Başkan Hürriyet istedi Unıcef “hayır” demedi

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet adı son günlerde hep tartışmalı konularla gündeme geliyordu.

Belediyenin servis ettiği “Çocuk haklarının korunması ve savunulması konusunda dünyanın en etkin kuruluşlarından olan Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile çok önemli bir anlaşmaya imza attı. UNICEF yetkilileri ile 2020 yılı için İzmit’te yürütülecek çalışmaların planı oluşturularak masaya oturuldu” haberi okuyunca arşivimi taradım.

O yazıda 14  Mart 2019’da açıkladığı seçim beyannamesinde çocuklarla ilgili, “Yaşayan, üreten, yaratıcı, güvenli İzmit için önceliğimiz kadınlar, çocuklar, gençler olacak. Kadın, çocuk, genç, engelli, dar gelirli, işçi, esnaf, kendini eşit yurttaş hissedecek. Çocuklar bizim geleceğimiz sözü sadece lafta kalmamalı. Çocuklarımızın kendilerini özgür hissedecekleri geleceği birlikte şekillendireceğiz. Tüm çocuklarımızın yaşlarına, yeteneklerine ve ihtiyaçlarına yönelik kreş, oyun ve eğitim merkezleri kuracak ve bunları kent geneline yayacağız. İzmit’i çocuklarımızın güvenle sosyalleşebildikleri bir kent haline getireceğiz” bölümü paylaşmıştım.

Türkiye’ye dönüşünde 14-18 Ekim 2019 tarihleri arasın 5 günlük Köln ziyaretini değerlendiren Başkan Hürriyet’in,“Çocukların eğitimi dahil bir çok toplumsal sosyal sorumluluk projelerini değişik ülke ve kentlerden gelen yerel yöneticilerle konuşma fırsatı buldum. Yabancı kökenli olan, yabancı ve mülteci dostu politikalar izleyen, çok sayıda göçmen kökenlinin yaşadığı Köln’ün kadın Belediye Başkanı Henriette Reker dahil değişik ülkelerden gelen belediye başkanları ile tanışma, bilgi alışverişinde bulunma imkanım oldu.  Çok önemsediğim Finlandiya ve Kanada ile aynı çalışma grubunda çalıştık, farkındalık yaratacak projeler ürettik” açıklamalarına yer vermiştim.

Zirvenin en önemli kazanımlarından “kreş” ile ilgili görüşlerini, “Köln’de beni en çok etkileyen eğitim modelinin özgürlükçü ve disiplinler arası olması idi. Devlet ve belediye Köln’de 200 kreş açmış. Kreşler ücretli olup bizdeki gibi tek tip ücret değil ailelerin mali gücüne göre ödeme yapılıyor. Çocukların caddede tek başına güven içinde yürümek, arkadaşları ile oyun oynamak ve yeşil alana sahip olmak, kültürel ve sosyal etkinliklere katılmak, etnik köken, din, gelir, cinsiyet veya engellilik durumu ne olursa olsun her hizmete erişime sahip ve şehrin eşit vatandaşı olmak” diye özetlemişti.

Fatma Başkan’ın dinledikten sonra, “Çocuk Dostu Şehirler Zirvesi’nde örnek kreş, örnek parklar, örnek çocuk kampüsleri ve eğitim modelleri projesini” İzmit’te kısa zamanda hayata geçireceğine inanmıştım.

Önceki gün Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile proje imzalayan İzmit Belediyesi yetkililerini kutluyorum.

Köln’den dağarcığını ve çantasını çocukların eğitimi ile ilgili bilgilerle döndükten sonra kısa sürede hayata geçirecek adımları atan Fatma Başkanı, sözünü tuttuğu için tebrik ediyorum.

 

İZMİT BELEDİYESİ İLE KOCAELİ VALİLİĞİ HUZUREVİ “ARSA TAKASINDA” ANLAŞTI

 

Kocaeli Valiliği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından “kaçak” yaptırılan Huzurevi ile ilgili bugüne kadar o kadar çok yazı yazdım ki sayısını ben bile hatırlamıyorum.

Asıl konuya geçmeden önce İzmit Huzurevi’nde ilk günden günümüze kadar yaşananları hatırlayalım.

Bir: Turgut Mahallesi’ndeki huzurevinin temeli 1986 yılında atılan9 Aralık 1994 tarihinde hizmete girdi, 17 Ağustos 1999 depreminde hasar gördü, toprak kayması sonrası 12 Nisan 2016’da boşaltıldı.

İki: 10 Ekim 2017 tarihinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yıkıldı.

Üç: Kocaeli Valiliği YİKOB (Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı) tarafından 29 Ocak 2019 da yapılan ihaleyi 19 milyon 811 bin lira teklif veren Taşlar Yapı İnşaat firması kazandı.

Dört: Bölgede yapılan imar değişikliğiyle tek kişilik odaların bulunduğu, 100 yatak kapasiteli ve 6 katlı huzurevi inşaatı yer teslimi Mayıs-2019’da yapıldı.

Beş: İzmit Belediyesi, 9 Mayıs 2019 tarih ve 302 sayılı Encümen kararıyla Kocaeli Valiliği’nden terkedilen 350 metrekare arsa için 350 Bin TL ücret talep etti.

Altı: Kocaeli Valiliği’nin para yerine arsa takas talebi İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet tarafından kabul edilmedi, paranın belediye veznesinde yatırılmasında ısrar edildi.

Yedi: Vali Hüseyin Aksoy’un talimatı doğrultusunda hazineye ait değişik bölgelerden gösterilen arsalar İzmit Belediyesi yetkililerine kabul edilmeyince ruhsat süreci uzadı.

Sekiz: Valilik ile Belediye arasında “Para mı, arsa takası mı?” tartışmaları sürerken 3 bloktan oluşan 6 katlı huzurevi binasının ruhsatsız devam eden kaba inşaatı bitmek üzere.

 

TAKASTA ANLAŞILDI

Kocaeli Valiliği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne ait olan inşaatı YİKOB (Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı) tarafından takip edilen Turgut Mahallesinde yapılan İzmit Huzurevi’nin kamu kurumlarını karşı karşıya getiren 26 yıllık hikayesi böyle.

Aylardır süren görüşmeler, “Para istendi istenmedi” tartışmaları, siyasilerin açıklamalarında sona gelindi.

Vali Hüseyin Aksoy’un “takas” kararında ısrar etmesi sonrası İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in para yerine emsal değerde arsa takasını kabul etmesi üzerine arayışlar başladı.

Kocaeli Valiliği yetkililerinin İzmit’in değişik yerlerinde gösterdiği hazineye ait arsaların İzmit Belediyesi yetkilileri tarafından kabul edilmemesi üzerine arayışlar devam etti.

Son olarak Kabaoğlu’da gösterilen yere İzmit Belediyesi yetkililerinin “evet” diyerek emsal değerde arsa takası konusunda anlaşıldı.

Böylece yaklaşık 10 aydır alınamayan İzmit Huzurevi ruhsat çalışmalarına hız verildi.

Yapı ruhsat yazısının huzurevi inşaat girişine yazılabilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan arsa takas onayı bekleniyor.

Bu arada İzmit Huzurevi inşaat alanındaki belediyeye ait 350 metrekare arsanın terkine karşılık Valiliğin Kabaoğlu’nda gösterdiği emsal arsa takasıyla ilgili yazı İzmit Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantısı gündemine alındı.

Huzurevi inşaatının tamamlanması için ihale şartnamesinde öngörülen bin gün sonunda 65 yaş ve üzeri yaşlılarımızdan 100’ü aradıkları sıcak bir yuvaya kavuşacaklar.

Anılarını ve duygularını paylaştıkları ortamdan koparılan, sosyal ve psikolojik travmalarla geçiren yaşlılarımız yaşamlarının sonunu özledikleri şefkatli bir yuvada geçirecekler.

SONUÇ: İzmit Huzurevi’nin ilk hizmete girdiği 1994 yılında olduğu gibi 26 yıl aradan sonra aynı yerde yapılan yeni huzurevi ile de aynı sorumlulukla yazıyor, gelişmeleri takip ederek kamuoyu ile paylaşıyorum. 100 yatak kapasiteli yeni huzurevinin her türlü oyalamalara ve engellemelere rağmen yapılacağına ilk günden buyana inanıyordum. Vatandaşlardan alınan emlak vergisinden yüzde 10 kültür varlıkları payı karşılığı yüz binlerce TL ödenmemiş borcu olan İzmit belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in arsa terki için takas kabul etmeyip peşin parada diretmesini bu köşede eleştirmiştim. Fatma Başkan’ın para ısrarından vazgeçip arsa takasını kabul edeceğine inanmıştım. Öyle de oldu

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?