Erenkaya aday değil ama aday gibi çalışıyor!

CHP’de ne zaman örgüt seçimleri yapılsa ortalık karışır, eski defterler açılır.

Delege seçimleriyle başlayan ilçe ve il kongresiyle devam edecek süreçte kazanan olmaz ama kaybeden hep CHP olur.

CHP’lilerin örgütü ele geçirmek için yaptıkları yarışı, gösterdikleri performansı yerel ve genel seçimlerde göstermiş olsalar yıllardır oyları yüzde 20-25 bandında kalmaz.

Yerelde 15 yıl aradan sonra sadece İzmit değil en az 5 ilçeyi kazanırdı.

Bir süredir izlediğim CHP’yi yazmak için İzmit başta olmak üzere mahalle ve köy delege seçimleri sonuçlarını bekledim.

Delege seçimleri tamamlandığına göre sırada 14 Aralık-27 Ocak ilçe, 3 Şubat-2 Mart il kongreleri var.

2 Mart’ta tamamlanacak il kongrelerinden 45 gün sonra kurultay yapılacak.

Tüm partilerde olduğu gibi CHP’de de İzmit’i kazanan ekip il seçimini de alır.

Delege seçimleriyle başlayan ittifaklar ilçe seçimleri öncesi netleşirken adaylar da ortaya çıkmaya başladı.

 Delege seçimleri sürecinde Hikmet Erenkaya’nın başını çektiği ekibin Sefa Sirmen, Alparslan Seymen, Rafet Yıldızlı, Selman Yıldırım, Bozkurt Uslu’nun da aralarında olduğu ittifaka karşı İzmit’te ipi göğüslediği konuşulurken seçimin tüm ilçelerden çok İzmit ve il seçiminde çetin geçmesi bekleniyor.

Neden derseniz? İzmit’i kazanan ekip ili de alır. İzmit’i kaybeden ili alsa bile başarılı olamaz.

 

İZMİT İLÇE VE İL SEÇİMİ

İzmit ilçede mevcut Başkan Hakan Çakar’ın 21 Aralık’ta yapılacak seçimde yeniden seçileceği garanti gibi.

Çakar’ı Hikmet Erenkaya’nın yanı sıra bugüne kadar rengini belli etmeyen 15 yıl aradan sonra İzmit Belediye Başkanlığını CHP’ye kazandıran Fatma Kaplan Hürriyet’in de desteklediği biliniyor.

İzmit’te sürpriz beklenmediğine göre Şubat ayında yapılacak il kongresine ve adaylara bakalım.

Kulislerde il başkanlığı için Hikmet Erenkaya, Fahri Örengül, Harun Yıldızlı, Bozkurt Uslu, Sertif Gökçe, Mehmet Ümit Küçükkaya adı konuşuluyor.

Milletvekilleri Haydar Akar ve Tahsin Tarhan ile İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın kimi destekleyeceği ise merak ediliyor.

Adayların çoğunu basından tanıyorum ama kamuoyunda sevilen, takdir edilen, iddialı ve hırslı isimler olduğunu biliyorum. O nedenle yorum yapmayacağım.

Ama il başkanlığı için adı geçenlerden Av. Fahri Örengül’e küçük bir parantez açmak istiyorum.

Baro Başkanlığı da yapan Fahri Bey her seçim öncesi milletvekili, belediye başkanı, il başkanı olabilmek için pusuda seçimin ikram edilmesini bekler.

 

ERENKAYA İDDİALI

Geçtiğimiz günlerde adı il başkanlığına en çok yakıştırılan ve aday adayları arasında ilk sıraya yazılan Hikmet Erenkaya ile konuştum.

İzmit, Saraybahçe, Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan, milletvekili seçilen, 2004’de İbrahim Karaosmanoğlu karşısında kaybettiği seçim hariç katıldığı tüm seçimleri kazanan Erenkaya, İzmit sonuçlarından mutlu.

365 gün 7/24 partisinin emrinde olan, partililerin acılı ve mutlu günlerinde hep yanlarında olan hırslı ve iddialı siyasetçidir.

Her zaman halkın arasında oldu, CHP’lileri acılı ve mutlu günlerinde yalnız bırakmadı.

Belediye Başkanlığı yaptığı yıllarda adı ve ailesinin hiçbir olumsuzlukla anılmaması yalnız siyasette değil özel yaşamında da dikkatli olduğunu göstermektedir.

Sevgili Hikmet’i, eşi ve çocuklarıyla, kardeşini Harun’u yakından tanırım.

Bir Allah’ın kulu çıkıp siyasi rant sağladığını, partisine ihanet ettiğini söyleyemez.

Tek kusuru çok konuşması, hırslı ve fazla özgüven sahibi olmasıdır.

Birlikte siyaset yaptığı başkanlarla meclis üyeleri ve bürokratlar ağır cezalarda yargılanarak mahkum olurken Hikmet Erenkaya vatandaşların arasında alnı açık göğsünü gere gere dolaşmaktadır.

Hikmet’e, CHP İl başkanlığına aday olup olmadığını sordum.

Cevabı, “Galip abi beni tanırsın. Sana hiç yanlış bilgi vermedim ve yanıltmadım. Başkanlığa aday değilim, düşünmüyorum da ama adaymışım gibi çalışıyorum” oldu.

Bu konuda kararlıydı ama çok ısrar edilirse partinin kanaat önderleri ve adaylar adı üzerinde ittifak edilmesi halinde düşünebileceğini söyledi ama fazla ihtimal  vermedi.

Adaylık yarışında kulislerde konuşulanlardan hangi isme destek vereceğini sorduğumda düşündü, yutkundu açıklamadı.

Ama Hikmet Başkanın söylemediği o ismin her seçim öncesi milletvekili, belediye başkanı, il başkanı dahil her yere aday olan çalışıp kazanmak yerine koltukların, makamların ikram edilmesini bekleyen Fahri Bey olduğunu tahmin etmekte zorlanmadım.

İzmit ilçeyi kazanmadan il başkanlığına aday olmanın ya da aday olacak kişiyi desteklemenin bir anlamı olmayacağını bilen usta siyasetçi Hikmet Erenkaya, kesin kararını verebilmek için ilçe seçimlerinin tamamlanması bekleyecek gibi görünüyor.

FATMA HANIM CAMİYE AYAKKABIYLA GİRMEZ

 

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in siyaset tarzını, anlayışını, üslubunu eleştirebiliriz.

Cedit Kentsel Projesinde olduğu gibi büyük projelere sahip çıkarken popülist davrandığını söyleyebiliriz.

Tuvaletleri ücretsiz, düğün salonları kirasını 1 TL olduğunu açıklarken tribünlere oynadığını iddia edebiliriz.

Ama camiye ayakkabı ile girdiğini söyleyerek Fatma Başkan üzerinden CHP’lileri dini değerleri yok sayıyormuş gibi göstermek yanlıştır.

Köye iyi niyetle ve bir şeyler yapmak için giden kadın Belediye Başkanını farklı mekanlarda çekilen fotoğrafla camiye ayakkabı ile girdiği iddiasını sosyal medyadan paylaşmak ahlaki değildir.

Bu iddia ya da iftiranın Fatma Hanımın Başkanı olduğu İzmit Belediye Meclis üyesi tarafından yapılması siyaseten de olsa doğru olmamıştır.

 

CEDİT PROJESİ’NDE YETKİ VE SORUMLULUK BELEDİYE VE TOKİ’NİN

 

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 15 yıl aradan sonra CHP Bayrağı’nı Belsa’ya dikerek ezberleri bozdu.

Sürekli halkın içinde dolaşırken vatandaşa dokunarak “Gönül Belediyeciliğinde”

AK Parti’ye fark attı.

Başkanlık koltuğuna oturduğu tarihten buyana milletvekilliği dönemindeki alışkanlığından olsa gerek tribünlere oynamayı sevdi.

31 Mart seçim öncesi olduğu gibi İzmit İlçe Belediye Başkanı gibi değil de Büyükşehir Belediye Başkanıymış gibi mega projelerle popülist davranmaya devam etti.

Leyla Atakan fuar alanı, yürüyüş yolu, kent meydanları, kentsel dönüşüm, müzeler, tarihi mekanlar, İzmit’i denizle buluşturma gibi projeleri ağzından hiç düşürmedi.

Önce Kapanönü, ardından Halkevi, önceki gün Fethiye Caddesi esnafıyla buluşarak yapamayacağı projeleri anlatarak tribünlere oynadı.

Genç, özgüveni yüksek, ağzı laf yapan, insanları ikna etmeyi beceren Fatma Hanım, para olmadan çivi dahi çakılmayacağını görünce topu Büyükşehir’e atmaya başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’dan yardım içim kapısını çalarken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile basın aracılığıyla konuşmayı tercih etti.

 

CEDİT KENTSEL DÖNÜŞÜM

Gerilere gitmeye gerek yok.

İzmit Belediye Meclisi Aralık ayı toplantısına bakalım.

Fatma Hanım o toplantıda, “Cedit projesi adına kaynak sağlamak için çalmadığımız kapı kalmadı. Ama olaya siyaseten yaklaşan bakanlık bizlere dönüş yapmadı. Bakanlıktan 2 aydır cevap bekliyoruz. Maalesef bakanlık sözünü tutmadı. Biz Cedit projesinin yapılmasını istiyoruz. Gerekirse Büyükşehre devrederiz. Gerekirse Bakanlığa devrederiz” demiş.

Sizin anlayacağınız; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın siyaseten destek vermediğini söylerken  “Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’ni” yapamayacağını itiraf etmiş.

Gelişmelere ve açıklamalara bakılırsa “Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’ne” siyaseten yaklaşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı değil İzmit Belediyesi.

Bir: Devlette devamlılık esastır.

İki: Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi, İzmit Belediyesi ile TOKİ arsında imzalanan protokol doğrultusunda yapılan bir proje.

Üç: 31 Mart öncesi, Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nin İzmit Belediyesi’ne ait olduğunu biliniyordu.

Dört: Seçim meydanlarında “Kentsel dönüşümün kaderi müteahhitlere teslim edilmeyecek. Belediyemiz garantör olacaktır” açıklaması yapılmıştı.

Beş: Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükakın, 21 Mayıs’ta hayırlı olsun ziyaretine gelen İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in ortak çalışma isteğine, “İmardan ve şehircilikten sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç Bey başkanlığında sizlerin de vereceğiniz üyelerle oluşturulacak teknik ekip ön çalışma yapsın. Hazırlayacakları rapor doğrultusunda tekrar bir araya gelir Cedit ve Veliahmet Kentsel Dönüşüm sorununu vatandaşları mağdur etmeden çözeriz” diyerek cevap vermişti.

Altı: Fatma Hanım o ziyareti değerlendirirken, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Bey ile çok yararlı ve önemli görüşmemiz oldu. Cedit, Veliahmet ve Hacı Hızır Mahalleleri’nde yapılması planlanan kentsel dönüşümü birlikte ortak proje üreterek çözeceğiz” açıklamasını yapmıştı.

Yedi: Toplantı sonrası Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç başkanlığında İzmit Belediyesi CHP’li meclis üyeleri Cahit Arsal Arısel, Ünal Özvüral ve bürokratlardan oluşan komisyon oluşturuldu.

Sekiz: Komisyon ilk toplantıda Cedit Kentsel Dönüşüm, MİA ve Durhasan Köyünde 600 dönüm alana yapılması planlanan “Küçük Sanayi Sitesi” projelerini konuştu, ortak çalışmaya devam kararı aldı.

Dokuz: Toplantı ile ilgili yapılan görüşmeleri, alınan tavsiye kararlarını içeren yazı Haziran ayında İzmit Belediye Başkanlığı’na gönderilerek cevap vermeleri istendi.

On: İzmit Belediyesi, Cedit Kentsel Dönüşüm, MİA ve Durhasan “Küçük Sanayi Sitesi Projeleriyle ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin ortak çalışma yazısına bugüne kadar cevap vermedi.

 

SAMİMİ DEĞİLLER

İzmit Belediyesi, Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nin muhatabı TOKİ olmasına rağmen TOKİ’nin kapısını çalmadı, protokol gereği ödemeyi yapmadı.

“Ortak hareket edelim dediği Büyükşehir Belediyesi’nde oluşturulan komisyon yazısına cevap vermedi.

Bu aşamasında hiçbir sorumluluğu olmayan kapısını çaldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı projeyi siyaseten engellemekle suçladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin ortak çalışma yazısına cevap vermeyen, proje ortağı TOKİ’yi muhatap almayan İzmit Belediyesi Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’ni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmazsa Büyükşehir Belediyesi’ne devredebileceğini basın aracılığıyla açıkladı.

İzmit Belediyesi ve Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi konusunda samimi ise;

Bir: Büyükşehir Belediyesi Ortak Çalışma Komisyonu’nun Haziran ayında gönderdiği yazıya cevap vermeli.

İki: İzmit Belediyesi’nin TOKİ ile imzaladığı protokol doğrultusunda kamulaştırma karşılığı 15 milyon TL’nin belediyeye payına düşen 7.5 milyon TL ödemesini yapmalı. (TOKİ, ödemesi gereken 7.5 milyon TL’yi seçim öncesi yatırmış, vatandaşlara dağıtılmıştı)

Üç: Cedit Kentsel Dönüşümü devretmekte kararlı ve samimiyse Çevre Bakanlığın ve Büyükşehrin değil proje ortağı TOKİ’nin kapısını çalmalı.

Dört: Büyükşehir Belediyesi ile basın aracılığıyla değil Tahir Hocanın kapısını çalarak konuşmalı.

Beş: Cedit Kentsel Dönüşümde ‘havlu’ atan İzmit Belediyesi, protokola göre 7.5 milyon TL’yi parası olmadığı için ödeyemezken Halkevi meydan düzenlemesi (10 milyon TL), Yürüyüş Yolu (15 milyon TL), Halk Eğitim Merkezi restorasyonu (20 milyon TL) projelerine parayı nasıl ve nereden bulup ödeyeceğini açıklamalı.

SONUÇ: Fatma Hanım’ın kente dokunmak, kenti güzelleştirmek için iyi niyetli ve samimi olduğunu biliyorum. Ama İzmit Belediye Başkanı olarak görev, yetki ve sorumluluğunu unutup hayata geçiremeyeceği projeleri açıklayarak tribüne oynuyor. Tuvaletleri ücretsiz yaparak, düğün salonlarını 1 TL’ye kiralayarak popülist davranıyor. Fatma Başkanın niyeti bağcıyı dövmek değil de üzüm yemekse Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’ni devretmek için TOKİ ile ilişki kursun. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun değil Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kapısını çalsın. Yapamayacağı projelerin sözünü vererek esnafı ve vatandaşları boş yere umutlandırmasın.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?