Hürriyet nerenin başkanı;İzmit’in mi Büyükşehirin mi?

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, milletvekilliği dönemi dahil yaptığı açıklamalarla hep dikkatimi çekti.

TBMM’deki karıştığı tartışmalı oturumlar, zaman zaman yaptığı “gaflar”, kurumlar arası polemikler ve “rol kapmaya” yönelik mesajlarıyla gündem oluşturmayı ve ‘manşete’ çıkmayı başardı.

Milletvekilliği yapan, ilçe belediye başkanı seçilen Fatma Hanım’ın aklının, fikrinin, gönlünün Büyükşehir Belediyesi’nde, hayalinin Kocaeli’yi yönetmek olduğunu herkes biliyor.

Örnek mi?

31 Mart öncesi kamuoyu ile paylaştığı “seçim beyannamesinde” yazanlar ve başkanlık koltuğuna oturduktan sonra yaptığı açıklamalar.

Başka?

Kocaeli Valiliği ile “Huzurevi, Halkevi, Atatürk ve Redif Müzesi”, Kocaeli Üniversitesi ile “Bahar Şenliği” polemiğine girmesi.

Son olarak, “Büyükşehir Belediyesi’ne ait Halkevi Meydanı sorunun çözmek için geliştirdikleri projeye izin vermeyen Büyükşehir Belediyesi’ne rağmen kavga etmeden çözmek istiyoruz” açıklaması.

Genç, çalışkan, hep halkın arasında olan, gençler ve kadınların gönlüne girmeyi başaran, medyada yer almayı seven, naif ama yeri geldiğinde sert olabilen Fatma Hanım Kocaeli’yi yönetmeye talip olsa da yasalar o seçim kazanmadan yönetebilir mi?

İlçe Belediye başkanlarının görev, yetki, sorumluluklarını belirleyen 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Yasası’na göre bırakın yönetemez.

Bırakın yönetmeyi, Başkan Tahir Büyükakın görevlerinden ve yetkilerinden uygun gördüklerini belediye meclisi kararı ile İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e devretmeden ya da birlikte yapma kararı almadan tek çivi bile çakamaz.

Ama Fatma Hanım yasaya rağmen zaman zaman Büyükşehir belediye başkanı Tahir Büyükakın’ın görev alanına müdahale ediyor, yetkilerini kullanmak istiyor.

Hazırlattığı projeleri uygulayamayacağını bile bile vatandaşla, esnafla, gençlerle, kadınlarla bir araya geliyor siyaseten konuşarak “yasaya rağmen yaparım” diyor ama iş değil laf üretiyor.

Tahir Hocanın ajandasında yazılı projeler Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığında “Ben istedim yaptılar. Ben gündeme getirdim esnafa sahip çıktılar” diyerek yapılanların kendisi sayesinde gerçekleştiğini söylüyor.

 

‘ROL KAPMAYI’ SEVİYOR

Siyasette, Fatma Hanımın yaptığı gibi görev ve yetki alanına girmeyen işlere karışılmasına “rol kapmak” ya da “rol çalmak” denir.

Bununla ilgili 31 Mart’tan buyana o kadar çok örnek var ki.

Bir: Kocaeli Üniversitesi Bahar Şenliği’nin ramazan ayına rastlaması nedeniyle ötelenmesi söz konusu olduğu günlerde (18 Nisan) Fatma Hanım, sosyal medya hesabından  “Öğrencilerimizin bahar şenliği talebine Sayın Rektör izin vermezse, İzmit Belediyesi olarak biz hazırız gençler. Seve seve sizleri İzmit’te ağırlarız ve baharı birlikte kutlamaya varız” mesajı yayınladı. Ama bahar şenliği üniversite tarafından 19-20-21 tarihlerinde gerçekleşti.

İki: Bekirdere Üçyol’da trafik sıkışıklığına neden olan bölgede düzenleme yapmaya kalktı.

Üç: Valiliğin sorumluluğundaki Halkevi Binası restorasyonunu Kocaeli Barosu ile birlikte yapacaklarını açıkladı. Maliyeti yüksek bularak vazgeçti.

Dört: Kapanönü ve Fethiye Caddesi esnafıyla görüşerek bölgede yeni proje uygulayacağını açıkladı ama bugüne kadar ses çıkmadı.

Beş: Fatma Hanım, depremde hasar gören, heyelanda yıkılma tehlikesi yaşayan huzurevinin yıkılmasının ardından Kocaeli Valiliği Huzurevi projesini eleştirmiş, 300 metrekarelik yerin terki için borçlu olduğu valilikten para istemiş, takas sorunu çözümlenmediği için inşaat yapı ruhsatı vermemişti.

Altı: Balık av sezonun açıldığı 1 Eylül’de vatandaşa ekmek arası balık dağıtırken “Ben İzmit Belediye Başkanıyım ve yetki sınırlarım belli. Burası Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde. Bana yetki verildiği taktirde seve seve elimden geleni yapmaya hazırım” dedi.

Yedi: Büyükşehir Belediyesi yetki alanına giren projelerde “rol kapan” Fatma Hanım, önceki dönemde İzmit Belediyesi’nin başlattığı Cedit Mahallesi kentsel dönüşümle ilgili “Bu proje bizi aşar. Büyükşehir ya da TOKİ yapmalı” diyerek topu taca attı.

Sekiz: Halkevi esnafıyla konuşan Başkan Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Halkevi meydanının güzelleştirilmesi projesine, Büyükşehir’in izin vermemesine rağmen bu bölgeyi canlandırmakta kararlı olduğunu söyledi.

 

GÖREV ALANLARI

İzmit Belediyesi’nin “rol kapmak” için elini attığı, yapacağını söylediği, toplantılar sonrası ürettiği tüm projeler Büyükşehir Belediyesine ait olduğuna göre Fatma Hanım elini kolunu bağlayıp oturacak mı?

Allah’ı var şimdi. Büyükşehir’den “rol kapıyor” derken İzmit Belediye Başkanı olarak hiçbir şey yapmadı demek haksızlık, insafsızlık, vicdansızlık olur.

Yasaya göre çöpleri toplamak ve aktarma istasyonuna taşımak, sıhhi ve umuma açık istirahat, eğlence yerlerini ruhsatlandırmak ve denetlemek,

otopark, spor, dinlenme ve eğlence yerleri ile parkları yapmak, yaşlılar, engelliler, kadınlar, gençler ve çocuklara yönelik sosyal ve kültürel hizmetler sunmak, mesleki eğitim ve beceri kursları açmak, sağlık, eğitim, kültür tesis ve binaları yapım, bakım ve onarımı ile kültür ve tabiat varlıkları ve tarihî dokuyu korumak, kent tarihi bakımından önem taşıyan mekanların ve işlevlerinin geliştirilmesine ilişkin, defin ile ilgili hizmetleri yürütmek Fatma Hanımın görevleri arasında yer alıyor.

Başka? 10 Kasım Atatürk’ü Anma törenlerine katılamasa da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını İzmit’te bugüne kadar görülmedik şekilde kutlanmasına öncülük etti, herkesten büyük takdir aldı.

HALKEVİ PROJESİ

Fatma Hanım’ın Halkevi Meydan Projesine geçmeden önce bu konudaki görüş ve düşüncemi söylemek istiyorum;

İzmit Belediyesi’nin Halkevi projesi, Valiliğin Halkevi Binası restorasyonunda olduğu “rol kapmanın” ötesine geçmeyecektir.

Ancak bölge esnafıyla önceki gün yaptığı toplantıda “Büyükşehir Belediyesi’ne ait Halkevi Meydanı sorunun çözmek için geliştirdiğimizi projeye izin vermeyen Büyükşehir Belediyesi’ne rağmen kavga etmeden çözmek istiyoruz. Halkevi bölgesini güzelleştireceğiz” açıklaması bana samimi gelmediği için siyaseten yapılmış bir konuşma gibi geldi.

Nerede mi biliyorum?

Halkevi bölgesinde yıkılan dükkanların bulunduğu 2 bin 980 metrekarelik alanda İzmit Belediyesinin sadece 26 metrekare hissesi bulunuyor.

İSU’nun şehir merkezinde kalbi gibi gördüğü atıksu terfi istasyonu var ki kaldırıldığında ya da iptal edildiğinde İzmit felç olur.

Kaldı ki, Fatma Hanımın bölge esnafına izin vermemekle suçladığı, şikayet ettiği Büyükşehir Belediyesi bildiğim kadarıyla Başkan Tahir Büyükakın’ın talimatıyla bölgede bir proje başlattı.

Biraz araştırdığımda, “Geçiş Meydanı” olarak projelendirilen bölgede oturma ve dinlenme grupları olacak, aydınlatma ve kent mobilyaları bulunacak, renkli ve kokulu bitkilerle bitkisel materyeller güçlendirilecek, yeşil alanlar çoğaltılacak. Önümüzdeki günlerde Başkan Tahir Büyükakın’a yapılacak sunum sonrası son şekli verilmesi beklenen döşemeleri granit ve doğal taş olarak düşünülen Halkevi Meydan projesi ile bölgenin 7/24 canlanacağı belirtiliyor.

 

AKARYAKIT İSTASYONU

Görevi ve yetkisi olmadığı halde Kocaeli Valiliğine ait Halkevi Binası restorasyonuna talip olan, 20 milyon TL’yi öğrenince vazgeçen Fatma Hanım şimdi de Halkevi bölgesi meydanına talip olmuş.

Fatma Başkana tavsiyem; Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi projeleriyle “rol kapmak” yerine İzmit Belediyesi önceki Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın başlattığı, önemli mesafe aldığı projeye sahip çıksın, hayata geçirsin.

Şimdi çok kişi o da nereden çıktı diyebilir, anlatayım;

Halkevi bölgesindeki akaryakıt istasyonu ile yanındaki tarihi bina ile ilgilensin. Nevzat Doğan’ın Büyükşehir Belediyesi imar değişikliği ile meydan olarak tescil edilen o alanının meydana dönüşebilmesi için ya kamulaştırma yapılması ya da emsal yer gösterilmesi gerekiyor.

Fatma Hanım, kendisine ait olmayan yerlerle ilgi “rol çalmak” yerine başkanlığını yaptığı belediyeye ait yerlerin meydana dönüştürülmesi için çaba harcasın, proje üretsin.

İzmit Belediye Başkanı olarak bırakın yeni meydanlar ve parklar yapmayı mevcut meydan ve parkları korusun, sahiplensin, kentin çöplerini toplasın yeter.

SONUÇ: Fatma Hanım’ın, kente dokunmak, kenti güzelleştirmek için bir şeyler yapmak istediğini biliyorum. Ama İzmit Belediye Başkanı olarak görev, yetki ve sorumluklarının sınırlı olması nedeniyle yapmak istediklerini yapamadığını da görüyorum. Büyükşehir Belediyesine ait yerlerde çivi çakamayacağını bile bile esnafla bir araya gelmesini, kendisini “umut” gibi göstermesini anlamıyorum. yapamayacağı projeler engellenince “Ben yapacaktım ama Büyükşehir engel oldu” diyerek siyaset yapıyor olması doğrusunu söylemek gerekirse Fatma Hanım gibi bir başkana yakışmıyorf. Fatma Başkan “rol kapmak” yada “rol çalmak” yerine samimi olsa basın aracılığıyla değil de doğrudan Tahir Başkanın kapısını çalarak ortak proje üretmeyi teklif etse sanırım en çok kendisi kazanır.

Görünen o ki, Fatma Başkan ”üzüm yemek değil bağcıyı dövmek” istiyor. Bunda da zaman zaman başarılı oluyor.

Son söz: Fatma Hanım ne yaparsa yapsın, görev, yetki ve sorumluluk alanına girmeyen Büyükşehir Belediyesi’nin hangi projesine talip olursa olsun amacına ulaşamayacak. Çünkü, Tahir Başkanın İzmit başta olmak üzere ajandasındaki Kocaeli’ye yakışır projeleri peş peşe hayata geçireceğine inanıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?