Dünyanın sonu mu geliyor dersiniz?

Kendimi bildim bileli hep insanlar dünyanın sonunun gelmesini bekliyor adeta. Filmlerde yaşanan sıkıntılı olaylarda, doğal afetlerde vs.vs. Hep bir bekleyiş var nedense.

Dünya kendi başına bir devir daim olan yapıda zaten. İçindekiler ona zarar veren ya da sistemi çökerten. Yani biz, insan..

Hayvanlar doğal dengeyi içgüdüsel olarak devam ettiriyor, bitkiler de öyle. Ama gel gelelim insan rahat durmuyor. Düzen bozmada, karıştırıp kurcalamada hatta yok etmekte üstüne yok.

Dünyanın bir düzeni bir ekolojik sistemi var. Bir zincir bozulsa tamamı çökebilir. Doğal afetleri ele alalım. Depremler dünyanın kendini temizlemesidir, yine volkanlar aynı şekilde. Doğadan aldığınız her şeyi doğa yine sizden geri alır. Bu yüzden ekolojik dengeyi bozmadan kentleşme, yapılanma olmalı. Nükleer silahlar, atom bombası gibi etkenler de dengeye zarar veriyor.

Şu dünyada herkes 70-80 sene yaşıyor ortalama olarak. Bu kadar hırsa, bozup savurmaya ne gerek vardı ey insanoğlu. Savaşlar, salgın hastalıklar hep insanların egolarından çıktı. İnsanın insana yaptığı kötülüğü hiç kimse hiçbir canlı yapmadı. Yeri geldiğinde en tehlikeli canlıdır insan. 

Bas bas bağırıyor dünya ölüyoruz diye. Son uzatmalar bunlar. Son hamle için son şans. 

Denge bozuldu.Doğa ona yapılanı affetmeyecektir.

Hastalıklar her dönem olmuş bir sürü insan ölmüş en sonunda çaresi bulunmuştur. Sonra bir yenisi çıkmıştır. Bir döngü bu. 

Hiç bu seneki kadar grip olmamıştık ne ailem ne çevremdeki tanıdıklarım. Neden? Korunamıyor muyuz mikroplardan?

Yoksa mikroplar şekil mi değiştirdi?

İlaçlar yeterli mi değil artık?

İnanın hepsine bir cevabım var.

İnsan kendinin katilidir.

Uyanmadıkça, bencil oldukça ölmeye mahkumdur...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Maral Minareci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?