Mibibüsçülerin Tramvay ısrarı ortak gelir havuzunu çatlattı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın genel sekreterlik dönemi dahil önceliği hep “ulaşım ve trafik” oldu.

İzmit başta olmak üzere “yol ve otopark fakiri” Kocaeli’de trafiğin seri akması, ulaşımın konforlu, güvenli ve ucuz yapılması için “Ulaşım Master Planı” hazırlattı.

Minibüsçüleri mağdur etmeden geçmişten gelen alışkanlıklarını ve toplu taşımadaki tekeli sonlandırmak için projeler üretti.

Kocaeli’de şehir içi toplu taşıma kooperatiflerinin tek çatı altında birleşmesi amacıyla 2010 yılında KOTUS (Kocaeli Toplu Ulaşım Sistemi) startını verdi.

2016 yılında Ulaşım Park AŞ’yi kurarak kooperatifleri anlaşarak birleştirmek için “ortak havuz” kurmak istedi.

Mümkün olmayınca “Araçları kiralamak” için kooperatif yetkilileriyle bir araya geldi.

Kooperatiflerin “Çarşı her şeye karşı” mantığıyla hareket edip, zaman zaman “kontak kapatırız” tehdidinde bulunan minibüsçülerin sabrını test etmeye kalkışması üzerine 240 adet yeni nesil yolcu otobüsü satın aldı.

Kooperatifler ulaşımdaki tekeli Ulaşım Park’a kaptırmamak için doğalgazlı, konforlu, güvenli, seri otobüslerden sonra hafif Otogar-Sekapark arası yapılacak hafif raylı sisteme “Tramvaya harcanan para haramdır” diyerek karşı çıktı.

Rekabeti ortadan kaldıracak, hakça kazanç ve paylaşım sağlayacak her türlü proje, formül ve öneriye 10 yıl boyunca kapılarını kapattı.

Mustafa Kurt’un başkanlığını yaptığı odaya bağlı 52 kooperatifin üyeleri eski alışkanlıklarıyla yolcu taşımaya devam ederken 31 Mart 2019’da Tahir Hoca Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu.

Ulaşım Park AŞ’nin seri, konforlu, güvenli toplu taşıma araçlarıyla özel halk otobüslerinin Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde hizmet vermesi için kooperatif yöneticileriyle bir araya geldi.

İzmit 5 Nolu Kooperatif’ten başlayarak araç sahiplerini mağdur etmeden Kocaeli’deki tüm kooperatifleri tek çatı altında toplayarak “ortak gelir havuzu” kuracaklarını anlattı.

Zaman zaman toplu taşıma ile ilgili yaptığı açıklamalarda özetle,“Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı ve yöneticileriyle samimi bir diyalog içindeyiz, sorunu birlikte çözmek istiyoruz. Öncelikle paralı biniş dönemi kent genelinde kalkacak. Vatandaş nakit para ödemeyecek. Para ortak havuzda toplanacak ve eşit şekilde dağıtılacak. Binişlerde para alınırsa havuz delinir. Sorun çıkar. Amacımız minibüsçü esnaf kazansın vatandaş da sorun yaşamasın. Gelir artınca uygun koşullar ve fiyatta taşıma yapmak da mümkün olacak” dedi.

Ve İzmit 5 Nolu Kooperatif ile “Ortak Gelir Havuz” protokolu imzalamak için 12 Aralık 2019 tarihinde yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi’nden yetki aldı.

 ****

TAHİR HOCAYI YANILTTILAR

Başkan Tahir Büyükakın ile görüşen Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ve İzmit 5 Nolu Özel Halk Otobüsleri Kooperatif Başkanı Niyazi Yağız soluğu kendilerine yakın gazete ve gazetecilerin yanında aldı.

Önemli açıklamalarda bulundular, ortak gelir havuz sisteminin 2019 sonunda hayata geçeceğini söylediler.

27 Ekim 2019 tarihli Özgür Kocaeli Gazetesi manşetinde Mustafa Kurt’un, “Ulaşımda ortak havuza geçiş ocak ayına kadar tamamlanacak” açıklaması yer aldı.

7 Kasım 2019 tarihli Çağdaş Kocaeli Gazetesi “Havuz sistemi örnek olacak” manşeti ile çıkarken Mustafa Kurt’un, “Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşımın toplulaştırılması amacı ile başlatılan çalışmanın artık sonuna neredeyse geldik. Ortak havuza geçişin yılsonunda tamamlanması bekleniyor. Havuz sistemi projesi ülkede örnek bir proje olacak” açıklamasına yer verdi.

Aralık ayı bitti. Bugün Ocak ayının 6’sı. Bırakın Kurt ve Yağız’ın verdiği sözlerin tutulmasını ortada ne sonuçlanmış çalışma ne de imza aşamasına gelmiş “ortak gelir havuz” protokolü var.

Aylardır süren görüşmelerden sonuç alınamazken dün “Tramvaya harcanan para haramdır” diyenlerin bugün tramvayın gelirine göz dikmeleri nedeniyle bir arpa boyu mesafe alınmadı.

Ulaşım Park AŞ ve İzmit 5 Nolu Kooperatif’in tek çatı altında toplanarak, “Ortak Gelir Havuzu” sistemi minibüsçülerin “olmazsa olmaz” diyerek ısrar ettikleri tramvay gelirine takıldı.

Tahir Hoca, “Minibüsçü ve Otobüsçü esnafı bana güvenir. Onları aldatmayacağımı bilirler” sözünün arkasında dururken minibüsçüler Tahir Hocaya güvenmediklerini göstererek bir kez daha yanılttılar.

Merak edilen soru; Tahir Hoca’nın, “Minibüsçüler, ortak gelir havuzunda sorun çıkarsa tercihimi vatandaştan yana kullanacağımı bilirler” sözünü hatırlayıp genel sekreterlik döneminde olduğu gibi gereğini yapıp yapmayacağı.

Sizin anlayacağınız; Tahir Hoca, gazete gazete dolaşarak “Ortak Gelir Havuz” sisteminin Türkiye’ye örnek proje olduğunu, İzmit’te toplu taşıma araçlarının Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde 2019’un sonunda tek çatı altında toplanacağını söyleyen oda başkanı Mustafa Kurt ve İzmit 5 Nolu Kooperatif Başkanı Niyazi Yağız’a güvenmekle bir kez daha yanıldı.

 ****

SÜRPRİZ OLMADI

Kendisini kelaynak gibi hissettiğini söyleyen sevgili Adem Turgut köşesinde isim vermeden, “Sadece kendini yazan, ben ben ben demekten asıl işini unutan…” göndermesinde bulunsa da Kocaeli’de eğitimde olduğu gibi ulaşım ve trafikte de “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğumu yazmaya devam edeceğim.

İzmit 5 Nolu Kooperatif üyesi minibüsçülerin, “Tramvay gelirleri olmazsa ortak gelir havuzu olmaz” inadı benim için sürpriz olmadı.

Mustafa Kurt ve Niyazi Yağız’ın Tahir Hoca’ya verdikleri sözleri tutmayacaklarını, gazetelere yaptıkların açıklamaların gerçekleşmeyeceğini biliyordum ve 13 Aralık 2019’da bu köşede yazdım.

O yazıda, “Umarım Kooperatifler, toplu taşıma araçlarının birleşmesi konusunda kararlı olan, iyi niyetli davranan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın sabrını test etmeye kalkmazlar. Birleşmeme konusunda direnirler, Tahir Hoca’nın sabrını test etmeye kalkarlarsa geçmişte olduğu gibi Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olacaklarını en iyi Kooperatif yönetimleri ve üyeleri bilir. Ortak gelir protokolü imzalansa bile 5 Nolu Kooperatifin araç yenileme dahil bir çok yükümlülüğü yerine getireceğinden endişeliyim. Birleşmeden umutlu değilim” dedim.

****

KURT VE YAĞIZ ZORDA

Gelelim; Büyükşehir Belediyesi Koordinatörlüğü’nde Ulaşım Park AŞ ile İzmit 5 Nolu Kooperatif araçlarını tek çatı altında toplayacak, minibüsçülerin eşit ve hakça kazanacağı “Ortak Gelir Havuz” sisteminin gecikmesine.

Büyükşehir Belediyesi ile İzmit 5 Nolu Kooperatif yetkililerinin üyelerinden ve kamuoyundan devlet sırrı gibi saklanan konuya.

Taraflar açıklama yapmasa da Ulaşım Park AŞ ile İzmit 5 Nolu Kooperatifi tek çatı altında toplaması düşünülen projeye göre,

Bir: Birleşme, Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde olacak.

İki: Ortak havuza, Ulaşım Park AŞ’nin 336 araç filosundan 70, İzmit 5 Nolu Kooperatife kayıtlı 520 araç girecek.

Üç: Güzergah ve indi bindi sorunu bitecek, kısa mesafeye az uzun mesafeye çok ücret dönemi başlayacak.

Dört: Tramvay ve hatlar arası aktarmalar ile yolcu kapasitesi arttırılacak.

Beş: Rekabet ortadan kalkacak, havuzda toplanacak para eşit şekilde dağıtılacak.

Altı: Sistem İzmit’te başarılı olursa etap etap diğer ilçelerde de yaygınlaştırılacak.

Oda Başkanı Mustafa Kurt ile İzmit 5 Nolu Kooperatif Başkanı Niyazi Yağız’ın tramvay ile ilgili madde dahil kabul ettiği iddia edilen “Ortak Havuz Sistemi” özetle böyle.

Kooperatif üyesi minibüs sahipleri de Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde birleşmeye, hatların yeniden düzenlenmesine, araçlarını yenilemeye, bindi-indi uygulamasının başlayacak olmasına, hakça eşit gelire itiraz etmiyor.

Ama tramvay gelirlerinin tamamının değil de sadece aktarmadan elde edilecek gelirin “Ortak Gelir havuzuna” dahil edilmesine itiraz ediyorlar.

Öğrendiğim kadarıyla minibüsçüler, “Otogar-Plajyolu arasında çalışan, günlük yolcu kapasitesi 12 bin tahmin edilirken zaman zaman 82 bin yolcuya ulaşarak rekor kıran, 2019 yılında toplam 11 milyon 456 bin 230 kişi taşıyan tramvay ortak gelir sistemine alınmazsa yokuz” diyorlarmış.

Mustafa Kurt

Oda Başkanı Kurt ile Kooperatif Başkanı Yağız, bugünlerde üyelerini tramvayın gelirinin tamamında ısrardan vazgeçirip sadece tramvay aktarmalarını kabul etmeleri için ikna etmeye çalışıyorlarmış.

Niyazi Yağız

SONUÇ: Geriye dönüp baktığımızda geçmişte KOTUS’a önce ‘evet’ sonra ‘hayır’ diyen, araç kiralama teklifini kabul etmeyen, “Tramvaya harcanan para haram” diyerek karşı çıkan minibüsçülerde pek değişiklik yok. Minibüsçüler ve herkese mavi boncuk dağıtan başkanları, tramvay gelirlerini öne sürerek Tahir Hocanın sabrını test etmekte ısrar ederlerse sonucuna katlanırlar. Benden söylemesi.

52 ÖZEL KOOPERATİF VE 2 BİN 200 HALK OTOBÜSÜ

Kocaeli’de toplu taşıma; Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park AŞ’ye ait Otogar-Plajyolu arası çalışan tramvay ile 52 kooperatife kayıtlı 2 bin 200 özel halk otobüsü ile yapılıyor.

Yıllarca ulaşım; yolcuyu değil kazancını düşünen kooperatiflerin tekelinde ve keyfine göre yönetildi.

Büyükşehir statüsünü kazanmasıyla birlikte roller değişti. Trafiğin ve ulaşımın patronu Büyükşehir oldu.

Oldu da geçmişten gelen alışkanlıklardan, sadece kendi kazancını düşünen zihniyet aradan geçen yıllarda değişmedi ama belli bir noktaya gelindi.

Ulaşım Park AŞ’nin kurulması, tramvayın hizmete girmesi, doğalgazlı, konforlu, güvenli, seri 336 araçtan oluşan genç filonun seferlere başlamasıyla minibüsçülerin tekeli kırıldı.

Ulaşımı disipline etmek amacıyla UKOME’nin aldığı kararların bazıları yargıdan dönerken çoğu minibüsçüler tarafından uygulanmadı.

Zarar ettiklerini söyleyerek araçlarını yenilemeyen minibüsçüler bildiklerini okumaya devam etti.

İzmit’in mahallesi Alikahya’daki 55 Nolu Kooperatif, 50 aracı şehre sokulmayarak üvey evlat muamelesi uygulanmasına rağmen tramvay ile aktarmalı sistemi uygulamayı başardı.

Ama pilot seçilen herkesin üzerinde titrediği, oda başkanının kooperatif başkanı gibi çalıştığı İzmit 5 Nolu kooperatif “Ortak Gelir Havuz” sistemini bile beceremedi.

İzmit’te Ulaşım Park AŞ ile 5 Nolu Kooperatif araçları aynı çatı altında birleşemezken Körfez-Hereke, Kartepe, Başiskele, Gölcük’teki farklı kooperatifler nasıl bir araya gelecek?

Paralı binişlerin yasaklandığı hatlarda nakit ödeme yapılıyorsa, bindi-indi uygulaması başlatılamıyorsa, eski araçlar yenilenemiyorsa bırakın Kocaeli genelini İzmit içinde ulaşımın sağlıklı olduğunu, trafiğin seri aktığını söylemek mümkün mü?

Minibüsçüler alışkanlıklarından vazgeçmek yerine zarar ettiklerini söyleyerek tramvayın gelirine göz dikmişken 52 kooperatife kayıtlı 2 bin 200 özel halk otobüsü nasıl tek çatı altında toplanacak.

Tüm olumsuzluklara rağmen, sabrının test edilmesine tahammül edemeyen, verilen sözlerin tutulmaması karşısında neler yapacağı geçmişteki uygulamalarından bilinen Tahir Hoca’ya güveniyorum.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?