Tramvaysız, aktarmasız, bindi-indisiz “protokol”

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın insiyatif alarak imzaladığı protokollarla Kocaeli’nin gelecek 50 yılına damga vuruyor.

Darıca Sahil - Gebze OSB Metro” hattı yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devrederek 4.5 Milyar TL’nin Büyükşehir kasasında kalmasını sağladı.

İzmit Otogar- Cephanelik Şehir Hastanesi “tramvay projesi” yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na kabul ettirerek 250 Milyar TL harcamaktan kurtuldu.

Leyla Atakan Fuar alanını rekreasyon alanı yapabilmek için bölgenin tamamını Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis ettirdi.

Evsel Katı Atıkları Bertaraf etmek için yer belirlenmesi dahil tesis yapma konusunda sona yaklaştı.

Bugünlerde gündeminde; trafiğin konforlu, güvenli toplu taşıma araçlarıyla seri akması için ulaşımın Büyükşehir Belediyesi Koordinatörlüğü’nde oluşturulacak “ortak havuz” sistemine geçmek var.

Ulaşım Park AŞ ile İzmit 5 Nolu Şehir içi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif araçlarını tek çatı altında toplamak, geliri eşit ve hakça dağıtmak için Büyükşehir Belediye Meclisinden yetki aldı.

Bu amaçla Genel Sekreter Balamir Gündoğdu Başkanlığı’nda kooperatif yöneticileriyle yapılan görüşmelerin, alınan kararların, hazırlanan taslak protokolün sonuna gelindi.

Önümüzdeki günlerde Genel Sekreter Gündoğdu, Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın’a, İzmit 5 Nolu Kooperatif Başkanı Niyazi Yağız üyelerden oluşan istişare kuruluna sunum yapacak, bilgilendirecek.

İzmit’te yıllardır süren çok başlılığı bitirecek “Ortak Havuz Sistemi” protokolü Ulaşım Park AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Balamir Gündoğdu ile İzmit 5 Nolu Kooperatif Başkanı Niyazi Yağız arasında imzalandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Ama Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, Başkan Büyükakın’a yetki vermesi, Genel Sekreter Gündoğdu’nun kooperatif yönetimiyle görüşmelerini şimdilik tamamlamış olması “Ortak Havuz Sistemi” protokolünün hemen uygulanacağı anlamına gelmez.

Bu protokolde; tramvay geliri, toplu taşıma araçları aktarması, Bindi-İndi uygulaması yer almayacak.

Kaldı ki, bazı konular var ki kararı; görev, yetki ve sorumluluk alanına giren UKOME verecek.

İZMİT 5 NOLU KOOPERATİF

Gelelim, İzmit 5 Nolu Şehir içi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif cephesine.

Büyükşehir Belediyesince hazırlanan taslağı inceleyen Başkan Niyazi Yağız ve arkadaşları ilk kez uygulanacak “Ortak Havuz Sistemi” tarafı olarak toplantılara katıldı.

Üyeleri toplayarak doğrudan bilgilendirmek yerine Oda Başkanı Mustafa Kurt’un belirlediği gazeteleri ve gazetecileri ziyaret ettiler.

26 Ekim 2019’da Özgür Kocaeli Gazetesi’nde Adem Turgut, 6 Kasım 2019’da Çağdaş Kocaeli Gazetesi’nde Sadun Çetin’in kapısını çaldılar.

Ertesi günü gazetelerin manşetinde Kooperatif Başkanı Niyazi Yağız’ın değil de Oda Başkanı Mustafa Kurt’un, “Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşımın toplulaştırılması amacı ile başlatılan çalışmanın sonuna geldik. Ulaşımda örnek bir proje olacak ortak havuza geçiş ocak ayına kadar tamamlanacak” açıklamalarını okuduk.

Ortak Havuz Sistemi’nin bırakın uygulanmasını protokolünün ocak ayında imzalanmaması üzerine Mustafa Kurt geçtiğimiz günlerde Niyazi Yağız ile Ses Kocaeli Gazetesi’ne giderek İsmet Çiğit’e ortak havuz sistemini anlatırken, “Bizim işimizde sefere çıkan arabanın, koltuğunu güzergah içinde birkaç kez satması esastır. Bu modelde yapamıyoruz. Çünkü kısa mesafe yolcusuna pahalı geliyoruz. 3-4 kişilik bir aile, minibüse binip 9-12 TL ödeyeceğine taksiye biniyor. Aynı mesafede gideceği yerin kapısının önüne kadar gidip, 10 TL veriyor. Son yıllarda hatlı minibüslerin değeri düşerken, taksilerin değeri yükseldi. Bu da sistemin tuhaflığından kaynaklanıyor. Bu sistem içinde bizim esnafımızın arabasını yenilemesi, yeni araç alıp borca girmesi de mümkün değildir. Türkiye’deki en başarılı uygulamayı İzmit’te başlatacağız” demiş.

Bir süre önce gazetecilik meslek ilkelerine uymayan, hakaret içeren, küçük düşürücü ifadeler kullanılan yazısı mahkeme kararıyla erişimi engellenen, daha dün “Biraz üzerine gidildiğinde, ‘Bakın o gazetecinin oğlu benim belediyemde çalışıyor. Atarım ha’ diyebilecek kadar küçülebilen bir sözde büyük adam” diye yalan yazan İsmet Çiğit, Mustafa Kurt’u dinledikten sonra “Kocaelispor işi çok daha zordu. Bu işi halletmiş gözüken Büyükakın, toplu taşıma sistemini de düzene sokabilir. Hem bu sektördeki esnaf, hem her gün okuluna-işine gidip gelirken toplu taşıma araçlarını kullanan yolcu, hem kent kazançlı çıkar.

Bu konuda atılacak her adımda Büyükakın’ın yanında olacağımızı da ilan ediyorum” diyerek Tahir Hoca’dan övgüyle bahsetmiş.

Bu kadar “pişkinliğe” pes doğrusu. Tipik, İsmet Çiğit klasiği!

YAĞIZ ZİYARETİME GELDİ

Ve dün İzmit 5 Nolu Şehir içi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanı Niyazi Yağız, yönetim Kurulu üyeleri Hasan Duymuş ve Ali Demirci ziyaretime geldi.

Söze, “Kocaeli’de ulaşımla ilgili doğruları yazan, esnafı ve yolcuları bilgilendiren tek gazeteci sensin” diye başlayan Niyazi Başkan, oda başkanı Mustafa Kurt’un selam gönderdiğini söyledi.

“Tramvaya harcanan para haramdır” dediği için eleştirdiğim, o günden sonra selamı sabahı kesen Kurt’un selam göndereceğini hiç sanmıyordum ama beni yanılttı.

Öncelikle tüm sorularıma açık yüreklilikle samimi, cevaplar veren Niyazi Yağız ile Hasan Duymuş ve Ali Demirci’nin ziyaretimden büyük keyif aldığımı belirtmek istiyorum.

Neler konuştuğumuza gelince; Hukuki alt yapısı tamamlanan, Ulaşım Park AŞ ile İzmit 5 Nolu Kooperatifin üzerinde uzlaştıkları, “Ortak Havuz Sistemi” protokolünün amacını anlatırken,“İzmit ve Derince’de toplu taşıma kaynaklı sorunlarla trafik yoğunluğunun en aza indirilmesini, etkin, verimli, konforlu, güvenilir diğer toplu taşıma araçlarıyla erişilebilir ve sürdürülebilir bir toplu taşıma hizmeti sunabilmek için yapılan ortak bir çalışmadır” dediler.

İzmit’te esnafın, yolcunun ve belediyenin yararına her türlü oluşuma açık olduklarını söyleyen kooperatif başkan ve üyeleri, protokolün uygulamaya geçmesiyle toplu taşıma araçları arası rekabetin kalkacağını, emeğin dağılımının  hakça yapılacağını, hak etmedikleri hiçbir şeyi istemediklerini, sadece alın terinin karşılığına talip olduklarını ifade ettiler.

Başka? 520 aracın kayıtlı olduğu İzmit 5 Nolu Kooperatifi kurumsallaştırılması, araçların Ulaşım Park depolama alanlarında park etmelerini, yakıt alımları ve bakımlarının burada yapılarak girdilerdeki maliyetleri düşürmeyi hedeflediklerini söylediler.

Mevcut araçların çoğunun eski olduğunu, yenileriyle değiştirmeyi düşünmelerine rağmen maliyetlerin yüksek olması nedeniyle hayata geçiremediklerini anlatan Niyazi Başkan, “Hocam, eski araçlarımızı yeni nesil araç olarak tarif edilen 7 metre uzunluğunda, alçak tabanlı, engelli rampası bulunan Otokar firmasının yeni üreteceği araçlarla değiştirmek istiyoruz” dedi.

SONUÇ: İzmit 5 Nolu Şehir içi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatif Başkanı Niyazi Yağız, yönetim Kurulu üyeleri Hasan Duymuş ve Ali Demirci ile tahminlerimin üzerinde samimi, keyifli, yararlı sohbet ettik. Tramvayın dahil edilmediği, aktarmalı ve bindi-indi uygulamasının yer almadığı “Ortak Havuz Sistemi” protokolünün şoför esnafı, yolcu ve belediyenin yararına olacağına inanmışlar. Başkan Tahir Büyükakın, Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu’dan övgüyle bahseden Niyazi Başkan, bu süreçteki katkılarından dolayı oda başkanı Mustafa Kurt’a teşekkür etti. Ayrılırken tavsiyem; “Ortak Havuz Sistemi” protokolünün İzmit ile sınırlı kalması, Alikahya, Körfez, Hereke, Kartepe Kooperatiflerni de içine alacak şekilde genişletilmesi, Bindi-İndi ve aktarmalı yolcu taşıma sistemine en kısa zamanda geçilmesi oldu.

***** 

BELSA AVM’DE “RUHSATIZ” İŞYERLERİ MÜHÜRLENECEK

 

16 Aralık 2019 tarihinde, BELSA AVM’de faaliyet gösteren 2007’den sonra açılan işyerlerine, İzmit Belediyesi’nce ruhsat verilmediği için kaçak faaliyet gösterdiğini yazmıştım.

İzmit Kaymakamlığı’nca yapılan polis denetimlerinde 96 işyeri sahibi hakkında tutanak tutulduğunu, itfaiye raporu dahil tüm eksiklerin giderilmesi için süre tanındığına dikkat çekmiştim.

Ruhsat alamayan esnafın, “Bunun sorumlusu biz değiliz. Sorumlu olanlar ve bugüne kadar gereğini yapmayanlar eksikleri gidersin, ekmeğimizle oynamasın" açıklamalarına yer vermiştim.

Bu arada ruhsatı olmadığı için mühürlenen bir iş yeri, mahkemenin “Yürütmeyi Durdurma” kararı vermesi sonrası faaliyetine devam etmeye başladı.

İzmit Kaymakamlığı yetkilileriyle konuştum.

BELSA AVM’de umuma açık iş yerlerinden polisler tarafından tutanak tutulanlardan eksikleri tamamlamaları için tanınan süresi dolanlardan ruhsatlarını almayanların mühürleneceğini söylediler.

Sayıları 10 kadar olan umuma açık, herkesin girip çıktığı işyerlerinden mühürleneceklerin sayısının şimdilik 10 kadar olduğu, önümüzdeki günlerde bu sayının artacağı belirtiliyor.

BELSA ESNAFI TEDİRGİN

Çoğunluğu yiyecek servisi yapılan ve internet kafe olan tutanak tutulan işyeri sahipleri tedirgin ve mağdur olduklarını anlatırken, “2007 yılında yürürlüğe giren Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğine göre, İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı verilebilmesi için yangına karşı gerekli önlemlerinin alındığını gösteren itfaiye raporunun düzenlenmesi gerekiyormuş. Belirlenen eksikler tamamlanamadığından İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı alınabilmesi için itfaiye raporu düzenlenemiyor. Dolayısıyla elimizde olmayan ve bizden kaynaklanmayan nedenlerden dolayı ruhsat alamıyoruz. Polisler denetimler sırasında bize kaçak muamelesi yaparak tutanak tutuyor ve işyerlerimizi mühürlüyor. Ruhsat alabilmemiz için eksikleri kim giderecekse gidersin ve bizlere ruhsatlarımız verilsin. Mağduriyetimiz giderilsin. Her gün işyerimiz ne zaman mühürlenecek endişesiyle işe başlıyoruz” dedi.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?