CHP’li Tarhan ve Akar’ın Tahir Hoca “kıskançlığı”

Av. Fatma Kaplan Hürriyet 31 Mart seçimleri öncesi milletvekilliğinden istifa ederek İzmit Belediyesi’ne aday oldu.

Başkan seçilerek 2004’te Hikmet Erenkaya, 2009’da Fikret Toker, 2014’te Sefa Sirmen’in yapamadığını yaptı.

CHP Bayrağı’nı Belsa’ya dikerek 15 yıl aradan sonra CHP’nin rövanşını aldı.

Ama CHP Milletvekilleri Tahsin Tarhan ve Haydar Akar, Büyükşehir başta olmak üzere 12 ilçeyi kaybetmiş olmayı bir türlü hazmedemiyorlar.

TBMM’de 2 dönem birlikte çalıştıkları İzmit Belediye Başkanı Fatma Hanımın çalışmalarına destek vermek, yanında olmak yerine kafayı Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a takmışlar.

CHP’nin İstanbul, Ankara, Antalya’yı AK Parti’den almış olmasına rağmen Tahir Hocayı ciddi ciddi kıskanıyorlar.

Bir dönem Büyükşehir Belediyesi’ne aday olan ama sandıktan çıkamayan Tahsin Tarhan’ı anlıyorum da Atatürk ve Cumhuriyet üzerinden eleştirisini Haydar Akar’a yakıştıramıyorum.

Milletvekili Akar, Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılmadığı için eleştirdiği Başkan Büyükakın’dan cevabını 10 Kasım törenlerinde almış.

Tahir Hoca, “Ben Cumhuriyet Bayramını, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Heyet Başkanı olarak Strasbourg’daki, kongreye katılmam nedeniyle Başkonsolostaki törene katılarak kutladım. Beni törene katılarak eleştiriyorsun ama 10 Kasım Atatürk’ü Anma törenlerine katılmayan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile ilgili tek kelime söylemiyorsun. Çifte standart açıklamalar haksızlık değil mi” demiş.

O konuşmanın geçtiği toplantıda olmadığımdan Haydar Bey’in mahcup olup olmadığını, gerçeği öğrenince özür dileyip dilemediğini bilmiyorum.

Ama Haydar Akar’ın 10 Kasım’da yurt dışına görevli giden Fatma Hanımı da eleştireceğini söylediğini ama bugüne kadar en küçük açıklama yapmadığını biliyorum.

TARHAN ÇARPITIYOR

Muhalefet milletvekillerinin iktidarı eleştirmesi en doğal hakları olduğu gibi kamuoyunu bilgilendirmesi de görevleridir.

Bir diğer görevleri de kurumları eleştirirken, sorumluları suçlarken ellerini vicdanlarına koyarak, eksik bilgiler yerine gerçekleri söylemektir.

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan’ın araştırmadan, çarpıtarak, Büyükşehir Belediyesi’nin paraları çarçur ederek müsrif davrandığı algısı oluşturanaçıklamalar yapmasına ne demeli?

Tahsin Beyin hırslı olabilir, geçmişte kaybettiği seçimi unutamamış olabilir, seçmene selam göndermek için konuşmuş olabilir, eline tutuşturulan belgeleri gazetecilerle paylaşabilir.

Ama “Kocaeli’de golf turizmi başladı da haberimiz mi yok? Golf arabası kullanacak kadar zengin miyiz? Golf arabası almak abesle iştigaldir” demek Tahsin Tarhan’a yakışmadığı gibi Başkan Tahir Büyükakın’a da haksızlıktır.

Kaldı ki, Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devrederek Büyükşehir Belediyesi’ne 4.5 milyon TL kazandırdığını seçim bölgesi olması nedeniyle Tahir Hocayı müsrif olmakla suçlayan en iyi Tahsin Tarhan Bilir.

Gelelim CHP Milletvekili Tahsin Tarhan’ın kamuoyunu yanıltan “270 milyon liraya golf arabası almak abesle iştigaldir” açıklamasına.

Tahsin Bey keşke eline tutuşturulan belgelere bakarak bu talihsiz açıklamayı yapmadan önce biraz araştırsaydı.

Ne mi fark ederdi? Okuyunca ne fark ettiğini hep beraber öğreneceğiz.

Bakmayın siz CHP Milletvekilinin golf sahası için alınan ve golf aracı için 270 milyon lira ödendi algısı yaratacak açıklamasına.

Benim gibi Tahsin Bey de araştırmış olsaydı şu bilgilere ulaşır, araçların hangi amaçla alındığını ve nerelerde kullanıldığını öğrenirdi.

Niyet “üzüm yemek değil bağcıyı dövmek”, siyaseten eleştirmek ve Tahir Başkanın kısa süredeki başarısını gölgelemek olunca bilmesi, bilse de söylemesi mümkün değil.

İşte golf arabası gerçeği ve nerelerde kullanıldığı;

Bir: Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2004-2019 yılları arasına 15 yıl boyunca Kocaeli e 8,5 milyon ağaç dikerken, kişi başına düşen yeşil alanı 1 metrekareden 13 metrekareye çıkarırken Tahsin Tarhan’ın golf yapmak için alındığını söylediği araçlar kullanıldı.

İki: Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan 1 milyon metrekarelik alana kurulan Sekapark ve Tahsin Bey’in seçim bölgesi Gebze’de hayata geçirilen Tatlıkuyu Mesire Alanı’nda bu araçlar hizmet veriyor.

Üç: Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olan Ormanya’daki yeşilliklerin ve ormanlıkların kontrolü, bakımı, sulanması, ağaç dikimi, çiçeklendirilmesi bu araçlarla yapılıyor.

Dört: Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı tarafından kullanılan, kamuoyunda golf aracı olarak bilinen araçlarima edildiği gibi bir değil 18 olup çevreye duyarlı, şarj edilebilir, aküyle çalışması, araziye zarar vermemesi nedeniyle tercih ediliyor.

Beş: Bu araçlar personelin ağaç, fidan ve çiçek dikimi, bakımı ve geliştirilmesinin yanı sıra malzeme taşınmasında da kullanılıyor.

Altı: Park alanlarını ziyarete gelen engelli ve yaşlı vatandaşların ulaşımında da bu araçlardan yararlanılıyor.

Yedi: Parklardaki özel güvenlik görevlileri bu araçlarla park alanları boyunca devriyeye çıkarak güvenliği sağlıyor.

Sayın CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, “Kocaeli’de golf turizmi başladı da haberimiz mi yok? Golf arabası kullanacak kadar zengin miyiz? Golf arabası almak abesle iştigaldir”diyerek alımını eleştirdiğiniz golf araçları nerede ve hangi amaçla kullanılıyormuş?

Tahsin Beyin, Büyükşehir Belediyesi projelerine önyargıyla yaklaştığınızı bildiğimden yazdıklarımı anlayıp anlamadığı, gerçeği görüp görmediği konusunda endişeliyim.

Ama okurların, kamuoyunun ve okuyanların gerçeği öğrendiğinden eminim.

AKILLI TELEFON ALIMI

Tahsin Tarhan golf araçlarında olduğu gibi akıllı telefonlarla araç kiralamalarında da gerçeği yansıtmayan iddialarda bulunmuş, kamuoyunu yanlış bilgilendirmişti.

Büyükşehir Belediyesi İSU’nun17 milyon liraya araç 196 araç kiraladığı, tanesi 1.131 TL’den 265 adet akıllı telefon için 299.715 TL ödediği doğru.

Ama milletvekili Tarhan’ıngolf araçlarında olduğu telefon alımı ve araç kiralamasındaki gerçeği çarpıtan, kafalarda soru işaretleri oluşturan imalarda bulunması doğru değil.

Bir: İSU Genel Müdürlüğü tarafından ihale ile 299.715 TL’ye satın alınan 265 adet akıllı telefonsaha görev yapan 47 borç takip, 148 sayaç okuma ve 70 online şantiye işlemi yapan personeli tarafından iş amaçlı kullanılıyor.

İki: Herkese açık elektronik ortamda gerçekleştirilen ihaleylemuhammen bedelin yüzde 25 altında teklifle kiralanan 196 adet aracın büyük bölümü İSU Genel Müdürlüğü personeli tarafından arazide kullanılıyor.

Araç kiralama bana İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in önümüzdeki günlerde yapacağı 90 araç kiralamasını hatırlattı.

Daha önce yapılan ve meclisten yetki çıkmadığı için iptal edilen ihaleye Kocaelili firmaların yanı sıra Bitlisli, İstanbullu firmalar katılmıştı.

Yapılacak ihaleyi muhammen bedelden düşük teklif veren Kocaeli dışından bir firma kazanırsa Tahsin Tarhan, Gaziantepli firmadan araç kiralayan Büyükşehir Belediyesinde olduğu gibi CHP’li Başkan Fatma Hanımı da gazetecilerin karşısına geçip eleştirecek mi?

SONUÇ; CHP Milletvekili Tahsin Tarhan ne yaparsa yapsın, hangi yolu denerse denesin, gerçekleri yansıtmayan bilgilerle algı oluşturmaya çalışsa da “Kocaeli  benim için bir sevdadır. Kocaeli’ni, yaşamak için en güzel şehir yapmak en büyük idealim, en büyük hedefimdir” diyen Tahir Hoca’nın risk ve insiyatif alarak Kocaeli’ye hizmet etmesini engelleyemeyecektir.

 

MİLLİ EĞİTİM İÇİN KAYIP BELEDİYE İÇİN KAZANÇ

 

Doç. Dr. Tahir Büyükakın, seçim öncesi açıkladığı gibi Başkanlık koltuğuna oturduğu ilk günden bugüne yaptığı atamalar, aldığı kararlar, hayata geçirdiği projelerle kısa sürede gönüllere dokunarak “Mutlu Şehir” vaadini tutacağı mesajı verdi.

Genel Sekreterliğe Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcılığına Dr. Hasan Aydınlık, İstihdam Ofisi başına Öztekin Kaşukçi, ilçe koordinatörlüklerine Abdullah Köktürk, Nihat Abiş, İbrahim Pehlivan’ı atayarak Büyükşehri “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” gibi yöneteceğini gösterdi.

Gazeteler başta olmak üzere kurumlar arası diyaloğa önem veren, kurum içindeki istenmeyen tartışmaları sonlandırmak konusunda kararlı olan Tahir Hoca, Basın Yayın Dairesi’nin başına Sadık Uysal’ı getirdi.

Yıllardır tanıdığım Sadık Uysal, özellikle milli eğitimde fiziki yapılanma, okulların inşaatı ve onarımı, imar değişikliği, ödenek aktarımı gibi konularda Kocaeli’ninTürkiye genelinde ilk sıralarda olmasında Rasim hocanın sağ kolu olarak çalıştı.

Önceki yıllarda liyakata göre değil de eğitim sendikaları referansıyla yapılan eğitim kurum müdür ve yardımcıları görevlendirmeleri tartışılırken, yargıya taşınırken son yıllarda Sadık Uysal’ın imzasını taşıyan görevlendirmelerde en küçük şikayet olmamasının canlı tanıklarındanım.

Milli Eğitim’de çoğu sorunların Sadık Hocanınsiyasileri ve kanaat önderlerini devreye sokmasıyla sessiz sedasız aşıldığını bilenlerdenim.

Kocaeli Milli Eğitimi için kayıp, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için kazanç olduğunu düşündüğüm Sadık Hocanın Tahir Başkan başta olmak üzere o göreve layık görenleri mahcup etmeyeceğine inanıyorum.

Kamunun yararlarını her şeyin üstünde tutan, Tahir Hoca ve ekibiyle uyum içinde çalışacağına inandım Sadık Uysal’a yeni görevinde başarılar diliyorum.

Sadık Uysal’ın Basın Yayın Dairesinin başına getirilmesiyle 4 yıldır o görevi yürüten Hasan Yılmaz’ın başarısızmış gibi kamuoyunda bir algı yaratılmak istenmesini de doğru bulmuyorum.

Tecrübeli, deneyimli Hasan Yılmaz’ın değişikliği “nöbet değişimi” olarak kabul edip verilecek her görevi başarıyla yürüteceğine inancım tam.

İL MÜDÜRÜ TİPİOĞLU’DAN ŞAHESER MÜDÜRE ÖVGÜ

İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu’nun göreve başlamasının ardından beklenen tayinler yapılırken ilk kadın Emniyet Müdürü Darıca’ya atandı.

Önceki gün sabah konuştuğum Darıca Emniyet Müdürü Şaheser Şen,

saygın ve başarılı İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu ile Şanlıurfa’da çalıştıklarını, Kocaeli’de tekrar birlikte çalışmaktan gurur duyacağını söyledi. söyledi.

Tevafuk olacak ki İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu da akşam aradı.

Keyifli sohbet sırasında Kocaeli’nin 10 numara il olduğunu, Kocaeli’de görev yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu, var olan güvenliği arttırarak hizmet edeceklerini söyledi.

Kadrosunu kurarken Şanlıurfa’da birlikte çalıştıkları Şaheser Şen’e güvendiğini, Darıca’da başarılı olacağına inandığını anlattı.

 

ÖĞRETMENLER ÇALIŞIRKEN ÖĞRENCİLER 5 GÜN GEZECEK

 

2023 eğitim vizyonu çalışmaları doğrultusunda “Yeni Eğitim Öğretim Çalışma Takvimi Modeline” göre ilk ara tatil 18-22 Kasım tarihlerinde yapılacak.

5 günlük ara tatilde Kocaeli’de görevli 25 bin öğretmen milli eğitim müdürlüğünce belirlenen 120 Hizmet İçi Eğitim Merkezi’nde mesleki eğitim seminerlerine katılacak.

395 bin 435 öğrenci ise Milli Eğitim İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan “Ara Tatil Çocuk Etkinlik İl Koordinasyon Kurulu”nca planlanan etkinliklerden yararlanacak.

Okul binaları ile öğretmenlerin kesinlikle dahil edilmeyeceği etkinliklerin tamamı öğrencilere yönelik olacak.

“Ara Tatil Çocuk Etkinlik İl Koordinasyon Kurulu”nca hazırlanan takvime göre öğrenciler Kültür Müdürlüğü ve belediyelere ait eğlence, dinlenme merkezlerinden ücretsiz yararlanırken Hayvanat Bahçesine randevulu 300 öğrenci 2 gün süreyle ücretsiz girebilecek.

Başka? Şehit yakınları ve gazileri, huzurevlerini ziyaret edecekler, ev ziyaretleri yapacaklar, ağaç dikecekler.

Sizin anlayacağınız 5 günlük ara tatilde öğretmenler hizmet içi eğitimlerde ter dökerken öğrenciler gönüllerince bol bol gezecek, eğlenecek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?