Vali Aksoy ve öne çıkan “projeleri”

Vali Hüseyin Aksoy ile Kocaeli’de göreve başladığı 29 Haziran 2017’den bu yana makamında ve değişik ortamlarda kaç kez sohbet ettiğimi hatırlamıyorum.

Ama Sayın Vali ile ne zaman karşılaşsak 2.5 yılda eğitim, sağlık, toplumsal sosyal sorumluluk başta olmak üzere her alanda hayata geçirdiği projelerden devam edenleri ile yenilerini dinlerken bilgilerimi güncellediğim hatırlıyorum.

39 yıllık meslek yaşamının son 18 yılını kesintisiz olmak üzere Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır ve Kocaeli’de vali olarak sürdürerek rekora imza atan Vali Aksoy ile sohbet etmek insanı ufkunu açmanın ötesinde dinlendiriyor.

7/24 yaşayan bir kentte herkese dokunmaya, sorunları çözmeye odaklanan, gösterişten uzak 2.5 yılda hayata geçirdiği projeleri tek tek anlatacak değilim.

Ama son günlerde TBMM Araştırma Komisyon başkan ve üye milletvekilleri bakanların, valilerin örnek aldığı öne çıkan projeleri paylaşacağım.

Sayın Valinin bir saatlik sohbette anlattıklarını, verdiği müjdeleri yan tarafta ayrıntılarıyla yazdım.

Dinlerken ilk kez açıklanan Kocaeli’de hayata geçirilen farkındalık yaratan projeleri her zaman olduğu gibi yine “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” farkı ile duyurdum.

Vali Aksoy’un başarılarını ve özellikleri uzun uzun yazmanın bir anlamı yok. Çünkü Kocaelililer Sayın Vali’yi 2.5 yılda yakından tanıdı, Kocaeli için bir şans olduğu konusunda birleşti.

Özellikle milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ile hayata geçirdiği okul öncesi eğitim, okuma yazma seferberliği gibi projelerle Kocaeli’nin Türkiye’de ilk sırada yer almasını sağladı.

Her zaman halkın içinde olan, herkesle barışık, tartışma yaratacak açıklamalardan kaçınan, kurumlarla polemiğe girmemeye özen gösteren, gazetelere malzeme olmamaya özen gösteren, mütevazi kişiliğiyle gönüllere girmeyi başaran Vali Aksoy’a başarılar diliyorum.

Geliniz Sayın Vali ile zaman tünelinde kısa da olsa geçmişe yolculuk yapalım ve hayata geçirdiği projeleri hatırlayalım;

Kadın Sağlığı Eğitimi,Hayat Boyu Öğrenme, Hayatım Okul, Engelsiz Kocaeli İçin Çal, Keşfedilen Yetenekler, Okuma Yazma Seferberliği, Sosyal Kültürel Sportif Etkinlikler, Sıfır Atık, Çölyak, Bağımlılıkla Mücadele, Öğrenci Devamsızlığı, Okul Sağlığı ve Güvenliği, Sektör-Okul-İşletme işbirliği, robotik sınıf ve kodlama atölyeleri gibi projeler.

Kocaeli’nin Vali Aksoy ile “örnek ve marka il” olduğunu söylerken önceki Valiler Vecdi Gönül’den Ercan Topaca’ya kadar önemli hizmetler ettikten sonra hoş bir seda bırakarak ayrılan valilere haksızlık etmek istemem.

Sayın Aksoy’un başarısında hep yanında olan ve özverili çalışmalarıyla destek veren başta Rasim Hoca olmak üzere tüm bürokratları da unutmamak lazım.

SONUÇ; Sayın Valinin kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde sorun çözen performansı, sonuç ve vatandaş odaklı devlet anlayışı, bürokrasinin azaltılarak kamu hizmetlerini daha hızlı, kaliteli ve düşük maliyetli yerine getirmek için gösterdiği duyarlılığa hayran kaldım.

KOCAELİ,  VALİ AKSOY İLE ÖRNEK VE MARKA İL OLDU

Vali Hüseyin Aksoy ile bir saat sohbet ederken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım ama manşet dahil çok önemli bilgiler edindim.

57 yıllık eğitimci olmanın ve 55 yıldır gazetecilik yapmanın refleksiyle önceliğim her zaman olduğu gibi yine “eğitim ve sağlık” oldu.

Çok konuşulan ve ne şekilde değerlendirileceği merak konusu olan Gazi Anadolu Lisesinin boşalttığı ve halk eğitim merkezi olarak kullanılan tarihi binalarla inşaatı devam eden Huzurevi ve AMATEM-ÇEMATEM’i de konuştuk.

İlk sorum, “Turizm ve Otelcilik Mesleki ve Teknik AnadoluLisesi”nin Maşukiye’de bünyesinde 16 derslikli ve 480 öğrenci kapasiteli okul ile 200 yataklı otel bulunan binaya ne zaman taşınacağı oldu.

Sayın Vali, “Galip Bey okul inşaatı bitti, eksikleri giderildi, donanımı yapıldı. Eğitimi Tavşantepe’deki binada sürdüren okulunu önümüzdeki günlerde taşıyacağız” dedi.

Sizin anlayacağınız; konaklama, seyahat, yiyecek-içecek, aşçılık-servis alanlarında 296 öğrencisi bulunan okul ilk ara tatilde (18-25 Kasım) taşınacak.

Milli eğitim müdürü Çelik de ulaşımla ilgili her türlü önlemin alındığını, öğrencilerin Seka camii karşısındaki terminalden kalkacak özel halk otobüsleriyle okula kadar sorunsuz gidebileceklerini söyledi.

ENGELLİ VERİ BANKASI

Sayın Valiye ikinci sorum; TBMM Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve üye milletvekilleriyle yapılan istişare toplantısı.

“TBMM Meclis Araştırma Komisyonu üyeleri istişare toplantısında, milli eğitim müdürünün sunduğu ‘Özel Eğitim Hizmetleri Down Sendromlu Çocuklar İstatistik Verileri’ ile Sağlık müdürünün sunduğu ‘Engelli Veri Bankası’ raporundan çok etkilendiler. Kocaeli’nin Türkiye’nin en özel şehirlerden biri olduğunu görmekten çok etkilendiler. Komisyon üyesi milletvekilleri projeden o kadar çok etkilendiler ki seçildikleri illerde de uygulanmasını sağlamak için bizden destek istediler” dedi.

Vali Aksoy, TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı ve üyeleriyle yapıkları toplantıda Kocaeli’de ki engelli sayılarını ve hangi bölgelerde yaşadıklarını, bu konularda yaptıkları çalışmaları Engelli Veri Bankasına eklediklerini söylediğini

anlattı.

Amaçlarının Kocaeli,’deki engellileri bilmenin, hangi engel grubuna dahil olduğunu görmenin yanında onlara ilişkin bir takım çözüm önerileri ile projeler üretmek olduğuna dikkat çekti.

Milli eğitim müdürlüğünce hazırlanan ‘Özel Eğitim Hizmetleri Down Sendromlu Çocuklar İstatistik Verileri’ raporuna göre Kocaeli’de kaynaştırma uygulamalarından 10.014, evde eğitim hizmetlerinden yararlanan 208, hastanede eğitim hizmeti alan 20 öğrenci bulunuyor, destek eğitim oda sayısı ise 533.

Kocaeli’de gelişim bozukluğu olan 14.097 öğrencinin 1.994’ü Özgül Öğrenme Güçlüğü (disleksi), 918’i otizm tanısı konan, 280’i Down sendromlu, 10.905’ diğer gelişim bozukluluklarına sahip.

Down sendromlu toplam 280 öğrencinin okul türlerine göre sayıları şöyle; lise 83, ortaokul 61, ilkokul 102, okul öncesi 34.

Kocaeli Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün  işbirliğinde “Özgül Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklar İçin Okuma ve Yazma Müdahale Etkinlikleri Değerlendirme ( Proje 41 )” adlı proje protokolu da geçtiğimiz günlerde imzalandı.  

Vali Aksoy, özel gereksinimli öğrencileri daha üretken hale getirerek özgüvenlerini ve toplumsal farkındalıkları arttırmak amacıyla “Engelsiz Kocaeli İçin Çal” projesinden de bahsetti.

Vali Aksoy’un en az diğerleri kadar önemli, bir diğer projesi, 2018 yılında Sıfır Atık Eylem Planının paydaşı olmak amacıyla “Kocaeli Çöpüne Sahip Çıkıyor” projesi.

Bir diğer proje, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Sanayinin Çırakları Geleceğin Yıldızları” projesi.

KEŞFEDİLEN YETENEKLER

Gelelim Vali Hüseyin Aksoy’un keyif alarak anlattığı, “Keşfedilen Yetenekler Projesi”ne.

Öğrencilerde özgüven ve sorumluluk duygusunu geliştirmek, öğrencileri şiddet ve zararlı alışkanlıklardan korumak, yeni bilgi alanları ve beceriler kazandırmak amacıyla başlatılan “Keşfedilen Yetenekler Projesi” ile 145 okulda 17.793’ü spor, 10.157’si müzik, 5.344’ü sanat alanında olmak üzere toplam 32.294 öğrenciye ulaşılmış. Her öğrencinin mutlaka öne çıkan becerisini geliştirmesi için her türlü desteği verdiklerini ve “marifet iltifata tabidir” diyerek ödüllendirdiklerini anlatan Vali Aksoy, “2018-2019 eğitim öğretim yılı karne törenini müzik alanında pilot okul seçtiğimiz Darıca Zeki Gezer Ortaokulunda yaparak, 200 öğrencinin aynı anda enstrüman çaldığı etkinliğe katılarak öğrencilerimizle gurur duyduk” dedi.

KADIN SAĞLIĞI EĞİTİMİ

Vali Hüseyin Aksoy Kocaeli’de göreve başladığı tarihten buyana onlarca projeye yalnız imza atmakla değil hayata geçirmenin ötesinde bakanların, milletvekillerinin, valilerin örnek aldığı ilk projesi “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi”ni anlatırken ilk günkü gibi heyecanlıydı.

Sayın Vali, “23 Ekim 2017 tarihinde start verdiğimiz ve 3 yılda ulaşacağımızı açıkladığımız 15-69 yaş arası kadından yüzde 97.8’i 664. 428’ine 2 yılda ulaştık. kadına ulaştık. Önceki görev yerlerim Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır’da da bu projeyi yürüttük. Ama hiçbir yerde Kocaeli’deki rakamı yakalayamadık” dedi.

Eşi Hülya Aksoy Hanımefendinin öncülüğünde, Sağlık İl Müdürlüğünün koordinatörlüğünce yürütülen  “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi”nihakkında bilgi, verirken şöyle konuştu, “Buradaki temel amacımız kadınlarımızın kendilerinin karşılaşacağı konularda bilinçlendirmek ve daha duyarlı hale getirmek. Sadece kadınlarımıza meme kanserinde erken teşhis için kendi kendini muayene edebilme bilgileri verilmiyor. Kadınlarımız şiddet, taciz, madde bağımlılığı gibi konular dahil her alanda bilgilendiriliyor.”

SIFIR ATIKTA İLK

Vali Aksoy’a son olarak Büyükşehir Belediyesince düzenlenen ve ana teması “Şehircilik ve Mutlu Şehir”  olan Kartepe Zirvesi 2019’a onur konuğu olarak katılan Cumhurbaşkanı eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde yürütülen “Sıfır Atık Projesini” sordum.

Söze Konut ve sitelerde Türkiye’de ilk uygulamanın Kocaeli’de başladığını belirterek başlayan Vali Aksoy, “Sayın Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri Emine Erdoğan Hanımefendinin 27 Eylül 2017 tarihinde tanıttığı sıfır atık projesi uygulamasına Kocaeli’de 19 Şubat 2018 tarihinde tüm ilçelerde 1257 okul, 37 sağlık kuruluşu, 65 kamu kurumu, 2 üniversitede başladık.

18.212 kişiye yönelik eğitim çalışması düzenledik. 31 Ekim 2019 tarihine kadar 8.307 ton kağıt, 4.179 ton metal, 2.687 ton cam, 5.666 ton plastik topladık. Bu sayede 141.124 ağaç kesilmekten kurtuldu” dedi.

Sayın Valiyi dinlerken Emine Erdoğan Hanımefendinin “Sıfır Atık Projesi” tanıtım toplantısında yaptığı. “Çevre yönetimi tüm dünyanın en büyük sorunu haline gelmiştir. Sürdürülebilir kalkınma ancak atıkların kontrolüyle mümkündür. Zira atıklar kılık değiştirmiş enerji kaynaklarıdır. Tüketimi üretime dönüştürmeliyiz. Bu konuda bireysel bilinç kadar kurumsal kararlılık da oldukça önemlidir. Sıfır atık kültürünü yaygınlaştıralım. Bizlerin gayreti tonlarca atığı ekonomiye kazandıracaktır. Sıfır atık farkındalığı dalga dalga evlere de yaygınlaşmalı. Tabiatı bekçilerle değil inşallah bilinçle koruyacağız” konuşmasını anımsadım.

Sayın Vali ile bir saat içinde o kadar çok proje konuştuk ki zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım. Kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere sosyal ve toplumsal alanda farkındalık yaratacak, Kocaeli’yi zirveye taşıyacak, örnek gösterilecek onlarca açıklamasına yer veremedim. Ama önümüzdeki günlerde kaldığı yerden devam edeceğim. Bugünlük bu kadar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?