Kapanan okulların statüsü korunacak

Perşembe akşam saatlerinde önce Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü, 5 dakika sonra Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Küçük aradı.

Ahmet Hocamın uzun süredir üzerinde çalıştığı “Meslek yüksekokullarının yeniden yapılandırılması” konusundaki teklifinin YÖK Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildiğini söylediler.

Kocaeli Üniversitesi’nin Türkiye genelinde bir ilk’e imza attığı çalışmanın detaylarına geçmeden önce meslek yüksekokullarını zaman tünelinde yolculuk yaparak tanıyalım.

Meslek Yüksekokulları ilk kez 1976 yılında “tekniker” yetiştirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kuruldu.

Kocaeli Meslek Yüksekokul Müdürü olarak görev yaptığım 2 yıllık yüksekokullar, YÖK’ün kurulmasıyla üniversitelere bağlandı.

1976 yılında 44 olan meslek yüksekokulu sayısı, bugün 21’i Kocaeli Üniversitesi bünyesinde olmak üzere 900’ü geçerken yüzde 90’ı devlet, yüzde 20’si vakıf üniversiteleri bünyesinde bulunuyor.

43 yıl önce Kocaeli MYO’da olmak üzere toplam öğrenci sayısı 25 bin civarındayken bugün 23 bin 700’ü Kocaeli Üniversitesi’ne kayıtlı olup yaklaşık

500 bine ulaştı.

O yıllarda bölüm sayısı 2 iken (teknik ve sosyal) bugün sağlık, turizm, havacılık, adalet, maden, ulaştırma gibi 20 farklı tematik alanlar dahil 500’e yakın önlisans alanında 3 bine yakın programda eğitim veriliyor.

Kocaeli Üniversitesi Meslek Yüksekokulları ve öğrenci sayılarına baktığımızda;

72 bin 750 öğrencinin 43 bin 600’ü fakültelerde, 2 bin 499’u yüksekokullarda, 23 bin 700’ü meslek yüksekokullarda öğrenim görüyor.

Enstitülerde kayıtlı öğrenci sayıları da şöyle; yüksek lisans 4 bin 250, doktora bin 146, doktora ve yüksek lisans 5 bin 403.

Fakülte ve meslek yüksekokullarının kontenjanları doğrultusunda tercih yaparak kayıt yaptıranların oranları; fakültelerde yüzde 97, meslek yüksekokullarında yüzde 90.

Öğrenci sayılarındaki rakamlarla akademik alandaki başarıları kıyasladığımızda nicelikte ilk sıralarda olan Kocaeli Üniversitesi nitelikte aynı başarıyı gösterememesi meslek yüksekokullarının masaya yatırılmasına neden olmuş.

 

MYO’LARI YAPILANDIRMA

1980 öncesi kurulan Kocaeli Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak Rektör Sadettin Hülagü ve Yardımcısı Ahmet Küçük ile ne zaman karşılaşsam meslek yüksekokullarının Kocaeli Üniversitesi’nin sıralamasını olumsuz etkilediklerini konuşuruz.

Yaklaşık 6 ay önce Sadettin Hocam, meslek yüksekokullarının nitelikli, istihdam odaklı ve kaynakların ekonomik kullanılması amacıyla yeniden yapılandıracaklarını anlatmıştı.

Alanında başarılı bir akademisyen olan Ahmet Küçük Hocamı da bu konuyla ilgili çalışma yapmak ve rapor hazırlamak konusunda görevlendirdiğini söylemişti.

Ahmet Hocamın Kocaeli Üniversitesi’ne bağlı 21 meslek yüksekokulunu “Teknik, Endüstriyel ve Sosyal” alanlarda yeniden yapılandırılırken özveriyle çalıştığını, YÖK’ün kapısını defalarca aşındırdığını biliyorum.

Zoru başararak Türkiye’de bir ilk’e ve örnek projeye imza atan Sadettin ve Ahmet Hocaları kutluyorum.

Meslek Yüksekokullarının Yeniden yapılandırılmasındaki performans ve başarılarını OSB’ler Bünyesinde açılacak Meslek Yüksekokulları’nda da göstereceklerine inanıyorum.

Rektör Hocanın talimatı, Ahmet Hocanın özverili çalışmasıyla YÖK Genel Kurulunca kabul edilen rapora göre 5 meslek yüksekokulu kapatılacak, öğrencileri mağdur edilmeden en yakın okullara yerleştirilecek.

İşte o meslek yüksekokulları; Köseköy Meslek Yüksekokulu, Hereke Meslek Yüksekokulu, Arslanbey Meslek Yüksekokulu, Yahya Kaptan (İREM) Meslek Yüksekokulu, Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu.

Bu 5 meslek yüksekokulunda yapılandırmanın nasıl olacağını Ahmet Hocadan dinleyelim:

Köseköy Meslek Yüksekokulu; Sosyal Bölümleri Kocaeli Meslek Yüksekokuluna, Makine Bölümleri Uzunçiftlik Nuh Çimento Meslek Yüksekokuluna.

Hereke Meslek Yüksekokulu; Sosyal Bölümleri İsmet Uzunyol Meslek Yükseokuluna, Teknik Bölümleri Asım Kocabıyık Meslek Yüksekokuluna.

Arslanbey Meslek Yüksekokulu; Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesinin pasif olan su ürünleri bölümlerine bağlanacak.

Gıda ve Tarım Meslek Yüksekokulu; İzmit Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitimini sürdürecek.

Yahya Kaptan (İREM) Meslek Yüksekokulu; Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde eğitime devam edecek.

 

2020-2021’DEN GEÇERLİ

Rektör Sadettin Hoca, kapatılan 5 meslek yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilerin mağdur edilmeyeceklerini söylerken, “5 okulumuzu kapatarak yeniden yapılandırırken amacımız meslek yüksekokullarının nitelikli, istihdam odaklı ve kaynakların ekonomik kullanılmasıdır. Bizim teklifimiz ve YÖK’ün kararı öğrencilerimiz mezun oluncaya kadar mevcut statülerini korunmak koşuluyla olduğundan hiçbir öğrencimiz ve öğretim elemanlarımız mağdur olmayacak. Yeni yapılandırmaya 2020-2021 Akademik Yıldan itibaren başlayacağız” dedi.

SONUÇ; Kocaeli Üniversitesi, 21 meslek yüksekokulunda öğrenim gören 23 bin 700 öğrenci ile üniversiteler arasında ilkler yer alırken üniversiteler akademik başarı sıralamasında beklenen performansı gösteremiyordu. Meslek Yüksekokulları’nın yeniden yapılandırılmasıyla başarının yanı sıra nitelikli, istihdam odaklı ve kaynaklar ekonomik olarak kullanılmış olacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?