'Real ve Carrefour' defterini kapattı

Bugünkü konuğum; inşaat, eğitim ve basın sektöründe faaliyette bulunan iş insanı Macit Haldız.

Konu; Haldız’ın ortak olduğu Not Gayrimenkul Yatırım İnşaat Turizm Danışmanlık San ve Tic. Ltd. Şti’nin 35 bin 89 metrekarelik “Real arsası”.

Macit Haldız ile zaman zaman telefonda ya da törenlerde karşılaştıkça konuşur, sohbet ederiz.

Onun dışında oturup bir bardak çay içmişliğim bile yok.

Oğlu Recep Haldız ile bir kez sohbet ettim.

Zaman zaman gazetesinde yayınlanan bazı haberler nedeniyle arayıp bir büyüğü olarak uyardığım oldu.

Gazeteci ve eğitimci olmama rağmen Macit Haldız ve oğlu Recep Haldız’dan gazetesi ve okulu ile ilgili şahsımla ilgili en küçük talebim olmadı.

Bu girişten sonra gelelim bugünkü konumuz “Real arsası” ile yazacaklarıma.

AK Parti ile CHP’yi, siyasilerle bürokratları, milletvekilleri ile belediye başkanlarını, Cumhurbaşkanı ile İbrahim Karaosmanoğlu’nu karşı karşıya getiren “Real arsası” 24 Haziran seçimi öncesi çok yazıldı, çizildi, konuşuldu, tartışıldı.

Eleştirenler, “Real arsası” üzerinden rant peşinde konuştuğunu iddia edenler Macit Haldız’ı fazlasıyla yordular, üzdüler.

Geliniz, 25 yıl boyunca (1990-2015) faaliyet gösterdikten sonra Türkiye pazarından çıkma kararı alan Alman süpermarket zinciri “Real AVM”nin 2016 yılında ihaleye çıkarılmasıyla başlayan sürece göz atalım.

Yaşananlar, iddialar, tartışmalar satışa çıkarılan 35 bin 89 metrekarelik “Real arsasını” Macit Haldız’ın yüzde 50 hissesi bulunduğu ve yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Not Gayrimenkul Yatırım İnşaat Turizm Danışmanlık San ve Tic. Ltd. Şti’nin almasıyla başladı.

Not Gayrimenkul Yatırım İnşaat Turizm Danışmanlık San ve Tic. Ltd. Şti’nin diğer ortağı Vakıfbank ile ilgili bırakın eleştiriyi yorum dahi yapılmadı.

Arsa satışının ardından uygulanacak projenin 3 kattan 10 kata, yüksekliğin 7 metreden 30 metreye çıkarılması ile ilgili emsal artışı talebi “rant” iddialarını da beraberinde getirdi.

Haldız Ailesi’nin 35 dönüm arazisi için 3 kat olan imar iznini 10 kata, 1 olan emsali de 2.35’e yükseltmek istiyorlar.

AK Partili İzmit Belediyesi ile AK Partili Büyükşehir Belediyesi imar değişikliği konusunda karşı karşıya geldi.

İzmit Belediyesi’nin karşı olduğu, CHP’lilerin destek verdiği değişiklik Büyükşehir Belediye meclisi ile imar komisyonu arasında ping-pong topu gibi gitti geldi.

Ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girmesiyle “emsal artış talebi” Büyükşehir Belediyesi’nce rafa kaldırıldı.

BAŞKALARI DA VAR

MİA olarak bilinen İzmit’in prestij projesi 465 hektarlık alan içinde emlak artışından sadece 35.089 metrekare real arsası varmış gibi Macit Haldız “günah keçisi” ilan edildi.

İzmit Belediyesi emsal artışına ‘evet’ demiş olsaydı bakın kimler yüzde kaç artıştan yararlanacaktı:

Bir: Körfez Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’ne ait 44.097 metrekare arsayı satın alacak kişi yüzde 45.

İki: Körfez Mahallesi 479 ada, 11 parsele kayıtlı 20.634 metre kare arsa sahibi Bekir Boydak yüzde 30.

Üç: Körfez Mahallesi 479 ada, 24 nolu parselde 28.931 metrekare arsa sahibi Mahmut Şevket Ersoy yüzde 30.

Dört: Körfez Mahallesi 3422 ada, 2 nolu parselde 22.003 metrekare arsası bulunan Barlas Turan yüzde 30.

Beş: MİA Proje alanı içinde kalan, arsa yüzölçümü 10.000-20.000 metrekare arasında olduğu için yüzde 15 artıştan yararlanacak çok sayıda hak sahibi.

HALDIZ HİSSELERİ SATTI

Cuma öğleden sonra hatır sormak için Macit Haldız’ı aradım.

Sesi her zamankinden gür çıkıyordu, telefonda da olsa keyifli görünüyordu.

“Hocam, buyur” dedi.

Hiçbir isteğim olmadığını, sadece hal hatır sormak için aradığımı söyledim.

Hiç aklımda yokken “Real arsasını” sordum.

Cevabı, “Hocam, Real arsası hisselerimi Vakıfbank Vakfı’na devrettim. Real arsası ile hiçbir ilişkim kalmadı” oldu.

Belli ki “adrese teslim imar değişikliği” ve “rant” iddialarına çok üzülmüş.

Neden, kaça sattığını sormama fırsat vermeden “Carrefour hisslerimi de devrettim” dedi.

Doğrusu, Macit Haldız’ın “Carrefor”da hissesi olduğunu bilmiyordum.

Telefonu kapattıktan sonra biraz araştırınca Not Gayrimenkul adına yüzde 50 hissesi olduğunu, onu da bir süre önce Obaköy Gayrimenkul Firması’na devrettiğini öğrendim.

Sizin anlayacağınız; Haldız İnşaat sahibi Macit Haldız’ın o çok tartışılan, eleştirilen, partileri, milletvekillerini, başkanları, gazetecileri karşı karşıya getiren kapatılan “Alman Real ve Fransız Carrefoursa arsaları” ile hiçbir ilişkisi ve ortaklığı kalmamış.

Macit Haldız “Real arsasını” sattığına daha doğrusu yüzde 50 hissesini Vakıfbank Vakfı’na devrettiğine göre 24 Haziran seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla rafa kaldırılan “MİA alanında emsal artışı” yeniden gündeme gelecek mi?

Bir başka soru da, 35.089 metrekare “Real arsasının” tamamına sahip olan Vakıfbank vakıf yönetimi önceki projesinde ısrar mı edecek?

Yoksa vaz mı geçecek? Ya da bir başkasına arsayı kiraya mı verecek?

Tüm bu ve benzer soruların cevabını almak için bir süre daha bekleyeceğiz.

Ben Vakıfbank’ın bugünlerde yeniden emsal artışı ile meclis çoğunluğu AK Parti’de olan CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet’in başkanlığını yaptığı İzmit Belediyesi kapısını çalacağına ihtimal vermiyorum.

************************

TAHİR HOCA, “MUTLU VE MARKA

KOCAELİ” İÇİN İNİSİYATİF ALIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı yıllardır takip ediyorum.

Zaman zaman bir araya geldiğimizde “Sosyal, toplumsal ve gönül belediyeciliği” ile ilgili projelerini soruyorum.

“Kocaeli benim için bir sevdadır. Kocaeli’ni, yaşamak için en güzel şehir yapmak en büyük idealim, en büyük hedefimdir” diyen Tahir Hoca’nın verdiği sözleri hayata geçirmek için aldığı insiyatifi okurlarla paylaşıyorum.

31 Mart öncesi ve sonrası takdirini, övgüsünü, desteğini aldığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ına mahcup olmamak için 7/24 özveriyle çalıştığını yazıyorum.

Tanıdığım kadarıyla yapamayacağı sözü vermeyen, verdiği sözün arkasında durarak sonuçlanıncaya kadar takip eden Tahir Hoca, hafta sonu katıldığı AK Parti İl İstişare Kurulu toplantısında önemli müjdeler vermiş.

Toplantıya katılamadım ama gazetelerde ve internet sitelerinde çarşaf çarşaf

yazılanları okudum.

Geliniz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında oluşturulan yerel yönetimler yasa taslağı komisyonunda yer alan, Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığı’na seçilen, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Heyet Başkanı olan Tahir Hoca’nın kısa sürede hayata geçirdiği farkındalık yaratan projelerine göz atalım.

AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un da katıldığı İl İstişare Toplantısı’nda verdiği müjdelere bakalım.

Bir: Gebze- Darıca Metro Projesi’ni Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devredilmesi sonrası metronun yapımı garantiye alınırken kazanılan 5 Milyar TL ile Kocaeli’nin diğer projelerinin önündeki ekonomik sıkıntılar giderilecek.

İki: Fırıncılar Odası ile imzalanan protokol doğrultusunda 200 gram ekmek 1.00 TL’den satılırken kalabalık ve ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşların bütçesine önemli katkı sağlanmış oldu.

Üç: Kerpe Gençlik Merkezi’ni, başarılı öğrenci ve sporcu ailelerine tatil yapmaları için tahsis edilerek başarı ödüllendirildi.

Dört: Kuruçeşme’deki lojmanları hasta yakınlarıyla garibanların kalacağı şekilde yeniden düzenlenerek uzaktan gelenlerin hastalarıyla yakından ilgilenmelerine olanak sağlandı.

Beş: Evsel atıkları depolayacak yer belirleme komisyonu kurarak çalışma başlatmasıyla depolama alanı seçimine karşı çıkan akademik odalar birliği platform üyelerinin de sorumluluk almalarına fırsat verdi.

Altı: Kocaelispor’un ekonomik sorunu çözerek transfer önündeki engelleri kaldırdı.

Yedi: Çevre ve Şehircilik Bakanı ile görüşerek Dilovası Kömürcüler OSB’nin başka yere taşınması konusunda inisiyatif aldı.

Sekiz: Kuruçeşme’ye doğru ilerleyen İzmit Tramvay güzergahını Şehir Hastanesi’nin açılışına kadar o bölgeye de uzatılması için ihale hazırlıklarına başladı.

Dokuz: Gebze’de 640 dönüm büyüklüğünde ve yaklaşık yatırım tutarı 300 Milyon TL olan Millet Bahçesi ile Gölcük’teki Millet Bahçesi yapma sözünü Çevre ve Şehircilik Bakanı’ndan aldı.

On: Fuar Alanı başta olmak üzere Vinsan Tesisleri’ne kadar hazine mülkiyetinde ki 250 dönüm olan alanın Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz tahsisi yapıldı.

On Bir: Darıca’da ki Millet Bahçesi yapılacak. Eskihisar ile birleşme yılsonuna kadar gerçekleşecek. Darıca’da 60 Milyon TL’lik altyapı ihalesine çıkılacak.

On İki: Körfez ve Derince ilçelerinde altyapı ihaleleri yakında tamamlanacak.  Gölcük’te ki Maraşel Fevzi Çakmak Caddesi duble çalışmaları başladı.

On Üç: Yürüyüş Yolu, Halkevi Bölgesi, eski perşembe pazarı alanı, Cedit, Hacıhızır ve Veliahmet Kentsel Dönüşüm ve kentiçi ulaşım başta olmak üzere İzmit ile ilgili projeleri merakla bekleyeceğiz.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?