ÇİM açıldı, KİM de hazır

Vali, Hüseyin Aksoy’un farkındalık yaratan projelerini dinlerken büyük keyif alıyorum.

Özellikle eğitim ve sağlık alanında toplumsal sosyal sorumluluk projelerinin hayata geçirilişlerini öğrendikçe düşünenleri, katkı verenleri, sahiplenenleri takdir ediyorum.

ÇİM (Çocuk İzleme Merkezi) ve KİM (Kadın İzleme Merkezi) dahil Vali Hüseyin Aksoy imzasını taşıyan projelerde olduğu gibi.

Önceki gün Sayın Vali’ye gündemdeki çeşitli konuların yanı sıra ÇİM ve KİM’i özellikle konuştuk.

15 Aralık 2017 ve 7 Temmuz 2019 tarihlerinde Sayın Vali’nin ÇİM ve KİM ile ilgili, “Arkadaşlarımız Kocaeli’nin sosyal risk haritasını çıkartıyorlar. Ön çalışmalar tamamlandıktan, alt yapısı hazırlandıktan sonra tacize, şiddete, istismara uğrayan, mağdur edilen kadınlar ve çocuklar kapı kapı dolaştırılarak yaşadıklarını anlatmak zorunda kalmayacak. Yaşadığı travmaları her defasında ifadesine başvuranlara anlatırken yeniden yaşamayacak. Tacize, şiddete, istismara uğrayan, mağdur edilen kadınlar ve çocuklar polis, savcı, psikologa götürülmeyecek” açıklamalarına yer vermiştim.

Önceki gün konuştuğum Vali Aksoy, kadınların ve çocukların şiddet, taciz, istismar ve sonrası yaşadıkları travmayı en aza indirmek amacıyla başlattıkları projenin pilot il seçilen Kocaeli’de açıldığını söyledi.

Sayın Vali’nin verdiği bilgiye göre ÇİM (Çocuk İzleme Merkezi) Alikahya’daki Kadın-Doğum Hastanesi bünyesinde açıldı ve hizmet vermeye başladı. Gebze Devlet Hastanesi bünyesinde açılacak ikinci ÇİM (Çocuk İzleme Merkezi) için bakanlık oluru geldi. Hizmet vermeye hizmet içi, eğitime gönderilen personel döndükten sonra başlayacak.

KİM (Kadın İzleme Merkezi) de Alikahya’daki Kadın-Doğum Hastanesi bünyesinde açıldı ama hizmet vermesi Sağlık Bakanlığı tarafından şimdilik ertelendi.

ÇİM VE KİM’İN ÖNEMİ

Çocuk istismarına ilgi ve duyarlılığın artması, cinsel istismar mağduru çocuk yaşlarının 5-17 yaş arasında değişmesinin ardından hastanelerin bünyesinde açılan ÇİM (Çocuk İzlem Merkezi) sayılarında da artış gözlenmeye başladı.

Çocuğu, ailesini ve toplumu yakından ilgilendiren ciddi problem olarak karşımıza çıkan çocuk cinsel istismarın önlenebilmesi veya ortaya çıkarılması amacıyla Sağlık, Adalet, İçişleri, Aile, Çalışma, Sosyal Hizmetler Bakanlıkları ortak çalışmasıyla kurulan ÇİM’ler çalışmaya başladı.

Bundan böyle merkezlere tıbbi ve adli işlemler kendi alanlarında eğitimli kişilerce çocuğun merkeze geldiği gün içinde halledilerek çocuğun bundan sonra karşılaşabileceği yeni istismarlara karşı önleyici tedbirlerin alınması amaçlanmaktadır.

Kocaeli’de kurulan ÇİM bakanlıkların desteğiyle multidisipliner bir hizmet vermekte olup psikolog, sosyal hizmet uzmanı, hemşire, doktor, ihtiyaç duyulduğunda Aile, Çalışma, Sosyal Hizmetler Bakanlığı temsilcisi ve adli tıp uzmanı görev yapıyor.

İstismara uğrayan çocukla ön görüşme devam ederken, ÇİM’deki eğitimli diğer uzmanlar aile görüşme odasında istismara uğrayan çocuğun ailesi ile çocuğa ve aileye yönelik genel bilgileri alıyor.

Ön görüşmenin ardından da çocuk; savcı, çocuğun avukatı, aile görüşmesini yapan uzman, Aile, Çalışma, Sosyal Hizmetler Bakanlık temsilcisinin izlediği aynalı odadaki adli görüşme kayıt altında yapılıyor.

Kız çocuklarının cinsel istismar konusunda daha fazla risk altında bulundukları dikkate alındığında ÇİM’lerin çocukların tekrar travmatize olmalarını engellemek ve ailelerin ikincil travmalarını azaltmak amacıyla önemli bir misyon üstlenmektedir.

Umarım, ÇİM gibi KİM de (Kadın İzleme Merkezi) de kısa sürede hizmet vermeye başlar.

İstismara uğrayan kadınların yaşadıkları ve sonrası travmalar tamamen giderilemese de en aza indirilir.

CHP’Lİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ, DESTEK YÜKÜNÜ VATANDAŞA ÖDETTİ

Bugün, yerel gündemden uzaklaşıp İstanbul, Ankara ve Antalya’da toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı yazacağım.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in, “Ulaşımda belediye destek yükünü” vatandaşa ödettirdiklerini anlatacağım.

İstanbul’da İmamoğlu’nun yüzde 35 zam oranını savunurken, “Maliyetlerin çok altında bir zam yaptık”açıklamasını paylaşacağım.

Muhalefette iken zammı eleştiren ve tepki gösteren CHP, 31 Mart’ta AK Parti’den devir aldığı Büyükşehirlerde toplu taşıma ücretlerine zam yapmak için nasıl sıraya girdiklerinden bahsedeceğim.

Ankara ve Antalya’da toplu taşıma ücretlerine yapılan yüzde 25’lik zam Eylül ayında uygulandı.

İstanbul’da vatandaşlar toplu taşıma araçlarında, 10 Şubat’tan buyana yüzde 35 fazla ücret ödeyerek seyahat ediyor.

Geliniz 20 milyonluk İstanbul’u yönetmeye talip olan, 31 Mart’ta değil de 23 Haziran’da yapılan ikinci turda oyunu arttırarak başkanlık koltuğuna oturan Ekrem İmamoğlu’nun seçim meydanlarında söylediklerini, vaatlerini okuyalım.

Bir: İstanbul’da ulaşımı ucuzlatacağız.

İki: Yeni bebeği olan anneler, 12 yaş altı çocuklar ve gönüllüler toplu taşıma ulaşım araçlarını ücretsiz kullanacak.

Üç: 25 yaş altı gençlere yüzde 40 indirim yapılacak.

Sonuç? CHP İstanbul’da iktidar olunca, Ekrem İmamoğlu Başkanlık koltuğuna oturunca verilen sözler unutuldu.

7 Şubat’ta Başkan İmamoğlu’nun talimatı, UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) kararı ile toplu ulaşım ücretlerine yüzde 35 zam yapıldı.

10 Şubat’tan itibaren uygulanan yeni tarifeye göre;

2,60 lira olan tam elektronik bilet 3,50 lira, zam 90 kuruş.

1,25 lira olan öğrenci bileti 1,75 lira, zam 50 kuruş.

205 lira olan Tam Mavi Kart 275 lira, fark 70 kuruş.

40 TL olan Öğrenci Mavi Kart 50 lira, fark 10 lira oldu.

Tam Bilet Aktarma ücretlerinde; birinci aktarma 1.95 liradan 2,50 liraya, ikinci aktarma 4.85 liradan 5.20 liraya çıktı.

Marmaray’da 5,70 lira olan biniş ücreti 7,75 lira, fark 2.05 lira.

1,25 lira olan öğrenci binişi 1,70 lira, fark 45 kuruş olarak belirlendi.

İMAMOĞLU AÇIKLAMASI

Seçimden önce toplu taşıma araçlarına zam yapmayacağını, aksine ucuzlatacağını söyleyen Başkan İmamoğlu’nun seçildikten sonra yaptığı yüzde 35 zam kararı beraberinde itirafı getiriyor.
“Büyükşehir Belediyesi’ni yönetmek öyle kolay değilmiş. Vatandaş ucuz seyahat ederken şoför esnafının mağdur edilmemesi için bizden önce verilen Büyükşehir desteğini sürdüremedik. Büyükşehrin verdiği desteği kaldırarak ulaşım zam farkını vatandaşa yükleyerek işin içinden çıktık” anlamına geliyor.
“Bizim şu an yaptığımız, hizmetimizi sürdürebilme çabasıdır. İnanın maliyetlerin çok altında bir zam yaptık diyebilirim” açıklamasının tam karşılığı“Zam oranı daha yüksek olabilirdi. Şükredin daha fazla zam yapmadık” tesellisi oluyor.
Neymiş efendim? İstanbul gibi nüfusu 20 milyonu bulan mega kenti yönetmek kolay değilmiş’
Ekrem İmamoğlu’na oy vererek CHP’yi iktidar yapanların sessizliğini anlıyorum.
Ama bir Allah’ın kulu AK Partili yetkilinin çıkıp da, “Ey İstanbullular, AK Parti döneminde belediyenin verdiği desteği ‘Ekrem İmamoğlu, ben niye ödeyeyim vatandaş ödesin diyerek ödemedi, vatandaşa ödetti” demiyor, diyemiyor.
İstanbul Belediyesini CHP yönetiyor olsaydı, 23 Haziran’da başkanlık koltuğuna oturan AK Parti adayı toplu taşımadaki belediye desteğini kaldırıp, zammın tamamını vatandaşa ödetseydi ne olurdu biliyor musunuz?
CHP’liler ortalığı ayağa kaldırır, yeri göğü inletir, sosyal medyadan tepki bombardımanı başlatırdı.
Bu konuda İstanbul Büyükşehir belediyesi ve başkanı İmamoğlu tek değil.

31 Mart seçimini kazanan CHP adayı Muhittin Böcek’in ilk uygulaması toplu taşıma ücretlerine yapılan yüzde 24 zam sonrası AK Parti döneminde uygulanan “Belediye Desteğini” çekti. Yapılan zammın tamamını vatandaşlara ödettirdi.
Bir başka deyişle; Dün, İstanbul’da toplu taşıma araçlarını kullanan öğrencilerle indirimli seyahat eden vatandaşlar için Büyükşehir Belediyesi yıllık 560 milyon TL destek vererek seyahat edenleri koruyor, şoför esnafını mağdur etmiyordu.
Bugün, CHP’li İmamoğlu döneminde Büyükşehir Belediyesi desteği çekerek 560 milyon TL’yi öğrenci ve indirimli seyahat eden vatandaşlara ödetiyor.
 

KOCAELİ’DE DURUM


İstanbul ve Antalya’daolduğu gibi AK Parti döneminde öğrenci ve indirimli seyahat edenlereverilen belediye desteğiyle uzun süredir Kocaeli’de de uygulanıyor.
Önceki dönemde İbrahim Karaosmanoğlu, yeni dönemde Tahir Büyükakın’ın,
İsteği ve talimatıyla vatandaşı mağdur etmemek, şoför esnafının hakkını vermek için bir süre önce yapılan yaklaşık yüzde 15’lik zammın öğrenci ve indirimli seyahat eden vatandaşlara destek veriyor.

Öğrencinin 40 kuruşunu, indirimli seyahat edenlerin 15 kuruşunu Büyükşehir Belediyesi destekleyerek şoför esnafına ödüyor.

Sizin anlayacağınız, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yıllık 8 milyon TL civarında verdiği ulaşım desteğiyle öğrenci ve indirimli seyahat eden vatanlar az ödeme yaptı, şoför esnafı mağdur edilmedi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?