Başsavcı Korkmaz ile yararlı, keyifli sohbet

Kocaeli’de “Yasama, Yürütme, Yargı” temsilcileriyle “Devlet Gazetecisi” olarak karşılıklı güven ortamında yaptığım görüşmelerden büyük keyif alıyorum.

Anayasa’da yer alan demokrasinin vazgeçilmezi kuvvetler ayrılığını oluşturan, “Yasama, Yürütme, Yargı”nın uyum içinde çalıştığını görmekten mutlu oluyorum.

Güvenlik, eğitim, sağlık, çevre, trafik, ulaşım dahil en Kocaeli’yi ilgilendiren

önemli bilgileri en yetkili isimlerden alarak kamuoyu ile paylaşıyorum.

Önceki gün ziyaret ettiğim Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz ile sohbet ederken “Yasama, Yürütme, Yargı” temsilcilerinin Kocaeli’de uyum içinde çalıştıklarına bir kez daha tanık oldum.

Sayın Başsavcı Korkmaz’dan; 2019’da Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuru ve açılan dava sayısı, yeni adliye binası ile ilgili gelişmeler, iş Mahkemelerinin taşınıp taşınmayacağı dahil bir çok konu hakkında görüşlerini öğrenme fırsatı buldum.

Başsavcı Korkmaz, 2019’a ait tüm istatistiki bilgileri tüm basın mensuplarıyla paylaşacak.

Ama bir önceki yıla göre Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuru, işlem gören dosya ve hazırlanan iddianame sayısında azalma olmuş.

Adalet Bakanlığı önceliğinin; Ankara Adalet Sarayı başta olmak üzere inşaatları devam eden projeler olduğunu öğrenince Kartepe ilçesinde yapılacak yeni Adalet Sarayı inşaat ihalesi ile ilgili 2020’de ışık ve umut yok.

 ****

FAİL-İ MEÇHUL CİNAYET

Sayın Başsavcı ile emniyet tarafından açıklanan fail-i meçhul cinayetleri de konuştuk.

“Fail-i meçhul cinayetler devletin namusudur” diyen İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, geçtiğimiz günlerde Karamürsel’de 2008 yılında öldürülen ve jandarmanın yanlış yönlendirilmesi sonrası bulunamayan katilini geçtiğimiz günlerde bularak adalete teslim etmişti.

Önceki gün de Emniyet Müdürlüğü’nün başarılı Asayiş Şube Müdürü Yusuf Aydın ve oluşturduğu özel ekibin özverili çalışmasıyla 2008 yılında öldürülen, faili bulunmadığı için aydınlattığı dosyası rafa kaldırılan Aydın Koçarslan cinayetinin katilinin bulunduğu haberi geldi.

Oysaki Aydın Koçarslan cinayeti ile ilgili yakalanan zanlılar Ağır Ceza’da yargılanmış delil yetersizliği nedeniyle beraat etmiş, karar Yargıtay Ceza Dairesi tarafından onaylanarak dosya fail-i meçhul olarak rafa kaldırılmıştı.

Sayın Başsavcı’ya olayı sorduğumda doğruladı, Sulh Ceza Mahkemesi kararını merakla beklediğini söylemişti.

Yorum yapmamıştı ama mahkemenin berat kararı vereceğinden endişesi olduğunu tahmin etmiştim.

Akşam saatlerinde mahkeme yurt dışı yasağı ve adli kontrol şartıyla şüphelileri serbest bırakınca deneyimli ve öngörüsü yüksek Başsavcı’nın endişesini hatırladım.

Dün sabah ilk iş Sulh Ceza Mahkemesi kararına itiraz etmek oldu.

Bu arada “Fail-i meçhul devletin namusudur” diyerek 12 yıl öncesi dosyaları açan Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu ile Asayiş Şube Müdürü Yusuf Aydın da karara en az Başsavcı Korkmaz kadar tepkiliydi.

Yazımı yazdığım saatlerde Sayın Başsavcı karara itiraz etmiş bir üst mahkemenin kararı bekleniyordu.

 ****

BAKANLIKTAN DESTEK

1995 yılında hizmete giren Adliye Sarayı’nda geçen 25 yılda nüfusla birlikte suç ve suçlu sayısı artarken yer sıkıntısı had safhaya ulaştı.

İdare Mahkemeleri Kuruçeşme’de eski belediye binasına, icra mahkemeleri Kanlıbağ’daki katlı pazaryerine taşındı.

Bina içinde koridorlar dahil en küçük alan değerlendirilerek ofise dönüştürüldü.

10 HAZİRAN 2019

Yeterli oda ve salon olmadığı için Ankara’dan yeni kadro talebinde bulunulamadığı için mevcut savcı ve hakimlerin yükü arttı.

Sayın Başsavcı yer arayışlarını sürdürürken Nisan-2019’da Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın kapısını çaldı.

Tahir Hoca, Kanlıbağ’a taşınan icra mahkemelerinin bulunduğu katın tamamını tahsis etti ama iş mahkemelerinin taşınabilmesi hazırlanan projeyi yapamayacağını söyledi.

Hayırsever iş insanları ve vergi rekortmenlerinin bulunduğu sanayi kenti Kocaeli’de 3.5 Milyon TL’yi bulamayan Sayın Başsavcı geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüştü.

Ve iş mahkemelerini Kanlıbağ’da icra mahkemelerinin bulunduğu kata taşıyabilmek için gerekli desteği aldı.

6 iş mahkemesinin Kanlıbağ’a taşınmasının ardından Adliye Sarayı’nda boşalacak yerlere yeni mahkemeler kurulacak, kalabalık birimler taşınacak.

*****

SAVCIYA UZLAŞTIRMA YETKİSİ

Sayın Başsavcı’nın verdiği en önemli bilgilerinden biri de henüz tam olarak bilinmeyen, yargı yükünü hafifletmek amacıyla savcılara dava açmadan önce uzlaştırma yetkisi veren “Seri Muhakeme Usulü”.

Yargı yükünü hafifletmek, yargılama sürecini formalitelerden arındırmak ve yargılama sürecini kısaltmak, bozulan kamu düzeninin yeniden sağlanması amacıyla getirilen bir yargılama sistemi ile savcılara dava açmadan önce uzlaştırma yetkisi getiriliyor.

Sayın Başsavcı’nın verdiği bilgiye göre, basit suçlarda tıpkı ABD’deki gibi, dava açmadan önce savcıya uzlaştırma yetkisi getiriliyor. Cumhuriyet Savcısı yapılan soruşturmanın durumuna göre kanunun uzlaşma yapılabilmesi olanağını verdiği hallerde faili bu kanunun öngördüğü usullere göre davet ederek suçtan dolayı sorumluluğu kabul edip etmediğini soracak.

Cumhuriyet Savcısı yaptığı hukuki niteleme sonucu suçun uzlaşma kapsamında olduğunu tespit ederse uzlaşma prosedürünü işletecek.

Anladığım kadarıyla, şüpheli uzlaşmayı kabul etmezse iddianame hazırlanarak dava açılacak. Uzlaşmayı kabul etmesi halinde cezası yarıya düşürülecek.

Sayın başsavcıdan ayrıldıktan sonra biraz araştırınca "kamu yararına işlenen suçlar, trafik suçları, mühür sökmek, meskun mahalde silahla ateş etmek, sahte para kullanmak, kişilerin huzurunu bozmak, gürültü yapmak" gibi 13 suçu kapsadığını gördum” suçlarının uzlaşma kapsamında olduğunu öğrendim.

****

AİLE DESTEK MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Başsavcı, suç mağdurlarını adli süreçte bilgilendirmek, psikolojik destek vermek amacıyla doğrudan Başsavcıya bağlı olarak “Aile Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü” kurulduğunu söyledi.

Kocaeli’nin Türkiye’de pilot il seçilen 27 ilden biri olduğunu anlatan Başsavcı Korkmaz, “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi amacıyla kurulan müdürlük, suç mağdurlarını adli süreçte bilgilendirmek, kırılgan suç mağdurlarına psiko-sosyal destek vermek amacıyla kurulan müdürlük, tüm adli suçlarla ilgili görüşmeler, sosyal çalışmalar ve araştırmalar dahil her türlü desteği verecek” dedi.

“Aile Destek ve mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne” başvuran mağdurların durumları uzmanlar tarafından değerlendirilecek.

Özellikle kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan kırılgan gruplara her türlü adli, sosyal, psikolog destek verilecek.

Müdürlükte idari personelin yanı sıra yeteri kadar psikolog, pedagog, sosyal hizmet uzmanı görev yapacak.

 

*************

DOĞA ÖĞRETMENLERİ CUMHURBAŞKANI’NA ‘TEŞEKKÜR’ BORÇLU

Doğa Okulları’nda 2019’un sonunda günlerdir süren veli eylemleri bitti.

Aylardır maaş alamadıkları halde büyük özveriyle derslere giren yaklaşık 6 bin öğretmen geç de olsa “oh” çekti.

LGS’ye girecek 8. Sınıf ile YKS’ye katılacak 12. Sınıf öğrencileri başta olmak üzere Doğa Okulları’nda öğrenim gören yaklaşık 80 bin öğrenci sevindi.

Kirası ödenmeyen kampüs ile hizmet veren işletme sahiplerinin yüzü güldü.

Finans sıkıntısı yaşayan Doğa Okulları üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın şahsında eğitim sistemini ve ekonomiyi eleştirenlerin sesi kesildi.

Simit Sarayı’nın 500 Milyon TL borcunu üstlenen hükümet, eğitim kurumu Doğa Koleji’ne sahip çıkmıyor” diyenler sustu.

 “Öğrencinin, öğretmenin, velinin ve burada çalışan idarecilerin hakları alınıncaya kadar, Doğa Koleji’ndeki eğitim ve öğretimin devam etmesi koşuluyla her türlü mücadeleyi yürüteceğiz” diyenler arazi oldu.

Fethi Şimşek’in 2001'de kurduğu ve 2016 yılında Turkven’e ait hisselerin yüzde 100’ünü alarak Doğa Okulları’nın sahibi Ömer Saçaklıoğlu ile Vedat Saçaklıoğlu’nun sesi soluğu çıkmıyor.

Devlet okullarının ardından Türkiye’nin en büyük özel eğitim zinciri Doğa Okulları’na ait 141 kampüste görev yapan yaklaşık 6 bin öğretmen, 13 bin 500 çalışan ve 80 bin civarında öğrenci de hiçbir şey yaşanmamış gibi köşelerine çekildi.

Günlerdir televizyonlarda yorumlarıyla, gazetelerde yazılarıyla milli eğitim bakanı Ziya Selçuk’u eleştirenlerin gündeminde Doğa Okulları yok.

Ortalıkta sessizlik hakim olurken sihirli bir elin dokunmasıyla Doğa Okulları’nın finans sorunun çözüldüğü mesajı verilmeye çalışılıyor.

Doğa Okullarının devri, finans sorunun çözülmesi ile gerçek;

Bir: Doğa Okulları eğitimi, Sayın Cumhurbaşkanı’nın özel ricasıyla İTÜ Vakfı’na devredildi.

İki: Doğa Okulları’nın yaklaşık 1.3 Milyar TL borcunu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak girişimi sonrası Ziraat  Bankası, Vakıf Bank, Denizbank üstlendi.

 ********

TEŞEKKÜR VE ÖZÜR

Beğenirsiniz beğenmezsiniz, oy verirsiniz vermezsiniz 18 yıldır aralıksız tek başına genelde ve yerelde iktidar olan AK Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Doğa Okulları üzerinden eleştirenler, öğretmenlerine sahip çıkmayanlar haksızlık yaptılar.

İlk günden beri Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı 

Ziya Selçuk’un önceliğinin Haziran ayından itibaren kısmen, Nisan ayından sonra tamamen maaşlarını alamayan öğretmenler olduğunu bilenlerdenim.

Takip ettiğim ve Külliye’ye yakın isimlerden Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Milli Eğitim Bakanı Selçuk’a “Bu işi öğretmenleri mağdur etmeden çözün” dediğini duyanlardanım.

Düne kadar Sayın Cumhurbaşkanı’nı, Doğa Okulları’na ilgisiz kalmakla suçlayanlardan, en ağır şekilde eleştirenlerden bir Allah’ın kulu çıkıp da bırakın özür dilemeyi “TEŞEKKÜR” bile etmedi.

Buradan basın aracılığıyla açıklama yapan, sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulunanları Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan özür dilemeye çağırıyorum.

Görevini yapmamakla, Doğa Okulları’nın sorunlarını Ankara’ya rapor etmemekle suçlayan CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ı da Vali Hüseyin Aksoy ile Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelık’ten özür dilemesini bekliyorum.

Nisan ayından buyana maaşlarını alamayan Doğa Okulları öğretmenleri ve çalışanlarıyla öğrenci velilerinin eğitim-öğretimin sağlıklı ve huzurlu devamını sağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “teşekkür” etmelerinin insanlık borcu olduğunu hatırlatıyorum.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?