Her yerde; Rasim Hoca ve eğitim konuşuluyor

1950’de ilkokula başladığım, 1962’de ilkokulda öğretmenlik yaptığım, 1969’da liselerde görev aldığım, 1972’de akademi, yüksekokul ve fakültelerde ders verdiğimden buyana deyim yerindeyse eğitimle yatıyor eğitimle kalkıyorum.

Öğrenci, öğretmen olarak doğrudan, gazeteci kimliğimle dolaylı olarak 70 yıldır eğitimin içindeyim.

Eğitimde bakan, sistem, müfredat değişikliklerini bırakın takip etmeyi hatırlamakta zorlanıyorum.

Nüfusla orantılı olarak ihtiyaçlar ve beklentiler artarken eğitim çoğunlukla liyakatsiz, deneyimsiz siyasilerle yöneticilerin elinde arpa boyu mesafe alınmıyor.

PISA sonuçlarına göre Türkiye “okuma, matematik ve fen bilimi” alanlarının tamamında OECD ortalamasının altında kalıyorsa, her yıl LGS ve YKS’de yüz binlerce öğrenci istemedikleri okullarda okumaya zorlanıyorsa, on binlerce üniversite mezunu iş bulamıyorsa sorumlusu eğitim sistemini yap-boz haline getiren siyasiler ve liyakatsiz yöneticilerdir.

Dünya; Bilişim, Dijital, Yapay Zeka Çağları’nı konuşurken biz hala ezberci klasik eğitimden uzaklaşmaya, okuma-yazma sorununu çözmeye çalışıyoruz.

Onlar çocuklarına bilgiye ulaşma becerileri kazandırılırken biz öğrencilerimizi mevcut ezbere dayanan bilgileri öğrenmeye zorluyoruz.

Çocuklarımızı; sosyal sorumluluklarını tanıyan, çevresi ile doğru ve sağlam iletişim kurabilen bireyler olarak yetiştiremiyoruz.

Bilgiyi bulacak, seçecek, sorgulayacak, tartışacak, işleyecek, üretecek, yaratacak, sağlam kişilik ve karaktere sahip olmalarını beceremiyoruz.

Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için çocukların sahip oldukları bireysel ilgileri, yetenekleri ve potansiyelleri ortaya çıkarabilmesine, mümkün olan en yüksek düzeyde gelişmelerine, kendilerine olan özgüveni geliştirmelerine olanak sağlayamıyoruz.

Her şeye rağmen bugün Kocaeli’nin de aralarında olduğu az sayıda il deki farkındalık yaratan projeler örnek gösterilip model alınıyorsa Fehmi Rasim Çelik gibi saygın, liyakatli, deneyimli, özgüveni yüksek, ilk günkü heyecanla 7/24 çalışan il milli eğitim müdürlerine borçluyuz.

 ****

RASİM HOCA FARKI

398 bin 315 öğrencinin 1. Yarıyıl karnelerini aldığı, 26 bin 466 öğretmenin ikinci yarıyıl tatiline girdiği bu günlerde İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik’i ziyaret ederek eğitimi konuştuk.

Tatile çıkan öğrencilere, “sanata, kültüre, ilgi alanlarınıza dair tecrübeler edinin, bol bol okuyarak dimağınızı ve ruhunuzu geliştirin” önerisinde bulunan Rasim Hoca’nın Kocaeli’de göreve başladığı 28 Nisan 2014 tarihinden buyana eğitime kazandırdıklarını uzun uzun anlatmayacağım.

Yıllardır yazdığım, “Hayat Boyu Öğrenme, Hayatım Okul, Engelsiz Kocaeli İçin Çal, Keşfedilen Yetenekler, Okuma Yazma Seferberliği, Sosyal Kültürel Sportif Etkinlikler, Sıfır Atık, Çölyak, Bağımlılıkla Mücadele, Öğrenci Devamsızlığı, Okul Sağlığı ve Güvenliği, Sektör-Okul-İşletme İşbirliği, Robotik Sınıf ve Kodlama Atölyeleri” projelerini de yazmayacağım.

Son zamanlarda bakanların ve valilerin örnek alarak Türkiye geneline yayılan farkındalık yaratan projelerini paylaşacağım.

Bir: Öğrencilerin ilgi, istek, yetenek, değer ve kişilik özelliklerini belirlemek ve uygun ortaöğretim kurumlarına yöneltilmelerini sağlamak amacıyla başlatılan “Kariyerime Adım Adım Projesi”.

İki: Afetlere karşı bina güvenliği kapsamında bilinçli öğrenciler oluşturmak ve doğru afet bilinci kazandırmak amacıyla deprem tatbikatı yaptırmak.

Üç: Ekonomik, sosyal, kültürel durumları iyi olmayan ailelerin yaşadığı bölgelerde sınıf mevcutları az olan dezavantajlı olarak bilinen okullarda başlatılan ve alanında ilk olan “Uygulama Okulu” projesi.

Dört: Pilot il olarak ilk Kocaeli’nde başlatılacak olan; okula giden ve okuma - yazmayı öğrenemeyen çocuklar için sorunlarını çözecek, okuma yazmayı öğrenmelerini sağlayacak özel bir eğitimi amaçlayan “Özgül Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklar İçin Okuma ve Yazma Müdahale Etkinlikleri Değerlendirme Projesi”.

Beş: Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile DP World Yarımca, Kocaeli İli Çevre Koruma Vakfı ve Çöpüne Sahip Çık Vakfı iş birliği ile ilköğretim okullarında görev yapan 3. sınıf öğretmenlerine çevre duyarlılığı konularında eğitim vermek amacıyla “Kocaeli Çöpüne Sahip Çıkıyor” projesi.  

Altı: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde 26 Eylül 2017 tarihinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi”. Proje kapsamında atıkları kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amaçlanıyor.

Yedi: Öğrencilerde özgüven ve sorumluluk duygusunu geliştirmek, öğrencileri şiddet ve zararlı alışkanlıklardan korumak, yeni bilgi alanları ve beceriler kazandırmak amacıyla başlatılan “Keşfedilen Yetenekler Projesi. Proje kapsamında 145 okulda 17.793’ü spor, 10.157’si müzik, 5.344’ü sanat alanında olmak üzere toplam 32.294 öğrenciye ulaşıldı.

****

KOCAELİ İLK SIRADA

Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik, eğitimin kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yukarılara çıkarmak için 7/24 çalışırken elde ettiği sonuçtan mutlu görünüyordu.

Hayata geçirilen projeleri anlatırken, yalnız Kocaeli’de değil Türkiye’de Rasim Hoca’nın eğitimde farkındalık yaratan örnek ve model projelerin konuşulmasından mutluydu.

Görev yaptığı 4 yılda yeni okul ve derslik yapımı, mevcutların onarım ve ödenek aktarımında Türkiye’de en fazla yatırım il olduğunu söylerken il müdürleri arasındaki farkı anlaşılıyordu.

2012 yılında gündeme gelen, 8 yılın sonunda Rasim Hoca’nın özel çabalarıyla hizmete giren Maşukiye Akçakoca Turizm ve Otelcilik Anadolu Meslek Lisesi,

5 yıldızlı otellere eğitimli, deneyimli, güler yüzlü, nitelikli elemanlar yetiştirecek.

Rasim Hoca okul ve otel hakkında bilgi verirken, “16 derslikli ve 480 öğrenci mevcutlu okul ile 200 yatak kapasiteli otel yaklaşık 20 Milyon TL’ye çıktı. Eksik teslim edilen okul yemekhanesi ve otel kısmının donatımı Gebze MTAL öğrencileri tarafından yapılıyor” dedi.

Rasim Hoca; okul öncesi eğitimde yüzde 100, Okuma –Yazma’da yüzde 99.8, Suriyeli okul öncesi, ilk, ortaokullarda yüzde 100, liselerde yüzde 45 oranı yakaladıklarını söyledi.

Suriyeli lise çağındaki öğrencilerin okuma-yazma oranlarını arttırmak için Milli Eğitim Mesleki Eğitim Merkezleri’ne kaydedileceğini anlatırken, “Suriyeli lise çağındaki öğrenciler burada eğitim alırken meslek öğrenirken asgari ücret alacaklarından dışarıda çalışmalarına, iş aramalarına gerek kalmayacak” dedi.

Kocaeli’de 3 olan özel eğitim veren okul sayısının 20’ye, 1 olan BİLSEM’in 3’ olduğunu, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onarımına başlanan 50. Yıl okulunun boşalttığı binaya taşınacağını, Ölçme Değerlendirme Merkezi’nin de ilçe müdürlüğünün boşalttığı binada çalışmalarını sürdüreceğini anlattı.

*****

HEREKE NUH MTAL’YE HALI DOKUMA BÖLÜMÜ

Son yıllarda Organize Sanayi Bölgeleri’nde açılan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nde öğrenim gören öğrenciler öğrenirken üretime katkı veriyor.

Rasim Hoca’nın, “Meslek lisesi memleket meselesi” sloganıyla başlattığı OSB’lerde açılan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ekonomiye artı değer kazandırıyor.

Döner sermaye KDV’sinin düşürülmesiyle Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri atölyeleri fabrika gibi çalışarak okulların masa, sandalye, sıra, dolap ihtiyaçlarını karşılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aralık ayı sonlarında Milli Saraylar Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikası’nı ziyaret ederek halı dokuyan kadınlarla sohbet etti.

Bölgedeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri bünyesinde halı üretimi yapılmadığını öğrenince Vali Hüseyin Aksoy’a talimat verdi.

Geçtiğimiz günlerde bakanlık onayı ile Hereke Nuh Çimento Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde “El Sanatları Teknolojisi Alanı El Dokuma Dalı” açıldı.

Önümüzdeki günlerde Milli Saraylar Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikası yöneticileriyle bir araya gelmeyi planlayan milli eğitim müdürü Çelik, “El Sanatları Teknolojisi Alanı El Dokuma Dalı” öğrencilerine burs, mezuniyet sonrası iş garantisi protokolü imzalayacak.

Böylece ortaokul mezunu öğrencilerin bu bölüme başvuruları sağlanırken, Hereke Nuh Çimento MTAL; öğrenciyken burs, mezun olduktan sonra iş garantisi hazır öğrencilerin tercih edeceği okul olacak.


 

*****

TARİHİ BİNAYA İHL TAŞINACAK

 

Gazi Anadolu Lisesi’nin Yenimahalle’de yapılan Nuh Eğitim Kampüsü’ne taşınmasıyla boşalan 173 yıllık tarihi binanın hangi amaçla kullanılacağı çok konuşuldu.

AK Parti Milletvekili Fikri Işık, tarihi binanın seçim bildirgesinde yer aldığı gibi “Dijital Kütüphane” yapılmasını önerdi.

Esnaflar bölgedeki ticareti canlandırması amacıyla eğlence merkezine dönüştürülmesini istedi.

Bir ara İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün taşınacağı tartışıldı.

Bina haziran ayında boşalmasına rağmen aradan 8 ay geçmesine rağmen karar verilemedi.

Bir süre önce Kocaeli Devlet Hastanesi karşısındaki İzmit İmam Hatip Lisesi’nin yıkılarak yerine yenisinin yapılacağını, öğrencilerin Gazi Anadolu Lisesi’nin kullandığı boş yeni binaya taşınacağını bu köşeden kamuoyu ile paylaşmıştım.

Son günlerde Gazi Anadolu Lisesi’nin boşalttığı 173 yıllık tarihi binaya Haziran ayında yıkılacak İzmit İmam Hatip Lisesi’nin (İHL) taşınacağı yüksek sesle olmasa da belli çevrelerde konuşulmaya başladı.

Rasim Hoca’ya duyduklarımın doğru olup olmadığını sordum ama “evet ya da hayır” cevabı alamadım.

Değişik kaynaklar; 8 aydır boş duran tarihi binaya İzmit İmam Hatip Lisesi’nin (İHL) taşınacağını doğruladılar.

Yaklaşık 20 Milyon TL harcanacak İzmit İmam Hatip Lisesi (İHL) yapımında temeli ve belli seviyeye kadar inşaatın yapını Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiğini söylediler.

İHL’nin yıkılmasının ardından öğrenciler Gazi Lisesi’nin boşattığı tarihi binada eğitim öğrenimlerini sürdürürken pansiyonda kalan öğrenciler de İzmit Necip Fazıl Kısakürek AİHL pansiyonuna nakledilecek.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?