Genel Sekreter Gündoğdu ile “Kocaeli”yi konuştuk

Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri iken  Haziran-2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bilecik Valiliği’ne atandı.

31 Mart 2019’da ipi göğüsleyerek ikinci adam olarak çalıştığı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde “Başkanlık” koltuğuna oturdu.

Sizin anlayacağınız; Kocaelililer bürokrat Tahir Büyükakın’ın performasını  siyasetçi olarak da göstereceğine inanarak “mührü” teslim etti..

Akademisyen-Bürokrat-Vali olarak çalışan, Büyükşehir Belediyesi’nde “Bürokrat-Siyasetçi” ilişkisini en iyi bilen Tahir Hoca, genel sekreter seçerken acele etmedi.

Seçici oldu. Kocaeli’yi birlikte “Mutlu ve Marka” şehir yapacak, devleti tanıyan, bilgi birikimi, iş bitiriciliği, belediyecilik tecrübesi, Ankara bürokrasisi ile ilişkileri iyi olan saygın bir isim aradı.

Ve tercihini; İçişleri Bakanlığı’nda çalışan, STBMM KİT Komisyonu’nda Raportörlük, Altındağ Belediyesi Başkan Yardımcılığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği, Ankara Metropol İmar AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü yapan Balamir Gündoğdu’dan yana kullandı.

Sayın Genel Sekreter’in göreve başladığı günlerde Tahir Hoca kıskançlığı olanlarla yalan bilgilerle yıpratmayı alışkankık haline getiren ve kenti yönetmeye soyunanlar ilk günlerde, “Kocaeli’de genel skreterlik yapacak kimse yok muydu?” dediler.

Son günlerde de,“Genel sekreterin ne yüzünü gören ne de tanıyan var. Bizim genel sekreter kenara itilmiş, kimseyle muhatap olmayan ya da oldurulmayan, sadece oturduğu yerde imza atan, suya sabuna dokunmayan ve adeta silik bir rol biçilen kişi halinde” yazarak itibarsızlaştırmaya çalışmışlar.

Yazıklar olsun! Genel Sekreter Balamir Gündoğdu’nun Başkan Tahir Büyükakın ile diyaloğunu, göreve başladığı 1 Temmuz’dan buyana performansını, Ankara’da çözdüğü konuları bilmediklerinden oturdukları yerden ahkam kesiyorlar.

Başkan ve genel sekreterinin o yazıları okumadıkları gibi duyduklarında da yazanları muhatap alıp arama gereği bile duymadıklarını biliyorum.

Tahir Hoca ve Genel Sekreteri Balamir Bey’i itibarsızlaştırmak isteyenler yazacaklarımı okusunlar da Tahir Büyükakın-Balamir Gündoğdu ikilisinin diyaloğunu, kısa sürede birlikte hangi projeleri hayata geçirdiklerini, performanslarını ve “Marka ve Mutlu Şehir” için nelker yapacaklarını öğrensinler.

 ****

UYUMLU ÇALIŞAN İKİLİ

Kim ne derse desin,kim ne yazarsa yazsın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aday gösterdiği, Kocaelilerin başkan seçtiği Tahir Büyükakın, Kocaeli için bir şanstır.

Genel Sekreter Balamir Gündoğdu ise yalnız Kocaeli değil Tahir Hoca için de büyük bir şanstır.

Son aylarda hayata geçirilen projelere, alınan kararlara baktığımızda; Tahir Başkan’ın insiyatif alması, Cumhurbaşkanı’nın destek vermesi, siyasilerin ikna edilmesinin yanında Genel Sekreter Gündoğdu’nun Ankara bürokrasisini iyi tanımasının da önemli etkisi olmuştur.

Tahir Başkan’ın 9, genel sekreterin 6 ay önce göreve başladığını dikkate aldığımızda performanslarının süper olduğunu söylersem abartmış olmam.

Örnek mi?

Bir: Gebze OSB - Darıca Sahil Raylı Sistem Hattının Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’na devriyle ilgili Cumhurbaşkanı kararının Resmi Gazete’de yayınlanarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 4.5 Milyar TL yükten kurtulması.

İki: Çevre ve Şehircilik Bakanı Muratn Kurum ile görüşerek Dilovası halkının isteği doğrultusunda Dilovası Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’nin taşınması için çalışma başlatıldı. İlk toplantı Bakanlığın üst düzey yöneticileriyle Dilovası’nda yapıldı.

Üç: Leyla Atakan Fuar Alanı’nın “Kentsel Dönüşüm, Gelişim, Rekreasyon ve Fuar Alanı” olarak projelendirilmek koşuluyla kalan 558 Ada 27 ve 28 parsellerin oluşturduğu toplam 45 bin metrekarelik alanın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne kesin tahsisinin yapılması.

Dört: Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile yapılan görüşme sonrası 2020’de açılması planlanan Cephanelik’teki “Şehir Hastanesi” bağlantı yollarının yapımnın Karayolları Genel Müdürlüğü’nün üstlenmesi.

Beş: Otogar-Pilajyolu Tramvay hattının Şehir Hastanesi’ne kadar uzatılması için alt yapı çalu-ışmalarının başlatılması.

Altı: Akçaray Tramvay hattının Plajyolu’na kadar uzatılması ve hizmete girmesi.

Yedi: Emine Erdoğan Hanımefendi’nin onur konuğu olduğu Şehircilik ve Mutlu Kent” temasının işlendiği “Uluslararası Kartepe Zirvesi-2019”.

Sekiz: Başkan Büyükakın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında oluşturulan 6 bakan ve 8 Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan oluşan “Yerel Yönetimler Ortak Komisyonu’na” seçildi.

Dokuz: Gebze’de 640 dönüm büyüklüğünde ve yaklaşık yatırım tutarı 300 Milyon TL olan Millet Bahçesi ile Gölcük’teki Millet Bahçesi yapma sözünü Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum’dan aldı.

On: İzmit’te 200 gram ekmeğin 1.00 TL’den günde 10 bin ekmek satışına 15 “Halk Ekmek” büfesinde 2 Aralık 2019’da başlandı.

On Bir: Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyet Başkanı olarak Strasbourg’da gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne katılarak ilkeli bir konuşma yaparak dünyaya demokrasi dersi verdi.

On İki: 52 kooperatife bağlı 2 bin 200 minibüsün hizmet verdiği Kocaeli genelinde İzmit’ten başlamak üzere toplu taşıma araçlarını tek çatı altında toplmak üzere “Ortak gelir havuz” projesi çalışmaları devam ediyor.

On Üç: Yürüyüş Yolu, Halkevi bölgesi, eski perşembe pazarı alanı, Veliahmet Kentsel Dönüşüm ve kentiçi ulaşım başta olmak üzere onlarca proje çalışmaları sürüyor.

SONUÇ: Tahir Büyükakın Başkan olarak inisiyatif alarak projelerin ve kararların hayata geçirilmesi için siyasileri harekete geçirirken genel sekreter Balamir Gündoğdu da Ankara bürokrasisinin yakından tanıdığı bir isim olarak Bakanlıklardaki projeleri ve işlemleri takip ederek kısa sürede gerçekleşmesini sağladı. Sizin Anlayacağınız; Tahir Büyükakın ve Balamir Gündoğdu Kocaeli’nin menaatleri doğrultusunda karşılıklı sevgi ve saygı içinde uyumlu çalışan örnek ikili.

 *****

TRAMVAY KANUNİ DEĞİL

Gelelim; Sayın Genel Sekreter Balamir Gündoğdu’nun önceki günkü ziyaretinde konuştuklarımıza.

Devleti tanıyan, birikimli ve deneyimli ve işine odaklanan bürokrat olarak samimi bir ortamda geçen sohbette ben sordum Sayın Genel Sekreter açık yüreklilikle cevapladı.

Çaylarımızı yudumlarken ilk sorum; pazartesi günü yazdığım kooperatif başkanlarını rahatsız eden, “Minibüsçüler tramvay gelirine göz dikince ortak havuz çatladı” haberi ile ilgiliydi.

Önce o haberi hatırlayalım, “Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde, Ulaşım Park A.Ş. ve İzmit 5 Nolu Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatifi’ne ait araçların tek çatı altında toplanması görüşmelerinde sorunlar yaşandığı öğrenildi. Minibüsçülerin tramvay gelirlerinin de, “Ortak Gelir Havuz” projesine dahil edilmesinde ısrarcı olmaları nedeniyle havuzun çatladığı iddia edildi.”

Şanlıurfa’da Genel Sekreter, Ankara’da EGO Genel Müdürlüğü başta olmak üzere çalıştığı tüm kurumlarda özellikle ulaşım ve imar konularında uzmanlaşan Balamir Gündoğdu bakın ne dedi.

“Galip Bey, Sayın Başkanımızla bugün aldığımız kararlarla ürtettiğimiz ve hayata geçirdiğimiz projelerin yarın çocuklarımıza sorun olmaması için dikkatli ve özveriyle çalışıyoryuz.Başkanımızın talimatı doğrultusunda ulaşımda havuz sistemi dahil Kocaeli için çok önemli projeler üzerinde çalışıyoruz. Sizin de yazdığınız gibi Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde başlattığımız Ulaşım Park A.Ş. dahil lastik tekerlekli tüm toplu taşıma araçlarını tek çatı altında toplamak ve ortak gelir havuzu kurmak için çalışıyoruz.”

“Ortak Havuz Sistemi’nin tramvayın alınmaması nedeniyle çatladığı iddiaları doğru mu?” sorumu tekrarlayınca Sayın Genel Sekreter’in cevabı, “İzmit’ten başladığımız çalışma ile ilgili çatladı demek doğru olmaz. Pilot seçilen İzmit 5 Nolu Kooperatif yönetici ve temsilcileriyle görüşmelerimiz, ortak çalışmalarımız devam ediyor. Ulaşımda havuz sisteminin hukuksal alt yapısı hazırlanmadan hayata geçirilmesi mümkün değil” oldu.

Tramvay ile ilgili ısrarım karşısında, “Tramvay, Park Ulaşım A.Ş. bünyesinde hizmet veriyor. Gelirleri doğrudan hazineye aktarılıyor. O nedenle tramvay gelirlerinin ortak havuza dahil edilmesi mümkün değil. Aksi takdirde Sayıştay başta olmak üzere denetleyen kurumlar tarafından Ulaşım Park A.Ş. yöneticilerine ve bu kararı alanlara zimmet çıkar. Tramvayın gelirlerini almak mümkün değil ama Alikahya 55 Nolu Kooperatif’in başlattığı uygulama gibi tramvay aktarmalarından elde edilecek gelir ortak gelir havuzuna dahil edilebilir” dedi.

Tramvay gelirlerinin kanunen ortak gelir havuzuna dahil edilemeyecğini söyledikten sonra özel halk otobüslerinin tek çatı altında toplanmasınuın minibüsçülere kazandıracağı avantajları anlattı; “Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde hatlar ve araç sayıları yeniden belirlenecek. Vatandaşı ve esnafın yüzünü güldirecek uygulama ile araçlkarın tamamı trafiğe çıkmayacağından akaryakıt başta olmak üzere büyük tasarruf sağlanacak. Esnafımız konforlu, güvenli, seri araç sahibi olacaklar. Ulaşımda olduğu gibi trafiğede d.isiplin gelecek”.

Daha önce de söylediği gibi böyle iddialı ve öenmli bir projenin 2019 sonuna yetişmeyeceği gibi önümüzdeki günlerde sonuçlanmasının da mümkün olmadığını söylemeye çalıştı.

Neymiş efendim; Tramvay gelirleri üzerinde çalışılan “Ortak Gelir Havuzu”na dahil edilmeyecek.

 

FUAR ALANI PROJESİ


Sayın Genel Sekreter’e geçtiğimiz aylarda, “Kentsel Dönüşüm, Gelişim, Rekreasyon ve Fuar Alanı” olarak projelendirilecek Leyla Atakan Fuar Alanı ilgili son durumu da sordum.

İşte o cevap, “Arkadaşlatrımızın üzerinde çalıştığı proje içinde sadece fuar alanı yok. Yürüyüş Yolu, Milli İrade Meydanı, Leyla Atakan Fuar alanı ve içindeki göl dahil sonrası sulak-sazlık bölgeyi bir bütün olarak projelendiriyoruz. Bisikletli ya da yaya bir vatandaşımızın hiçbir engele takılmadan izmit merkezden milli şirade meyfdanına, oradan fuar alanına geçsin ve sazlıkların olduğu bölgeye ulaşsın istiyoruz. Özellikle Milli İrade Meydanı’ndan D-100 ve demiryolunu geçmek konuşunsda yaşanacak sıkıntıları biliyoruz. Karayolundaki kazıklar nedeniyle alttan geçilemeyeceğine göre üstten geçmeyi deneyeceğiz”.

Öncekiyıllarda perşembe pazarı olarak kullanılan Milli İrade Meydanı’nın nasıl değerlendirileceği soruma cevap  verirken, “Geçmişte yüksek katlı binalar, içinde cami olan projeler yapılmış ama bir şekilde hayata geçirilememiş. Burada tören alanı olacak şekilde planlamayı düşünüyoruz. Henüz kesinleimiş bir karar yok. Değişik kesimlerle görüşüyoruz” dedi.

Çok önemli bir çalışmayı ilk kez Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’ne açıkladı, “Toplu taşıma araçlarında kullanılan, 2006 yılında uygulamaya başlayan, bugüne kadar 3 milyon basılarak dağıtılan  Kent Kart’ı KOCAELİ KART olarak değiştireceiğiz”.

Sayın Genel Sekreter’in bürokrasideki hantallığa ve alışılmışlığa son verecek uygulamalarıyla Yürüyüş Yolu, Halkevi Meydanı dahil dosyasındaki onlarca proje ile ilgili anlattıklarını önümüzdeki günlerde anlatmaya devam edeceğim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?