Bayrak üzerine...

Geçtiğimiz  hafta ülke çapında bir olmamızı gerektiren ve Türk Milletini öfkelendiren bir durum yaşandı.Brüksel’de düzenlenen AP Genel Kurulu’nda Yunanistan’ın ırkçı vekili Ioannis Lagos bir alçaklığa imza attı ve kürsüde Türk bayrağını yırttı. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu Twitter’dan yayınladığı mesajda şu ifadeleri vererek bu ırkçı olayı kınadı.

Akabinde ise sosyal medyada Yunan vekile verilen tepkiler gecikmedi.

“Şanlı bayrağımıza uzanan elleri nasıl kırdığımızı, denize nasıl döktüğümüzü en iyi bu ırkçı kafalar bilir. Avrupa'nın şımarık, ırkçı çocukları hadlerini bilsin. Avrupa İslam karşıtlığı ve ırkçılığa artık dur demeli.”


Bir milletin sahip olduğu en önemli şey vatanıdır. Bayrak bu vatanın bağımsızlığının sembolüdür. O bayrak dalgalanmaya devam ettiği sürece bir millet varlığını ve vatanını koruyabilir/koruyabilmiştir demektir. Her millet için vatan ve bayrak kutsaldır.

Bayrak üzerine  değinecek olursak Ay yıldız al bayrak rengini şehit kanından alan bağımsızlık sembolümüzdür. Türk  Bayrağı Türk milletinin itibarını, istikbalinin kutlu iradesini temsil ve temin eden muhteşem varlık hükmüdür.Bizler İskit diyarında Alper Tunga Ötüken'de, Mete Pekin'de, Kürşat, Orhun Bölgesinde İlteriş  Karahan'da Satuk Buğra Malazgirt'te Alpaslan Kudüs'te Selahattin Eyyübi, İzmir'de Çaka Bey Diyarbakır'da Artuk Bey, Antalya'da Alaaddin Karaman'da Mehmet Bey  İstanbul'da, Fatih Nizam-ı Ceditte,  Selim Çanakkale'de, Seyit Antep'te, Gazi Maraş'ta,  Kahraman   29 Ekim'de Cumhuriyet 19 Mayıs'ta Mustafa Kemal Yurtta sulh cihanda sulh iliklerimize kadar Türki İman anlayışını dimağlarımıza kazıyan bayrak denince sokaklara dökülen genç yaşlı, kadın erkek topyekun ordu milletiz.

Millet olarak kırmızı çizgilerimizin en üst değeri olan Kut'lu ulusumuzun  sembolü  her zerresi aziz şehitlerimizin al kanlarıyla bezeli egemenliğimizin temsilcisi şanlı Türk Bayrağı'na, evrensel ahlak ilkelerinden dirhem  almamış bir yabancı tarafından saldırıda bulunmasını ulusça  nefretle kınıyoruz. Bizler vandalca, bir ülkenin  milli mirasını en kıymetlisini yırtarak  değil aksine önderimiz  Mustafa Kemal Atatürk'ün  yaptığı gibi Bayrağa sonsuz saygı duyup Karadeniz Dağlarında daha 15'indeyken Bayrak uğruna  sehit olan Eren Bülbül'ün  (İYİ Kİ VARSIN EREN) bayrak asķıyla yaşayan bir milletiz...

BAYRAK


Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü,
Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,
Işık ışık, dalga dalga bayrağım!
Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.

Sana benim gözümle bakmayanın
Mezarını kazacağım.
Seni selâmlamadan uçan kuşun
Yuvasını bozacağım.

Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder...
Gölgende bana da, bana da yer ver.
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar:
Yurda ay yıldızının ışığı yeter.

Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün
Kızıllığında ısındık;
Dağlardan çöllere düştüğümüz gün
Gölgene sığındık.

Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı;
Barışın güvercini, savaşın kartalı
Yüksek yerlerde açan çiçeğim.
Senin altında doğdum.
Senin altında öleceğim.

Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim:
Yer yüzünde yer beğen!
Nereye dikilmek istersen,
Söyle, seni oraya dikeyim!

Arif Nihat Asya

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Rüyam Alankuş Kargılı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?