Harun Yıldızlı’dan “CHP’de birlik, beraberlik ve değişim” fotoğrafı

Üç çeyrek asrın yarım asırdan fazlasını eğitimcilik ve gazetecilikle geçiren biri olarak CHP il binasının daracık merdivenlerinden çıkarken gençliğin kıymetini ve gençlerin önemini bir kez daha anladım.

43 yaşında CHP İl Başkanlığı koltuğunda oturan Harun Yıldızlı’ya “hayırlı olsun” derken gençlik yıllarıma gittim.

CHP il yönetimini oluşturan gençlerle sohbet ederken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir… Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz” cümlelerinin yer aldığı Gençliğe Hitabesi’ni anımsadım.

En çok da sevgili Hikmet Erenkaya’nın seçim kaybeden listesindeki “ak saçlılardan” Remzi Özkan, Orhan Dönmez, Mustafa Kahraman, İsmet Kanık ile seçim kazanan Harun Yıldızlı ve yönetimindeki Yaprak Fidancı, Bilgi Dehmen Birgül Gök, Berna Çetin, Korkut Öz, Gökhan Darcan, Bülent Sarı, Özkan Orhan Nazım Gençtürk, Turga Seyis’i kutlamak için ziyaret etmesi dikkatimi çekti.

CHP’nin yaşlılarıyla gençlerinin “Birlik ve beraberlik” mesajı vermelerini takdir ettim.

CHP’yi Necdet Balcı’dan başlayan Nadir Birok, Rıdvan Alkan, Ferhan Şensoy, Cevdet Barış, Yalçın Kuşkan, İbrahim Aydın, Cihat Altınyuva, Sefa Sirmen, Cengiz Sarıbay ile devam eden il yönetimlerini yakından takip ettim.

Ama kimse alınmasın önceki gün ziyaretimde Harun Yıldızlı ve yönetimdeki dayanışmayı, sinerjiyi, empatiyi hiç birinde göremedim.

Seçim kaybedenle kazananların verdiği CHP’yi iktidara taşıma mesajı fotoğraf karelerine yansımıştı.

Hikmet Erenkaya gibi kazanacağına inanmadan yola çıkmayan, hırslı bir siyasetçinin yaşadığı yenilginin üzerinden bir hafta geçmeden çoğunun babalarıyla siyaset yaptığı genleri kutlamasını takdir ettim.

Hikmet Erenkaya, CHP’de pek rastlanmayan böylesi samimi bir fotoğrafı kamuoyu ile paylaşması umarım bundan sonrakilere örnek olur.

Hikmet Erenkaya ve arkadaşları ile görüşmeleri devam ederken geldiğimi öğrenince odaya davet eden 40 yıllık dostum Rafet Yıldızlı’nın oğlu Harun Yıldızlı’ya misafirperverliği için teşekkür ederim.

CHP DE DEĞİŞİM BAŞLIYOR

Yaklaşık bir saate yakın sohbette Harun Yıldızlı ve yol arkadaşlarını samimi,  iddialı, CHP’yi genelde ve yerelde iktidara taşımak konusunda kararlı gördüm.

Harun Yıldızlı’yı dinlerken, gençlerle sohbet ederken AK Parti’nin önümüzdeki süreçte Kocaeli’de işlerinin zor olduğunu düşündüm.

Kısa sürede önemli mesajlar veren CHP’nin çiçeği burnunda başkanı Harun Yıldızlı, “Galip Hocam amacımız gençlerin ve kadınların öncülüğünde CHP’de birlik ve beraberliği sağlamak, değişimi gerçekleştirmek. Siyaset dilinin yapıcı ve kucaklayıcı olması, siyasilerin üslubuna özen göstermesi önceliğimiz olacak.

Partili gençlere sahip çıkacağız. Bunun ilerisi, gerisi yok. Genç hata yaptı diye yargılamayacağız. Gençler ben de dahil eleştirecekler. Eleştirdi diye kıyamet koparmayacağız” derken CHP’de kavga değil, hoşgörü ve eleştiriye tahammül edilen bir dönemi başlatacakları mesajını vermeye çalışıyordu.

Harun Yıldızlı ve yönetiminin herkesi kucaklayacakları, her eli sıkacakları konusundaki samimiyetlerini gösteren en önemli göstergelerden biri, seçim öncesi Hikmet Erenkaya’ya şans tanıyan, CHP’li İzmit Belediye Başkanını eleştiren bana sadece kapılarını değil yüreklerini de açmalarıydı.

CHP’de geçmişte özellikle her seçim sonrası kulislerde birbirinin kuyusunu kazan, yıpratmak için her yolu mubah sanan anlayış ve görüşe son vermek konusunda ilk günden kararlı bir tavır ortaya koyan Harun Yıldızlı ve arkadaşları CHP’de birlik ve beraberliği kırmadan, dökmeden, herkesi kucaklayarak sağlamak istiyorlar.

Önceki yönetimlerde böyle bir ortam yaratılmamış ve yaşanmamıştı.

Ama Harun Yıldızlı ve yönetimindeki genç CHP’liler ilk günden başkasını bilmem ama benden “tam not” aldılar.

CHP İl Başkanı Yıldızlı, “Sıkmadık el bırakmayacağız. Siyasetin malzemesi insan olduğuna göre insana dokunmak önemli. Bunu yaparken sorunları akıl yoluyla yapıcı ve gönül kırmadan çözeceğimize inanıyorum” derken kullanacakları dilin kavgacı değil yapıcı olmasına özen göstereceklerini söylemeye çalışıyordu.

Toplumun her kesimine ve çeşitli mozaiklerin hassasiyetlerine hitap ederken dikkatli olacaklarının altını çiziyordu.

Önümüzdeki günlerde siyaset arenasında ses getirecek çalışmalar ve projelerle toplumun karşısına çıkacakları mesajı veren Harun Yıldızlı, “CHP olarak Kocaeli’den başlayarak Türkiye genelinde değişimi gerçekleştirmek konusunda iddialı ve kararlıyız. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili düzenlediği çalıştay gibi Kocaeli’de de çeşitli konularda çalıştaylar düzenleyerek kamuoyunu bilgilendirecek, iktidarı uyaracak, yanlış yapmalarına izin vermeyeceğiz” dedi.

Yanlış anlamadıysam, Harun Yıldızlı yönetimindeki CHP Kocaeli İl Örgütü, Kandıra Akçakese Köyü’ne yapılacağı açıklanan Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisi başta olmak üzere Kocaeli’nin 12 ilçesinde yapılması planlanan projelerle ilgili çalıştaylar düzenleyecekler, kamuoyunu bilgilendirecekler, yerel yönetimlerin yanlış yapmasına izin vermeyecekler.

CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı ve arkadaşlarını kutluyor, başarılar diliyor, samimi ev sahipliğine teşekkür ediyorum.

**************

HALKEVİ BİNASI NEYİ BEKLİYOR

 

Cumhuriyet dönemi anıtsal yapılarından, İzmit’in simgelerinden, demokrasi ve kültür sembollerinden “Halkevi Binası” ile ilgili onlarca yazı yazdım.

Valiler, belediye başkanları, sivil toplum örgütleri binanın restorasyonu için çok çaba harcadı.

Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü restorasyon ve restütisyon projelerini onayladı.

Üniversite hocaları güçlendirme raporları hazırladı ama her defasında ödenek olmadığı gerekçesiyle bina kendi kaderine bırakıldı.

Kasr-ı Hümayun, Redif Binası, Sırrı Paşa ve Portakal Hafız Konakları gibi Osmanlı dönemi tarihi varlıklar korumaya alındı.

Ama Cumhuriyet dönemi önemli yapıtlarından “Halkevi Binası” dökülüyor.

1980 yılından bu yana İzmit Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu olarak kullanılan tarihi bina yoruldu, yıprandı, onarılmayı bekliyor.

Önceki valilerden Ercan Topaca’nın başlattığı, hatta kaynak da bulduğu “Halkevi Binası” restorasyon çalışmalarına açıklanmayan nedenle ara verildi.

Vali Hüseyin Aksoy’un göreve başlamasıyla İzmit’in siluetinde vazgeçilmez bir yeri olan, tramvay güzergahının önünden geçmesiyle daha bir önem ve değer kazanan “halkevi binası restorasyon” dosyası raflardan indirildi.

21 Şubat 1943 tarihinde “Halkevi” olarak açılan, 11 Ağustos 1951’de kapatılan, sonraki yıllarda şehir lokantası, turizm müdürlüğü, öğretmenler lokali, musiki cemiyeti, milli eğitim müdürlüğü gibi kurumlara ev sahipliği yapan “Halkevi Binası’nın” onarılmazsa yıkılacak.

Geçtiğimiz günlerde sohbet ederken Sayın Vali Aksoy, “Galip Bey, Halkevi Binası’nın onarımı konusunda oldukça mesafe aldık. Her an çalışmalara başlayabiliriz. Ancak sadece restorasyon yapmayacağız. Üniversite hocalarımızın hazırladığı rapor doğrultusunda binayı güçlendireceğiz. Bu da artı maliyet getiriyor” dedi.

Sayın Valinin, Halkevi Binası’nın restorasyonu, güçlendirmesi konusunda samimi olduğunu biliyor, kararlılığına her görüşmemizde tanık oluyorum.

20 MİLYON LAZIM

Bakmayın siz, Sayın Valiyi, Halkevi Binası’nın onarımı konusunda ilgisiz kalmakla eleştirenlerin açıklamalarına.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, halkevi binasında açılan halk eğitim kurslarına devam ettiğini, eğitici sertifikası aldığını söyleyerek, binayı Kocaeli Barosu ile restore edeceklerini açıklamıştı.

İzmitliler Platformu Başkanı Hüseyin Erol ise, “Kentimize hiç yakışmayan içler acısı görüntü içimizi sızlatıyor. 23 Ekim 2018’de restorasyon projesi onaylandı, ancak 16 aydır somut bir adım yok” demişti.

Aynı Hüseyin Erol İzmit Kent Konseyi Başkanı seçildikten sonra, “Çatısı altında, tüm akademik odaları, meslek ve esnaf odalarını, onlarca sivil toplum örgütünü ve mahalle muhtarları gibi kurumsal yapıları barındıran İzmit Kent Konseyi olarak, İzmit Halkevi’nin 23 Ekim 2018 tarihinde onaylanan onarım ve restorasyon projesinin neden uygulanmadığını merak ediyor, sebebini öğrenmek için de somut bir açıklama bekliyoruz” açıklamasında bulunarak Vali Aksoy’u göreve çağırmıştı.

Bu arada okul binalarının çeşitli kurumlara tahsis edilmesi için ahkam kesen, bahçelerinin otopark olarak kullanılmasını isteyen İzmit Kent Merkezi Ticari Dayanışma Derneği (İKM) Başkanı Murat Öztürk’ün halkevi binası ile ilgili tek kelime etmemesi dikkatimi çekti.

İzmit Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Zeki Kalaç’ın Halkevi’ni tartışan gazetecilere ve siyasilere görev-yetki-sorumluluğunu unutarak yaptığı açıklamalara ne demeli?

Herkes konuşuyor, Halkevi Binası’nıni, İzmit’e yakışmadığını söylüyor, onarılmasını istiyor ama hiç biri taşın altına elini koymuyor.

Sayın Vali’nin söylediği, daha önceleri açıkladığı gibi Halkevi Binası’nın güçlendirilmesi ve restorasyon çalışmalarının yapılabilmesi için 20 Milyon TL gerektiğini öğrenince, “İzmitliler olarak Halkevi Binası’nın onarımına şu kadar katkıda bulunacağız” demiyor, diyemiyor.

Binayı, onarım sonrası kullanmak koşuluyla destek olacaklarını söyleyenler taşın altına elini koymuyor.

SAYIN VALİ’YE ÇAĞRI

Kimin hangi amaçla neyi söylediğini bir kenara bırakıp Halkevi Binası’nın onarımı, güçlendirilmesi, restorasyonuna dönelim.

Kocaeli’ye geldiği günden buyana eğitim ve sağlık başta olmak üzere farkındalık yaratan, örnek gösterilen, model alınan toplumsal sosyal sorumluluk projelerine imza atan Sayın Vali Hüseyin Aksoy’a çağrıda bulunmak istiyorum; “Sayın Vali, Halkevi Binası’nın onarımı, güçlendirilmesi, restorasyonu konusunda önemli mesafe aldığınızı biliyorum. 20 Milyon TL gibi proje maliyetinin önemli kısmını belediyelerin yatırdığı kültür varlıkları payından karşılayabileceğinizi ya da başka kaynaklar bulduğunuzu tahmin ediyorum. Halk Eğitim Müdürlüğü İdari Birimlerin 50. Yıl Ortaokulu’nun boşaltacağı binanın bir bölümüne taşınacak, kursiyerlerin çalışmalarını farklı mekanlarda oluşturulacak atölyelerde sürdürecek şekilde planlandığını biliyorum. Temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp önünüze koyanların ‘Halkevi’ üzerinden eleştirilere son vermek, Halkevi Binası onarım, güçlendirme ve restorasyon çalışmaları için kimi, neyi bekliyorsunuz?”

Sayın Vali, Cumhuriyet Dönemi anıtsal yapılarından, İzmit’in simgelerinden, demokrasi ve kültür sembollerinden “Halkevi Binası” ile ilgili kararınızı daha fazla geciktirmeden kamuoyu ile en kısa zamanda paylaşınız.

SONUÇ: Ülke ekonomisi ve sanayinin lokomotifi ve vergi tahsilatında Türkiye birincisi olan, dış ticaretin yüzde 13’ünü tek başına karşılayan, vergi şampiyonlarına ev sahipliği yapan Kocaeli; Cumhuriyet Dönemi yapısı ve İzmit’in simgesi Halkevi Binası’nın güçlendirilmesi ve restorasyonu için gerekli 20 Milyon TL’yi bulmakta zorlanıyorsa “bu ayıp” sanayicilere, iş insanlarına, sivil toplum örgütlerine yeter de artar!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?