Öfkeli bir toplum olduk

Nüfus her gün artıyor,araçlar artıyor,tüketim artıyor,öğrenci sayısı artıyor,iş sıkıntısı artıyor,boşanmalar artıyor,geçim sıkıntısı artıyor,bencillik artıyor...
Sabır azalıyor,hoş görü azalıyor,saygı azalıyor,merhamet azalıyor,paylaşmak azalıyor...
Toplum robotikleşirken insanı duyguları kaybediyoruz. Yaşlılara ,bayanlara,hamilelere saygı kalmadı. Bencil bir toplum olduk. Her kesin özgür fikri düşüncesi kendine ,ancak biz bunlara da saygı duymaz olduk.


Toplu taşıma araçlarında,trafikte, restaurantta,fatura kuyruğunda,alışverişte aklıma gelmeyen bir çok yerde asabi ve kimseyi düşünmez bir toplum haline geldik.Saygımızı yitirdik. Cinayetler arttı,tecavüzler,gasp,darp, şiddet arttı. Yaşam aslında daha kolay olmasına rağmen daha zorlaştı. 
Tahammül azaldı,en ufak bir sorunda boşanmalar yaşanır oldu. Komşumuz kim bilmez olduk.Bir kase çorba uzatacak yakınlıkta komşumuz kalmadı.Apartmanlarda yaşayan bireysel aileler olduk her kes kendi halinde.


Yolda bir şiddet görsek yardım etmek yerine cep telefonu ile çekip seyreder olduk. Biz ne zaman içimizdeki insanı kaybettik? 
Öfkeli insanlar haline geldik.Acaba elektronik cihazların yaydığı negatif bir enerji mi var ?
Sosyalleşmeyi çoktan bıraktık. Anti sosyal olduk. Sosyal medya kullanan bireyler haline geldik. Çocuk parkları boşaldı.Çocuklar velere kapandı.
Paylaşmayı unuttuk.


Çocukken içimizdeki masum insanı büyüdükçe yok ettik.
İnsanlara,hayvanlara,doğaya zarar verir olduk.
Umursamayan bir toplum olduk.
Peki neden?


Maddi sıkıntılar,psikolojik bozukluklar, stres,sosyal yaşamın içinde anti sosyal yaşamak belki sebepler arasında yer alabilir.
İnsanlar bir birini daha çok dinlese,vakit ayırsa , hoş görülü olsa,empati kurabilse,kendine ve karşısındakine saygı duysa daha gülümseyen bir toplum olmaz mıyız?
Her şey gülümsemekle başlar,gülümseyişle bin kalbe dokunur insan ve inanın bulaşıcıdır gülümsemek.
Sabırlı ,güler yüzlü ve saygılı bir toplum olmak için her bireyin kendini denetlemesi gerekiyor.Önce kendinizi sonra çevrenizi pozitif yönde düzenleyin.
Öfke kimseye yarar getirmemiştir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ebru Maral Minareci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?