Erenkaya ve Yıldızlı ‘başkanlıkta’ iddialı

CHP’nin 1 Mart’ta yapılacak il başkanlığı seçimine sayılı günler kaldı.

Pazar günü siyaseten deneyimli Hikmet Erenkaya ile aday olmak için il başkan yardımcılığından istifa eden Rafet Yıldızlı’nın oğlu Harun Yıldızlı yarışacak.

600’ü seçilmiş toplam 636 oy kullanma hakkı bulunan delege il başkanlığını Cengiz Sarıbay’dan devir alacak ismi seçecek.

CHP il başkanı yanı sıra 24 il yönetim kurulu, 9 disiplin kurulu ve 26 kurultay delegesinden oluşan 60 kişiyi de belirleyecek.

Geçtiğimiz günlerde “Ben de varım” diyerek il başkanlığı yarışına giren Bozkurt Uslu’nun yüzde 10 barajı aşıp aday bile olamayacağını düşünüyorum.

Son haftaya girilirken iki adayın seçimle ilgili düşüncelerini paylaşmak istiyorum.

Yaşça ve siyasi birikim itibariyle önde olan Hikmet Erenkaya’dan başlayalım;

“Zevkli, heyecanlı, seviyeli bir süreç yaşıyoruz. İlçeleri dolaşıyor, başkanlarla görüşüyor, delegelerle sohbet ediyorum. Oy kullanacak seçilmiş 600 delegenin ilçe dağılımlarına baktığımızda sorun yaşayacağımı sanmıyorum. İzmit, Gebze, Gölcük, Kartepe, Derince, Dilovası, Kandıra, hatta Körfez’in bir bölümü başta olmak üzere delegelerin büyük çoğunluğu beni ve ekibimi destekliyor” dedi.

Hikmet Başkan önümüzdeki günlerde (Çarşamba ya da Perşembe) seçim günü salonda pankart dahil üzücü olay yaşanmaması için 3 adayın bir araya gelmesi için girişimde bulunacağını söyledi.

Erenkaya’nın, “Yönetim listesi çarşaf mı blok mu olacak?” soruma cevabı, “Bu konuyu da adaylarla bir araya geldiğimizde konuşmak istiyorum. Biliyorsun ben ilk günden beri çarşaf liste olmasından yanayım. Ama son kararı 600 delege verecek. Delegenin iradesine, kararına saygılıyız” oldu.

Son olarak, ilçe ağırlıklı bir yönetim listesi oluşturmak istediğini söyledi.

Diğer Başkan adayı, CHP İzmit İlçe Başkanlığı yıllarından tanıdığım Rafet Yıldızlı’nın oğlu Harun Yıldızlı’ya da aynı soruları sordum.

İşte cevabı, “Yorucu ve yoğun bir süreç yaşıyoruz. Delegelerin tamamını ve 12 ilçe yöneticilerini bir değil bir kaç kez eşimle birlikte ziyaret ettim. Hikmet Erenkaya ve Bozkurt Uslu rakibim değil parti büyüklerim. Yarıştan çok partide temiz sayfa açmak, gençlerin, kadınların önünü açacak bir yönetim oluşturmak için çalışıyoruz. CHP’de değişim olmasını istiyoruz. İl Başkanlığı seçiminde iddialıyım ve kazanacağım”.

Harun Yıldızlı, “Başkan adayları olarak önümüzdeki günlerde bir araya gelecek misiniz? Yönetim çarşaf mı blok liste mi olacak?” soruma cevap verirken “Tüzüğümüzde çarşaf liste yazıyor. Ama blok liste çıkaran olursa delege karar verir. Başkan adayları olarak şimdilik özel bir toplantı söz konusu değil. Ama biz zaten gerek gördükçe, ihtiyaç duydukça buluşuyor, görüşüyoruz” dedi.

***

SARIBAY VEDA ETTİ

1975 yılında CHP üyesi olan, il başkanlığının boşaldığı günlerde Genel Başkanlar Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun güvendiği isim olarak il başkanlığına atanan, önceki yıllarda İzmit Belediye meclis üyeliği yapan, SHP ve CHP İl Başkanı seçilen Cengiz Sarıbay, bugünlerde görevi bırakmaya hazırlanıyor.

1 Mart’ta yapılacak CHP İl Başkanlığı için adaylar delegelerin kapısını “oy” için çalarken o genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na “veda” ziyareti yaptı.

Sayın genel başkana, “Partiden kopmadım. Mahalle delegeliği dahil her zaman emrinizde çalışmaya hazırım” dedi.

Kılıçdaroğlu’nu, 1 Mart Pazar günü yapılacak il başkanlığına davet etti.

Birden fazla aday çıkan il kongrelerine katılmadığını bildiğim sayın genel başkanın, “Müsait olursam gelmeye çalışırım” cevabı benim için sürpriz olmadı.

Çünkü genel başkan Kılıçdaroğlu, önceki çoklu başkan adaylı seçimlerde olduğu gibi ilk kez siyasi parti kongresinin yapılacağı “Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’ne” gelmeyecek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?