Hürriyet, Gönül Belediyeciliği’nde Ak Partili belediyelere fark attı

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’i, milletvekilliği dahil 31 Mart seçimleri öncesi ve sonrası yakından takip edenlerdenim.

Hakaret içermediği sürece eleştiriye tahammülü olduğunu, yapıcı eleştirileri hoşgörüyle karşıladığını da bilenlerdenim.

Görev-yetki-sorumluluk alanlarına girmediğini bildiği projeleri yapacağını açıklayarak ‘rol kapmak’ istemesinin, kamu kurumlarıyla karşı karşıya gelmesinin, siyasilerle gereksiz polemiklere girmesinin, çalışanların ekmeğiyle oynama pahasına ‘devr-i sabık’ yaratmasının doğru olmadığını yazanlardanım.

Çok değil daha 2 gün önce, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Ocak 1923’te İzmit’te İzmitlilerle 6 saat süren toplantının 97. Yılında; İzmit Belediye Meclisi’ni olağanüstü toplantıya çağırmadığını yazmıştım.

16 Ocak 1923 İzmit Basın Toplantısı’nda, üyesi olduğu CHP’nin ‘Halk Fırkası’ adı ile kurulacağı müjdesini verdiğini hatırlamamasını eleştirmiştim.

Dün belediyeden servis edilen “Hürriyet’in ‘eli’ Arslanbey Kampüsü’ne de değdi” başlıklı haberi okuyunca Allah biliyor ya hiç yadırgamadım.

Çünkü Fatma Hanım seçimi gençler ve kadınlarla kazandığından seçim bildirgesinde, “Kocaeli Üniversitesi öğrencilerini belediyemizin vereceği destekle yurt dışına göndereceğiz. Bu gençlerle eğitimleri sonrasında kentin geleceğini planlamak üzere çalışacağız. Tüm okullara temizlik personeli, temizlik malzemesi vereceğiz” yazmıştı.

Üniversitede “Bahar Şenliği” tartışmalarının yapıldığı günlerde, “Üniversite yapmazsa belediye olarak ben yaparım” demişti.

Geçtiğimiz günlerde üniversite öğrencilerine “ücretsiz akşam yemeği” hizmeti başlatmıştı.

KOÜ Umuttepe Yerleşkesi’ndeki “Çorba Çeşmesi”ni kaldırmayarak öğrencilere jest yapmıştı.

Bahar Şenliği, ücretsiz yemek, Çorba Çeşmesi, Arslanbey Kampüsü’nün temizliği, bakım ve onarımı gibi projelerin ‘rol kapmak’ olduğunu eleştirsem de hedefi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olduğunu bildiğinden siyasetçi kimliğini öne çıkarmasını yadırgamadım.

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ın, “40 bin kişiyle Karfest yaptık” açıklamasının İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in, “KOÜ Arslanbey Yerleşkesin’e Anne Eli değdi” haberinin gölgesinde kaldığını söylersem Mustafa Başkana hakszılık etmiş olmam, KarFest organizasyonunu küçümsediğim anlamına gelmez.

Sizin anlayacağınız; İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, AK Partili Belediyelerin “Gönül Belediyeciliği” sloganını kullanarak epey iş yapmaya başladı.

AK Partili Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ın “Karfest” organizasyonunu Kuzuyayla ve Eğreti Düzlüğü yerine Sisli Vadi’de yapmış olması bazı çevrelerce eleştirilse de Kartepelilere eğlenceli ve keyifli iki gün yaşatmış olması ve ilk kez düzenlenmesi nedeniyle çok önemli.

Ama İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in Kartepe sınırları içinde kalan Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Yerleşkesi’nin “Temizlik, Park ve Bahçe düzenlemesi” hizmeti vererek yalnız İzmit’te değil tüm ilçelerde hizmete hazır olduğu mesajı vermesi bakımından siyaseten doğru olabilir.

Ama görev alanına girmeyen bir bölgede kimseye sormadan, Arslanbey Yerleşkesi yöneticilerinin izni olmadan hizmet götürmesi hiç de etik değil.

Gelelim İzmit Belediyesi’nden servis edilen fotoğraflı habere, “Üniversite öğrencilerine yönelik projeleriyle, öğrencilerin yaşadığı sıkıntıları azaltmayı hedefleyen İzmit Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Kampüsü İzmit Meslek Yüksekokulu’na da elini uzattı. İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, talep üzerine Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Yerleşkesi İzmit Meslek Yüksekokulu’nun sosyal tesisleri ve kantin çevresinde çalışmalar gerçekleştirdi. Çalışmalar kapsamında öğrencilerin sıkıntı yaşadığı bank, oturma masası ve çöp kovası eksikliği giderildi. Yıpranan masalar ve banklar da belediye imkanlarıyla tamir edilerek yerlerine konulurken, çöp kovaları da yenileriyle değiştirildi. Kampüs yetkilileri, farklı ilçe dahi olsa konuyla ilgilenerek, okullarındaki eksikleri anında gideren İzmit Belediyesi’ne teşekkür etti” deniyor.

 

REKTÖRLÜĞÜN BİLGİSİ YOK

Haberi okuyunca Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Genel Sekreteri aradım.

Böyle bir olaydan bilgileri olmadığını, yazılı bir talepte bulunulmadığını söylediler.

Üniversiteye ve öğrencilerine destek veren, hizmet getiren, sahip çıkan herkese teşekkür ettiklerini belirtirlerken bu tür hizmetlerde rektörlüğün mutlaka bilgilendirilmesi gerektiğine dikkat çektiler.

Sadettin Hoca ile konuşamadım ama duyduğunda ve öğrendiğinde, KOÜ Arslanbey Yerleşkesi yöneticilerine “Aferin. Okulunuzun eksiklerini giderme konusunda Büyükşehir ve Kartepe Belediyeleri’nden değil de İzmit Belediyesi’nden yardım istemekle doğru karar vermişsiniz. Teşekkür ederim” demeyeceği kesin.

Yazımı hazırlarken KOÜ Genel Sekreteri Mustafa Eren aradı ve, “Galip Bey, bir süre önce basında Arslanbey Kampüsü dökülüyor başlıklı haber çıkınca okul yönetimi Kartepe Belediyesi’nden çöplerin toplanması, çöp kovası verilmesi ve kırık masa ve sıraların onarımı için yardım istemiş. Bu arada bir hocamızda kendi inisiyatifiyle İzmit Belediyesi yetkilileriyle konuşarak yardımcı olmalarını istemiş. Kartepe Belediyesi gecikince İzmit Belediyesi ekipleri önce davranıp Arslanbey Kampüsü’ne gitmiş. Olay bundan ibaret” dedi.

KOÜ Arslanbey Yerleşkesi’nin kirliliği, çöp kovalarının olmaması, kantin ve sosyal tesis bölgesindeki masa ve bankların kırık olması, kimsenin dikkatini çekmemiş olması çok manidar.

Arslanbey Yerleşkesi ile ilgili “Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Yerleşkesi bakımsızlıktan dökülüyor. 3 yüksek okulun bulunduğu Arslanbey Yerleşkesi’nde yağmurlu özellikle 2. Öğretim öğrencilerinin okulda bulunduğu saatlerde temizlik görevlilerinin olmaması nedeniyle okulun tuvaletleri ve lavaboları kullanılamaz hale geliyor. Diğer yandan okul kantininin bir ay önce kapanması ve bir daha açılmaması nedeniyle öğrenciler ciddi mağduriyet yaşıyor. Öğrencilerin ve öğretim üyelerinin bahçede kullandığı banklar ise yıkık dökük durumda. Yine bahçede bulunan çöp kovalarının ise dibi delik. Okul  bahçesi çöp içinde”  haberin basında yer almasının ardından Arslanbey Yerleşkesi yönetimi harekete geçerek Kartepe Belediyesi’nden yardım istemiş.

O günlerde Karfest organizasyonuyla ilgilenen belediye yetkilileri Arslanbey Yerleşkesi’ni unutunca hocalardan biri devreye girerek İzmit Belediyesi yetkililerini aramış.

Ve İzmit Belediyesi ekipleri Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in talimatıyla Kartepe İlçesi sınırları içindeki Arslanbey Yerleşkesi’ne giderek eksikleri gidermek, gerekli temizliği yapmış.

Ve. Fatma Başkan, AK Partililere ait “Gönül Belediyeciliği” projesinin nasıl yapılacağını KOÜ Arslanbey Yerleşkesi’nde göstermiş.

SONUÇ: Kocaeli Üniversitesi başta olmak üzere eğitim kurumlarına sahip çıkan, destek veren, hizmet götüren kim olursa olsun tebrik ve takdir ediyorum. Yeter ki üniversitelere siyaset girmesin, rol kapacak projelerden uzak durulsun. Fatma Hanım, Kartepe Arslanbey’de gösterdiği hassasiyeti biraz da İzmit’te gösterirse sanırım İzmitlilerin de gönlünü ve takdirini alır.

BAKİ HOCAMI NASIL UNUTURUM?

 

Üretken bilim insanı,

Saygın tıp doktoru,

KOÜ Tıp Fakültesi kurucu dekanı,

Umuttepe Yerleşkesi mimarı,

Sezer hocamın eşi,

Ayşegül ve İpek’in babası,

Ela, Mehmet Ergin, Uğur Baki ve Zeynep’in dedesi,

Ahmet Çıtıpıtıoğlu ve Umut Çelikyurt’un kayın pederi,

Prof. Dr. Baki Komsuoğlu 23 Ocak 2008 tarihinde vefat etti.

Değerli dostum Baki Hocam, 62 yaşında aramızdan ayrıldı.

Sevenlerini boynu bükük bırakarak 12 yıl önce bugün aramızdan ayrılan Baki Hocamızı rahmet ve özlemle anıyorum.

Ruhu şad olsun!

****

Dostlar ırmak gibidir

İnsanlar vardır; sakin akan bir dere...
İnsanı rahatlatır, huzur verir gönüllere.
Yanında olmak başlı başına bir mutluluk.
Sesinde, görüntüsünde tatlı bir durgunluk.

İnsanlar vardır; berrak, pırıl pırıl bir deniz.
Boşa gitmez ne kadar güvenseniz.
Dibini görürsünüz her şey meydanda.
Korkmadan dalarsınız, sizi sarar bir anda.
İçi dışı birdir çekinme ondan.
Her sözü içtendir, her davranışı candan..."

Can Yücel

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?