Kartepe Zirvesi - 2019’a Emine Hanım damgası

Büyükşehir Belediyesi’nin “15 Temmuz ve Dünya Çapındaki Darbeler” ile başlayan “Göç, Mülteciler ve İnsanlık“ ile devam eden “Kartepe Zirvesinin” üçüncüsü dün başladı.

3 gün devam edecek zirvenin bu seneki teması, “Şehircilik ve Mutlu Şehir”.

Kartepe Green Park Ressorts&Hotel’de yapılan zirvenin ev sahipliğini, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın yaptı.

Onur Konuğu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi idi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Temsilcisi Alvaro Rodrigez zirveye katılan konuklar arasındaydı.

CNN Türk spikeri Deniz Bayramoğlu sunuculuğunu yaptığı Kartepe Zirvesinde ilk konuşmayı Başkan Tahir Büyükakın yaptı.

Sırasıyla KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Vali Hüseyin Aksoy, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Temsilcisi Alvaro Rodrigez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum konuştu.

“Şehircilik ve Mutlu Şehir” temasının işlendiği Kartepe Zirvesi çalışmaları Emine Erdoğan’ın konuşmasıyla başladı.

En büyük alkışı BM Türkiye Mukim Temsilcisi Alvaro Rodrigez’in konuşmasına, “Merhaba, Selamün Aleyküm, Good morning” selamlaması aldı.

En uzun konuşmayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yapmasına rağmen sanayi kenti Kocaeli’de bakanlığını ilgilendiren önemli kuruluşların çalışmalarından çok genel açıklamalarda bulundu.

Salonu dolduran konuklar Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan Dilovası’ndaki Kömürcüler OSB’ni,n taşınmasından İzmit’teki kentsel dönüşüme, Evsel Atık depolama alanı arayışından BHC’lerin bertarafına kadar onlarca merak ettikleri soruların cevabını ilk ağızdan duyamadılar.

Emine Hanımefendi, Kartepe Zirvesi-2019’un onur konuğu olarak az ve öz konuştu ama “Sıfır Atık Projesi Lideri” olarak verilmesi, gereken mesajı verdi.

Başkan Tahir Büyükakın, zirvenin ev sahibi olarak doyurucu açıklamalar yaptı, zirvenin teması hakkında aydınlatıcı bilgi verdi.

Tahir Hocanın konuşmasını, benim gibi salonu dolduranlar dikkatle izlerken Emine Hanımefendi gözünü kırpmadan takip etti, zaman zaman önemsediği cümleleri başını sallayarak onayladı.

Vali Hüseyin Aksoy ise mülki amiri olarak Kocaeli’nin Türkiye’deki ekonomik, sosyal ve toplumsal durumunu az ama öz cümlelerle anlattı.

SIFIR ATIĞA VURGU

Kartepe Zirvesi-2019’da Türkiye ve Dünyaya Kocaeli’den mesaj verilirken akademisyenler, uzmanlar, iş insanları 3 gün boyunca şehirciliğe ait ne varsa konuşacaklar, tartışılacaklar, çıkan sonucu kamuoyu ile paylaşacaklar.

Öne çıkan başlık ise, onur konuğu Emine Erdoğan’ın lideri olduğu “Sıfır Atık” idi.

Konuşmacıların tamamı Başkan Büyükakın, Vali Aksoy, Bakanlar Varank ve Kurum, Emine Hanımefendi “Sıfır Atığa” vurgu yaptılar.

Konuşmacıları dinlerken Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın evsel katı atıkları için yakma tesisinden vazgeçmesini, depolama alanları kapasitesini en aza indirerek günde üretilen 650 ton evsel katı atığı bertaraf etme önceliğinin “sıfır atık” olduğunu düşündüm.

1 KINAMA, 1 ÖVGÜ

Büyükşehir  Belediyesi ev sahipliğinde başlayan, “Şehircilik ve Mutlu Şehir”.

temasının işleneceği Kartepe Zirvesi-2019 güne gazeteciler adına sıkıntılı başladı.

Büyükşehir Belediyesi görevlilerinin büyük özveriyle çalışarak zirveyi haber yapacak tüm gazetecilerin salona girmesi için her türlü önlemi almasına rağmen Cumhurbaşkanlığı akredite masasının hışmına uğradı.

Salona ilgili ilgisiz onlarca dernek ve kişi girerken, amaçları haber yapmak olan muhabirlerin alınmaması şık olmadı.

Ama muhabirlerin alınmamasını protesto etmek için salona giren gazete yöneticilerinin de ayrılması doğru olmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Hanımefendinin bu tür toplantılara gelişinde önlem alınmasını anlıyorum ama ev sahiplerinin akredite ettiği gazetecilerin salona alınmamasını kınıyorum.

Zirvenin onur konuğu Emine Hanımefendi, gazetecilerin salona alınmadığını öğrenmiş olsaydı, kesin “Bırakın girsinler” derdi.

Gazetecilerin salona alınmaması gerekçesi anlatıldığı gibi “Salon yeterli değil” idiyse salonda gördüğün onlarca dernek yöneticisi, temsilcisi, partili vardı.

Salona alınmaması gerekenler görevini yapacak olan gazeteciler değil, Emine Hanımefendiyi görmek için gelenler olmalıydı.

Her türlü engellemelere ve çıkartılan zorluklara rağmen Büyükşehir Belediyesi çalışanlarını kutluyorum.

Övgüye gelince; Kartepe Zirvesi-2017, Kartepe Zirvesi-2018’de olduğu gibi, Kartepe Zirvesi-2019’a da ev sahipliği yapan Kartepe Green Park Ressorts&Hotel sahibi Adil Üstündağ övgüyü fazlasıyla hak etti.

Kocaeli yerel basın ile yıldızı barışmayan, Kocaeli siyasilerinin ve bürokratlarının sahip çıkmadığı Adil Üstündağ, 3 bin kişiye açık büfe yemek vererek, konukları en iyi şekilde ağırlayarak katılımcılardan tam not aldı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?