AK Parti ve Şeker

31 Mart seçimlerinin üzerinden 8 ay geçti.

AK Parti İzmit Teşkilatı ve milletvekilleri İzmit yenilgisinin şokunu hala atlatabilmiş değil.

Başkanlığını Fatma Kaplan Hürriyet’in yaptığı İzmit Belediye Meclisi’nde çoğunluk Cumhur İttifakı’nda olmasına rağmen CHP’ye teslim olmuşlar.

37 üyenin 21’ini Cumhur İttifakı (AK Parti+MHP), 16’sını Millet İttifakı (CHP+İyi Parti) oluştursa da muhalefet etmeyi bile beceremiyorlar.

Kreş, araç alımı gibi konular başta olmak üzere itiraz ettikleri konuları kamuoyuna neden muhalefet ettiklerini, karşı çıktıklarını anlatamıyorlar.

Haklı oldukları konular da bile haksız duruma düşüyorlar, eleştiri alıyorlar.

Muhalefet etmeyi beceremedikleri gibi oylarıyla meclisten geçen projelere de sahip çıkamıyorlar.

Cumhur İttifakı üyeleri meydanı boş bırakınca genç olmasına rağmen fırsatları değerlendirmeyi iyi bilen, “rol kapma”  konusunda başarılı olan Başkan Fatma Kaplan Hürriyet haklı olarak meclisten Cumhur İttifakı oylarıyla geçen

projelere sahip çıkıyor.

Uzağa gitmeye gerek yok. Son günlerde Fatma Başkan’ın basında çıkan açıklamalarıyla sosyal medyada paylaştığı iki konuya bakmak yeterli.

Bir: Şehit yakınları, gazi, dul, yetim ve engelli vatandaşların düğün ve nikah salonlarından ücretsiz yararlanmaları.

İki: Okul öncesi çocuk sahibi annelere büyük kolaylık sağlayacak ve çocukların da her anlamda gelişimlerine kattı sunacak “kreş projesi”.

Fatma Başkan’ın geçtiğimiz günlerde Yeşilova’da kreş yapımına başlandığını açıklarken, 25 Ekim’de köşemde, “UNICEF tarafından Köln’de düzenlenen Çocuk Dostu Şehirler Zirvesi’ne  katılan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit’te bütçenin imkanları oranında açabildiği kadar kreş açacak. İlk kreşi Yeşilova’da yapacak” diyerek kamuoyuna duyurmuştum.

İzmit Belediyesi’nin bugüne kadar hayata geçirdiği projeler içinde bence en önemlisi.

Benim takıldığım Fatma Başkan haklı olarak kreş projesini kamuoyu ile paylaşırken AK parti meclis üyelerinin çıkıp, “Kreş projesine destek verdik ve yapılması, yaygınlaştırılması için çaba harcayacağız” dememesine.

İzmit Belediye Meclisi’nde çoğunluğu sağlayan Cumhur İttifakı üyeleri, oturumlarda hangi projelere destek verip hangilerine karşı çıkacaklarını bilmediklerinden, tartışmayı nerede ne zaman yapacaklarını zamanlayamadıklarından oylarıyla geçen projeleri sahiplenemezken karşı çıktıkları projelerden “dayak” yiyorlar.

ŞEKER’İN “TADI” KAÇTI

AK Parti İzmit Teşkilatı ve İzmit Belediye Meclis üyeleri 31 Mart yenilgisine takılıp kalmışken Milletvekili İlyas Şeker de “rol kapmak” peşinde.

CHP Kocaeli Milletvekili  Tahsin Tarhan’ın TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, “Milletin parası çarçur ediliyor. Golf sahası olmayan Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi 127 bin TL’ye golf arabası alıyor. Golf arabası alacak kadar zengin ama 6 milyar da borçlu bir belediyemiz var” açıklamasına verdiği cevap gibi.

AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, CHP Milletvekili Tarhan’ın daha sonra özür dilemek zorunda kaldığı iddialarına hemen cevap vermiş olsaydı takdir ederdim.

Ama yerel belediyecilikte deneyimli, 2 dönemdir milletvekilliği yapan İlyas Şeker gibi deneyimli bir siyasetçinin Büyükşehir Belediye ve İl Başkanı’nın ardından açıklama yapmasını doğru bulmadığım gibi şık da olmadı.

Özgür Kocaeli Gazetesi’ne verdiği röportajda, “Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın, bu borçların kaynağını açıkladı. Hazine’ye olan borcun yüzde 80-90’nının Yuvacık Barajı’ndan, geri kalanının çöp fabrikasından kaynaklandığını net bir şekilde ortaya koydu…” açıklamasına ne demeli?

Tahir Hocanın 15 Kasım’da yaptığı basın toplantısında ben de vardım,, hem de bir metre yakınındaydım.

Yuvacık Barajı borcu dışında İZAYDAŞ dahil hiçbir kurumun borcundan söz etmedi.

Sevgili İlyas Şeker’in Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliği yaptığı dönemde teknolojisi yenilenen, bacı gazı ölçümleri online sistemle yapılan ve tehlikeli atık yakma konusunda Uluslararası lisansa sahip Türkiye’nin tek tesisi olan İZAYDAŞ’ı borçlu olarak göstermesine anlam veremedim.

Hele hele 15 Kasım’da Tahir Büyükakın, 18 Kasım’da Mehmet Ellibeş’in yalanlamasının, iddia sahibi Tahsin Tarhan’ın özür dilemesinin ardından İlyas Şeker’in açıklaması gündemden uzak kaldığını gösteriyor.

Kaldı ki evsel atıkları bertaf etmek için depolama alanı arayışı sürerken, mevcut depolama alanı kokusu tartışılırken, BHC dahil tehlikeli atıkların yakılması konuşulurken İlyas Şeker’in İZAYDAŞ’ı borç polemiğine dahil etmesişne anlam veremedim.

Yarın birileri çıkıp, Sefa Sirmen döneminde yaptırılan, yargılama sonrası suçlu bulunarak cezaevinde yatmasına neden olan” İZGAZ’ı neden sattınız, parasını ne yaptınız?” diye sorarsa İlyas Şeker’in vereceği cevabı merak ediyorum.

Mevlana’nın, “Dün dünde kaldı cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım!” dediği gibi, geçmişe takılıp kalmak yerine geleceğe bakalım.

 

FUAR ALANININ TAMAMI BÜYÜKŞEHİR’İN OLDU

 

 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesi açıklandığında Kocaeli’den bakan yapılmaması çok eleştirilmişti.

Cumhur İttifakı’nın 7’si AK Parti, 1’i MHP olmak üzere 8 milletvekili olmasına rağmen kabinede temsil edilmemesi çok konuşulmuştu.

Önceki yıllarda Bakanlık koltuğunda oturan Vecdi Gönül, Osman Pepe, Nihat Ergün, Fikri Işık’ın kişisel çabalarıyla Kocaeli’nin marka projeleri hayata geçirdiğini söyleyenler yeni dönemde “üvey evlat” muamelesi göreceği iddia edilmişti.

31 Mart’ta Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın ilk günlerdeki performansını değerlendirenler umutlarını tüketmeye başlamıştı.

İzmit’in CHP’ye kaptırılmasıyla AK Parti Teşkilatları’nda “basiret bağlanması” yaşandığını görenler hayal kırıklığı yaşamıştı.

Son günlerde Başkan Tahir Büyükakın’ın peş peşe gelen açıklamalarını okuyanlar, “gizli ajandasında” yazılı olanları tahmin edenler yanıldıklarını anladı.

Özellikle genel sekreterliğe Ankara bürokrasisini tanıyan, belediyeciliği bilen deneyimli bir bürokrat olan Balamir Gündoğdu’nun atanmasıyla gelecek adına yeniden umutlanmaya başladı.

Siyasi ziyaretleri Başkan Büyükakın, bürokratik ilişkileri genel sekreter Balamir Gündoğdu ile yürüten Büyükşehir Belediyesi kazandığı kurumsal kimlik ve siyasi güç sayesinde muhalefet partilerine ve milletvekillerine hayal kırıklığı yaşattı.

Önünde 5 yıllık süre olan Tahir Hoca Kocaeli’yi “Mutlu ve Marka Kent” yapmak için bugünlerde 2020’de başlayacağı vizyon projelerle meşgul.

Akademisyen, bürokrat ve vali olarak çalıştığı kurumlardan “hoş bir seda” bırakarak ayrılan Tahir Hoca, geride kalan 8 aydaki performansıyla gelecek 4 yıl için güven verdi.

 

1 DEĞİL 3 BAKAN

Başlıkta “1 değil 3 bakan” okuyanlar Galip Hoca’nın hayal gördüğünü söyleyebilirler, bilgisizlikle suçlayabilirler.

Okurlarım, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmadığım gibi, araştırmadan, konuları ilk ağızlardan dinlemeden haber yapmayacağımı, yazı yazmayacağımı bilirler.

Yazılarımı manşet atar gibi yazdığıma, gündemi takip eden değil belirleyen olduğuma, Bizim Yaka Gazetesi’nin “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganını fazlasıyla hak ettiğine tanıktır.

Fazla uzatmadan, Kocaeli’nin 3 bakanının kimler olduğuna ve bugüne kadar hangi projelere öncülük ederek destek verdiklerine bakalım.

Bir: Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum.

Başkan Tahir Büyükakın, Dilovası Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’nin taşınacağı müjdesini verirken en büyük güvencesi Bakan Kurum idi.

Sayın Bakan, fuar alanındaki 558 Ada 27 ve 28 parsellerin oluşturduğu toplam 45 bin metrekarelik alanın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne kesin tahsis edilmesiyle ilgili yazıyı bu hafta içinde imzalayacak.

İki; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan.

Tahir Hoca, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra  “Darıca Sahil- Gebze Metro Projesi” yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devrederek Büyükşehir Belediyesi’ni 4.5 milyar liralık bir yükten kurtardı.

Bakan Turhan 2020’de açılması planlanan Cephanelikteki “Şehir Hastanesi” bağlantı yollarının yapımıyla ilgili Tahir Hoca’nın isteğini geri çevirmeyerek Karayolları Genel Müdürlüğü’nü görevlendirdi.

150-200 milyon liraya ihale edilmesi beklenen tramvay güzergahının şehir hastanesine kadar uzatılmasından daha önemli olan karayolları bağlantısı Tahir Hoca’nın Gizli Ajandasında yer alan ve önümüzdeki günlerde vereceği en büyük müjdelerden biri.

Üç; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca.

Kocaeli’ye 65 milyon liralık yatırım müjdesi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şehir Hastanesi ulaşım bağlantıları ile de yakından ilgileniyor.

 

FUAR ALANI PROJESİ

Gelelim asıl konumuz,  “Kentsel Dönüşüm, Gelişim, Rekreasyon ve Fuar Alanı” olarak projelendirilecek Leyla Atakan Fuar Alanı ilgili son duruma.

Başkan Büyükakın, “ Kartepe Zirvesi-2019” son günü gazetecilerle yaptığı toplantıda açıkladığı, Fuar alanı ve çevresinin Hazine’den Büyükşehir’e devredilmesi konusuna.

Bizim arkadaşlar, özellikle gençler fikr-i takip” nedir bilmediklerinden, araştırmayı sevmediklerinden, kolaycılığa kaçarak “emek hırsızlığı” yaptıklarından, Bizim Yaka Gazetesi’ni takip ettiklerinden Tahir Hoca’nın 19 Ekim’deki açıklamasını unuttular.

Geliniz yalnız o tarihten buyana değil, AK Parti’nin yerel iktidar olduğu dönemde 250 dönümlük Fuar Alanının Büyükşehir Belediyesi’ne devriyle ilgili neler yapıldı ona göz atalım.

Bir: Lunapark olarak kullanılan 119 dönüm alanın tapusu yıllar önce Büyükşehir Belediyesi tarafından alınmıştı.

İki: Fuar Alanındaki 558 Adadaki Ncity’nin bulunduğu 23 dönümlük 25 parsel ile zabıta ve gazinoların kullandığı 35 dönümlük 26 parsel geçtiğimiz yıllarda Büyükşehir Belediyesi tarafından alınmıştı.

Üç: 25. Ve 26. Parsellerin tapuları, Büyükşehir Belediyesi’ne “Kentsl Dönüşüm ve Gelişim Alanı” olarak kullanılmak koşuluyla harç bedeli karşılığı ücretsiz verilmişti.

Dört: Çevre Bakanı Murat Kurum’un fuar alanını ile ilgili Başkan Büyükakın’a, “Burası muhteşem bir şey olur. Bir proje yap getir. Verdim gitti” dediği fuar camiinin bulunduğu 29 dönümlük 27. Parsel ile STK’ların kullandığı 16 dönümlük 28. Parsellerin Büyükşehir Belediyesine kesin tahsisi.

Beş: Bakan Kurum’un talimatıyla 558 Ada 27 ve 28 dönümlük alanla ilgili Büyükşehir Belediyesine kesin tahsis işlemleri tamamlandı, valilik olumlu görüşü ile Çevre ve Şehircilik bakanının onayına gönderildi.

Altı: Bu hafta içinde iki parselin kesin tahsisinin yapılmasıyla Fuar Alanındaki toplam 257 dönümlük alan Büyükşehir Belediyesinin olacak.

Yedi: Büyükşehir belediyesi fuar alanında tapu devri ve kesin tahsis koşullarına uygun olarak “Gelişme ve Rekreasyon Bölgesi” olarak projelendirilecek.

Sekiz: 35 dönümlük göl alanı dahil içinde millet bahçesi, spor alanları, eğlence mekanları da olacak şekilde en kısa zamanda ihaleye çıkacak.

Dokuz: Fuar Alanı ile birlikte kuşların konakladığı alan da korumaya alınarak bölge yeşil bir bant şeklinde tasarlanarak kamusal hizmete açılacak.

SONUÇ: Bir zamanlar yaz aylarında Belediye- Sanayi ve Ticaret Odası tarafından bölgenin eğlence ve ticaret merkezi olarak kullanılan hazineye ait fuar alanının tamamı önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediyesi’ne geçecek.

Umarım burada hazırlanacak proje, oldubitti yapmadan kentin paydaşlarına sorulur Seka Park’a alternatif “Dinlence-Eğlenme-Kültür-Sanat-Spor Alanı” olarak halka açılır

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?