Rektör Hülagü’den müjde “5 araştırma enstitüsü”

Kocaeli Üniversitesi’nde rahmetli Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun başlattığı, Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun sahiplendiği “değişim-gelişim” Prof....

Kocaeli Üniversitesi’nde rahmetli Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun başlattığı, Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun sahiplendiği “değişim-gelişim” Prof. Dr. Sadettin Hülagü döneminde de devam ediyor.

Sadettin Hoca, rektörlüğünün ilk yıllarında yakınındakilerin yanıltılmış olsa da kısa sürede toparlanarak Sezer Hoca’dan devir aldığı bayrağı daha yukarılara taşımak izcin özveriyle çalışıyor.

Her düzeyde daha fazla sorumluluk alırken ilk dönemde alt yapı ve fiziki yapılanma dikkat çekiyordu.

Cumhurbaşkanı tarafından ikinci kez rektörlüğe atanan Sadettin Hoca’nın gündeminin ilk sırasını; YÖK tarafından yükseköğretime çeşitliliği getiren “Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” aldı.

Çalışmalara yüksek katma değerli üretimi destekleyecek nitelikte Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri gerçekleştirebilecek projelerle başladı.

Ardından Kocaeli Üniversitesi’nin “Araştırma Üniversitesi” olması için Prof. Dr. Ahmet Küçük başkanlığında bir ekip oluşturdu.

Türkiye’de bir ilk ve örnek projeye imza atarak meslek yüksekokullarını “Teknik, Endüstriyel ve Sosyal” alanlarda yeniden yapılandırma projesini YÖK’ten geçirdi.

Öğrencileri mağdur etmeden, statülerine dokunmadan 21 meslek yüksekokulu benzer bölümlerini tek çatı altında toplayarak kaliteyi arttırırken her alanda tasarrufa gitti.

Meslek yüksekokulları yeniden yapılandırılırken OSB’ler bünyesinde meslek yüksekokulu açmak hedefine oldukça yaklaşıldı.

 *****

5 ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ

Kocaeli Üniversitesi alt yapı ve fiziksel çalışmalarını tamamlayan, meslek yüksekokullarını “Teknik, Endüstriyel ve Sosyal” alanlarda yeniden yapılandırma projesini hayata geçiren Sadettin Hoca’nın gündeminde “Araştırma Üniversitesi” var.

En büyük arzusu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önemsediği, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın başlattığı “Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında yer almak.

Ancak 18 Ekim 2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde açıklanan 11 Araştırma ve 5 aday Araştırma Üniversiteleriyle 2 yıllık performanslarına baktığımızda Kocaeli Üniversitesi için yeni bir dönem başlıyor.

Üniversitelerin, yüksek katma değerli üretimi destekleyecek nitelikte Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri gerçekleştirebilmeleri için mevzuat hazırladıklarına dikkat çeken

Lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim verilen, teori ile pratiği bütünleştiren, alanında uzman kişilerin yetiştirmeyi ve bilimsel gelişmelere katkıda bulunmayı hedefleyen 11 Araştırma Üniversitesi arasında yer alan Gebze Teknik Üniversitesi’nin 6’cılıktan 8’inciliğe gerilediğini dikkate aldığımızda Sadettin Hoca’nın işi oldukça zor.

Kocaeli Üniversitesi gibi meslek yüksekokulu ve öğrencisi fazla olan üniversitelerin bünyesinde meslek yüksekokul bulunmayan, araştırma ağırlıklı eğitim veren ODTÜ, İTÜ, Hacettepe, Boğaziçi gibi üniversiteler kategorisine girmenin kolay olmadığını benim gibi Sadettin Hoca ve ekibi de biliyor.

Kasım 2014 yılında rektör atandığında “Kocaeli Üniversitesi’ni ODTÜ yapacağım” iddiasında bulunan, son günlerde aldığı kararlar ve önlemlerle KOÜ’yü Araştırma Üniversitesi yapmak için yoğun çaba harcayan Sadettin Hoca’nın iddiasını destekleyenlerdenim.

Rektör Hoca’nın oluşturduğu ekibin yüksek katma değerli üretimi destekleyecek nitelikte Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri gerçekleştirebilecek performansa sahip olmalar umutları arttırıyor.

Ama “Bilişim Araştırma Enstitüsü, İleri Malzemeler ve Teknolojik Araştırma Enstitüsü, Yer Bilimleri ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Kanser Araştırma Enstitüsü, Gastroenteroloji ve Hepatoloji Araştırma Enstitüsü”  kurma çalışmalarının tamamlanması, üniversite senatosundan geçmesi, YÖK’e onay için gönderilmesi Sadettin Hoca’nın samimiyetini, niyetini ve kararlılığını gösteriyor.

Hepsinden önemlisi Sadettin Hoca ve ekibi; üniversitelerin yeni misyonunun; bölgeye ve ülkeye katkı sağlayacak, yaşam kalitesini arttıracak, dışa bağımlı olmamak için teknolojiyi yakalamak, kendi bütçesini ve kaynağını oluşturacak bilim insanları yetiştirecek öncelikli ve geleceğin meslekleri doğrultusunda eğitim vermek olduğunun bilincindeler.

Kocaeli Üniversitesi’nin “Araştırma Üniversitesi” olması halinde getirisi ne olacak derseniz:

Bir: TÜBİTAK, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı katkı sağlayacak.

İki: TÜBİAK tarafından “Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı” kapsamında desteklenirken proje bütçelerine ek olarak kurum hisseleri en yüksek dilime çıkarılacak.

Üç: Yurt dışında doktora eğitimi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışına lisansüstü bursluluk programı aracılığıyla kontenjan sayısı arttırılacak.

Dört: Doktora sonrası sözleşmeli araştırmacı istihdamı artırılarak araştırmacı kadrosu tahsis edilecek.

Beş: Üniversite-Sanayi Patent ve Ar-Ge, Üniversite-Uluslararası işbirliği ve desteği arttırılacak.

Kocaeli Üniversitesi’nin Araştırma Üniversitesi hayalinin gerçekleşmesini diliyorum, emeği geçenleri kutluyorum.

**** 

KÖRFEZ, “ÜNİVERSİTE KENTİ” OLMA YOLUNDA

 

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile sohbet ederken yükseköğretimi, KOÜ’de yeniden yapılanmayı, üniversitenin bölgeye katkısını konuştuk.

Sadettin Hoca’nın son dönemde aldığı kararlara ve hayata geçirdiği projelere geçmeden önce geliniz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1937’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019-2020 Üniversite Akademik Yıl açılışında söylediklerini hatırlayalım.

Atatürk 83 yıl önce Türkiye’nin batısında, ortasında ve doğusunda bir üniversite kurulması gerektiğinden bahsederek, doğuda kurulacak üniversitenin de Van’da kurulması gerektiğini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise her fırsatta, “Üniversite sayısının 76’dan 207'ye, öğretim elemanı sayısının 70 binden 168 bine, öğrenci sayısının 1,6 milyondan 8 milyona yükselmiş olması bu başarının en bariz ifadesidir” diyor.

Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın farklı dönemlerde yaptıkları açıklamalar, dönem dönem siyasilerin ve bilim insanlarının tartışmaları, istatistik rakamlar, üniversitelerin geleceğini belirlemek, bulundukları bölgelerin hatta ülkenin ekonomik, sosyal, kültürel gelişmişliğine katkı verdiğini anlatıyor.

Uzağa gitmeye gerek yok. Kocaeli Üniversitesi’nin kuruluş ve sonrası ilçelerle beldelerin fakülte ve meslek yüksekokulların bölgelerinde kurulması için nasıl yarıştıklarına bakmak yeterli.

Gelelim Sadettin Hoca’nın Körfez ilçeyi “Üniversite Kenti” yapmak için aldığı kararlara.

Rektör Hoca’nın verdiği bilgiye göre, Umuttepe’deki Yabancı Diller Yüksekokulu’nu Körfez Belediyesi’nce yaptırılan kampüse taşınarak tüm fakültelerin hazırlık sınıflarında okuyan 2 bin 200 öğrenci öğrenim görüyor.

Arslanbey’deki Alirıza Veziroğlu Meslek Yüksekokulu’nun sosyal bölümlerinde okuyan yaklaşık bin 500 öğrenci de 2020-2021 Akademik yıldan itibaren öğrenimlerine Körfez’deki kampüste devam edecek.

Liman kentine dönüşen Körfez’de önceki yıllarda açılan Ulaştırma Yüksekokulu Ulaştırma Bölümü’ne alınacak öğrenci ve YÖK’ten yapılacak en az 3 öğretim kadrosu ile bölgenin ekonomik-sosyal-kültürel alanda gelişmişliğine katkı sağlayacak.

ŞEHİTLERİMİZİ ADLARI KOÜ’DE YAŞATILIYOR

KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü’nün dikkatimi çeken ve takdir ettiğim projelerden biri de şehitlerimizin adlarının değişik kampüslerde yaşatılması.

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün kalkıştığı 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde Tuğgeneral Semih Terzi ve bir grup askerin Ankara’daki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı basarak ele geçirmek istemesine engel olan  şehit Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir adının Kullar’da ki KOÜ Konservatuvar Kampüsü’ne verildi.

23 Eylül 20129 tarihinde Irak’ın kuzeyinde ikmal konvoyunun geçişi sırasında terör örgütü PKK tarafından yola yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit düşen Piyade Astsubay Üstçavuş Volkan Tantürk’ün adı mezun olduğu Gölcük Meslek Yüksekokul Konferans Salonu’na verilerek yaşatılıyor.

 *****

DEĞİRMENDERE MYO’DA HUZURSUZLUK SONA ERDİ

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü ve ekibi KOÜ’yü “Araştırma Üniversitesi” yapmak, meslek yüksekokullarını “Teknik, Endüstriyel ve Sosyal” alanlarda yeniden yapılandırmak için 7/24 çalışırken Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu’ndaki huzursuzluk bir süredir eğitimi ve öğrencileri olumsuz etkiliyordu.

Rektör Hoca önce huzursuzluğun başını çektiği iddia edilen Müdür Yardımcısı Nermin Demirkol’u görevinden alarak branşıyla ilgili bölümün bulunduğu Kullar’daki Kocaeli meslek Yüksekokulu’nda görevlendirdi.

Ardından Okul Müdürü Doç. Dr. Poyraz Gürson’un müdürlüğünü iptal ederek kadrosunun bulunduğu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi AB Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeliği’ne gönderdi.

Poyraz Hoca’dan boşalan okul müdürlüğüne Doç. Dr. Mine Can’ı atadı.

Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu’ndaki yönetimin başına Mine Hoca’nın geçmesiyle bir süredir yaşanan huzursuzluk son bulurken öğrencilerin ve çalışanların değişiklikten memnun oldukları belirtiliyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?