Hikmet Erenkaya’nın CHP İl Başkanlığı için “şartı” var

CHP ilçe kongreleri tamamlandı, ilçe başkanları, yönetimleri ve il delegeleri belli oldu. İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Milletvekilleri Haydar Akar ve...

CHP ilçe kongreleri tamamlandı, ilçe başkanları, yönetimleri ve il delegeleri belli oldu.

İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Milletvekilleri Haydar Akar ve Tahsin Tarhan, Sefa Sirmen, Selman Yıldırım, Rafet Yıldızlı, Bozkurt Uslu, Sertif Gökçe dahil CHP’nin önde gelen isimlerinin desteklediği adaylar Başiskele dışında 11 ilçede kaybetti.

Kazanan ise belediye başkanlığı ve milletvekilliği bittikten sonra köşesine çekilmeyen, CHP’ye maddi ve manevi desteğini arttırarak sürüden Hikmet Erenkaya oldu.

Sevgili Hikmet, ilçe başkanlığı seçimi ve il delegelerinin belirlendiği seçimlerde desteklediği adayların başkan, isimlerin il delege listelerine girmesi için çok çalıştı.

İzmit ilçe seçimisonrası il başkanlığı için yeterli delege sayısına ulaştığını görmüş ama Gebze sonuçlarını almadan konuşmanın erken olduğunu söylemişti.

Gebze seçimleri bitti, il seçiminde oy kullanacak delegeler belli oldu.

Büyük özveriyle ve başarıyla yürüttüğü ilçe seçim süreci istediği şekilde sonuçlandığına göre sıra il başkan adayını belirlemeye geldi.

Pazar akşamı Gebze seçim sonuçlarının belli olmasının ardından aradığımda evindeydi.

Belli ki sonuçlardan fazlasıyla memnun, il başkanlığı seçiminin istediği şekilde sonuçlanacak olmasından emindi.

Ama CHP İl Başkanlığı’nı konuşmak için erken olduğunu, Ankara’nın tavrını görmek gerektiğini söyledi.

Hikmet Erenkaya’nın CHP İl Başkanlığı’nı; Cengiz Sarıbay, Sefa Sirmen, Ferhan Şensoy, Cevdet Barış, Yalçın Kuşkan, Rıdvan Alkan kadar hatta daha fazlasını yapacak siyasi birikime, enerjiye sahip olduğunu biliyorum.

Partililerin cami avlusunda acısını paylaşan, düğün evinde mutluluğuna ortak olan, ihtiyacı olanlara hissettirmeden sahip çıkan, dostlarına vefasının pazara kadar değil mezara kadar hissettiren Hikmet Erenkaya’nın, CHP Kocaeli İl Başkanlığı’na yakışıyor.

Kocaeli’de son 20 yılda CHP Milletvekili seçilen ya da başka partilerden milletvekili olup daha sonra CHP’ye katılan milletvekilleri ortalıkta görünmezken, çoğunun esamesi bile okunmuyor.

Örnek mi?

CHP Milletvekilleri Salih Gün, İzzet Çetin, Cevdet Selvi, Onur Kumbaracıbaşı, Mehmet Hilal kaplan’ı gören var mı?

Seçimden seçime Kocaeli’de görünen, 31 Mart Seçimleri’nde oyunu İstanbul’da kullanan kandıralı Turan Güneş’in oğlu Hurşit Güneş’i ayrı tutuyorum.

DSP’den Milletvekili seçilen Bekir Yurdagül hariç Halil Çalık ve Turhan İmamoğlu’nu kim hatırlıyor?

12 Eylül 1980 sonrası kapatılan CHP yerine kurulan CHP’den milletvekili seçilen

Salih Güngörmez ve Orhan Atığ’ı bırakın göreni, CHP’lilerin oylarıyla seçilen böyle milletvekili olduğunu bilen çıkacağını sanmıyorum.

İzmit Belediye Başkanlığı yapan, milletvekili seçilen, “Başkan İbrahim Karaosmanoğlu aile reisidir. İbrahim Karaosmanoğlu, vefa demektir” diyen, adı AK Partililer tarafından Çetin Emeç Üst Geçidi yerine verilen Erol Köse ile ilgili yorumu okurlara bırakıyorum.

Hikmet Erenkaya; adının ve ailesinin hiçbir olumsuzlukla anılmaması, her gün halkın arasında olmasıyla il başkanlığını fazlasıyla hak ediyor.

Erenkaya ile konuştuktan sonra arşivimden, CHP İzmit İlçe Başkanlığı seçimi öncesi 9 Aralık’ta, “Erenkaya il başkanlığına aday değil ama aday gibi çalışıyor” başlığıyla yazdığım yazımı arşivimden çıkardım.

Okurken yazımın sonundaki,“İzmit ilçeyi kazanmadan il başkanlığına aday olmanın ya da aday olacak kişiyi desteklemenin bir anlamı olmayacağını bilen usta siyasetçi Hikmet Erenkaya, kesin kararını verebilmek için ilçe seçimlerinin tamamlanması bekleyecek gibi görünüyor”cümle dikkatimi çekti.

O gün yazdığım gibi, sandığa ve örgüt üyelerinin iradesine rağmen CHP genel merkezin parti içi demokrasiyi yok sayıp “nöbetçi başkan” sürpriziyle herkesi şaşırtacağını bildiğimden Erenkaya’nın tedbirli olmasını, acele etmemesini doğru buluyorum.

SONUÇ: CHP’de ilçe seçimlerinin sonuçlandığı, 600 il delegesinin belirlendiği

bugünlerde Hikmet Erenkaya aday olması halinde karşısına kim çıkarsa çıksın açık ara il başkanı seçilir. Ancak Erenkaya konuşmalarından anladığım kadarıyla aday olmayacak.

Ama seçimlerde Erenkaya’nın desteğiyle ilçe başkanı seçilenlerden en az 7-8’inin “İl Başkan adayımız Hikmet Erenkaya’dır. Desteğimiz tamdır” ortak açıklaması sonrası adaylığa “hayır” demeyeceğini ve tarihinde yapılacak seçimde sürpriz yaşanmayacağına, Kocaeli CHP İl Başkanı seçileceğine inanıyorum.

**************

İZMİTLİLER 19 OCAK’TA ATATÜRK’Ü UNUTTU

Türk milletinin kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk: yeni Türkiye devletini kurmadan, Cumhuriyeti ilan etmeden önce 14 Ocak 1923’te Ankara’dan başlayan 20 Şubat 1923’te İzmir’de son bulan 35 günlük Batı Anadolu gezisine çıktı.

16 Ocak 1923 tarihinde İzmit’te; Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen İstanbul Gazetelerinin Başyazarlarıyla buluşarak “İzmit Basın Toplantısını” yaptı.

19 Ocak 1923’te de İzmitlilerle birinci geçit bölgesindeki sinema salonunda bir araya geldi.

Yaklaşık 6 saat süren toplantıda İzmitlileri dinledi, sorularını cevaplandırdı.

Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın zaferle sonuçlandığı, Mudanya’da Ateşkes Antlaşması’nın imzalandığı, Lozan’da yeni Türk Devleti sınırlarının çizildiği günlerde gazetecilerle ve İzmitlilerle yaptığı toplantılarda önemli açıklamalarda bulundu.

İzmit’ten övgü ile başladığı konuşmasını, “Efendiler! İzmit'in muhterem ahalisini bu suretle yakından selamlamakla çok bahtiyarım. İzmit, Türkiye'nin en kıymetli ve en mühim bölgelerinden birisidir. Çok mühimdir, çünkü dünyanın çok mühim olan bir şehrinin adeta bir mahallesidir. Çok mühimdir, çünkü güzel bir koyun sahilinde kurulmuştur. Etraf ve havalisi cennet gibidir. Verimlidir, bereketlidir, kaynakları zengindir. Bu kadar kıymetli olan bu şehir ve bu yerler pek güzel hatırınızdadır ki, yakın günlerde düşmanın ayakları altında çiğnenmekteydi. Tahrip ediliyordu. Masum ahalisi kesiliyordu. Zulüm yapılıyordu. Nihayet bütün memleketi, bütün milleti kurtarmayı üstlenen yiğit evlatlarımızdan oluşan ordu, bütün düşman orduları üzerinde tesirini hissettirmeye muvaffak olduğu gün, burada sizi taciz eden düşmanlar, sizi bırakıp gitmek mecburiyetinde kaldılar… Efendiler, egemenliğimiz için tehlike yoktur ve olamaz… Efendiler, bizim hükümetimiz despot bir hükümet değildir. Bir mutlaki veya meşruti hükümet de değildir. Bizim hükümetimiz Fransa veya Amerika Cumhuriyetlerine de benzemez. Bizim hükümetimiz bir halk hükümetidir. Yeni Türkiye devletinde, saltanat millettedir… Efendiler, Türkiye halkı asırlardan beri hür ve müstakil yaşamış bir kavmin kahraman evlatlarıdır. Bu millet istiklalsız yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır. Fakat bu milletin talihini ellerine alan bir takım insanlar keyfi idareleriyle onun hayatını imhaya kastetmiş düşmanların isteklerini yerini getirmişlerdir…” diyerek bitirdi.

 ******

HÜRRİYET UNUTTU

İzmit Belediyesi’nin önceki Başkanı Nevzat Doğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmitlilerle buluşmasının 96. yıldönümünde 19 Ocak 1923 tarihinde yaptığı konuşma metnini kitap haline getirerek İzmitlilerle paylaşmıştı.

96. yılında İzmit Belediye Meclis toplantı salonunda gazetecilerle bir araya gelen Doğan yaptığı konuşmada, “Bugün burada Mustafa Kemal Atatürk var” demişti.

Ama 4 Nisan 20129’da İzmit Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Fatma Kaplan Hürriyet, “29 Ekim’de İzmit’i Atatürk’le buluşturuyoruz” diyerek Gar Sergi Salonu’nda S.Eriş Ülger’in özel koleksiyonundaki Atatürk’ün eşyalarını İzmitlilerle buluşturdu.

Ama Atatürkçülüğü’nden, Atatürk’e bağlılığından, Atatürk’ün devrimlerine sahip çıkmasından asla şüphem olmayan, İzmit’i Atatürk posterleriyle süsleyen Fatma Hanım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü İzmitlilerle buluşmasının 97. yılında hatırlamayı unuttu.

Annesinin ölüm haberini almasına rağmen gezisini ertelemeyerek İzmit’e gelen ve İzmitlilerle buluşan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İzmitlilerle buluşurken Fatma Hanımın meclisini 19 Ocak’ta özel gündemle toplamamasını doğrusu yadırgadım.

CHP’LİLER HATIRLAMADI

Her ortamda ve her fırsatta CHP’yi eleştirenlere, “Konuşmalarınıza dikkat edin. CHP, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisidir. Eleştirdiğiniz o partinin kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’tür” diyen CHP’liler de Belediye Başkanı Hürriyet gibi önemli tarihi, hatırlamadı.

CHP’lilerin kuruculuğunu yapmakla övündükleri ve hatırlamadıkları Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 16 Ocak 1923 tarihinde İstanbul Gazeteleri’nin Başyazarlarıyla yaptığı toplantıda, “Halk Fırkası adıyla bir parti kuracağım. Partinin programı bütün milletin refah ve saadetini sağlamaya yönelik olacaktır” demişti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 16 Ocak 1923 tarihinde ilk kez İzmit’te açıkladığı

“Halk Fırkası”nı 9 Eylül 1923’te kurmuş, 1924’e Halk Fırkası önüne “Cumhuriyet” sözcüğü eklenmiş, 1935’teki 4. Kurultayda partinin adı “Cumhuriyet Halk Partisi” olarak değiştirilerek kabul edilmiştir.

Sizin anlayacağınız; CHP’liler haklı olarak sahip çıktıkları, üyesi olmakla övündükleri, kurucu genel başkanının Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmasıyla övündükleri CHP’nin ilk kez İzmit’te konuşulmasını hatırlamadılar, hatırlayamadılar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?