Tahir Hoca’nın “performansı”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın; Genel Sekreter Balamir Gündoğdu, Özel Kalem Müdürü Serhan Çatal, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Sadık Uysal’dan oluşan “A Takımı” ile gazetelerin temsilcilerinin karşısına geçti.

Kamuoyunun merak ettiği, cevabını beklediği sorulara açık yüreklilikle cevap vermekle yetinmedi, tartışmalara son noktayı koydu.

Akademisyen, bürokrat, vali Tahir Hoca ile defalarca bir araya geldik, Kocaeli ve üniversiteyi konuştuk, sohbet ettik.

Her seferinde devlet terbiyesinin verdiği sınırlar içinde kalarak konuşur, bulunduğu görevlerin sorumluluğuyla soruları cevaplandırırdı.

31 Mart’ta Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından siyasetçi kimliğiyle verdiği mesajlarıyla da dikkat çekmeye başladı.

Kocaeli yerel yönetimlerinin başındaki kişi olarak aldığı insiyatif sonrası yaptığı açıklamalarla başta gazeteciler olmak üzere herkesin takdirini kazandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bakanların ve Ankara bürokrasisinin Kocaeli’ye yardım ederken ‘cimri’ değil ‘bonkör’ davranmalarını sağladı.

Başkan Tahir Büyükakın çöp depolama alanı, Cedit kentsel dönüşüm, İzmit Belediyesi’nden çıkartılan işçiler, Yerli Otomobil Fabrikası’nın Bursa-Gemlik’e kurulması, millet bahçeleri, tramvay güzergahı uzatılması dahil onlarca soruya cevap verdi.

Biz gazetecilerle çok önemli bilgiler paylaştı, tüm sorulara evirip çevirmeden, zamana yaymadan bizden biri gibi açık yüreklilikle cevap verdi.

Konulara hakim oluşu, “A takımı” ile iletişimi, üslubu, bazı tuzak soruların kamera ve ses cihazı ile kaydedilmesinden rahatsız olmadan verdiği cevaplardaki samimiyeti ile herkesin takdirini kazandı.

 ****

BAŞKAN ÇOK MUTLUYDU


Yoğun program nedeniyle toplantıya gecikince defalarca özür diledi, bizler yemeklerimizi yerken o yemeyerek kendisini cezalandırdı.

“Sayın Genel Sekreter’in Ankara’dan getirdiği müjdeli haberi bizimle paylaşacak mısınız?” soruma cevap verirken;

“Bugün çok mutluyum. Genel sekreterimiz Ankara’dan müjdeli haberle döndü. Namık Kemal Lisesi’nin oradaki makastan Şehir Hastanesi’ne kadar gidecek 3 kilometrelik tramvay hattını, bölgedeki kamulaştırmayı, vagonların yapımını Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı yapacak” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nca kamu- özel sektör iş birliğiyle Doğu Kışla mevkiinde yapı devam eden 6 hastane, 247 poliklinik ve 63 ameliyathaneden oluşan 1.180 yatak kapasiteli Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü’ne (Şehir Hastanesi) 250 Milyon TL tramvay hattını tasarruf yapılan bir dönemde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın üstlenmesi haberiyle mutlu olmak hakkıydı.

Tramvay güzergahının şehir hastanesine uzatılması müjdesinden öncede Gebze Metrosu’nu üstlenen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Büyükşehrin 5 Milyar 250 Milyon TL kazandırmıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; Leyla Atakan Fuar alanının kuşların konakladığı sulak bölgeye kadar olan bölümü Büyükşehir Belediyesine tahsisini, İsmet Paşa Stadı’nda, Gebze’de, Gölcük’te Millet Bahçelerini yapacak, Dilovası Kömürcüler OSB’yi ve Körfez Barbaros Mahallesi’ni taşıyacağını açıklamıştı.

Kocaeli’nin önünde devasa sorunlar olarak duran, çözümü için milyarlar gerektiren kararları 9 ay gibi kısa sürede çözen Tahir Hoca mutlu olmakta yerden göğe kadar haklıydı.

Sorunların kısa sürede çözümünde Ankara bürokrasisini çok iyi tanıyan, en yakınındaki isim Genel Sekreter Balamir Gündoğdu da teşekkürü fazlasıyla hak ediyordu.

DERS GİBİ CEVAPLAR


Tahir Hoca, Cedit Kentsel Dönüşüm yeni tartışmalara meydan verecek açıklamalardan özellikle kaçınsa da Belediye Başkanı Hürriyet başta olmak üzere kamuoyunu yanıltanlara ders gibi cevaplar verdi.

Cedit Projesi’ni Fatma Hanım ile konuştuğunu söylerken, “Büyükşehir olarak bu projenin hiçbir yerinde yokuz. Projenin tarafları İzmit Belediyesi ile TOKİ. Çözüm çok basit. Ya TOKİ ile ortak yükümlülüklerini yerine getirecek. Parası yoksa meclisten borçlanma yetkisi alacak. Ya da sözleşmeyi feshedip bakanlığa bildirecek” dedi.


İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, devlette devamlılığı, Tahir Hoca ile yapılan konuşmayı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 24 Ekim 2019 tarihli uyarı yazısını dikkate almıyorsa, topu Büyükşehre atıyorsa Cedit Kentsel Dönüşüm Projesinde samimi olduğunu söylemek mümkün değil.

İzmit Belediyesi’nden çıkarılan işçilerle ilgili, “İnsanların hayatını ilgilendiren konuların siyasi malzeme yapılmasını doğru bulmuyorum. Çalışanların ekmeğiyle oynanmasını vicdanla bağdaştıramıyorum. Siyasi bir karar olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde insanların ekmeğiyle oynanmamalı. Adaletli ve hakkaniyetli atılmadılar. Belediyeler Herkesi almam mümkün değil ama ihtiyaç olursa hem ihtiyacımızı karşılamak hem de teşkilatlara olan vefamı göstermek için alabilirim” şeklinde konuştu.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın Gebze Bilişim Vadisi’nde tanıtılan yeri otomobil fabrikasını Kocaeli’de kurmak için Vali Beyden ve kendisinden yer istediğini, 2 milyon metrekare yer bulunamadığı için Bursa Gemlik’e gittiğini anlattı.

Çöp depolama alanı ile ilgili olarak Kandıra’ya giderken GİOSB dahil, turizm ve tarım alanlarıyla hiç ilgisi olmayan Akçakese Köyü’nü seçtiklerini söylerken, “Batı’da ve merkezde 2 bertaraf tesisi, 3 geri kazanım tesisi ve 1 çöp depolama alanı seçtik” dedi.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ve İZMİT BASIN TOPLANTISI

Bugün, Türkiye’nin kurtarıcı ve kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gazetecilerle İzmit’te buluşarak ilk ve tek basın toplantısını yaptığı günün 97. yıldönümü.

Savaşta; Başkomutan olarak orduların başına geçerek düşmanla savaştı.

Barışta, Başöğretmen olarak kara tahta başına geçti cehaletle mücadele etti.

“Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” diyerek Padişahlığı kabul etmedi, Halifeliği elinin tersiyle itti.

Gazeteler çıkardı, Başyazar olarak“Bir atışta hedefine saplanan ok kadar sivri, bir vuruşta düşmanın kellesini koparan kılıç kadar keskin” kalemiyle yazılar yazdı.

Yeni Türkiye Devletini kurmadan, Cumhuriyeti ilan etmeden önce 14 Ocak 1923’te Ankara’dan başlayan20 Şubat 1923’te İzmir’de son bulan 35 günlük Batı Anadolu gezisine çıktı.

Eskişehir, İzmit, Balıkesir, İzmir’de halkla buluştu, savaş sonrası yeni Türkiye Devleti ile ilgili düşüncelerini anlattı, soruları cevapladı.

İzmit’te; Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen İstanbul Gazetelerinin Başyazarlarıyla 16 Ocak 1923 salı akşamı saat 21.30’da başlayan 17 Ocak 1923 Çarşamba günü saat 03.00’te sona eren “İzmit Basın Toplantısını” yaptı.

 ****

97 YIL ÖNCE BUGÜN

Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın zaferle sonuçlandığı, Mudanya’da

Ateşkes Antlaşması imzalandığı,Lozan’da yeni Türk Devleti’nin sınırlarının çizildiği günlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk;Kurtuluş Savaşı’nı ve kendisini destekleyen İstanbul Gazeteleri Başyazarlarıyla buluştu.

Tarih, 16 Ocak 1923 Salı. Yer, İzmit Kasr-ı Hümayun alt katındaki büyük salon.

Toplantıya katılanlar; VelitEbüzziya (Tevhid-i Efkar), Ahmet Emin Yalman (Vakit), Falih Rıfkı Atay (Akşam), Suphi Nuri İleri (İleri), Yakup Kadri Karaosmanoğlu (İkdam), İsmail Müştak (Tanin).

İstanbul Milletvekili Dr. Adnan Adıvarve eşi Halide Edip Adıvar, Ankara Hükümeti’nin İstanbul’daki temsilcisi Hilaliahmer (Kızılay) Başkanı Hamit Bey, Atatürk’ün konuşmalarını kaydeden Meclis'in dört katibide toplantıya katıldı.

Atatürk saat tam 21.30’da salona girer, hazır bulunanların ellerini sıkar,hatırlarını sorduktansonra uzun masadaki yerine oturur.

Gazetecilere,“Sizden ricam, bugünkü hal ve şartlara göre kalbinizden, fikrinizden neler geçiyor? Neleri öğrenmek istiyorsunuz? Siz bana istediğiniz şeyleri soracaksınız, ben de size bildiğimi söyleyeceğim ve ancak bu şekilde samimi bir hasbihal yapmış oluruz. Sorularınızı dinleyeceğim” diyerek toplantıyı başlatır.

6.5 saat süren toplantıda Atatürk, gazetecilerin çekinmeden özgürce sorduğu soruları kesmeden tamamını not alır ve açık kalple cevap verir.

İşte o cevaplardan öne çıkanlar;

Bir: Milli Mücadeleninamacı milli bağımsızlık ve milli egemenliktir.

İki: Lozan Konferansı'nda anlaşmazlıklar devam ediyor. Sevr'den sonra burada da bizi yok etmek istiyorlar.

Üç: Hilafeti kaldıracağız. Hükümet dinsizdir demek, halka, hükümete hücum edin demektir.

Dört: Millet hakimiyetini meclis vasıtasıyla uygulamaktan daha iyi bir çare yoktur.

Beş: Halk Fırkası adıyla bir parti kuracağım. Partinin programı, bütün milletinrefah ve saadetini sağlamaya yönelik olacaktır.

Altı: Kendimi düşünseydim, milli mücadeleden sonra hoşuma giden bir yerde otururdum.

Yedi: Kadınlara seçme seçilme hakkı verilmesine itiraz edenler var. Fakat eninde sonunda olacaktır.

Sekiz: Meclisi yenileyeceğiz. Meclis'in kendisi gibi yetkisi de büyük olsun istedim.

Dokuz: Hiç kimse hükümetin düşündüğü gibi düşünmek zorunda değildir.

On: Hükümet merkezi, güvenlikli olduğu için Ankara olacaktır.

ÖZETLE; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün,Cumhuriyet’in ilanından 287 gün önce İstanbul gazeteleri başyazarlarıyla İzmit’te yaptığı toplantıda verdiği en önemli mesaj;“Yeni Türkiye Devleti’nin Yönetim Şekli Cumhuriyet’tir. Hükümet merkezi güvenlikli olduğu için Ankara olacaktır. Meclisi yenileyeceğiz. Cehaletle savaşacağız. Mili irade devredilemez. Kadınlara seçme seçilme hakkı eninde sonunda olacaktır”oldu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere yaşamını yitiren tüm gazetecileri rahmetle anıyor, hayatta olanlara başarılar diliyorum.

1989 yılından 16 Ocak tarihini, “Basın Onur Günü” olarak kutlama kararını alan Metin Karan Başkanlığı’nda Sadun Çetin, Mustafa Bağdiken, Güngör Arslan, Bedri Dölkeleş, Yalçın Arslan, Ömer Polat, Ali Gündoğdu’dan oluşan Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ( KOGACE) yöneticilerini kutluyor, teşekkür ediyorum.

*****

SAYIN VALİ’YE ÖNERİ

Sayın Vali Hüseyin Aksoy’a, “16 Ocak Basın Onur Günü” ile ilgili bir önerim olacak.

Her 16 Ocak’ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün basın toplantısını yaptığı masanın etrafında Vali Başkanlığı’nda gazeteciler, siyasiler, bürokratların toplanma geleneğine son verelim.

97 yıl önce bugün olduğu gibi Atatürk’ün koltuğunda devleti temsil eden Vali, masanın etrafında İstanbul gazetelerinin Başyazarları yerine Kocaeli gazetelerinin başyazarları otursun.

Sayın Vali’nin düzenleyeceği basın toplantısı ile Kocaeli’nin gündemi konuşulsun.

 ****

GAZETECİ MUSTAFA KEMAL

Asker ve devlet adamı olmasaydı gazeteci olacağını söyleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaşamının her döneminde yazarları, gazetecileri takdir etmiş, değer vermiş ve onurlandırmıştır.

“Basın milletin müşterek sesidir. Basın, başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir. Gazetecilik kutsal mesleklerden biridir. Fikirleri insanlığı ya karanlığa ya aydınlığa götürür. Yazacaksın, yazdıracaksın, fikir kavgaları yapacaksın, üstelik para da kazanacaksın” diyerek gazetecileri yüreklendirmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Devlet Adamlığı, Cumhurbaşkanlığı, Başkomutanlığı, Başöğretmenliği bilinir de “gazeteciliği” pek bilinmez.

1 Kasım 1918’de “Minber”, 11 Eylül 1919’da sona eren Sivas Kongresi ardından “İrade-i Milliye”, 10 Ocak 1920’de “Hakimiyet-i Milliye” adıyla 3 ayrı gazete çıkardığı pek gündeme gelmez.

Hedefe kilitlenen ok kadar sivri, bir vuruşta düşmanın kellesini vücudundan ayıran kılıç kadar keskin kaleme ve üsluba sahip olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çıkardığı gazetelerde yazdığı yazılar; Osmanlı Hükümetinin iç ve dış politikasını eleştirdiği için önce sansürlenir sonra gazeteler kapatılır.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?