Sadettin Hoca davet etti Sezer Hoca kırmadı geldi

Kocaeli Üniversitesi’nde bilimsel çalışmalar ve fiziki yatırımlar konusunda güzel işler yapılıyor.

Son günlerde olduğu gibi zaman zaman “yol kazası” sayılacak açıklamalar ve gazete haberleri can sıksa da önemli toplantılara ev sahipliği ediyor, farkındalık yaratacak projelere imza atıyor.

Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün hayalini gerçekleştirmek, verdiği sözü yerine getirmek için dün gerçekleştirdiği toplantı gibi.

Toplantının ev sahibi; Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’ne 1 Aralık 2014 tarihinde atanan ve devam eden Prof. Dr. Sadettin Hülagü.

Toplantının konuğu; Kocaeli Üniversitesi kuruluşunda görev alan, 2006-2014 yılları arası rektörlük yapan, halen YÖK Başkan Başdanışmanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu.

Toplantının konusu: Araştırma Üniversitesi olmak için alınacak önlemler, yapılacak çalışmalar.

Sadettin Hoca’nın 1 Aralık 2014 tarihinde rektörlük görevini devir aldığı, “abla” dediği Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nu hiç yalnız bırakmadı.

Ankara’da YÖK’teki makamında ziyaret ederek, Umuttepe Yerleşkesi’ndeki etkinliklere davet ederek deneyimlerinden, birikimlerinden yararlandı.

Önceki yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 10 “Araştırma Üniversitesi” ile yakından ilgilenen Sezer Hocayı Kocaeli Üniversitesi’ne davet ederek konuyla yakından ilgilenen Prof. Dr. Ahmet Küçük’ün başkanlığını yaptığı Araştırma Üniversitesi Çalışma Grubu başta olmak üzere olması Tıp ve Mühendislik Fakülteleri hocalarıyla buluşturdu.

 

ARAŞTIRMA ÜNİVERSİTESİ

Geçen 6 yılda alt yapı ve fiziksel çalışmalarını tamamlayan, meslek yüksekokullarını “Teknik, Endüstriyel ve Sosyal” alanlarda yeniden yapılandırma projesini hayata geçiren Sadettin Hoca’nın gündeminin “Araştırma Üniversitesi” olduğunu daha önce yazmıştım.

Hedefi ilk etapta; Bilişim Araştırma Enstitüsü, İleri Malzemeler ve Teknolojik Araştırma Enstitüsü, Yer Bilimleri ve  Deprem Araştırma Enstitüsü, Kanser Araştırma Enstitüsü, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Araştırma Enstitüsü kurmak.

Sadettin Hoca geçtiğimiz günlerde, “Galip Hoca önümüzdeki günlerde Sezer ablayı davet ederek Araştırma Üniversitesi kuruluşunda bizi bilgilendirmesini isterken aynı zamanda da onore etmek istiyorum” dedi.

Dün de bilim çevrelerinin yakından tanıdığı, Kocaeli Üniversitesi hocalarının takdir ettiği, Sezer Hocayı ağırladı.

Konu; Kocaeli Üniversitesi, konuk; Kocaeli Üniversitesi kuruluşundan itibaren eşi değerli yol arkadaşım rahmetli Baki Hocam ile 16 yıl hizmet eden Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu olunca ilgisiz kalamazdım.

Sezer Hocama Ankara’ya yolcu ederken toplantıyı sordum.

Cevabı, “Sadettin Hoca’nın davetinden çok mutlu oldum. Rektör Hocamızın performansına ve üniversitenin son dönemde hayata geçirdiği projelere hayran kaldım. Tıp ve mühendislik ağırlı kurulacak 5 Araştırma Enstitüsü kurmakla Araştırma Üniversitesi olmak konusunda kararlı gördüm. Önce hayal etmelerini, hayalleri peşinde koşarken gerçeği 3- 5- 10 yıl sonra da olsa yakalayacaklarını anlattım. Doktora ve yabancı öğrenci sayılarını arttırmalarını önerdim” oldu.

Kocaeli Üniversitesi’ni Araştırma Üniversitesi yapmaya inanan toplantıya katılan hocaların kendisini büyük dikkatle dinlediklerini, notlar aldıklarını söyleyen Sezer Hoca’nın verdiği bilgiye göre, Araştırma Üniversitesi olabilmek için “Araştırma Kapasitesi, Araştırma Kalitesi ve Etkileşim ve İşbirliği”nden oluşan  3 ana başlık altındaki 33 göstergeye göre performans değerlendirmesi yapılıyor. Ardından TÜBİTAK, Türk Patent Enstitüsü, Kalkınma ve Sanayi Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı’nca ikinci bir değerlendirmeye alınıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?