Tatil başladı

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede okuyan öğrenciler karne alarak 2 haftalık yarıyıl tatiline başladı. 1 milyonu aşkın öğretmen de öğrencilerle birlikte tatile girdi. İkinci dönem ise 3 Şubat Pazartesi günü başlayacak.


Kimi öğrenci takdir-teşekkür belgesi alırken, kimi öğrencinin karnesi de yeteri başarıda değil. Kötü karne nedeni ile üzüntülü olan çocuğa kesinlikle kızarak bağırarak değil ona gerekli desteği vererek rehberlik etmeliyiz.

Kötü karneyi düzeltmenin mümkün olduğunun; ancak çocuğun ruhsal dünyasında açılacak yaraları iyileştirmenin pek de kolay olmayacağının bilmeli ve duygusal tepkilerden uzak durmalıyız. Eğer karne notları düşük geldiyse bunun sebebini sorgulamalılar.

Çünkü burada ‘sonuç’ değil ‘neden’ önemlidir. Çocuğun notlarının kötü gelmesinin kaynağına inilebilirse çözüm de kolayca ortaya çıkacaktır. Sorunu çocuk özelinde düşünmek ve anlamlandırmak gereklidir.

*****


Bununla birlikte çocuklar tarafından anlamı rahatlama ve serbestlik olan tatil dönemi anne babalar için özellikle zaman ve aktivite planlaması konusunda birçok soru işareti içeriyor. Çalışan anneler içinse bu durum daha karmaşık bir hal alabilir.


Okul döneminde bir çocuğun gününün çok büyük bir kısmı okulda geçtiğinden anne babalar için günü programlamak nispeten daha kolaydır. Tatil döneminde ise sabahtan akşama kadar çocuğun evde kalacak olması onları endişeye düşürebilir.

Bu planlama yapılırken onların ilgili ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalı planlanan etkinliklere ek olarak öğrencilerin kendi becerilerinin farkına varmasını sağlayacak etkinlikler aynı zamanda düşünme becerilerini de işe katmalısınız.


Çalışmaktan, ev işlerinden  yani günlük  hayat koşuşturmalarından fırsatım yok diye düşünebilirsiniz  ancak o fırsatı oluşturabilirsiniz. Mükemmel olma çabasında olmayın. Çalışan anne de olsanız her şeye dört dörtlük yetişme telaşından kurtulun.

İster hafta içi ister hafta sonu ev işlerine odaklanmayın. Onunla kaliteli vakit geçirin. Aktivitelere katılacağım diye kendinizi de zorlamayın olabildiğince sevginizi sunun ve onunla birlikte bir şeyler yapın, çocuğunuzla  geçirebileceğiniz anlar  onun dimağında unutmaz hatıra olarak kalacak ve anı defterinize bir anı daha eklemiş olacaksınız.

Birlikte oyun oynamak çocukların hem fiziksel hem zihinsel hem de ruhsal gelişimine faydası olduğu gibi sizin için de faydalı olacaktır.

Bununla birlikte yoğun ve aktif bir okul döneminden çıkan  çocuğun evdeki rutinden canı sıkılabilir. Dozunu ayarlamak koşulu ile  bırakın bazen canı sıkılsın.
Yapılan araştırmaların da gösterdiği gibi canı sıkılan çocukların hayal güçlerinin yanı sıra iç dünyalarına dönebildikleri için düşünme becerileri de daha fazla gelişiyor, kendilerini oyalayabilme becerileri artıyor. Yetişkinlik hayatına geçtiklerinde kendilerine daha yeterli bireyler oluyorlar.


Son olarak Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk İki haftalık tatil sürecinin "eğitime ara vermek" şeklinde algılandığına ama bu dönemin eğitsel bir yanının bulunduğuna işaret eden Selçuk, tatilin, hiçbir şey yapılmayan bir dönem olmadığını vurguladı.

Tüm okullarda yoğurt yapmak, kravat bağlamak, ev temizliğine yardım etmek gibi aktiviteleri içeren tatil el broşürü çocuklara uygulanması için karne ile birlikte dağıtıldı.

****
Son olarak bende  kendi öğrencilerime haftalık program içeren (1. Haftanın görevleri yoğurt mayalama, mayaladıkları yoğurdu ayran yapma, bir hayvan besleme, bulaşık makinesine bulaşık  yerleştirme, çiçek sulama, büyükleri ziyaret etme) görevlerini verdim ve takibini yapacağımı, yaptıkları her etkinlik için kısa bir video göndermelerini istedim.

Velilerimize de bunları hatırlatmanın kendilerinin yapmanın ise çocukların sorumluluğunda olduğunu da belirttim. Şimdi tatil başlasın ve  eğlenirken öğrenilen aktif geçirilen anılarınıza yenilerini eklediğiniz güzel günler gelsin.


İyi tatiller...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Rüyam Alankuş Kargılı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?