Kocaeli ve Strasbourg’dan Dünya'ya demokrasi mesajı

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, hafta sonu “Şehirler ve Mutlu Şehir” temasının konuşulduğu Kartepe Zirvesi-2019’un ev sahibi olarak verdiği mesajlarla dikkat çekmişti.

Tahir Hoca, 3 gün boyunca yaptığı konuşmalar, verdiği mesajlarla “mutlu şehir” idealini felsefi ve teknik yönleriyle ele alarak zirveye damgasını vurmuştu.

“Kartepe-2019 Deklarasyonu ile Kocaeli’den dünya kamuoyuna seslenen Başkan Tahir Büyükakın,  Strasbourg’da gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne katıldı.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyet Başkanı olarak yaptığı konuşmasına “Size bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. yıldönümünün ertesi günü hitap etmek benim için büyük onur kaynağıdır” diyerek başlayan Tahir Başkan, taslak raporda da ifade edildiği üzere Türkiye’de her alanda işleyen çoğulcu bir demokrasinin olduğunu anlattı.

“Yerel Seçimler İzleme Raporu” ile ilgili düşüncelerini ve eleştirilerini yalnız Avrupa Konseyi üyesi 47 ülke temsilcilerine değil tüm dünyaya duyurdu.

DEAŞ, PKK, YPG, PYD, FETÖ, DHKP-C gibi azılı ve kana susamış terör örgütlerinin Türkiye’de her türlü etkinliği hedef almaya çalışırken devletin vatandaşını korumak için gerekli güvenlik önlemlerini aldığına dikkat çekti.

Raporda eleştiri konusu yapılan hususların seçim sonuçları üzerinde genel etki yaratmayan; münferit vakalar olduğunu belirtirken eleştirileri orantısız ve aşırı bulduğunu söyledi.

Strasbourg gibi sakin ve güvenli bir şehirde askerlerin tam teçhizatlı devriye gezmesini görmezden gelip Türkiye’nin Suriye, Irak, İran’a yüzlerce kilometre uzakta sınırına sahip çıkmak, vatandaşın güvenliğini korumak amacıyla asker bulundurmasını seçim sonuçlarını etkilemek maksadıyla yapıldığını iddia edenlerin samimi ve iyi niyetli olmadığını ifade etti.

2017 referandumuyla kabul edilen yeni sistemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aynı zamanda bir siyasi partinin başkanlığını yaptığını, diğer parti liderleri gibi seçim kampanyası yürüttüğünü anlattı.

Bir hafta içinde ilki Kocaeli’de Kartepe Zirvesi-2019, ikincisi Strasborg’da  Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde olmak üzere dünyaya “demokrasi” mesajı verdi.

Akademisyen, bürokrat ve siyasetçi olarak “yerel seçimler ve demokrasi” konularına hakim, Türkiye’nin haklarını savunan, önyargılı yaklaşımları eleştiren Tahir Hoca, Kocaeli’den sonra Strasborg’da da “kolay lokma” olmadığını dosta düşmana gösterdi.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ndeki tartışmaların ardından taslak önerge ve tavsiyeleri oylandı.

Yazıyı yazdığım saatlerde Strasbourg’taki konuşmalar devam ediyor, oylamaya henüz geçilmemişti.

İMAMOĞLU’NA ‘TORPİL’

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın başkanlığını yaptığı Türk Heyeti’nde yer almayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da dün kongrede konuştu.

28-31 Ekim tarihlerinde Strasbourg’da gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ne başkan tarafından İmamoğlu’nun konuşmacı olarak özel davet edilmesi Avrupa Konseyi’nin ne denli ön yargılı olduğunu gösteriyor.

31 Mart’ta gerçekleşen yerel seçimler ile ilgili gözlem raporunu tartışan insan hakları ihlallerini denetlemekle sorumlu Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde rapor vermesi söz konusu olmayan Ekrem İmamoğlu’nun konuşturulması bana “İmamoğlu’na torpil” gibi geldi.

AB İLE BAĞLANTISI YOK

Amacı insan haklarının korunması ve geliştirilmesi, hukuk devleti ve çoğulcu demokrasi ilkelerine saygının sağlanması olan bir Avrupa kuruluşu niteliğindeki Avrupa Konseyi’nin Avrupa Birliği ile bağlantısı yok.

Üye 47 ülkede yerel ve bölgesel demokrasiyi, bu yönetimlerin özerkliğini güçlendirmek, yerel ve bölgesel yönetimi iyileştirmek, Avrupa’daki bölgelerarası ve sınır bölgeleri arasındaki işbirliğini geliştirmek için toplanan Avrupa Konseyi merkezi Strasbourg.

Türkiye, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’nı bazı çekincelerle kabul ederken Doç. Dr. Tahir Büyükakın ( AK Parti)’in başkanlığını yaptığı Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi ulusal heyette; Doç. Dr. Hacı Mustafa (Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı-AK Parti), Şeyman Döğücü (İstanbul Sancaktepe Belediye Başkanı –AK Parti)), Enes Özkarslı (Gaziantep Şehit Kamil Belediye Meclis Üyesi- AK Parti), Bülent Kerimnoğlau (Bakırköy Belediye Başkanı- CHP), Mustafa Tunç Soyer (İzmir Büyükşehir Belediye başkanı – CHP), Güneş Pehlivan (Çanakkale İl Genel Meclis Üyesi-CHP), Yüce Atila Demirci (Ankara Sincan ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi- MHP),Vedat Taylan Yıldız (İstanbul Sarıyer ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi- İYİ Parti), Hilmi Güler (Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı –AK Parti), Yücel Yılmaz (Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı-AK Parti), Hilal Ayık (Ankara Akyurt Belediye Başkanı- AK Parti), Cemal Baş (Ankara Keçiören Belediye Meclis Üyesi- YBYK Heyet Başkan Yardımcısı-AK Parti), Hasan Akgün (İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı-CHP), Yasemen Çelik (Adana Seyhan Belediye Meclis üyesi-CHP), Rafet Vergili (Karabük Belediye Başkanı-MHP), Hacer Burcu (Osmaniye Belediye Meclis Üyesi- MHP), Adalet Fidan (Silopi Belediye Başkanı –HDP)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?