Ortak havuza sadece 1 kooperatif girecek

Kocaeli’de toplu taşıma hizmeti Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park AŞ ve 2 bin 200 özel halk otobüsünün kayıtlı olduğu 52 kooperatif tarafından yapılıyor.

Geçmişte Büyükşehir Belediyesi yeterli araç filosuna sahip olmaması nedeniyle ulaşım, Özel Halk Otobüsleri Kooperatifleri’nin tekelindeydi.

Zaman içinde Büyükşehir Belediyesi konforlu, seri, güvenli otobüsler alarak araç filosuna zenginleştirdi, tramvay seferlerini başlattı, Ulaşım Park AŞ’yi kurdu.

Kooperatifler bildiklerini okumaya devam ederken İzmit 5 ve Alikahya 55 Nolu Kooperatifler kendilerine çeki düzen vermek zorunda kaldı.

İzmit merkeze girmesi yasaklanan Alikahya 55 Nolu Kooperatif bir süre önce tramvayla aktarmalı yolcu taşımaya başladı.

Dün meclisten çıkan yetki kararıyla Ulaşım Park AŞ ile 5 Nolu Kooperatif ortak gelir havuzu protokolü imzalayacak.

Yeterli mi? Yeterli değil. Ama başlangıç için yeterli gelecek için umut verici.

Umarım öncelikle İzmit’te 50 aracı olan Alikahya 55 Nolu Kooperatifi de dahil edilmeli.

Ardından bin 600 civarında aracık kayıtlı olduğu 50 kooperatif paralı binişleri kaldırır, bindi-indi tarifesi uygulanır, ortak gelir havuz sistemine geçilir.

Umutlu muyum, değilim.

Önümüzdeki günlerde 5 Nolu Kooperatif ile Ulaşım Park AŞ arasında imzalanacak ortak gelir protokolü uygulansa bile 5 Nolu Kooperatif’in araç yenileme dahil bir çok yükümlülüğü yerine getireceğinden endişeliyim.

Çünkü İzmit 5 ve Alikahya 55 Nolu Kooperatiflerin birleşmesinin ardından havuzdan eşit pay alınması konusunda sıkıntılar başlayacak.

Birleşme ve eşit pay dağılımı için 5 Nolu Kooperatif’in isteyeceği iddia edilen araç başı astronomik rakamları 55 Nolu Kooperatif’in kabul etmesi ve ödemesin imkansız görünüyor.

İzmit’te toplu taşıma hizmeti veren paralı binişlerin yasak olduğu 2 kooperatif birleşemezken paralı binişlerde ısrar eden Kartepe ilçesindeki, Körfez-Hereke’deki, Yuvacık-Kullar’daki ve diğer ilçelerde ki nasıl birleşecek?

Umarım Kooperatifler, toplu taşıma araçlarının birleşmesi konusunda kararlı olan, iyi niyetli davranan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın sabrını test etmeye kalkmazlar.

Birleşmeme konusunda direnirler, Tahir Hoca’nın sabrını test etmeye kalkarlarsa geçmişte olduğu gibi Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olacaklarını en iyi Kooperatif yönetimleri ve üyeleri bilir.

MUHTAR MASASI, BU PAYLAŞIMI KALDIRDI

Son günlerde İzmit, hatta Türkiye kamuoyunu meşgul eden, AK Partililerle CHP’lileri karşı karşıya getiren, “Başkan Hürriyete camiye ayakkabı ile girdi” polemiği son bulacak gibi görünmüyor.

Polemiğe neden olan İzmit Belediyesi Meclis Üyesi CHP’li Süleyman Şen’in Muhtar Masası Koordinatörü olarak 6 Aralık 2019 tarihinde sosyal medyadan paylaştığı, gelen tepkiler sonrası kaldırdığı fotoğrafların yerine başka fotoğraflar koymasını “YORUMSUZ” veriyorum.

“Fethiye Köyü’nde camimizin çevre düzenlenme çalışması tamamlandı. Artık daha rahat bir şekilde camiyi ve çevresini kullanabilen Fethiye Köyü sakinlerinin bizlere teşekkür etmek amacıyla gerçekleştirdikleri nazik daveti kırmayarak bir araya geldik.”

 

İZMİT BELEDİYESİ'NDEN CHP'LİLERİ ÜZECEK KARAR

“Her yiğidin ayrı bir yoğurt yiyişi vardır” atasözünde olduğu gibi her siyasetçinin de ayrı bir yönetim tarzı olması doğaldır.

Meclis çoğunluğu muhalefette olan bir Belediye Başkanı yoğurdu yerken üflemesi normaldir.

Hele hele bu siyasetçi, İzmit Belediyesi’ni 15 yıl aradan sonra AK Parti’den geri alarak CHP Bayrağı’nı Belsa’ya diken Fatma Kaplan Hürriyet ise siyaseten öne çıkma gayretini yadırgamamak lazım.

Siyaseten hedefleri olan, küçük dokunuşlarla kente bir şeyler kazandırmak isteyen, hep vatandaşlarla sohbet eden Başkan Hürriyet’ten 8 ayda önemli projeleri hayata geçirmesini istemek haksızlık olur.

CHP rozetini çıkararak Başkanlık koltuğuna oturduğu günlerde devr-i sabık yaratmayacağını, herkese eşit mesafede duracağını, belediyede siyaseti sokmayacağını söyleyen Fatma Hanım’ın 8 ayını değerlendirmek için fırsat vermek en az bir yıl geçmesini beklemek lazım.

Ama Fatma Hanım kısa sürede görev, yetki ve sorumluluklarını unutarak aldığı kararlar, yaptığı açıklamalarla son günlerde tartışmaların “öznesi” oldu.

İzmit’i Büyükşehir Belediye Başkanı gibi yönetmek, Başkan Tahir Büyükakın’dan basın yoluyla destek isteyince siyasi diyalogu ilk günden tüketmeye başladı.

Belediye kasasında para olmamasından yakınırken, Cedit Projesi için TOKİ ile imzalanan protokol gereği hak sahiplerine dağıtılacak 7.5 milyon TL’yi ödeyemezken mega projelere soyundu.

Halkevi Meydanı, Yürüyüş Yolu, Fuar Alanı, Kapanönü, Halk Eğitim Merkez binası restorasyonu gibi 100 Milyon TL’lik projeleri yapacağını açıkladı.

“Camiye ayakkabı ile girdi” polemiğiyle gündemde kalmayı ve haklı çıkmayı başardı.

Belediye Meclisi’nde çoğunluğa sahip AK Parti+ MHP ( Cumhur İttifakı) ağzı var dili yok üyelerinin sessizliği karşısında istediği kararları çıkartıp, meclisi istediği gibi yönetmesi takdir edilebilir.

Başkan Hürriyet’in genelde ve yerelde iktidar olan AK Parti karşısında İzmit’i yönetmeye çalışırken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile değil de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yönetmeye çalışması seçmenlerince alkış alabilir.

Ama İzmit’in Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi izlerini taşıyan Tarih Koridoru Projesi’nin geliştirilmesi ve tanıtımı için ortak hareket etmesi gereken Tarih Koridoru Derneği’ni yok sayması pek şık olmadı.

 ****

BASKI VE MOBBİNG

İzmit Tarih Koridoru Derneği Başkanı Nükhet Özcan ve yönetimini 28 Mayıs’ta Kapanca Sokak’taki Güllü Konak açılışında tanıdım.

Tarih Koridoru’nun yeniden hayat bulan yüzü Kapanca Sokak’ta tarihin kokusunun teneffüs ederken aynı masayı paylaştığım Başkan Fatma Kaplan Hürriyet ile keyifli ve yararlı sohbet imkanı bulmuştum.

15 Eylül’de Tarihi Çinili Mutfak’ta Nüket Hanım’dan turizm adına yaptıklarını ve ajandasındaki projeleri dinlemiştim.

Ama önceki gün öğrendiğim bir bilgiyle Tarih Koridoru’nun gelişmesi tanıtılması adına özveriyle çalışan derneğe baskı yapıldığını, “mobbing” uygulandığını öğrenince üzüldüm.

İzmit Belediyesi’nin müdahale edeceği, sahip çıkacağı onca iş ve yer varken İzmit Tarih Koridoru Derneği’nin kiraladığı sergi salonu ve kafeterya olarak kullanılan eski hamam ile uğraşmasını anlayamadım.

İzmit Belediyesi elbette sahibi olduğu bir mekanı kiralayan İzmit Tarih Koridoru Derneği değil de kim olursa olsun sözleşme gereğini yerine getirmiyorsa yasal hakkını kullanır.

Ama aylık kirası 300 Bin TL olan tarihi mekanın 3 yıllık kira bedelini sözleşmede yazdığı gibi peşin ödeyen İzmit Tarih Koridoru Derneği yöneticilerini üzmeyi İzmit Belediyesi yetkililerine yakıştıramadım.

Fatma Başkan’ın Huzurevi inşaatında olduğu gibi İzmit Tarih Koridoru Derneği ile ilgili gelişmelerden bilgisi olduğunu sanmıyorum.

Konudan bilgi sahibi olsaydı, kültürün, sanatın, doğanın, eğitimin, sporun kültürel mirasın ve inanç turizminin tanıtımı, İzmit’in “Turizm Kenti” olması için çalışmalar yapıldığı bir dönemde İzmit Tarih Koridoru Derneği konusunda müdahil olurdu.

Şehrin girişine ve çeşitli yerlerine “Turizm Kenti” afişleri asmakla turizm kenti olunamayacağı bilincinde olan Fatma Hanım’ın tarihe sahip çıkan, turizme destek veren dernek başkanı Nükhet Özcan’ın üzülmesine gönlü razı olmaz, izin vermezdi.

Ama Hacı Hasan Mahallesi Sırrıpaşa Caddesi eski 50. Yıl Ortaokulu karşısındaki yeni hamam ile ilgili İzmit Belediyesi’nin “keyfi” yaptırımı hiç de hoş değil.

Hele hele kira sözleşmesinde, “2 ay kapalı tutulursa kira sözleşmesi iptal edilir” yazmasına rağmen son günlerde sergi salonu ve kafeterya ile ilgili tutanaklar tutularak dernek yöneticilerini bezdirerek kaçırmaya çalışmak doğru değil.

Neymiş efendim, İzmit Belediyesi’nin kiraladığı sergi salonu olarak kullanılan yeni hamam pazartesi günleri kapalıymış.

El insaf!

Müzelerin, sergi amaçlı kullanılan sergi salonlarının ve benzer mekanların pazartesi günleri, kapalı oluğunu bilmeyen yok ama İzmit Belediyesi yetkilileri bilmiyor.

Aynı İzmit Belediyesi, S. Eriş Ülger’in “Büyük Dahi Gazi Mustafa Kemal Atatürk İzmit’te” koleksiyonunun sergilendiği Gar Binası’ndaki salon pazartesi günleri kapalı.

 

CHP’LİLERİ ÜZDÜ

Fatma Kaplan Hürriyet’in Başkanı olduğu İzmit Belediyesi ekiplerinin tuttuğu tutanaklar Dernek Başkanı Nükhet Özcan kadar Eski Hamam’dan hizmet alan, eserlerini sergileyen, kafeteryasında hoşça vakit geçiren CHP’li kadınları da üzdü.

İzmit Belediyesi, kira sözleşmesini iptal edebilmek için yasal olarak kapalı olması gereken günlerde mekanın kapalı olduğuyla ilgili tutanaklar tutarak CHP’li kadınları cezalandırmak istiyor.

“Kadınlar ve gençler” ile seçim kazanan Fatma Hanım ve ekibinin CHP’lileri cezalandıracak zorlama tutanaklar tutturması, kiracıya “mobbing” uygulaması ne kadar yasal bilmiyorum ama etik değil.

İzmit Belediyesi yetkilileri dolambaçlı yollardan gerekçeler arayacağına çıkıp, “Buranın kira sözleşmesi seçimlerden önce imzalandı. Onun için iptal etmek istiyorum” demiş olsa anlarım, siyaseten hak veririm.

Benim asıl anlayamadığım; Ocak 2020’den itibaren Yeni Hamam’da el emeği göz nuru eserlerini sergilemeye hazırlanan CHP’li kadınların mekanın kapatılması karşısında sessiz kalmaları.

İzmit Belediyesi’ni değerli Kadın Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in çoğunluğunu CHP’li kadınlarla, CHP’li seçmenlere hizmet veren Yeni Hamam’da “mobbing” uygulamasına son vereceğini düşünüyor ve inanıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?