinde Televizyon ve Sinema MTAL açılması için Sayın Bakanımıza teklifte bulunduk. Sayın Bakanımız da bizleri kırmadı. Seka Film Platosu’nu görmek ve Sayın Valimiz, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ile görüşmek üzere konuğumuz oldular” dedi.

Sizin anlayacağınız Ziya Hoca, İzmit’e, Seka Film Platosu içinde, “Televizyon ve Sinema Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” açmak için gelmiş.

Sevgili Burhan Özkan’ın verdiği bilgiye göre, açılacak olan “Televizyon ve Sinema MTAL, Kocaelili kadın ve gençlere mesleki eğitim (KOMEK gibi), meslek lisesi, yüksek lisans öğrencilerine uygulamalı eğitim olmak üzere 3 ayrı konsepten oluşacak.

Buralarda, dizilerde ve filmlerde görev alan, çalışan, hizmet veren deneyimli, başarılı sanatçılar eğitim verecek.

Öğrencilerin alacağı teorik bilgiler, film platosundaki görevlilerin vereceği uygulamalı derslerle pekiştirilecek.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir süredir gündeminde olan, OSB’lerde hayata geçirmeye çalıştığı “Eğitim-Sektör İşbirliği” projesi Bakan Ziya Selçuk’un öncülüğünde Vali Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın katkıları, Burhan Özkan’ın desteğiyle İzmit Seka Film Platosu’nda hayata geçirilecek.
Kocaeli’de üniversite bünyesinde Güzel Sanatlar Fakültesi, Milli Eğitim’e bağlı Güzel Sanatlar Lisesi var.
Seka Film Platosu içinde açılması planlanan içinde “Televizyon ve Sinema Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde” dersler, çoğu televizyon ve sinema eğitim alan, yıllardır başarılı bir şekilde oyunculuk yapan sanatçılar tarafından uygulamalı olarak verileceğinden burada okuyacak öğrenciler çok şanslı.
Seka Film Platosu’nda açılacak Televizyon ve Sinema Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni; ülkemizin kalkınması, sürdürülebilir ekonomik gelişimin sağlanması, sinema sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü yetiştirmesi ve istihdam sağlaması bakımından önemli buluyorum.

SONUÇ: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un İzmit’e gelişi, Seka Film Platosu’nda Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, iş insanı Burhan Özkan ile görüşmesinin zamanlamasını doğru bulmayıp eleştirsem de Televizyon ve Sinema Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılmasını önemsiyorum. Katkı da bulunanları kutluyorum.

******

BAŞKAN HÜRRİYET YİNE “ROL KAPTI” !

Çin Halk Cumhuriyeti, Vuhan kentinde görülen ve 7 kıtaya yayılan COVİD-19 salgını sonrası tüm dünyada alarm verildi. Sınır kapıları kapatıldı, çoğu ülkelerde sıkı yönetim ilan edildi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 156 binden fazla kişi koronavirüs salgınına yakalandı, 5 bin 800 kişi ise yaşamını yitirdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de vaka sayısının 47 olduğunu açıklarken Kocaeli’de henüz koronavirüs vakasına rastlanmadı.

Bakan Koca yaptığı açıklamada, “Şu ana kadar can kaybı söz konusu olmadı. Bu olmayacağı anlamına gelmez. Hızlı bir yayılım içinde olacağını önümüzdeki 1-2 haftanın çok çok önemli olduğunu biliyoruz. Onun için tüm önlemleri almış durumdayız” dedi.

Okullar tatil edildi, Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, Sağlık ve İçişleri başta olmak üzere bakanlar valiler, belediye başkanları vaka sayısının artmaması için bir dizi önlemler alıyor.

Umre ve yurt dışından gelenler yurtlarda ve hastanelerde 14 günlük karantinaya alınıyor.

Okullar kapatıldı, umuma açık yerler kapatılıyor, maçlar seyircisiz oynanıyor.

Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı önlemler vatandaşlar tarafından takdirle karşılanıyor.

Bu arada İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in koronavirüs nedeniyle ertelenen programlarla okul öncesi ve ilköğretim çağında çocuğu bulunan annelerin izinli sayılacağı açıklamasındaki farklılık dikkatimi çekti.

Fatma Başkan, Mart ayı sonuna kadar planlan söyleşi, konser, sinema, tiyatro, sergi, açılış gibi tüm kapalı alan etkinliklerin Sağlık Bakanlığı’nın COVİD-19 (Koronavirüs) uyarısı doğrultusunda iptal edildiğini, “Siz değerli vatandaşlarımızın sağlığı bizler için her şeyden değerlidir. Sağlık ertelenmez diyerek, sağlık için erteledik” açıklamasında bulunmuştu.

Aynı Fatma Başkan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “ İzmit Belediyesi’nde çalışan, okul öncesi ve ilköğretim çağında çocuğu bulunan anneler, işlerin aksamaması şartıyla yıllık izin talepleri karşılanacak, yıllık izin hakkı bulunmayanlar mazeret izinlerini kullanabileceklerdir” diyerek kararın İzmit Belediye Başkanlığı tarafından alındığını söylemeye çalıştı.

ANNELERE ŞİRİN GÖRÜNMEK

Başkan Hürriyet, “İzmit Belediyesi’nde çalışan, okul öncesi ve ilköğretim çağında çocuğu bulunan anneler, işlerin aksamaması şartıyla yıllık izin talepleri karşılanacak, yıllık izin hakkı bulunmayanlar mazeret izinlerini kullanabileceklerdir” derken keşke Cumhurbaşkanlığı kararı olduğunu söyleyebilseydi.

Geliniz, Fatma Başkan’ın kendi kararıymış gibi gösterdiği, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’nün 13 Mart 2020 tarihli “İDARİ İZİN” ile ilgili genelgesine göz atalım.

Tüm bakanlıklara, belediyelere, kurum ve kuruluşlara gönderilen yazıda, “Hamilelerin, yasal süt izni kullananların, engelli çalışanların, yönetici pozisyonundakiler hariç 60 yaş ve üzerinde olanların Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği dezavantajlı grupların (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diyabet, kalp ve damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) 16 Mart 2020 tarihinden itibaren on iki gün idari izinli sayılmaları” yazıyor.

Fatma Başkan, Cumhurbaşkanlığı genelgesine uymuş, kamuoyu ile paylaşmış olsaydı İzmit Belediyesi’nde çalışan, okul öncesi ve ilköğretim çağında çocuğu bulunan annelerin yanı sıra engelliler ve diğer riskli gruplar da izinli sayılacaktı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?