Bizim Yaka'ya yetişemezler

Her meslekte rekabet vardır.

Gazetelerde de vardır, olmalıdır da.

Rekabet eşit koşullarda yapıldığında bir anlam ifade eder.

Rekabet kalite demektir, çalışanları motive eder, okuru bilgilendirir, en önemlisi de gazeteciliğin yeniden itibar kazandırır.

Ancak abartılı, okurun aklıyla “alay” eden bilgi paylaşımları ise sadece yazanların “egosunu” tatmin eder, patrona hoş görünmelerini sağlar.

Evet. Özgür Kocaeli Gazetesi’nden bahsediyorum.

Öncelikle Genel Yayın Yönetmeni Adem Turgut’un bana ve Semrel Aşçı’ya yapılan saldırı, hakaret, iftira karşısında dik duruşunu, tepkisinin takdirin ötesinde meslek dayanışmasına örnek olduğunu belirtmek isterim.

Günlerdir yazı işleri müdürü ile peş peşe aynı rakamlar ve aynı cümlelerle Özgür Kocaeli Gazetesi’nin “Yerel Basının Amiral Gemisi” olduğunu yazarak, “Kocaeli’nin Referans Gazetesi” göstererek diğer gazetelere ve meslektaşlara haksızlık ettiklerini düşünüyorum.

Arkasındaki ekonomik gücü, 6 editör ve 5 muhabirin yanı sıra bağlı oldukları ajans sayısını, Dündar Çiğit, Cevat Çetin ve İsmet Çiğit mirasına konduklarını “En Büyük Biziz” söyleminin şık olmadığını, Adem Turgut’a pek yakışmadığını söylemek istiyorum.

Sevgili Adem’in haklı olarak övündüğü rakamlar beni İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü son sınıfında hocalık yaptığım günlere götürdü.

O yıllarda Cumhuriyet, Sözcü, Radikal, Milliyet Gazeteleri 100 bin tiraja ulaşamazken Posta Gazetesi 600 bin satarak Hürriyet Gazetesi’nin de üstündeydi.

Bir ara karşılıklı iki sayfayı kullanan Haydar Dümen yazıları tek sayfaya indirildiğinde Posta Gazetesi birden 50 bin tiraj kaybetmişti.

Haydar Dümen yazıları tekrar 2 sayfaya çıkarılınca Posta Gazetesi yeniden eski tirajına ulaşmıştı.

Bu durumu öğrencilerimle “Gazetelerin tirajları okurun ekonomik, sosyal ve kültürel durumlarıyla doğrudan bağlantılı. Tirajlar gazetelerin hitap ettikleri okur profilini göstermektedir” şeklinde değerlendirmiştik.

Dün olduğu gibi bugünde şantaj, tehdit, hakaret, iftira, karalama üzerine kurulmuş asparagas haberlerin yer aldığı gazeteler diğerlerinden çok satıyor.

O nedenle gazetelerin kaç tane sattığı değil ne yazdığı önemli.

 

Bir yanda plazada çalışan, sayfa sayısı fazla, her sektör için özel sayfa ayrılan Adem Turgut, Cemalettin Öztürk, Metin Karan, Ali Gündoğdu, Erdin Ağdede, Murat Yoldaş, Süriye Çatak, Muharrem Şenol, Hayrettin Albayrak, Uğur Uludağ, Serdal Sidal gibi deneyimli isimlerin yer aldığı Özgür Kocaeli Gazetesi.

Öte yanda standart bir ofis ortamında gazete yapan Semrel Aşçı, Galip Ataman, Gülşah Yücel, Pınar Gül Tarhan, Diren Çelik, Gökhan Güneri, Ödül Köklü’den oluşan Bizim Yaka Gazetesi.

“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi farkını görmek için uzağa gitmeye gerek yok.

İki gazetenin son birkaç aylık manşetlerine, haber havuzlarına bakmak yeterli.

Mütevazi olmadan eğitim, üniversite, Büyükşehir Belediyesi dahil çeşitli kurumlarda Bizim Yaka Gazetesi ve çalışanlarının habercilikte eline kimsenin su dökemeyeceğini herkesin bilmesini isterim.

İŞTE BİZİM FARKIMIZ

Fırsat buldukça ve yeri geldiğinde Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi’nin “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğunu yazıyorum.

Özel haberlerimizin bazen bir gün, bazen bir hafta, bazen bir ay sonra kullanıldığından aldığım keyfi sizlerle paylaşıyorum.

Haberlerimizin kes-kopyala-yapıştır yöntemiyle kaynak gösterilmeden “emek hırsızlığı” yapıldığını siz değerli okurlara şikayet ediyorum.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi olarak küçük ama samimi, habercilikte heyecanlı, farklı bir aileyiz.

Son günlerde eleştiriye tahammülü olmayan hoşgörü fakiri bazı kişilerin yanlış, yalan, gerçeği yansıtmayan iftiralara ve hakaretlere yargı karar vereceğinden biz işimize bakıyoruz.

Tüm meslektaşlarımızın ve okurlarımızın bildiği ve kabul ettiği araştırmacı gazetecilikte ve haber takipçiliğinde bir numara olmamızın verdiği sorumlulukla

Kocaeli’nin gündemini belirleyen haberlere imza atmaya devam ediyoruz.

Manşet atar gibi yazdığım köşe yazılarıyla gündemi takip eden değil gündemi belirleyen misyonumuza yenilerini ekliyoruz.

Çok uzaklara gitmeye gerek yok. Meslektaşlarımızı da fazla üzmeden sondan başlayalım;

Bir: Aylardır, yıllardır yazdığımız 28 Eylül 2018’de “BHC’lerin 1.000 Tonunu İzaydaş yakacak”, 9 Mart 2019’da “2019’da BHC’den kurtulacağız” manşetlerinden sonra 14 Ekim’de “İzaydaş’a 600 ton BHC gönderildi” haberimizin ardından Özgür Kocaeli Gazetesi 15 Ekim’de “BHC belasından kurtulacağız” yazdı.

İki: Kocaeli Turizm Çalıştayı’nı tüm gazeteler Vali Aksoy’un basın toplantısıyla duyururken Bizim Yaka, 10 gün önce manşetten verdi

Üç: Bizim Yaka’nın 4 Ekim’de manşetten duyurduğu, “Herkes Elele meme Kansere Güle Güle” haberini diğer gazetelerin tamamı farkındalık yürüyüşünün yapıldığı 13 Ekim’den sonra 14 Ekim’de kullandı.

Dört: Okullara bini temizlik, 483’ü güvenlik elemanı alınacağı haberini detaylarıyla günler öncesi okurlarla paylaşırken diğer gazetelerin tamamı listelerin asıldığı 8 Ekim’de verebildi.

Beş: Eğitim, ulaşım, ekmek, huzurevi ile ilgili haberleri yazmama gerek yok hep önde olduğumuzu herkes biliyor.

Altı: Özgür Kocaeli dahil tüm gazetelere haber atlatırken onların yanlışlarını da yine Bizim Yaka Gazetesi düzeltiyor.

Örnek mi: Tüm gazeteler “Dilovası Taşınacak” diye manşet atarken Bizim Yaka Gazetesi ertesi gün, “Dilovası değil Kömürcüler OSB taşınacak” yazdı.

Başka?

Özgür Kocaeli’nin masa başında yaptığı, “16 noktada yakma tesisi” haberini, ertesi gün Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ağzından “Yakma tesisi kurmayacağız” olarak düzelttik.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bugünlük bu kadar yeter. Kalın sağlıcakla.

“BARIŞ PINARI’NA” KSO’DAN SESSİZ, GTO VE KTO’DAN BAYRAKLI DESTEK

En uzun sınırımız (877 kilometre) Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan terörist unsurları etkisiz hale getirmek, düzensiz göçün temelinde yatan şiddet ve istikrarsızlığı sonlandırmak için 9 Ekim’de başlatılan “ Barış Pınarı Harekatı” sürüyor.

“Türk’ün Türk’ten başka dostu olmadığını” gören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Barış Pınarı Harekatını”, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk kez 20 Nisan 1931’de söylediği, “Yurtta sulh cihanda sulh” sözü gerçekleşinceye kadar devam ettirme konusunda kararlı.

Barış Pınarı Harekatı ile birçok oyunu bozan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptırım tehditlerine, kınamalara aldırış etmeden PKK başta olmak üzere tüm terör örgütlerini yok edinceye kadar bölgede kalma konusunda ısrarcı.

Türkiye’nin hiçbir etnik ya da dini toplulukla sorunu olmadığını açıklayan

Erdoğan, gücünü, “Mevzubahis vatansa gerisi teferruattır” diyen PKK’ya destek verenler hariç Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından alıyor.

Ülkemizin güneydoğusunda güvenli bölge oluşması için başlatılan “Barış Pınarı Harekatı’na” katılan Mehmetçik’e en büyük desteği başarılar dileyen HDP hariç AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti milletvekilleri veriyor.

Türkiye’nin güneydoğusunda güvenli bölge oluşturmak için PKK ve DAEŞ bağlantılı gruplarla mücadele eden Mehmetçik’e Arnavutluk ve Fransa milli maçında “selam” duran milli takım futbolcuları destek oluyor.
Bölgede barış isteyen, böyle günlerde “vatan, millet, bayrak” duyguları öne çıkan üniversiteler, Sivil Toplum Kuruluşları, vatandaşlar, öğrenciler 81 ilde yaptıkları toplantılar ve açıklamalarla “Barış Pınarı Harekatı’nı” destekliyor, Mehmetçik’e başarılar diliyor.
“Barış Pınarı Harekatı” başladığı günden buyana şehit olan asker ve sivillere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.

KSO VE ZEYTİNOĞLU

Gelelim, önceki gün TOBB’un (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) isteği doğrultusunda 81 il, 365 oda ve borsada aynı anda eş zamanlı yapılan “Barış Pınarı Harekatı” destek toplantılarına.

Kocaeli Sanayi Odası’ndan başlayalım.

Aynı zamanda TOBB Başkan Yardımcısı da olan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, çarşamba günü 11 sivil toplum kuruluşu temsilcisiyle bir araya geldi.

Sessiz, sakin geçen, kısa süren toplantıda TOBB’dan gelen metne benzer bir metni okuyan Zeytinoğlu, “Bizler, devletimizin aldığı bu kararı destekliyoruz ve arkasındayız” dedi.

Haber merkezine gelen haber ve fotoğraflara bakarken “Barış Pınarı Harekatı” destek toplantısına sadece KSO, KOTO, KOSEB, HAK-İş, TESK, TÜRK-İŞ, HİZMET-İŞ, TİSK, TZOB, KESOB, TÜED, Baro, Memur Sen, Kamu Sen temsilcilerinin çağrılmış olmasına anlam verememenin ötesinde yadırgadım.

Türk’ün Türk’ten başka dostu olmadığı bir süreçte yaptırım tehditlerine, kınamalara aldırış etmeden ülkemizin güneydoğusunda güvenli bölge oluşturmak üzere “Barış Pınarı Harekatı” başlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek olmak, Mehmetçik’e başarılar dilemek amacıyla toplantı düzenleyen KSO ve Başkanı Zeytinoğlu’na sormak istiyorum:

Beğenirsiniz beğenmezsiniz Kent Konseyi, Şehit Yakınları ve Gaziler Derneği, Muhtarlar Derneği, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti başta olmak üzere İzmit’te bulunan onlarca sivil toplum kuruluşu temsilcisi “Barış Pınarı Harekatı” destek toplantısına niçin çağrılmadı? Ya da çağrıldılar da katılmadılar mı?

Kimse bana çıkıp, “Biz sanayicileri, iş dünyası paydaşlarını çağırdık” demesin.

Tamam da adama, “Türkiye Emekliler Derneği, Baro, Memur Sen, Kamu Sen temsilcileri niye çağrıldı” diye sormazlar mı?

Bir çift sözüm de, “Ayhan Zeytinoğlu’nun TOBB Başkan Vekili olması nedeniyle onun başkanlığında toplanmanın uygun olduğunu düşündük. KOTO olarak ayrı bir destek toplantısı düzenlemedik” diyen KOTO (Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Sevgili Necmi Bulut’a;

TOBB’un 8 gün sonra aklına gelen eş zamanlı “Barış Pınarı Harekatı” destek toplantısına KOTO, KSO bünyesinde değil de tüm sivil toplum kuruluşlarını katılımıyla açıklama yapamaz mıydınız?.

Sonuçta karar ve tercih KSO ve KOTO başkanlarının. Bize de saygı duymak düşer.

GTO ve KTO, DTO

KSO’nun düzenlediği, KOTO’nun desteklediği “Barış Pınarı Harekatı” destek toplantısında GETO Başkanı Nail Çiler, DTO Başkanı Vedat Doğusel, KTO Başkanı Recep Öztürk Türköz’ü aradım.

Türk Bayraklarıyla süslenen GTO toplantı salonunda konuşan Gebze Ticaret Odası Başkanı Çiler; “Gebze, Barış Pınar Harekatı’na tam destek vererek tek yürek oldu. Fırat Kalkan ve Zeytin Dalı Harekatları’yla başlayıp Barış Pınar Harekatı’yla devam eden operasyonlarla Türkiye terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir. Sivillerin ve masumların korunmasına da azami dikkat gösterilmektedir” dedi. Çiler, sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı da vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

DTO Başkanı Vedat Doğusel; DTO ve KTO’nun birlikte düzenlediği “Barış Pınarı Harekatı” destek toplantısında Körfez ilçedeki tüm sivil toplum kuruluşlarının davet edildi, salon Türk Bayraklarıyla süslendi. Doğusel yaptığı konuşmada, “Gün birlik ve beraberlik günüdür. Türk Silahlı Kuvvetleri savaş değil barış için Suriye’nin kuzeydoğusunda. Güneydoğumuzda güvenli bölge oluşturmak, terör örgütleri bölgeden uzaklaştırmak için canla başla can siperane mücadele veriyor. “Barış Pınarı Harekatı’nı” destekliyor, Mehmetçik’e başarılar diliyoruz. Kimse Sayın Cumhurbaşkanımızın Türk Milleti’nden aldığı gücü ve sabrını test etmeye kalkmasın” şeklinde konuştu.

KTO Başkanı Recep Öztürk; “Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğini yakından ilgilendiren Barış Pınar Harekatı’na destek vermek için Körfez ilçe olarak siyasi görüş ve düşünce ayırımı yapmadan tek yürek olduk. Böyle günlerde siyaset bir kenara bırakılmalı. Gün birlik ve beraberlik zamanıdır.  Ülkemizin geleceği ve güneydoğu sınırımızın teröristlerden temizlenmesi için yapılan Barış Pınar Harekatı’nı destekliyoruz” dedi.

SONUÇ: Ülkemizin güneydoğu sınırını teröristlerden temizlemek, bölgeye barış ve huzuru getirmek üzere 9 Ekim’de başlatılan “Barış Pınarı Harekatı’na” HDP hariç 81 ilden destek geliyor. Kocaeli’de TOBB’un isteği doğrultusunda eş zamanlı toplantılarda GTO, KTO, DTO tüm sivil toplum kuruluş temsilcileriyle ellerinde bayrak ve asker selamı ile “Barış Pınarı Harekatı’na” destek verirken KSO ve KOTO’nun birlikte düzenlediği toplantıya sadece 11 sivil toplum kuruluşunun çağrılması dikkat çekti.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?