Minibüsçülere 65 yaş darbesi ve UKOME’nin havuz çalışması

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, kısa sürede aldığı kararlar, hayata geçirdiği projeler, düzenlediği toplantılar ve yurt dışında katıldığı kongrelerde Kocaeli için “şans ve umut” olduğunu kanıtladı.

Ama İzmit başta olmak üzere “yol, kaldırım ve otopark fakiri” Kocaeli genelinde araç sahipleri, yolcular ve yayaların “memnun” olduklarını söylemek zor.

Özel halk otobüs sürücüleri ve yolcuları, park bulamayan araç sahipleri, karşıdan karşıya geçerken zorlanan yayalar “mutlu” değil.

“Ulaşım Master Planı” dahil üzerinde yıllarca çalışan kafa yoran Başkan ve konusunda “bir numara” gösterilen genel sekreter, son 10 yılda toplu taşıma uzmanı olan genel sekreter yardımcısı, UKOME ve Ulaşımpark’ta deneyimli yöneticilere sahip Kocaeli’de, “ulaşımdan” herkes şikayetçi.

Ulaşım sorunlarını; dün “tramvaya harcanan para haram” diyen, “havuz sistemine” karşı çıkan, oda başkanı gibi Kocaeli geneli ile değil de 5 Nolu kooperatif başkanı gibi İzmit özeliyle ilgilenen Mustafa Kurt’un bilgi kirliliği yaratan açıklamalarının doğru olmadığını bilenler rahatsız.

Yasanın yürürlüğe girdiği tarihlerde 65 yaş ve üzeri yolcuları ücretsiz seyahat ettikleri için horlanmasına, dışlanmasına, aşağılanmasına seyirci kalan son günlerde ücretsiz seyahat sınırı getirileceğini kapı kapı dolaşarak anlatan başkan Kurt’a gelirlerinin azalacağını gören araç sahipleri tepkili.

Yolcuların konforlu, güvenli seri tramvay ve doğalgazlı otobüsleri tercih etmesinden özel halk otobüs kooperatifleri rahatsız olsalar da “ulaşım ve trafikte en mutsuz iller” sıralamasında sonda yer alıyoruz.

Nereden mi biliyorum?

Araçlarını yenilemeyen, eski minibüslerin bulunduğu il, Kocaeli.

En pahalı yolcunun taşındığı il, Kocaeli.

Bindi-İndi olmayan belki de tek il, Kocaeli.

Aktarmalı seyahat yapılmayan yer, Kocaeli.

İlçe ve beldeler arası özel halk otobüsleriyle seyahat eden yolcuların bekledikleri duraktan geçen her arabaya binemediği il, Kocaeli.

Kocaeli 12 ilçeden oluşmasına, 2 bin 200 otobüsün üye olduğu 52 kooperatif bulunmasına rağmen Otobüs ve Minibüsçüler Odası’nın ilgilendiği tek kooperatif İzmit 5 Nolu Kooperatif.

Yolcuların İzmit 5 Nolu Kooperatif dışında hem kent-kart hem paralı, bazılarında sadece paralı bindiği il, Kocaeli.

Yeterli otopark olmaması, olanların kullanılmaması nedeniyle araç sahiplerinin otopark sorunu çektiği, ana caddelerin otopark olarak kullanılması nedeniyle trafik akışlının aksadığı il, Kocaeli.

GELİRLERİ AZALACAK

Örnekleri çoğaltarak zaman kaybetmek yerine gelelim Mustafa Kurt’un öncülüğünü yaptığı ve anlattığı 65 yaşa getirilecek sınırla minibüsçülerin mağdur edileceği konusuna.

Mustafa Kurt’un dolaştığı ve manşetten verilen açıklamalarını okuyunca, acaba yakında odada ya da birlikte seçim mi var diye araştırıyorum, yok.

Mustafa Kurt’un önceki seçimi sandıkta kaybettiği, yargıdan yediği “Osmanlı Tokadı” ile sesi ve soluğunun kesildiği KESOB seçimine 2.5, “Fahri ve Onursal başkanlığını(!) yaptığı 5 Nolu Kooperatif seçimine 3 yıl var.

Belli ki Mustafa Kurt, manşetlere çıkabilmek için gerçekleri anlatmak yerine her zamanki gibi yine doğru yanlış konuşmuş.

Kimi minibüsçülerin kafasını karıştırırken, kimilerinin de kulağına kar suyu kaçırmış!

Önce 65 yaş ve üzeri yolculara ücretsiz seyahat kısıtlanacağı açıklamasına göz atalım.

Kocaeli’de tüm özel halk otobüs sahipleri ücretsiz taşıdıkları 65 yaş ve üstü yolcu sayısına bakmaksızın devletten aylık 1.000 TL alıyor.

Büyükşehir Belediyesi şoför esnafın mağduriyetini gidermek, yaşadıkları sıkıntıları en aza indirmek için ücretsiz taşıdığı yolcu karşılığı 1.800 TL tutuyorsa araç sahiplerine aylık 800 TL ödüyor.

Mustafa Kurt’un başarılı bir iş yapmış gibi övünerek anlattığı gibi ücretsiz taşınan yolcu da kısıtlama olursa Büyükşehir’in ödediği 800 TL 500’e, 400’e, 300’e düşecek.

Ve özel halk otobüs sahipleri eline 1.800 TL yerine 1.400 ya da 1.300 TL geçecek.

Sizin anlayacağınız Mustafa Kurt’un anlattıkları gerçekleşirse özel halk otobüs sahipleri Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olacaklar.

 

HAVUZ KOLAY DEĞİL

Gelelim, Özgür Kocaeli Gazetesi 27 Ekim, Çağdaş Kocaeli Gazetesi 7 Kasım’da “Ulaşımda ortak havuz yılsonunda” manşet haberine.

Kurt ne demiş, “Yılsonunda hayata geçecek havuz sistemi ile herkes rahat edecek. Bu uygulama ile hem vatandaşın, hem belediyenin, hem esnafın yüzü gülecek”.

Yıllardır ulaşım ve trafik haberlerini eğitim haberlerinde olduğu gibi “haberde Öncü Yorumda Güçlü” sloganıyla yazan, kamuoyunu doğru bilgilendiren biri olarak “olamaz” deyip Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu’yu arayıp Mustafa Kurt’un açıklamamsını sordum.

Balamir Gündoğdu kibar, beyefendi, işini bilen, başarılı ve saygın bir devlet adamı olarak “Ağzı olan konuşuyor. Bilen bilmeyen açıklama yapıyor” demedi.

Ama havuz sistemi ile ilgili bakın ne söyledi,“Ulaşım Park’a ait tramvay, otobüsler dahil tüm özel halk otobüslerini tek çatı altında toplamak, geliri havuzda paylaştırmak için Büyükşehir olarak çalışmamız sürüyor. Uygulamadan önce sistemin hukuksal alt yapısını oluşturmak amacıyla hukukçu arkadaşlarımız ve üniversite hocalarımız çalışma yapıyor. Öyle akşamdan sabaha uygulanacak, yılbaşına yetişecek bir çalışma değil.”

Ardından önceki yazılarımı taradım, Tahir Hoca dahil ulaşımla ilgilenen bürokratlardan zaman zaman dinlediklerimi anımsadım.

52 kooperatife üye 2 binden fazla araç sahibinden birisinin karşı çıkarak yargıya

Gitmesi halinde KOTUS olayında olduğu gibi yaşanacakları düşündüm.

Mustafa Kurt oda başkanı olarak oturduğu yerden atıp tutsa da havuz sistemi öyle hemen halledilecek, yılsonuna kadar yetişecek bir sistem değil.

Havuz sisteminin kurulması için önce tüm özel halk otobüslerinde paralı binişlerin kalkması ve kent karta geçilmesi lazım.

Sonra İzmit ve Alikahya’dan başlanarak Hereke ve Körfez, Kartepe’deki kooperatiflerin birleşme kararı alması gerekiyor.

Sonra Güneyde Başiskele-Gölcük- Karamürsel, Batı’da Gebze-Dilovası-Çayırova-Darıca’nın sisteme evet demesi gerekiyor.

Kocaeli genelinde ve tüm kooperatiflerde Bindi-İndi uygulamasının başlaması, yolcunun istediği duraktan geçen tüm toplu araçlara binmesi kararına onay vermesi isteniyor.

Sizin anlayacağınız öncelikle hukuksal alt yapının tamamlanması, özel halk otobüs kooperatif üyeleri tamamının belirlenecek koşulları kabul etmesi şart.

Havuz Sisteminin başlayabilmesi için Mustafa Kurt’un açıkladığı gibi 2019 sonu zor ve imkansız.

2020’de İzmit 5 Nolu ve Alikahya 55 Nolu, 2021’de belki tüm ilçelerde ve kooperatiflerde belki.

SONUÇ: Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’un manşetlere çıkabilmek için bilgi kirliliği yaratan gerçekleri yansıtmayan açıklamalarını anlıyorum.

Ama sevgili Sadun Çetin ve sevgili Adem Turgut gibi deneyimli genel yayın yönetmenlerinin Başkan Kurt’un anlattıklarını Büyükşehir Belediyesi yetkililerine doğrulatmadan manşetten vermelerini doğrusu yadırgadım.

 

TAHİR HOCAYA ÖVGÜ!

Dün ve bugün çelişkili söyledikleriyle gazetelere manşet olmayı beceren Mustafa Kurt, Başkan Tahir Büyükakın’ı yere göğe sığdıramamış.

Bürokrat olarak çalıştığı yıllardaki projelerine karşı çıkan, tramvaya harcanan paranın haram olduğunu söyleyen, istedikleri verilmezse kontak kapatmakla tehdit eden Mustafa Kurt, Tahir Hocanın başkanlık koltuğuna oturduğu tarihten buyana yaptığı açıklamalarla herkesi şaşırtıyor.

Örnek mi? Okuyalım, “Tahir Başkanımız bu ulaşım işlerini çok iyi biliyor ve bizim sorunlarımızın neler olduğunun da farkında. Tahir Başkanımızın bize çok artısı oldu. Bizim taleplerimizi geri çevirmiyor anında hallediyor.”

Pes doğrusu! Mustafa Kurt ne kadar çabalarsa çabalasın Tahir Hocayı “kafaya” alamayacağı gibi yıllardır üzerinde çalıştığı doğru bildiği projeleri hayata geçirmene engel olamayacaktır.

Mustafa Kurt her zamanki gibi tribünlere oynayarak, yanından ayırmadığı 3-5 kooperatif başkanıyla hareket ederek kendisini kandırmaya devam edecektir.

OKULLARIN KARARINI RASİM HOCAYA BIRAKIN

Kocaeli’de her yerde eğitimin konuşulduğu, Vali Hüseyin Aksoy’un Rasim Hocayı takdir ettiği, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un övgüyle bahsettiği bir dönemde herkesin gözü okullarda.

Düne kadar eğitim sendikalarının milli eğitimi yönetmeye soyunması yetmezmiş gibi son günlerde muhtarlar, sivil toplum örgütleri milli eğitime ait okul ve kurum binalarının nasıl kullanılacağına karar vermek gibi bir misyon üstlenmiş.

Biraz gerilere gittiğimizde; Gazi Lisesi’nin boşalttığı tarihi binanın nasıl kullanılması konusunda bilen bilmeyen, ilgili olan olmayan herkes ahlam kesmişti.

Halkevi binası restorasyonu için valiliğin çalışmaları devam ederken belediye, baro, siyasiler ellerini ceplerine atmak yerine açıklamalar yaparken, gazeteler kamuoyunu yanıltan haberler yapmıştı.

İKM Başkanı Murat Öztürk, İzmit MTAL binasının boşaltılarak İzmit Kaymakamlığı’nın taşınacağını iddia etti.

Murat Öztürk Kaymakamlığa yer bulur da Mehmet Ali Paşa Muhtarı Yaşar Doğan ondan geri kalır mı?

Muhtar Doğan’ın Demokrat Kocaeli’ye verdiği röportajda “Milli Eğitim’in yıkarak Cephanelik’te yapacağı yeni binaya taşınacak Namık Kemal Lisesi’nin yerine büyük bir kaymakamlık binası yapacağız” demiş.

Hani eğitimi yakından takip etmesem, Rasim Hocanın performansını bilmesem herkes gibi ben de inanacağım.

Daha önce de yazdım. Kimse kusura bakmasın ama tapulu mallarıymış gibi okul binalarını kafalarına göre birilerine “peşkeş çekenler”, milli eğitimin arsalarına göz dikenler belli ki hadlerini aşıyor.

Bugün milli eğitimi yönetmeye, arsalarını parsellemeye soyunanlar keşke Valiler Erdal Ata ile başlayan, Ercan Topaca ile tavan yapan, kısa bir aradan sonra Hüseyin Aksoy ile yeniden ivme kazanan okul ve derslik yapımında Kocaeli ilk sırada olurken de ortalarda görünüp destek olsalardı!

Rasim Hoca by pas edilerek okulları gönüllerince parselleyenler oldu olacak milli eğitimi yönetmeye de talip olsunlar da Rasim Hocayı rahatlatsalar.

 

O MÜDÜR ÖĞRETMEN OLARAK DİLOVASI’NA GÖNDERİLDİ

Akmeşe ve Suadiye Barbaros İlkokulu müdür iken geçirdiği soruşturmalar sonunda koltuğunu koruyan Adem Gürsel’in 3’üncü soruşturmadan kurtulamadığını geçtiğimiz günlerde yazmıştım.

Körfez Tevfik Fikret İlkokulu müdürlüğünü yaparken bayan öğretmen ve çalışanların şikayeti sonrası açılan soruşturmayı yürüten müfettişlerin teklifi doğrultusunda Adem Hoca, öğretmenliğe döndürülmüştü.

Soruşturma sonucunda Körfez Rıfat Ilgaz İlkokulu’na öğretmen olarak atanan Adem Gürsel’in, müdürlük yaptığı ilçede öğretmenlik yapmasının sakıncalı olacağının anlaşılması üzerine Dilovası Akşemsettin İlkokukokulu’na gönderildiği öğrenildi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?