Rektör öğrencileri doyururken Fatma Hanım 'şov' yapıyor

CHP’nin,15 yıl aradan sonra İzmit Belediyesi’ni AK Parti yönetiminden almasını önemsiyorum.

Başkanlık koltuğuna, Milletvekili Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in oturmasıyla kentte yaratılan sinerjiyi henüz seçim travmasını atlatamayan AK Partililer dahil herkes görüyor.

Önceliğine aldığı çocuklara, gençlere ve kadınlara yönelik projelerin sanat, sosyal ve kültür ağırlıklı projelerini hayata geçirmek için çaba harcadığına tanık oluyorum.

Önceki dönemin kararlarını sorgularken “çorba çeşmesi” projesine sahip çıkmasını ve Umuttepe Yerleşkesi’nde öğrencilerin ücretsiz çorba içmelerine fırsat vermesini takdir ediyorum.

Milli bayramlarda ve yılbaşında İzmit Kent Merkezi’nin getirilen canlılıkla “7/24 yaşayan kent” olmasını katkı verenleri kutluyorum.

İzmit’i, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile değil de İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yönetmek istemesini anlıyorum.

Doğu illeri ve ilçeleri dururken Ankara’nın ortasındaki Çankaya ilçe Belediyesi’ni “kardeş belediye” seçmesini siyaseten olduğunu düşünüyorum. 

BAŞKAN ŞOVU SEVİYOR

Görev, yetki ve sorumlulukları sınırlı olmasına rağmen hedefleri büyük İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in, Kocaeli Büyükşehir Belediyeleri projelerini gerçekleştiremeyeceğini bile bile açıklamalarda bulunmasını ya 5 yıl sonra yapılacak seçime kendisini hazırladığını ya da “şov” peşinde koştuğunu düşünüyorum.

2019’da Kocaeli Üniversitesi Bahar Şenliği’ni “Rektör yapmazsa İzmit Belediyesi olarak ben yaparım” diyen Başkan Hürriyet, şimdi de “ Anne Eli” projesi ile üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek vererek “rol kapmak” istiyor.

“Gençleri sevmek lafla olmaz, onların önce karınlarını, sonra beyinlerini, doldurmak gerekir ki geleceğe emin adımlarla yürüyebilsinler!..İşte İzmit Belediyesi bu yolda büyük bir adım attı. Artık İzmit’te akşamları aç yatan öğrenci olmayacak. İzmit Belediyesi tarafından üniversite öğrencilerine yemek desteği projesi hayata geçirildi. ‘Anne Eli’ projesi kapsamında İzmit Belediyesi Ayazma Kültür Merkezi’nde, Kocaeli Üniversitesi öğrencileri hafta sonu dahil her gün 18.00-20.00 saatleri arasında üç çeşit yemeği ücretsiz yiyebilecek” diyen Fatma Hanım, bu konuda da üniversiteden “rol kapmaya” çalışmış.

İzmit Belediyesi’nden yapılan haber servisinde kaç öğrencinin yemek yediği, ya da günde kaç öğrenciye yemek verileceği sır gibi saklanırken sanki İzmit’te akşamları aç yatan öğrenci varmış gibi “Artık İzmit’te akşamları aç yatan öğrenci olmayacak” açıklaması bana pek samimi gelmedi.

Yemeklerin plastik kaplarda servis yapılması, çatal ve kaşıkların plastik olmasını “hijyene” ve “çevreye” önem veren Fatma Hanım’ın Başkanlığı’nı yaptığı İzmit Belediyesi’ne yakıştıramadım.

10 BİN ÖĞRENCİYE YEMEK

Gelelim; Kocaeli Üniversitesi’nin öğrencilere verdiği ücretsiz ve ücretli yemek hizmetine.

Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün isteği ve talimatıyla Kocaeli Üniversitesi’nde 2 bin öğrenciye öğlen ve akşam yemek bursu, yaklaşık bin öğrenci sadece akşamları ücretsiz yemek veriliyor.

3 bini Umuttepe Yerleşkesi’nde olmak üzere yaklaşık 10 bin öğrenci öğlen ve akşam 3 TL’ye yemek yiyor.

11.00 TL olan yemek maliyetinin 3 Bin TL’sini öğrenci öderken kalan 8 TL üniversite tarafından karşılanıyor.

Yine Rektör Hoca’nın isteği doğrultusunda sınav haftasında cumartesi-pazar dahil merkez kütüphanesinde ücretsiz 20.00-21.30 saatleri arasında çay, su servisi ve 22.00 sonrası soğuk sandviç ve meyve suyu ikram ediliyor.

İstanbul Üniversitesinde öğrenciler yemek eylemi yaparken, diğer üniversitelerde yemek kalitesi Kocaeli Üniversitesi altında kalırken Sadettin Hoca’nın bir gün kameraların karşısına geçip, öğrenciler adına yaptıklarını anlattığını duymadım.

****

PEŞ PEŞE GELİŞMELER

Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu’nda iki günde peş peşe gelişmeler yaşanmıştı. İlk olarak KOÜ El Sanatları Bölüm Başkanı ve MYO Müdür Yardımcısı olan Nermin Demirkol görevinden alındı.

ÜÇ GÜN İŞLETME FAKÜLTESİNDEYDİ

Ertesi gün ise Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu Müdürü görevinden istifa etti.KOÜ İktisat Fakültesi’nde AB Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Poyraz Gürson, haftanın iki günü görevlendirmeyle Değirmendere’deki müdürlük görevini sürdürüyordu.Gürson haftanın üç günü ise KOÜ İşletme Fakültesi’ndeki görevini yerine getiriyordu.

ESKİ İSİM YENİDEN

Bu istifanın ardından Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu’nun yeni müdürü de belli oldu. Müdürlük görevine okulun Doç. Dr. Poyraz Gürson’dan önceki müdürü getirildi. Bugün itibarı ile Doç. Dr. Mine Can Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu’ndaki görevine yeniden başladı.

******

EKMEK ZAMMI, TİCARET BAKANLIĞI’NA TAKILACAK

 

Devletin kemer sıkarak tasarrufa gittiği, esnafın kepenk kapattığı, işsiz sayısının arttığı bugünlerde fırıncılar odası bir süre önce zam kararı aldı.

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, son bir yılda ekmek girdilerindeki artışın yüzde 100’lere ulaştığını söyleyerek 1.75 TL’den satılan 280 gram ekmeğin gramajının 250 grama indirileceğini, fiyatının değişmeyeceğini açıkladı.

Zam kararının alınıp kamuoyu ile paylaşılmasının üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hala uygulanmamasına tüketiciler sevinirken mağdur edildiklerini iddia eden fırıncı esnafı tepkili.

Biraz araştırdığımda;

Bir: Zam kararının Ticaret Bakanlığı’na iletildiğini, gelecek cevabın beklendiğini İki: Fırıncılar Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin hazırladığı girdilerdeki artışları gösteren zam dosyasını vermek için Vali Hüseyin Aksoy’dan istenen randevunun gerçekleşmesinin

Üç: Geçtiğimiz günlerde Ankara’da ekmeğe yapılan zam sonrası 1.50 TL olan ekmek fiyatının Ankara Valiliği’nce 1.25 TL’ye indirilmesinin

Dört: Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Odası, Ticaret Müdürlüğü ve Tarım Müdürlüğü temsilcilerinden oluşan 5 kişilik ekmek Ekmek Zammı Komisyonu’nda kararın çoğunlukla alınmasında Ticaret ve Tarım Müdürlükleri’nin hayır oyu kullanması

Beş: Ekmek zammı komisyonunda bulunan Büyükşehir Ticaret Bakanlığı’nın 1.000 gramının fiyatının 6.25 TL’yi geçemeyeceği konusunda ısrarcı olmasının Kocaeli’de zam uygulamasının gecikmesinde etkili olduğunu öğrendim.

 ******

GRAMAJ DEĞİŞEBİLİR

Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, 1. 75 TL’den satılan 280 gram ekmeğin 50 gram küçülerek 230 gramdan satılacağını açıklamasına rağmen uygulanacağı konusunda endişeliyim.

Nereden biliyorsun serseniz;

Bir: Ticaret Bakanlığı 1.000 gram ekmeğin en fazla 6.25 TL’den satılmasını isterken Kocaeli’de alınan zam kararıyla ekmeğin 7.60 TL’den satılacak olmasından

İki: Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova gibi komşu illerde 1.000 gram ekmeğin

7.00 TL civarında satılmasından

Üç: Girdilerdeki artışa, ekmek kalitesinin diğer illere göre iyi olmasına, Kocaeli gibi kentlerde hayatın pahalı olmasına rağmen Vali Hüseyin Aksoy’un önceki zamda olduğu gibi Ticaret Bakanlığı’nın 6.25 TL kararının üstüne çıkılmasına sıcak bakmamasından.

Tüm bu olasılıkları dikkate aldığımızda; Esnaf Odaları Birlik Başkanı Kadir Durmuş ve Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı’nın Vali Hüseyin Aksoy ile yapacakları görüşme sonrası Ticaret Bakanlığına yeni bir fiyat önereceğini düşünüyorum.

Zam komisyonundan nasıl bir karar çıkar bilmiyorum ama 1.000 gram ekmeğin daha önce alınan kararda olduğu gibi 7.60 TL değil de 7.10 ya da 7.20 TL olacağını öngörüyorum.

Sizin anlayacağınız; Bugün 1.75 TL’den satılan 280 gram ekmeğin 1000 gramı, Ticaret Bakanlığı’nca öngörülen 6.25 TL’den satılıyor. Geçtiğimiz günlerde alınan zam kararı sonrası 1.000 gram ekmek7.60 TL olacak. Önümüzdeki günlerde toplanacak komisyonun ekmek fiyatını değiştirmezken gramajını arttırabilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?