Karatepe Köyü Ortaokulu ve başarıları

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşının ilk yıllarında Cumhuriyet’in en büyük hedefi köyü ve köylüyü yüceltmek, zenginleştirmek, eğitmek ve onurlandırmak için “Köylü, milletin efendisidir” demişti.

Cumhuriyet dönemi şairlerinden Ahmet Kutsi Tecer, “Orda bir köy var uzakta” şiiri; millet olmanın sevinçlerde ve kederlerde aynı duyguları yaşamak, genç öğretmenin Türk Bayrağının dalgalandığı her yerde göreve hazır olduğunu anlatmak için yazmıştı.

Günümüzde kente başlayan göç ile köyler boşaldı, Büyükşehir yasası ile mahalle oldu.

Köylüler genellikle çocuklarını şehirlere göndererek başarılı olacaklarını sanıyor.

Ama Kartepe’ye bağlı Karatepe Mahallesinde (Köyü) yaşayanlar çocuklarının şehirlerde değil de köylerindeki 10 öğretmen, 82 öğrencisi bulunan ortaokulda okumalarında ısrar ediyor.

Sonunda boş zamanlarında hayvanlarını otlatan, akşamları tezek kokan evlerinde ders çalışarak başarıyı yakalıyor.

Benim hatırladığım 2017’de Halenur Soğukpınar Kocaeli’de 26 bin 125 öğrencinin katıldığı TEOG-1 ve TEOG-2 sınavlarında 120 sorunun tamamını yaparak “Türkiye Şampiyonu” oldu, adını “Altın Çocuklar” listesine yazdırdı.

2018’de LGS yerleştirme sonuçları açıklandığında Karatepe Ortaokulu Türkiye genelinde yüzde 1.5’lik dilime giren 2 öğrencisini Fen Lisesine, 1 öğrencisini Sosyal Bilimler Lisesine, 3 öğrencisini tam burslu Özel KOTO Kolejine yerleştirmeyi başardı.

Karatepe Ortaokulu bu başarısıyla 3 özel okulun bulunduğu Kartepe’de LGS ortalama puana göre tüm devlet okullarını geride bırakarak 3. sıraya yerleşti.

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARI

Son yıllarda başarıya abone olan Karatepe Köyü Ortaokulu bu yıl adını “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı” ile duyurdu.

Kartepe ilçesinde onlarca okul içinde “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı” 30 proje ile katılan Karatepe Ortaokulu öğrencilerinin yanı sıra onları yetiştiren öğretmenleri takdiri fazlasıyla hak ediyor.

Köfteci, berber, market dahil her türlü açılışta ve etkinlikte tam kadro giden Kartepe protokolü, Karatepe Ortaokulu’nun düzenlediği “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı”na lütfedip katılmadı.

Kaymakam Altuğ Çağlar ve Belediye Başkanı Av. Mustafa Kocaman, okul etkinliğini önemsemeyerek katılmamış olmasını anlıyorum.

Ama ilçe milli eğitim müdürü Ferhat Dilek’in hangi gerekçeyle olursa olsun Karatepe Ortaokulu öğrencilerini böyle önemli ve anlamlı bir günde yalnız bırakmasını kabul edemiyorum.

Ferhat Hoca “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı” etkinliği düzenleyen Kartepe ilçesinin tek okulu Karatepe Ortaokuluna böyle bir günde giderek öğrencilere destek ve moral vermeyecek de ne zaman gidecek?“TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı”na 30 proje ile katılan Karatepe Ortaokulu müdür, öğretmen ve öğrencilerini kutluyor, başarılar diliyorum.

FIRINCILAR TEŞEKKÜRÜ FAZLASIYLA HAK EDİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi vee Kocaeli Fırıncılar Odası arasında 7 Ekim tarihinde imzalanan protokol kapsamında “ İzmit Halk Ekmek” satışı pazartesi günü Anıtpark’taki satış noktasında başladı.

Anıtpark’taki açılışa Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş katıldı.

Kocaeli Halk Ekmek Projesi öncüsü Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın açılışa, CHP Milletvekili Tahsin Tarhan başta olmak üzere pusuda bekleyen muhalefete “Başkan Tahir Büyükakın ekmek üzerinden siyaset yapıyor” dedirtmemek için katılmadığını düşünüyorum.

Tahir Hocanın katılmayacağı toplantıya proje paydaşlarından İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e ekmek üzerinden siyaset yapma fırsatı vermemek için davet edilmediğini tahmin ediyorum.

İzmit Halk Ekmek satışının başlaması nedeniyle düzenlenen mütevazi törene sadece esnaf temsilcilerinin katılması bundan sonra yapılacak bu tür açılışlar içinde örnek oldu.

Şimdilik 8 ayrı noktada satışı yapılan halk ekmek büfe sayısı önümüzdeki günlerde 15’e çıkarılacak.

Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı’nın hedefi ise 15 ayrı noktada günlük toplam 15 bin halk ekmek satmak.

TEŞEKKÜRÜ HAK ETTİLER

Büyükşehir Belediyesi’nin büfelerin alımı ve montajını üstlendiği, İzmit Belediyesi’nin yer tahsis ettiği “Halk Ekmek” satışında en büyük fedakarlığı fırıncılar yaptı.

Bir: Fırınlarda, marketlerde, bakkallarda 2.80 Gram ekmek 1.75 TL’den satılırken 200 gram halk ekmek fiyatı 1.00 TL.

İki: Halk Ekmek büfelerinde görevli tamamı kadınlardan oluşan personelin maaşını ve tüm giderlerini Fırıncılar Odası karşılayacak.

Üç: Halk Ekmek satış büfelerine ekmekler Fırıncılar Odası tarafından getirilecek.

Dört: İzmit’te fırıncılar odasına kayıtlı 85 fırın günlük ortalama 4 bin askıda ekmeği vatandaşlara parasız veriyor.

Beş: Kocaeli genelinde 15 bin civarında ekmek Büyükşehir Belediyesi’nce verilen 50 bin aileye indirimli 41 Kart sahipleri tarafından alınıyor.

Altı: Ekmek satışının başladığı büfelerde ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında vatandaşlara bir defaya mahsus bez poşet dağıtılacak naylon poşette satış olmayacak.

Yedi: Halk Ekmek noktaları 07.00-09.00, 12.00-14.00 ve 17.00-19.00 saatleri arasında hizmet verirken pazar günleri satış yapılmayacak.

Sekiz: Un, elektrik, su, akaryakıt, personel ücretleri dahil maliyetlerin arttığı, bir dönemde tezgahta 280 gram ekmek 1.75 TL iken halk ekmeği 200 gramını 1.00 TL’den satan, artan ekmekleri sokak hayvanları barınağına gönderen, ücretsiz ve indirimli kartlarla vatandaşa ucuz ekmek veren fırıncılar “TEŞEKKÜRÜ” fazlasıyla hak ediyor.

SONUÇ: Bir bardak çay 2-3 TL, 1.25 gram simit 1.75 TL iken, özel halk otobüs sahipleri yasa gereği indirimli ve ücretsiz yolcuları aşağılarken fırıncılara bir değil bin defa teşekkür ediyorum.

Allah rızıklarını arttırsın, kazançlarının bereketini versin.

YENİCUMA IN, ORHAN OUT

Halk Ekmek satışları Büyükşehir Belediyesi ile Fırıncılar Odası yetkililerinin belirlediği yerlere konan büfelerde satılırken günlük satışlara göz atalım.

Karabaş Mahallesi, Yeni Cuma Parkı önü, Yahya Kaptan Merkez Camii önü,

Kadıköy Mahallesi taksi durağı yanı, Orhan Mahallesi M.Haluk Tokgöz Parkı, Malta Mahallesi Dünya Bankası Selanik Caddesi kavşağı, Gültepe Mahallesi Miralay Mümtaz Parkı, Sanayi Mahallesi Kızılay Parkı yanına konan büfelerden

En fazla satış Yeni Cuma Parkı önündekinde yapılmış.

Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı’nın verdiği bilgiye göre ilk gün tören, üçüncü gün yağmur nedeniyle vatandaşlar fazla ilgi göstermemiş.

Büfelere Birinci gün 5.000, ikinci gün 4.500, üçüncü gün 4.00 ekmek teslim edilmiş.

Yeni Cuma parkı Önündeki büfede ilk gün 972 adet halk ekmek satılırken Orhan Mahallesi M. Haluk Tokgöz Parkındaki büfeye üç beş vatandaş ekmek almak için uğramış.

Yahya Kaptan Merkez Camii önüne konan büfede, en fazla ekmek satılan yerler arasında ilk sıralarda yer almış.

Halk Ekmek satışı henüz yeni ve İzmit’te yıllardır konuşulmasına rağmen fırıncıların fedakarlığı sonrası ilk kez uygulanıyor.

Dün bir bugün iki. Rakamlara bakarak karamsarlığa kapılmamak, umutsuz olmamak lazım.

15 büfenin tamamının hizmete girmesi, vatandaşların Halk Ekmek alma alışkanlığını kazanmasıyla Başkan Ali Sarı’nın koyduğu 15 bin hedefe ulaşılması zor olmayacaktır.

SATILMAYAN BARINAĞA

Canlıların temel gıda maddesi olan ekmek, insanların yanı sıra hayvanlar tarafından da tüketiliyor.

Ekmeğin çöpe atılmasına ve israf edilmesine karşı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı “Halk Ekmek Protokoluna” büfelerde satılmayan ekmeklerin Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağına gönderilmesine yazdırmışlar.

İyi ki protokola yazılmış. İlk gün, Halk Ekmek büfelerinde satılmayan 1.900 ekmek Kandıra Yolu üzerinde Büyükşehir Belediyesine ait modern Sokak Hayvanları Barınağına gönderilmiş.

SOKAK HAYVAN BARINAĞI

Satılmayan ekmeklerin sokak hayvanlarına verilmesi sonrası Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kandıra yolu üzerindeki hayvan bakımevinden bahsetmek istiyorum.

170 dönüm alan üzerinde bulunan bakımevinde yaralı ve bakıma muhtaç hayvanlar rehabilite ediliyor.

Çoğunluğu köpeklerden oluşan yaklaşık 600 sokak hayvanın kaldığı barınak bakım merkezi ve doğal yaşam alanı gibi kullanılıyor.

Tam donanımlı olarak hizmet veren bakım merkezinde yaralı ve bakıma muhtaç hayvanlaın tedavisi ve rehabilitasyonu için 3 adet postoperatif (ameliyat sonrası binası), 1 adet ameliyathane, 1 adet karantina, 1 adet uyuz ünitesi, 1 adet işçi binası, 1 adet de kafeterya binası yer alıyor.

Ameliyat sonrası binası bulaşıkhane, mama odası, müşahede odaları ve bahçe gezinme alanlarından da bulunduğu merkezdeki binaların zeminleri ve duvarlar seramik kaplama yapılacak. Ameliyathanede ise ilk kabul, troller odası, mama odaları, 40 adet müşahede kısmı, veteriner hekim odası, röntgen odası, yıkama ve kurutma odası, ecza odası ve operasyon odaları bulunuyor.

Hayvan Sağlığı ve Hakları kapsamında önemli bir görevi yerine getiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde 2014 yılından buyana on binlerce sokak hayvanının tedavisi yapıldı, kısırlaştırıldı, kuduz ve karma aşısı uygulandı. Beş binden fazla hayvan isteyen vatandaşlara ücretsiz olarak sahiplendirildi.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesindeki merkezde sokak hayvanlarına 5 yıldızlı otel konforunda hizmet veriliyor.

Sokak hayvanlarının sağlığı için her türlü imkanın sağlandığı merkezde kafeslerin hijyeni ön planda tutulurken bakteri üretmeyen antibakteriyel fayanslarla kaplı kafesler hayvanların hastalık kapmalarını önlüyor.

Alttan ısıtmalı olarak tasarlanan kafesler, hayvanların soğuk havalarda üşümemesini sağlıyor.
Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde ilgi çeken bir diğer hizmet hayvan yavruları için kullanan kuvöz bulunması.

Yavru köpek ve kedilerin ameliyat sonrası zayıf kaldığı dönemlerde kullanılan kuvöz, hayvanların daha sağlıklı olmasını sağlayarak olumsuzlukların önüne geçiyor.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri her gün lokanta ve fabrikalardan düzenli olarak topladıkları bayat ekmekler başta olmak üzere artık yemeklerle yemleri sokak hayvanlarına ulaştırıyorlar.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?