Ayşegül Hoca Göç’ü anlattı

Cuma sabahı “ Kartepe Zirvesi-2019”un sunan Deniz Bayramoğlu cumartesi akşamı CNN Türk’te “Gündem Özel”in moderatörlüğünü yaptı.

Programın konusu; “En zor misafirlik, mülteci olmak”.

Konuklar; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu, Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, gazeteci Halime Kökçe.

Programın konusu ve konuşmacı Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu yabancı değildi.

Ayşegül Hoca, Kocaeli Üniversitesi efsane rektörü rahmetli Prof. Dr. Baki Komsuoğlu ile önceki rektör ve YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun kızı, Prof. Dr. İpek Komsuoğlu Çelikyurt’un ablası.

Baba, anne, kardeş alanlarında başarılı bilim insanı olunca Ayşegül Hoca duruşuyla, oturuşuyla, anlatımıyla programa renk kattı.

“Göç ve Suriyeli Mülteciler” konusuna yabancı olmayan Ayşegül Hocanın anlattıklarını program boyunca nefesimi tutarak izledim.

TÜBA asil üyesi de olan Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu, 25 Nisan 2018 İstanbul’da “Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Temel ve Yükseköğretime Erişimi” başlıklı konferans vermişti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 26-27-28 tarihlerinde gerçekleştirdiği ana teması, “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” olan “Kartepe Zirvesi-2018’e” konuşmacı olarak davet edilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun onur konuğu olarak açılışını yaptığı, aralarında Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, BM Türkiye Mukim Koordinatörü Irene Vojackova Sollorano’un da bulunduğu 30 ülkeden 184 bilim, medya ve siyaset insanının önemli mesajlar verdiği zirvede Ayşegül Hoca, “Türkiye’de Mültecilerin Yükseköğretime Erişim ve Katılımı” konusunu anlatmıştı.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu, “Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Temel ve Yükseköğretime Erişimi” konusunda otorite kabul ediliyor.

Çalışmalarını, gözlemlerini, birikimini, yaşadıklarını, ilk günkü rakamları güncelleyerek kamuoyu ile paylaşıyor.

Cumartesi akşamki programda da her zamanki akıcı üslubuyla şiddet olayları ve insani kriz nedeniyle eğitimlerini sürdüremez olduğu YÖK tarafından tespit edilen ülkelerde öğrenim gören öğrencilerin Türkiye’de öğrenimlerine devam ettiğini anlattı.

Geçici koruma kapsamında bulunan 19-24 yaş grubunda 323.874’ü erkek 230.556’sı kadın olmak üzere toplam 554.430 Suriyeli gencin Türkiye’de yaşadığına dikkat çekti.

25-29 yaş grubundaki Suriyeli sayısının 286.665’i erkek, 146.626’sı kadın olmak üzere toplam 353.291 olduğunu söyledi.

Programda; Eylül 2019’da 1.082.172 olan Suriyeli eğitim çağındaki nüfusun kademeli olarak milli eğitim bakanlığına bağlı kurumlara kaydedildiğini öğrendim.

Ayşegül Hocanın verdiği rakamlara göre kitlesel göçle ülkemize gelen geçici koruma altındaki 570.288’i Suriyeli, 62.983’ü Iraklı olmak üzere toplam 633.271 öğrenci Türkçe müfredatla eğitim görüyor.

Türk eğitim sistemine erişimi sağlanan Suriyeli öğrenci sayısının 348.006’sı erkek, 336.722’si kız.

Resmi okullarda ve geçici eğitim merkezlerinde öğrenim gören öğrencilerin kademelere göre okullaşma oranları şöyle: anaokulda yüzde 27.19, ilkokulda yüzde 89.27, ortaokulda yüzde 70.50, lisede yüzde 32.88.

Yıllara göre Türkiye'de yükseköğretim kurumlarına kayıtlı Suriye uyruklu öğrenci sayılarına baktığımızda; 2011-2012’de 608, 2012-2013’de 962, 2013-2014’de 1.785, 2014-2015’de 5.560, 2015-2016’da 9.684,  2016-2017’de 14.747, 2017-2018’de 20.701, 2018-2019’da 27.606.

KARTEPE ZİRVESİ-2019’DA YAŞANANLAR VE SONRASI

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın ev sahipliğinde gerçekleşen “Şehircilik ve Mutlu Şehir” temasının işlendiği Kartepe Zirvesi 2019 amacına ulaşarak başarıyla sonuçlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Hanımefendi’nin onur konuğu olarak katıldığı zirveye Tahir Hoca’nın açılışta ve özel oturumda yaptığı konuşmalar damgasını vurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlarının Kocaeli’den uzak ulusal anlamdaki konuşmaları pek ilgi görmedi.

Bazı gazetecilerin haklı da olsalar içeri alınmadıkları için zirveyi protesto etmeleri şık olmadı.

Önümüzdeki günlerde zirveyi daha çok yazacağız. Bugün zirve öncesi yaşanan protestocuları anlatmak istiyorum.

Eğitimci ve gazeteci olarak altmışlı yıllardan bu yana okuyan, düşünen, tartışan, yazan biri olarak işimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum.

Gazetecilerin öncelikli görevinin toplumu bilgilendirmek ve kamusal hayatı denetlemek olduğu bilinciyle doğruları sahipleniyor, yanlışları eleştiriyorum.

Yaşdaşlarımın aksine gençlerle gazetenin mutfağında aynı havayı teneffüs ederken birikimlerimi, deneyimlerimi paylaşıyorum.

Habercilerin mesleki hatalarını eleştirmem çoğu kez “kişisel polemik” gibi gösterilse de gerçeğin o olmadığını beni tanıyanlar ve yazılarımı okuyanlar biliyor.

En çok da; 8 Ekim’de “Yakma Tesisi için 16 nokta tesisi belirlendi” ve 18 Ekim’de “Halkevi’ne yeşil ışık. Onarım kararı kesinleşti” manşetlerini eleştirmemi köşesinde 25 Ekim’de “Komik oluyorsun, komik” başlığıyla cevap verdiğini sanan Özgür Kocaeli Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk.

“Vatandaşların, başka bir yerel gazetede çıkan eleştirel bir yazıyı düzeltmek için Özgür Kocaeli Gazetesi’ni araması çok hoşuna gidiyor ve mutlu oluyorum” yazmasına rağmen haberlerindeki yanlışlarını düzelttiğim için bana teşekkür edeceği yerde “kıskançlıkla, hazımsızlıkla” suçlamış.

Varsın kendisine yakışanı söylesin. Görevi toplumu doğru bilgilendirmek olan gazeteciler özellikle “Halkevi Onarımı ve Çöp Depolama Alanı” gibi çok tartışılan projeleri haber yaparken okurları yanıltıcı bilgilerden kaçınmalıdır.

TEK BAŞINA PROTESTO

Neyse. Asıl konumuz, Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin “Onur Konuğu” olarak katıldığı “Kartepe Zirvesi-2019”a dönelim.

Cumhurbaşkanlığı yetkililerinin “işgüzarlığı” nedeniyle akredite edilmelerine rağmen salona alınmayan muhabirlerin takip edemediği programa bakalım.

Cumartesi günkü yazımda da belirttim; İşleri haber yapmak olan muhabirler “sakıncalı” bulunarak salona alınmazken AK Parti ve ona yakın derneklerle belediye çalışanlarına giriş kartı verilmesi gazetecilere yapılan hakaretti.

Bu durumu Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ( KOGACE) başta olmak üzere benim de aralarında olduğum gazetelerin köşe yazarları kınadı.

Ama 2 muhabirin (Cemalettin Öztürk ve Suriye Çatak) programı takip etmesine izin verilmeyişini protesto etmek için Adem Turgut ile Mevlüt Soysal’ın salona alındıkları halde zirveyi terk etmelerine anlam veremedim.

Demokrat Kocaeli Gazetesi muhabirleri Abbas Çakar ve Arif Bulut salonda programı izlerken Genel Yayın Yönetmeni Mevlüt’ün, Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut ve 2 muhabirinin peşine takılıp Manzara Restoran’da manzarayı seyrederek kahvaltı yapmasını doğrusu yadırgadım.

Kaldı ki salona alınmayan sadece Özgür Kocaeli muhabirleri değildi.

Bizim Yaka Gazetesi’nden Pınar Gül Tarhan, KocaeliBarış Haber Sitesi’nden Uğur Enç ve Sebahattin Aydın, Çağdaş Kocaeli Gazetesi’nden Ayşe Aydın da salona alınmamışlardı ama Genel Yayın Yönetmenleri Sadun Çetin ve Aysun Erenkaya programı salonda takip ettiler.

Bizim Yaka Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Semrel Aşçı mazereti nedeniyle Kartepe Zirvesi’ne katılamadı.

Katılmış olsaydı eminim Adem Turgut’un peşine takılmaz salonda benimle programı izlerdi.

MANŞETLER VE YAZILAR

Cumartesi ve Pazar sabahı ilk işim manşetlere bakmak, köşe yazılarını okumak oldu.

MANŞETLER;

Bizim Yaka Kocaeli; Yol haritamız mutlu ve kültürlü şehirler.

Özgür Kocaeli; Susuzluk Riski Yok!. Ulaşımda ortak havuz yakında.

Çağdaş Kocaeli; Kartepe Zirvesi Başladı. Cumhuriyet’e koştular.

Demokrat Kocaeli: Kartepe Zirvesi rehberimiz olacak. CHP kahvaltıyı camide yaptı.

Kocaeli; Kocaeli’de 92 bin işsiz var. Kentimizden mutsuz insan manzaraları.

KÖŞE YAZILARI:

Galip Ataman: Kartepe Zirvesi-2019’a Emine Hanım Damgası

Adem Turgut: Güzel dağ havası aldık geri döndük. İyi gazetecilik yapıyoruz.

Sadun Çetin: Zengin bir Suriyelinin vatan hasreti. Dilek Yalçın’ın ziyareti.

Mevlüt Soysal: Böyle olmamalıydı. Kartepe Zirvesinden birkaç önemli not.

Cemalettin Öztürk: CHP il başkanlığı o isme yakışır. Vali Aksoy’un dediği oluyor.

Tanzer Ünal: Tahir Beyden mutlu şehir açıklaması. Zirveyi izlemek halka serbest gazeteciye yasak.

Adem Turgut sevdiğim, beğendiğim, takdir ettiğim, değişik kişi ve kurumlara önerdiğim çok ender isimlerdendir.

Kartepe Zirvesi-2019 Cumhurbaşkanlığı akreditasyon olayını çok abarttığını düşünüyorum.

Cuma günkü hırsını alamamış olacak ki öfkesini ve kızgınlığını Kartepe Zirvesi-2019’u gazetesinin manşetlerine ve köşe yazılarına taşımayarak sürdürmüş.

Gazetecilikte duygusallığa yer olmadığını bu camiada en iyi sevgili Adem’in bilmesine rağmen ısrarını hala anlayabilmiş değilim.

 

İLK KEZ OLMUYOR

Adem Turgut’un “Şehircilik ve Mutlu Şehir” temasının konuşulduğu “Kartepe Zirvesi-2019”u protestosunu anlıyorum da böyle bir olayı ilk kez yaşamıyor ki.

“Göç, Mültecilik ve İnsanlık” temasının işlendiği “Kartepe Zirvesi-2018”de de benzer olay yaşanmıştı ama sevgili Adem bırakın protestoyu eleştirmediği gibi o dönem genel yayın yönetmenliği yaptığı gazetede haberlere en çok yer veren isim olmuştu.

Sorsanız hatırlamayabilir. Araştırmacı gazeteciliği önemseyen, zengin arşivi bulunan, fikr-i takip konusunda iddialı olan biri olarak anlatayım:

“Kartepe Zirvesi-2018” in “Yerel Basının Göçe Bakışı” konulu oturumunda yerel medyayı temsilen konuşmacı olarak Bizim Yaka Gazetesi’nden ben, Özgür Kocaeli Gazetesi’nden İsmet Çiğit, Demokrat Kocaeli Gazetesi’nden Adem Turgut davet edilmiştik.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri İsmet Çiğit ve benim dönüş yapmadığımı, olumlu cevap veren Adem Turgut’un iletisindeki bir harf hatası nedeniyle oturum konuşmacılığından çıkarıldığını söylediler.

O nedenle “Kartepe Zirvesi-2018” in “Yerel Basının Göçe Bakışı” konulu

Oturuma katılamadık ve konuşamadık.

Kaldı ki geri dönüş için gönderilen davet yazısı bana ve İsmet Çiğit’e ulaşmamıştı ama Adem Turgut listeye alınmasına rağmen “Kartepe Zirvesi-2019”da olduğu gibi listeden çıkarılmıştı.

Kim bilir belki de o tarihte Demokrat Kocaeli Gazetesi’ni temsil ettiği için sesi çıkmamıştı.

Bir yıl sonra Kocaeli Basının Amiral Gemisi ve Kentin, Referans Gazetesi Özgür Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olunca “gücün sarhoşluğunu” yaşıyor olabilir.

Demokrat Kocaeli Gazetesi’nde çalışırken de benzerini yaşamıştı.

 

GÜNGÖR’LE ‘PİŞTİ’ OLMUŞ

Yazılı basından örnekler verdiğimden internet siteleri ve yazarlarına yer vermedim.

Ama Ses Kocaeli yazarı Güngör Arslan’ın protestocu Adem Turgut, Mevlüt Soysal, Cemalettin Öztürk, Suriye Çatak ile manzara Restoran’ta “pişti” olduklarını anlatan yazıyı paylaşmak istiyorum.

İşte o yazıdan bölümler, “…Kartepe Yoluna saptım ve Manzara Restaurant’a gidene kadar neredeyse her adım başında bir polis, polis aracı, motosiklet vardı…

Biz Kartepe’ye doğru çıkarken yukarıdan da onlarca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüsler peş peşe iniyorlardı.

Çünkü zirve kalabalık gözüksün diye okullardan öğrenciler taşınmıştı.

Kendi kendime yeter diyerek Ahmet Yusuf’un açtığı Ayrı Gezegen’e gittim.

Bir baktım bizim içeriye alınmayan yerel basınımız burada ve çay kahve içiyorlar.

Tabi beni gördüklerinde epeyce şaşırdılar. Ve kalkıp giderken içlerinde bulunan Cemalettin Öztürk yanıma gelip ‘Bizi almadılar’ dedi.

Adem Turgut, Suriye Çatak, Mevlüt Soysal selam verip tokalaştıktan sonra muhtemelen arkalarına baka baka çalıştıkları müesseselere gittiler. Çünkü içeri alınmamışlardı…”

SONUÇ: Büyükşehir Belediyesi’nin 25-26-27 tarihlerinde düzenlediği, “Kartepe Zirvesi-2019” sona erdi. “Şehircilik ve Mutlu Şehir” temasının işlendiği zirveye, Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın ev sahibi açılışta, moderatör olarak özel oturumda yaptığı konuşmaları damgasını vurdu. “Mutlu Şehir” ideali felsefi ve teknik yönleriyle ele alınırken düzenlenen panel, konferanslar, akademik oturumlar, forumlar, yapılan vaka kritikleri ve çalıştay ile zirve amacına ulaştı. Zirveyi protesto edenler ise kendi deyimleriyle dağ havasını aldılar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?