Tüketen yapıdan üretken yapıya geçmeliyiz

Günümüz ticareti tamamen nakit döngüye bağlandı. Çeklerin senetlerin işe yaramadığı, hele ki sözün hiç kâle alınmadığı bir dönemden geçiyoruz.

Bu da kısır bir döngüyü beraberinde getiriyor. En büyük sorunlarımızdan biri ise yeni bir sektör ortaya çıktığında sektörle ilgili ilgisiz herkesin bu sektöre akın etmesi. Yani paran ya da cesaretin varsa her işi yaparsın mantığı.

Bu mantığın yanlış olduğu özellikle inşaat sektörünün bu günlerdeki durumundan belli. Nasıl olsa satılıyor diye sermayesi olan olmayan herkesin büyük iştah ile girdiği inşaat sektörü krizle beraber birçok mağdur yarattı.

***

Üç beş kuruş yatırıp şirket kurmanın üç günde tamamlandığı ülkemizde yasalar biraz daha sert ve daha net olmalı. Hangi sektör olursa olsun gerekli evrak kayıt iş bilimi ilgili sertifikalar denetlenebilir ve kolay elde edilebilir olmamalı. Yeterli sermayenin olup olmadığı yapılacak iş için yeterlilik belgelerinin olduğu kredi desteğinin alınıp alınamayacağı gibi birçok yönden araştırılmalı. Bu aşamalardan geçtikten sonra gireceği işe uygunsa şirket kurulumuna izin verilmeli.

Kurulacak şirketin hangi alanda ne yapacağı belli olmalı istihdam yaratacağız derken mağdur yaratılmamalı. Küresel ekonomik daralma içerisinde olduğumuz özellikle son iki yıl beraberinde ülkemizde ekonomik zorluklar getirdi. Devletimizin teşvik ve destek politikaları bu zorlukların aşılmasında etken olsa da asla yeterli olamadı.

 

***


Ülke olarak tüketen yapıdan üretken bir yapıya geçmemiz lazım. Savunma sanayinde büyük atılımlar yapıldı. Ağır sanayi içinde buna benzer atılımlar yapılmalı. Özellikle üretkenlikte tarım yüzdesi büyütülmeli ve sürekliliği sağlanmalı.

Devlet teşvik ve destek konusunda faydalanan bireylerin ya da şirketlerin de analizi iyi yapılmalı verilen miktarların üretim ve istihdam için geri dönüşünden emin olunmalı. Devletin ödediği her kuruşun yerinde ve tasarruflu kullanılması elzem bir durum. Milli kaynak ve değerlere sahip çıkıp isabetli ve yerinde yatırımlar öne çıkarılmalı.

Ülkedeki ekonomik dengeler güvenilir para politikaları doğrultusunda yerli cesaretli yatırımcılar yabancı sermayeler mutlaka küçük ve büyük ölçekte yatırımlar yapacaktır Paranın ürkek bir kuş gibi olduğu bu dönemler de ülkemizin istikrarı parayı ürkütmeyen siyasi hamleleri yapması gerekmekte
Yeni reform paketleri, yeni yasalar ve hiç şüphesiz bu yönde atılan adımlar var. İş dünyasının dikkatle takip ettiği bu düzenlemeler ilgi çektiği gibi daha da fazlasını bekliyor.

İstikrarlı ve bol kazançlı güzel günler temennisi ile tüm iş dünyasına başarılar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ertekin Akbulak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?