Aracı, yalan habere “pabuç” bırakmaz!

Zaman zaman gazetecilerin itibarsızlaştırıldığını, basının güvenirlik sıralamasında sonlarda kaldığını yazıyorum.

Gerçeği yansıtmayan, masa başında kulaktan dolma haber yapanlarla “emek hırsızlığı” yapanları eleştiriyorum.

Gençlere “rol model” olması gereken,

Bir zamanlar CHP ve Sefa Sirmen ile yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen, son dönemde AK Parti yerel yönetimlerine her istediklerini yaptıran gazetecilerin

gençlere bırakın “rol model” olmayı kötü örnek olduklarına dikkat çekiyorum.

Toplumsal sosyal sorumluluk projeleriyle örnek gösterilen, kazandıklarının vergisini vererek vergi şampiyonu olan hayırsever iş insanlarını “çevre katili” ilan edenlerin yarattıkları bilgi kirliliğini örneklerle anlatıyorum.

Sermaye düşmanlığı mıdır, eğitim ve sağlığa destek verenleri yıldırmak mıdır,  ülke ekonomisine katma değer kazandıranları “suçlu” ilan etmek midir bilmiyorum.

Geçmişte Alikahya’da yapılacak Posco tesislerine karşı çıkanlar CHP başta olmak üzere siyasi parti ve sivil toplum örgütlerini eylem yapmaya çağıranlar bir haftalık Kuzey Kore gezisinde neler olduysa dönüşte Posco’nun çevreye duyarlı tesis olduğunu, kurulmasında sakınca görmediklerini günlerce pehlivan tefrikası gibi yazdılar.

Bugünlerde benzer senaryo yine aynı kişiler tarafından yazılıyor, kurgulanıyor, sahneye konmaya çalışılıyor.

TBMM Onur Ödülü sahibi, hayırsever kimliğiyle garibanların babası, başarılı iş insanı kimliğiyle vergi şampiyonu olan, eğitim ve sağlığa yaptıklarıyla milyonların hayır duasını alan Vefa İbrahim Aracı’yı gerçeği yansıtmayan, yalan yanlış BHC üzerinden yıpratmaya çalışırken ödedikleri tazminatları unutmuş görünüyorlar.

Bitmeyen “kin ve öfke” ile Vefa İbrahim Aracı’ya BHC’nin yanı sıra Kortaş üzerinden benzer taktiklerle ve yalan haberlerle saldırıyorlar.

Neymiş efendim? Bakanlığın, Valiliğin onay verdiği Kortaş Projesi, İzmit’e hiç istihdam getirmeyecekmiş, üretim yapılmayacakmış, İzmit için büyük tehlike ve cinayetmiş, İzmit’in bağrına hançer saplanacakmış!

Cumhuriyet Mahallesi sahilinde bomba üzerine zehir solunacak kimyasal liman yapılacakmış!

1990’lı yıllarda Sefa Sirmen’in yakın dostu Vefa Küçük’e verilmeyen izin şimdi Kortaş şirketine veriliyormuş!

CHP başta olmak üzere tüm sivil toplum örgütlerini, mahalle sakinlerini 18 Şubat’ta yapılacak ÇED toplantısına karşı eyleme çağırıyorlar.

Pes doğrusu! Bu çağrıyı sıradan biri yapsa gülüp geçeceğim.

Bir zamanlar herkesin güvendiği, “gazetesinden kovulduktan” sonra “itibar kaybetmeye” başlayan birisinin bilgi kirliği yaratması düşündürücü olmanın ötesinde ard niyetli.

 

ARACI CEVABINI VERİR

Benim tanıdığım Vefa İbrahim Aracı sabırlıdır, sakindir, yasalara saygılıdır. Yanlış yapmamaya özen gösterir.

Gerçeği yansıtmayan, masa başında, kulaktan dolma bilgilerle haber yapanları, geçmişte BHC olayında olduğu gibi mahkemede hesaplaşır ve yüklü para cezalarına mahkum ettirir.

Geçmişte kaybettikleri davaları unutanlar, son günlerde Vefa İbrahim Aracı’nın girişimiyle İzmit’in BHC zehrinden kurtulmasına az kaldığını hesap edemeyenler bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduklarını sanarak saldırıyorlar.

BHC’nin yurt içi ve yurt dışı bertaraf konusunda kimlerin hangi projeleri uyguladığını ve ne aşamada olduğunu merak edenler galip Hoca’nın BHC yazılarını okurlar.

Okuma gereği duymayanlar önümüzdeki aylarda, BHC’nin tamamı bertaraf edilirken kimin ne kadar ödeme yaptığını öğrenmekle kalmazlar yalan haberlerin, karalamaların, iftiraların hesabını yargıda verirler.

Masa başsında kulaktan dolma bilgilerle haber yapmak yerine benim gibi küçük bir araştırma yapmış olsalardı; yaptıkları haberin yalan ve yapılacak proje ile hiçbir ilgisi olmadığını görürlerdi.

Başka? Koruma Aktaş ortaklığıyla Koruma arazisi önüne mevcut iki iskele yerine bir yeni yönetmeliklere uygun yanaşma boru platformu yapılacağını öğrenirlerdi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?