CHP’lilerin engellediği Kortaş ÇED toplantısı yapılmış kabul edilecek

Kocaeli, Koruma Klor Alkali ve ALTAŞ San AŞ’nin kurduğu KORTAŞ’ın yapmayı planladığı iskele genişletme projesini günlerce tartıştı.

BHC üzerinden yıpratmayı başaramadıkları Koruma Klor Alkali sahibi Vefa İbrahim Aracı ve kardeşlerine “iskele” üzerinden saldırdılar.

“Çevreci aktivistler”, geçmişte “kuyruk acısı” olan gazeteciler, “çarşı her şeye karşı” diyen CHP’liler günlerdir yaptıkları toplantılarda 18 Şubat Salı günü yapılacak ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) toplantısını yaptırmayacaklarını açıkladılar.

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, her etkinlikte CHP ile birlikte hareket eden çevre mühendisi Sait Ağdacı, Şirintepe ve Cumhuriyet Mahalleleri Muhtarları’nın öncülüğünde önyargılı hareket edenlerin siyaseten yaptıkları açıklamalarla gereksiz bilgi kirliliği oluşturdular.

CHP İzmit İlçe Kadın Kolları yöneticisi, STK’lardan sorumlu Başkan Yardımcısı ve İzmit Kadın Kolları Başkan adayı Gülhan Erbaş attığı mesajlarla “Çocuklarımız, mahallemiz ve şehrimiz için birlik ve beraberlik zamanı” halkı toplantıyı engellemeye davet etti.

Ve dün yapılması gereken halkın bilgilendirme toplantısı başlayamadan günlerdir “istemezük” diyen ve çoğunluğunu CHP’lilerin oluşturduğu gruplar tarafından atılan sloganlarla engellendi.

Bölge halkını bilgilendirmek amacıyla düzenlenen ÇED projesini sunumunu gerçekleştirecek firma yetkilileri ile eylemciler arasında yaşanan tartışma üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri “Toplantının yapılmadığına” dair tutanağı tutmasının ardından toplantı sonlandırdı.

 

KARARI ANKARA VERECEK

Çevreci aktivistler, eyleme öncülük yapan CHP’liler, İbrahim Aracı ve ailesine saldıran gazeteciler ÇED projesi sunumunu yaptırmadıkları için “zafer kazanmış” havasındalar.

Keşke, halkın bilgilendirilmesine izin verilmiş olsaydı da neden karşı olduklarını anlatıp, tutanağa yazılmasını sağlayabilselerdi.

“İstemezük” diyenler, ÇED sunumunu yaptırmayarak akıllarınca projenin yapılamayacağını sanıyorlar ama yanılıyorlar.

Kararı önümüzdeki günlerde Ankara’da dosya üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri verecek.

Bugüne kadar yapılan uygulamalara baktığımızda, “istemezük” diyerek eylem yapan, ÇED toplantılarının engellenmesi sonucu Bakanlık yetkilileri ÇED toplantısının yapılmış olduğunu kabul ederek karar verdi.

Çok uzaklara gitmeden aynı kişilerin Umuttepe’de yapılması planlanan Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi kurulmasıyla ilgili ÇED Raporu sunumu engellenmiş ama Bakanlık ÇED Toplantısı’nın yapıldığını kabul ederek tesisin yapılmasına izin vermişti.

Ancak, proje sahibi Büyükşehir Belediyesi projenin ekonomik olmadığı, konjonktürel değişiklikler nedeniyle vazgeçmesi sonrası tesis yapılmadı.

 ye gerek yok.

O nedenle KORTAŞ’ın yapmayı planladığı iskele projesi de büyük olasılıkla engelleme sonrası tutulan tutanak doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılmış kabul edilerek projenin yapımına izin verilecektir.

Sizin anlayacağınız; CHP Belediye Başkanı, meclis üyeleri başta olmak üzere ÇED sunumun yapılmasını engelleyen, vatandaşların bilgilendirilmesine olanak sağlamayanlar KORTAŞ projesinin yapımına dolaylı olarak izin verilmesini sağladılar.

Bir başka deyişle, Koruma Klor Alkali ve AŞTAŞ firmalarını oluşturduğu KORTAŞ Sanayi ekmeğine yağ sürmüş oldular.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI KOCAELİ’YE GELMEK İÇİN DAHA NE BEKLİYOR?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Kabinesi’nin ilk Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’u atandığı 9 Temmuz 2018 tarihinden buyana takip ediyorum.

Aldığı kararları ve yaptığı açıklamalarını okuyor, televizyonlarda ve toplantılarda yaptığı konuşmaları dinliyorum.

Ancak eğitimcilerin Ziya Hoca’yı “umut” görerek ilk günlerde verdiği kredi son günlerde tükenmeye başladı.

İlk hayal kırıklığını; Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatını yeniden oluştururken sahada özveriyle çalışan illerdeki deneyimli, başarılı, liyakatli yöneticileri “yok” saymakla yaşattı.

Ardından “Öğretmen Meslek Kanunu, 3600 Ek Gösterge” başta olmak üzere eğitimin birikmiş sorunlarını çözecek yasaların bırakın çıkmasını tasarıların TBMM’ye bilegetirmeyecekeğitimcilerin tepkisini aldı.

Siyasi sorumluluğu olmayan Ziya Hoca; sakin,tane tane, bilimsel ve güzel konuşuyor.

Ama öğretmenlerin, öğrencilerin, velilerin, kısaca eğitimin tüm paydaşlarının beklediği sorunları çözecek radikal kararlar almaya, uygulamaya, hayata geçirmeye yetmiyor.

 

ZİYARET ETTİĞİ İLLER

Sayın Bakan, fırsat buldukça ziyaret ettiği illerde öğretmenlerle buluşuyor, sohbet ediyor, sorunlarını dinliyor.

İl milli eğitim müdürleriyle değişik illerde yaptığı toplantılarda illerin sorunlarını ilk ağızlardan öğreniyor, çözüm önerilerini tartışıyor.

“Yüzde 100 Eğitime Destek” kampanyası kapsamında okul, derslik, atölye, spor salonu, kütüphane, pansiyon yaptıran hayırseverlerle bir araya geliyor, teşekkür ediyor, plaket vererek ödüllendiriyor.

Ama yaklaşık 20 aylık görev süresinde Kocaeli- Gebze’ye, öğrencisi tarafından makamında öldürülen Necmeddin Kuyucu ailesini 3 Nisan 2019’da ziyaret etti.

Necmeddin Hoca’nın görev yaptığı Gebze Atatürk Anadolu Lisesi öğretmenleriyle sohbet etti.

Okulun adının, “Şehit Necmeddin Kuyucu Anadolu Lisesi” olarak değiştirildiği ve merkezi sınavla öğrenci alan nitelikli lise yapıldığı müjdesini verdi.

Baba Ahmet Kuyucu’ya başsağlığı dileyerek Kur’an-ı Kerim ve Türk Bayrağı hediye etti.

Kocaeli ziyareti hepsi o kadar.

Ama 10 Şubat 2019 Ordu,25 Mart 2019 Tekirdağ, 3 Nisan 2019 Kırıkkale, 28 Nisan 2019 Niğde, 28 Haziran 2019 Erzurum, 29 Haziran2019 Erzincan,6 Eylül 2019 Nevşehir, 26 Eylül 2019 Osmaniye, 27 Eylül 2019 Adıyaman, 2 Kasım 2019 Batman, 29 Kasım 2019Rize,22 Nisan 2019 Kastamonu,11 Ocak 2020 Elazığ,12 Ocak 2020 Hatay, 12 Ocak 2020 Kilis, 30 Ocak 2020 Antalya, 9 Şubat 2020 Konya, 13 Şubat 2020 Kayseri, 28 Haziran 2020 Aksaray, 28 Haziran 2020 Niğde’yi ziyaret etti.

81 il milli eğitim müdürü ile ilk toplantısını Ankara’da 13 Temmuz 2018 tarihinde yaparak yeni dönemin yol haritası hakkında bilgi verdi.

29 Ocak 2019’da Antalya, 19 Haziran 2019’da Afyonkarahisar, 26 Ekim 2019’da Sivas, 30 Kasım 2019’da Rize’de milli eğitim il müdürleriyle bir araya geldi.

İstanbul’u kaç ziyaret etti, öğretmenlerle bir araya geldi hatırlamıyorum.

Hafta sonu üşenmedim, sayın bakanın ziyaret ettiği illeri araştırırken bunları buldum. Elbette başka illerde vardır.

 *****

KOCAELİ’Yİ UNUTTU

Milli Eğitim Bakanı Ziya Hoca gittiği illerde okul ve derslik yaptıran hayırseverlere teşekkür edip plaket verirken Kocaeli’yi unuttu.

Bırakın önceki yılları. Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in göreve başladığı 28 Nisan 2014’ten buyana yaptırdığı 7 Bin 400 dersliği “yok” saydı.

Vefa İbrahim Aracı ve kardeşleri, Nuh Çimento, Dereli Ailesi başta olmak üzere okul ve derslik yaptıran hayırseverlere sembolikte olsa plaket ile ödüllendirmeyi çok gördü.

Sayın Bakanın lütfedip gelmediği Kocaeli’de hayata geçirilen onlarca proje Türkiye’ye örnek gösterildi, bakanlığını yaptığı kurum tarafından model olarak illere tavsiyede bulunuldu.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu ile Sosyal İşler ve Etkinlikler Daire Başkanı Murat Aşım’ın ziyaret ederken hayran kaldığı okul öncesi eğitim öğren ilerinin öğrenim gördüğü anaokullarında Kocaeli, çağ nüfusundaki yüzde 100 hedefi yakalayarak Türkiye’de ilk sıraya oturdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Hanımefendi’nin Türkiye genelinde başlattığı Okur Yazarlık Seferberliği’ nde Kocaeli birinci oldu.

Türkiye genelinde farkındalık yaratan “Hayat Boyu Öğrenme, Hayatım Okul, Engelsiz Kocaeli İçin Çal, Keşfedilen Yetenekler, Okuma Yazma Seferberliği, Sosyal Kültürel Sportif Etkinlikler, Sıfır Atık, Çölyak, Bağımlılıkla Mücadele, Öğrenci Devamsızlığı, Okul Sağlığı ve Güvenliği, Sektör-Okul İşletme İşbirliği, Robotik Sınıf ve Kodlama Atölyeleri, Kocaeli Çöpüne Sahip Çıkıyor, Kariyerime Adım Adım, Uygulama Okulu”, projeleri hep örnek alındı.

Vali Hüseyin Aksoy ile Rasim Hocanın farkındalık yaratan projelerini yerinde görmek, en yetkili isimlerden dinlemek için 398 bin 315 öğrencinin öğrenim gördüğü, 26 bin 466 öğretmenin görev yaptığı Kocaeli’ye gelmedi.

 *****

KOÜSEM TABELASI ANITPARK’A TAKILDI

 

Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi’ndeki KOÜ Devlet Konservatuvarı’nın Kullar Ömer Halisdemir Yerleşkesi’ne taşınmasının ardından boşalan binanın hangi amaçla kullanılacağı çok konuşuldu.

Bir süre önce boşalan binanın Üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanesi tarafından kullanılacağı iddia edildi.

Özgür Kocaeli Gazetesi 10 Şubat Pazartesi günü manşetinde, KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan’ın “ÜNİBEL eski yerine geliyor” açıklamasına yer verdi.

Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, telefonda, ÜNİBEL haberini yalanlayarak boş binanın KOÜSEM’e (Kocaeli Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi) tahsis edileceğini söyledi.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin 11 Şubat Salı günü Sadettin Hocanın sözlerini manşette, “Anıtpark’a ÜNİBEL değil KOÜSEM taşınacak” başlığıyla yayınladı.

Geçtiğimiz günlerde de, “Kocaeli Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi” tabelası Anıtpark Yerleşkesi’ndeki yerine takıldı.

Her zaman olduğu gibi, “Haberde Öncü Yorumda Güçlü” olan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi “Gündemi Takip Eden Değil Gündemi Belirleyen Gazete”  olduğunu bir kez daha kanıtladı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?