Gündemi yine biz belirledik

Yazılı, görüntülü, sözlü, yerel, yayın ve sosyal medyada; gazetelerin itibarsızlaştırıldığı, gazetecilerin güven yitirdiği bir süreç yaşıyoruz.

Gerçek, güncel, kamu yararı bulunmayan, halkı ilgilendirmeyen haberlerin manşet yapıldığı bir dönemden geçiyoruz.

Günümüzde gazetecilik gerçekten zorlaştı.

Meslekte heyecan, dayanışma, hoşgörü, karşılıklı saygı ve sevgi kalmadı.

Eline kalem alan, bilgisayarın başına geçen tüm ilkelere bir kenara bırakıp hakaret, şantaj, tehdit cümleleriyle karşısındakileri yıldırmaya çalışıyor.

Sorunlarını tartışmak, özeleştiride bulunmak yerine kendisini savcı, hakim yerine koyarak başkalarını sorguluyor.

Öyle olunca da siyasilerle bürokratlar başta olmak üzere haber kaynaklarının gazetelerle gazetecilere mesafeli olmak zorunda kalıyor.

Çok şükür, üç çeyrek asırlık yaşamımın gazetecilikte geçen yarım asırdır ilk günkü heyecanla işimi yapıyorum.

“Haberde Öncü Yorumda Güçlü” sloganıyla köşe yazılarımı manşet atar gibi yazıyorum.

Gazeteciliğimin yanı sıra ağır basan hocalığım ve öne çıkan “ombudsman” sorumluluğuyla meslektaşların hatalarını düzeltiyorum.

“Gündemi takip eden değil gündemi belirleyen” haberciliğimle Bizim Yaka Kocaeli dahil çalıştığım tüm gazetelerde farkındalık yaratan çalışmalara imza atıyorum.

Biliyorum yine birileri çıkıp hasetliklerini, kıskançlıklarını abuk sabuk cümlelerle kusacaklar.

Kimin ne yazacağı, ne söyleyeceği umurumda değil.

Galip Hocayı tanıyanlar, yazılarını okuyanlar, gazeteciliğini takip edenler biliyor.

Amacım; ders vermekten çok gazeteciliği severek, heyecanla yapan genç iletişimcilere yardımcı olmak.

İŞTE BİZİM FARKIMIZ


Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin güvenirliğini, inanılırlığını, farkını, kamuoyunda ayrı bir yeri olduğunu, gündemi takip etmek yerine gündemi belirlediğini anlatacak o kadar çok örnek var ki!

Geçmişe gitmeden son günlerde yaşananları paylaşmakla yetineceğim.

Bir: Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın 14 Ocak’ta “Yeni yaptırdığımız üst geçide Erol Köse adını vereceğiz” açıklamasıyla ilgili 19 Ocak’ta, “Erol Köse adının o köprüye verilmesine itirazım var… Erol Köse unutmasın ki yarın birileri gelir bugün Erol Köse Köprüsü yazan tabelayı söker yerine başka bir ismi yazar” yazmıştım.

Erol Köse’nin söylediklerini hatırlamayan, verdiği sözü unutan, gerçekleri çarpıtan, tarihleri ve olayları karıştıran, bilgi kirliliğine neden olan basın toplantısında yaptığı açıklamanın ardından 27 Şubat’ta Erol Köse adının kaldırılmasını yerine köprünün adının “ Yenidoğan Köprüsü” olmasını önermiştim.


Ve yazımı, “O köprünün adı ister Çetin Emeç Köprüsü ister Erol Köse Köprüsü olsun bölge halkı ve vatandaşlar o köprüyü Yenidoğan Köprüsü olarak biliyor. D-100 üzerindeki Adnan Menderes Köprüsü’ne Emniyet Köprüsü, Mimar Sinan Köprüsü’ne Yeni Cuma Köprüsü, Turgut Özal Köprüsü’ne Halkevi Köprüsü dendiği gibi. Çetin Emeç adı da başka yere verilmeli” diyerek bitirmiştim.

Sonuç: Tahir Hoca da benim gibi düşünmüş ya da benim önerimi dikkate almış olacak ki cumartesi sabahı köprüdeki “Erol Köse Üst Geçidi” yazan tabelayı indirtti yerine “Yenidoğan Üst Geçidi” yazan tabelayı taktırdı.

İki: Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi gündemi belirleyen farkına ikinci örnek

Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde Ulaşım Park AŞ ile İzmit 5 Nolu Şehir içi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi arasında imzalanan “Ortak Gelir Havuz” protokolü.

Oda ve Kooperatif Başkanları ziyaret ettikleri gazetelerde İzmit’te toplam yolculuğu artırmak, kent içindeki trafiği azaltmak, ulaşımı rahatlatmak amacıyla üzerinde çalıştıkları “Ortak Gelir Havuz” sisteminin 2019 sonunda imzalanarak yürürlüğe gireceğini söylediler. Gazetelerde manşetten başkanların açıklamalarına yer verdi.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi ise ısrarla, protokolün mart ayından önce imzalanamayacağını, tramvay gelirleriyle aktarmalı ve Bindi-İndi tarifesinin uygulanmayacağını yazdı.

Sonuç: Ulaşım Park ile 5 Nolu Kooperatif arasındaki “Ortak Gelir Havuz” protokolü 2019’un sonunda imzalanmadı, Şubat ayı sonunda imzalandı ve 9 Mart’ta uygulanacak. Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin yazdığı gibi tramvay gelirleri, aktarmalı ve Bindi-İndi maddesi protokolde yer almadı.

Üç: Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’ne özel bir haber; ABD Başkonsolosu Daria L. Darnel, 2 gün kaldığı Kocaeli’de Büyükşehir Belediye Başkanı, KSO Başkanı, TÜBİTAK Başkanı, GTÜ Rektörünün yanı sıra medya sektöründe sadece Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi kapısını çaldı, sohbet etti.


Dört: Zaman zaman yanlış manşetlerini düzelttiğim, haberlerimizi günler haftalar aylar sonra manşetten verdikleri için eleştirdiğim Özgür Kocaeli Gazetesi’nde son bir hafta içinde 2 özel habere imza atan Suriye Çatak Tek’i tebrik ediyorum.

Haberi koklayan, takip eden Suriye, 24 Şubat’ta “Çınarlara Veda” ve 25 Şubat’ta “Halk Ekmek 7 İlçede” manşetiyle dikkat çekti.

Beş: Türkiye’yi yasan boğan, İdlib’te hain hava saldırısında 36 Mehmetçiğin şehit haberi yerel ve yaygın tüm gazetelerde, internet sitelerinde birinci haber olarak verilirken Çağdaş Kocaeli Gazetesi’nde bırakın manşetten vermeyi tek satırlık haber olmamasına üzüldüm.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?