Tüpraş, “Tasarım atölyesi ve kodlama sınıfını” çok abarttı!

Tüpraş; Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 7’nci, dünyanın 26’ncı büyük rafinaj firması, vergi ve ihracat şampiyonu bir sanayi kurumu.

Bağlı olduğu Koç Holding, üstlendiği misyon ile hedeflerine kararlıkla yürüyen alanında öncü ve başarılı bir topluluk.

“Meslek Lisesi, Memleket Meselesi” diyen aile büyüğü adına kurulan “Vehbi Koç Vakfı” sayesinde yıllardır “Eğitim, Kültür ve Sağlık” alanlarında ülke gelişimine ve toplum kalkınmasına yönelik sayısız projelere imza attı.

Yarım aşırı geride bırakırken gerçekleştirdiği yatırım harcamaları toplamı 1,5 milyar dolara ulaştı.

Yetenekli ama maddi olanaklardan yoksun meslek lisesi ve üniversite ağırlıklı verdiği burslardan yararlanan öğrenci sayısı 50 Bini geçti.

Son olarak teknoloji tasarım, bilişim teknolojileri ve yazılım, yabancı dil ağırlıklı Beykoz Koç Ortaokulu’nu yaptı.

Açılışını Aralık – 2019’da Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un yaptığı her alanda model gösterilen okulda her çocuğun kaliteli ve kendini keşfedebileceği bir ortamda eğitim görmesini sağladı.

“Okul-İşletme İşbirliği Modeli”ne dayalı proje ile mesleki eğitimde kalitenin artırılması için okul ve şirketlerin faydalanacağı işbirlikleri geliştirdi.

Kocaeli’ne baktığımızda; İzmit’te Ford Otosan İlkokulu, Körfez’de TÜPRAŞ İlkokulu, TÜPRAŞ 50. Yıl Anadolu Lisesi, Gebze’de Koç Ortaokulu yaptırdı.

Dün de rafineri bulunan illerde (İzmit, İzmir, Batman, Kırıkkale) seçilen 30 okuldan 7’si için (İzmit Şehit Alper Al Ortaokulu, Fatih Ortaokulu, Hacı Bektaş Veli Ortaokulu, Gölcük Uğur Mumcu Ortaokulu, Körfez TÜPRAŞ İlkokulu, TÜPRAŞ 50. Yıl Anadolu Lisesi) tören düzenlendi.

Kurucusu Vehbi Koç’tan aldığı ilhamla “Üstümüze Vazife” diyerek taşın altına sadece ellerini değil, yüreklerini de koyarak hareket eden tüm Tüpraşlıları ve Koç Holding yöneticilerini kutluyorum.

Vehbi Koç ve torunu Mustafa Koç başta olmak üzere yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

 

FAZLA ABARTILDI

Ancak TÜPRAŞ gibi marka olmuş bir sanayi tesisi yönetiminin “Enerjimiz Geleceğe; Kodluyorum, Modelliyorum, Üretiyorum” sosyal sorumluluk projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan “Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim Beceri” sınıfları kurulumunun temsili açılışının fazla abartıldığını düşünüyorum.

Koç Holding gibi saygın bir topluluğun “Ülkem İçin Geleceği Tasarlıyorum” projesi kapsamında ve TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen sembolik açılış törenine Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu, Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Oya Ünlü Kızıl ve Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu’nun tam kadro katılmalarının gerekçesini merak ediyorum.

Bu arada Kocaeli İzmit’teki okullarda yapılacak “Robotik Kodlama, Üç Boyutlu Modelleme, Üretim Beceri” sınıfları protokolünün Ankara’da bakanlık yetkilileri ile imzalanmasını anlıyorum da Kocaeli Valiliği ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne en küçük bilgi aktarılmamasına anlam veremiyorum.

Daha da önemlisi; İzmit Şehit Alper Al Ortaokulu’nda düzenlenen törene Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ile Kocaeli Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in davet edilmemesi.

İzmit Şehit Alper Al Ortaokulu’nda tören yapılacağını benden öğrenmelerini çok manidar buluyorum.

Kocaeli İzmit’te TÜPRAŞ Genel Müdürü İbrahim Yelmenoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen sembolik açılış törenine Koç Holding CEO’su, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı, Koç Holding Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü katılacak ama ne Vali Aksoy ne de Müdür Çelik’in bilgisi var.

Allah’tan Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu törene katılacağını bildirdi de vali ve müdürün haberi oldu.Vali ve Milli Eğitim Müdürü yok sayan Tüpraş yöneticileri Kocaeli'yi sahipsiz sanmış olacaklar ki tüm işlemlerini Ankara'dan halletmeye çalışmışlar.Unutmasınlar ki Kocaeli Valisi Sayın Cumhurbaşkanı'nı, Milli Eğitim il Müdürü de Sayın Milli Eğitim Bakanlığını temsil ediyorlar

 

SÜRPRİZ OLMADI

Kocaeli’de sosyal sorumluluk projesi kapsamında Vefa İbrahim Aracı ve kardeşleri, Nuh Çimento Vakfı, Elginkan Vakfı, Dereli Ailesi başta olmak üzere çok sayıda sanayici ve işadamı eğitime TÜPRAŞ ve Koç Holding’den daha fazla destek olmasına rağmen hiç biri dünkü şatafatlı, tantanalı tören yapmadı.

Hele hele Vali Hüseyin Aksoy ve Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik’i yok saymayıp unutmadıkları gibi her ortamda ve fırsatta yaptıkları açıklamalarda saygılarını, şükranlarını dile getirdiler.

Bakmayın siz Koç Vakfı ve TÜPRAŞ yöneticilerinin “Yap, devret, sahip çık” mantığıyla hareket ettiklerini, teslim ettikleri okula sahip çıktıklarını söylemelerine.

Uzağa gitmeye gerek yok. TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi ve TÜPRAŞ Genel Müdürlüğü’nün bulunduğu Körfez İlçede 1968 yılında yaptırılan ilkokul binasının ihtiyaca cevap vermemesi nedeniyle TÜPRAŞ sahip çıkmadı.

Milli Eğitim 2002 yılında boş arsaya yeni okul, 2017 yılında lojmanları yıkarak yerine bir başka okul yaptırdı.

Adı TÜPRAŞ İlkokulu olan ama Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptırdığı 2 ayrı binada yaklaşık 1.300 öğrenci eğitim-öğretimi görüyor.

TÜPRAŞ’ın 52 yıl önce yaptırdığı binanın giriş katını engelli öğrenciler özel eğitim uygulama okulu, birinci katı TÜPRAŞ İlkokulu’nun okul öncesi öğrencileri kullanıyor.

Olası İstanbul depremi senaryolarının konuşulduğu, eski binaların yıkılması uyarılarının yapıldığı bugünlerde keşke TÜPRAŞ, 1968 yılında yaptığı okul binasını yenilemiş olsaydı.

21’inci yüzyılın ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarlanan model olarak Aralık-2019’da eğitim öğretime açılan Beykoz Koç Ortaokulu gibi bir okulu Körfez’de yapsalar.

Her çocuğun kaliteli ve kendini keşfedebileceği bir ortamda eğitim görmesine imkan sağlayan okulun tabelasına, 21 Ocak 2016 tarihinde zamansız vefatıyla KOÇ ailesi ve TÜPRAŞ çalışanları başta olmak üzere herkesi derinden sarsan, örnek kişiliği ve liderliğiyle her kesimden insanın hayatına dokunmayı başarabilen Mustafa Vehbi Koç’un adını yazsalar.

 

KOCAELİ’DE DURUM

Bilişim çağında çocuklarımızın sadece teknolojiyi kullanan değil üreten,

kodlayan ve programlayan bireyler olmasını sağlamak amacıyla vali Hüseyin Aksoy’un talimatı, Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in planlamasıyla Kocaeli’de “Robotik Atölye” ve “Kodlama Sınıfı” yapılması konusunda oldukça önemli mesafe alındı.

Çocukların deneyimleyerek öğrendiği teknoloji ve bilgiyi öğrenmeleri için başta başarılı iş insanı Vefa İbrahim Aracı olmak üzere hayırseverlerin katkılarıyla her eğitim bölgesinde anaokul, ilkokul, ortaokul ve liseden oluşan 116 kurum belirlendi.

33’ü hayırseverlerin katkısı, 22’si Büyükşehir belediyesi imkanları,10’u Milli Eğitim Bakanlığı ödeneğiyle olmak üzere 19’u ilkokulda, 26’sı ortaokulda olmak üzere Kocaeli’de 65 robotik kodlama sınıfı tamamlanarak öğrencilerin hizmetine açıldı.

Mesleki Eğitim ve Sanayi İşbirliği kapsamında bugüne kadar çoğu Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) olmak üzere 99 sanayici ile protokol imzalandı.

2019 yılında dünyada ve ülkemizde yaşanan ve çeşitli sorunların yaşanmasına neden olan siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmelere rağmen geçtiğimiz günlerde Kandıra’da mütevazi dükkanında kazandığı paralarla kandıra merkezde anaokulu yapımı için Vali Hüseyin Aksoy ile hayırsever Akalın ailesi sessiz sedasız protokol imzaladı.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yaptırdığı okulları, hastaneleri,

verdiği bursları ile üst düzey eğitimin yanında öğrencilere ücretsiz yemek, servis, kıyafet, yurt hizmeti veren, başarılı öğrencileri bursla ödüllendiren GEBKİM Vakfı Başkanı Aracı’nın yaptırdığı Türkiye’nin ilk Kimya Tematik Lisesini açarken bırakın abartmayı mütevazi davranışı dikkat çekiciydi.

8‘i kimya, 4’ü endüstriyel otomasyon olmak üzere 12 laboratuvar, Petro

Kimya ve Proses Dalları bulunan okulda öğrenciler öğrenirken üretecekler, mezun olduktan sonra eğitim aldıkları iş kollarında istihdam edilecekler.

Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın hayata geçirdiği projeleri tek tek saymak yerine sadece İzmit’te cezaevi arsası üzerinde yaklaşık 25-30 mjilyon TL harcayarak tamamlayarak 3 okulu taşımasına rağmen açılış töreni bile yapmaması hayırseverliği şov için yapmadığını gösteriyor.

SONUÇ: Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 7’nci, dünyanın 26’ncı büyük rafinaj firması, vergi ve ihracat şampiyonu TÜPRAŞ ve Koç Holding yöneticilerini her şeye rağmen “Meslek Lisesi, Memleket Meselesi” diyen aile büyüğü adına kurulan “Vehbi Koç Vakfı” sayesinde yıllardır “Eğitim, Kültür ve Sağlık” alanlarında ülke gelişimine ve toplum kalkınmasına yönelik sayısız projeler kazandırması nedeniyle kutluyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?