KOGACE’den Yaşlık'a kınama

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi olarak “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganıyla doğruları paylaşan kişi ve kurumları sahipleniyoruz.

Yazdıklarımızın karşılığında en küçük teşekkür ve birileri gibi menfaat beklemeden yolumuza devam ediyoruz.

Eğitim Bir Sen Kocaeli Şube Başkanı ve Memur Sen dönem sözcüsü Şahin Yaşlık gibi zaman zaman haddini aşan açıklamalar yapan kişi ve kurumları eleştiriyoruz.

Bunun sonunda nasırına bastığımız eleştiriye tahammülü olmayan, hoşgörü fakiri siyasetçi, sendikacı ve bürokratların ağza alınmayacak en ağır hakaretlerine ve tehditlerine maruz kalıyoruz.

Ama doğruları yazmaya devam ederken kalemimizin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Hedefine saplanan ok gibi sivri, düşmanın kellesini bir vuruşta alacak kılıç kadar keskin” olmasına özen gösteriyoruz.

Hiçbir zaman hakaret içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü ifadeler yazmamaya dikkat ediyoruz.

Dün olduğu gibi bugün de haberlerimizin güncel, gerçek, kamu yararı olmasına dikkat ederek, tehditlerden yılmadan, hakaretlere aldırış etmeden kimseyi suçlamadan yazmaya devam edeceğiz.

ELEŞTİRİYE TAHAMMÜLSÜZ

Eğitim Bir Sen Kocaeli Şube Başkanı ve Memur Sen dönem temsilcisi Şahin Yaşlık’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı hedef alan “Sosyal medyada yaptığı “Hazine ve Maliye Bakanı her yol haritası açıkladığında Elektriğe, Doğalgaza, Şekere kısacası hayata Zam çakıyor…. Hani Ekonomi iyiye gidiyordu… Hani Bütçe fazla veriyordu… Ana/Sol – Me hükümeti günlerini bize hatırlatan Hazine ve Maliye Bakanı’nın  sahadan haberi var mı? Durdurun Şu DAMADI….” açıklaması sonrası Şahin Yaşlık’ı 5 Ekim Cumartesi günü “Damadı Durduramazlar ama Şahin Yaşlık’ı durdururlar” başlıklı yazı yazdım.

O yazıda AK Parti’ye yakınlığı bilinen Sendika Başkanı Şahin Yaşlıka,  “damadı durdurun” diyebilme cesaretini kimden aldığını, yeni kurulacak partilere göz kırpıp kırpmadığı iddialarına cevap vermesini istemiştim.

7 Ekim Pazartesi günü de “Yaşlık İddialara Cevap Veremedi Hakaret Etti” başlıklı yazımda, “Ceza Hukuku, Anayasa, Yargıtay ve Avrupa İnsan hakları Beyannamesinde yazdığı şekliyle masumiyet Karinesine göre suçluluğu yasalarla sabit olana kadar suçsuz sayılır” hükmünü hatırlatmıştım.

Hızını alamayan eleştiriye tahammülü olmayan Yaşlık, gazetem,z genel yayın yönetmeni Semrel Aşçı’yı gecenin bir saatinde hesap sorarcasına “şerefsiz” diyerek hakaret etti.

Semrel Hanım da dünkü yazısında ve manşette, Şahin Yaşlık’ı tüm Kadınlardan ‘özür dilemeye’çağırdı.

 

KOGACE’DEN KINAMA

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE) dün yaptığı toplantıda kadın gazeteci Semrel Hanıma ve bana hakaret eden Eğitim Bir Sen Kocaeli Başkanı Şahin Yaşlık’ı kınama bildirisi yayınladı.

Bu arada gazeteciler başta olmak üzere siyasetçiler, bürokratlar, sivil toplum örgütleri, okul ve kurum müdürleri, kadın platformu üyeleri, okurlar arayarak, gazetelerinde ve sitelerinde kullanarak bana ve Semral Hanıma geçmiş olsun derken Eğitim Bir Sen Başkanı Şahin Yaşlık’ı kınadılar.

En büyük tepki de Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE)’den geldi.

Cemal Kaplan başkanlığında toplanan KOGACE yönetimi Şahin Yaşlık’ı “KINAMA” açıklaması yayınladı.

KOGACE Başkan ve yönetimine, bizi yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederim.

Bu arada Denge Internet Sitesi sahip ve yazarlarını görevleri nedeniyle eleştirdikleri Şahin Yaşlık’a sahip çıkarak sitelerinde hakaret etmesine fırsat vermeleri nedeniyle kınıyorum.

 

BÜYÜKŞEHİRİN ÖNCELİĞİ, ÇÖPLERİ DEPOLAMA ALANI

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın mütevaziliği, sakinliği, temkinli oluşu, kararlılığı, tatlı sert yöneticiliği işine de yansımış.

Nereden biliyorum?

31 Mart öncesi ve sonrası, “Kocaeli benim için bir sevdadır. Kocaeli’ni, yaşamak için en güzel şehir yapmak en büyük idealim, en büyük hedefimdir” demesinden.

Başka?

“Sosyal, toplumsal ve gönül belediyeciliği” ile ilgili yaptığı açıklamalar ve aldığı kararlardan.

“Mutlu ve Marka Kocaeli” için çalışma arkadaşlarına proje üretmeleri için verdiği talimatlardan, kamuoyu ile paylaştığı mesajlardan.

Büyükşehir Belediyesi bütçesini rahatlatacak çok yüksek rakamlı projeleri bakanlığa devretmeyi başarmasından.

Üniversiteler, Kamu Kurumları, Sivil Toplum Örgütleri, siyasi partiler, basın dahil her kesimle samimi diyalog içinde olmasından, herkese eşit mesafededurmasından.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında oluşturulan yerel yönetimler yasa taslağı üzerinde çalışacak 6 büyükşehir belediyesinin bulunduğu komisyona Cumhurbaşkanı tarafından önerilmesinden.

6’sı büyükşehir, 8’i il olmak üzere 91belediyeden oluşan Marmara Belediyeler Birliği Başkanlığına seçilmesinden.

İsveç’in Başkenti Stockholm’deki Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Heyet Başkanı olarak görevlendirilmesinden.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güvenini kazanmasından, önemli görevler vererek ödüllendirmesinden.

O Tahir Hocanın farkındalık yaratan özellikleri yanında kısa sürede hayata geçirdiği projelerden öne çıkanlara baktığımızda ilk akla gelenler;

Bir: Gebze- Darıca Metro projesinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devredilmesi.

İki: Halk Ekmek Projesi protokolu imzalanarak Kasım ayında uygulamaya konulması kararının alınması.

Üç: Kerpe Gençlik merkezini, başarılı öğrenci ve sporcuların aileleriyle birlikte tatil yapması için tahsis etmesi.

Dört: Kuruçeşme’deki lojmanları hasta yakınlarıyla garibanların kalacağı şekilde düzenletmesi.

Beş:Evsel Atıkları Depolayacak yer belirleme komisyonu kurması ve çalışmalarını sürdürmesi.

Altı: Kocaelispor’un ekonomik sorunu çözerek transfer yapmasına olanak sağlaması.

 

YAKMA DEĞİL DEPOLAMA

Gelelim asıl konumuz, günde 2 bin yılda 650 bin ton üretilen evsel atıkların depolanacağı saha arayışı çalışmalarına.

Son günlerde bazı gazetelerin kamuoyunda yarattığı bilgi kirliliğine neden olan yalan yanlış haberler bana, İzaydaş sahasındaki depolama alanın dolduğunu hatırlattı.

Tahir Hocanın Umuttepe’de belirlenen “Evsel Atık Depolama Alan ve Bertaraf Tesis” projesini ekonomik bulmayarak iptal etmesini çağrıştırdı.

Ve Akademik Odalar Birliği Platform üyeleri ile birlikte yeni “depolama alanı” arayışlarına götürdü.

Önce gazetelerdeki haberlere göz atalım sonra Tahir Başkanın anlattıklarına kulak verelim.

Kulaktan dolma bilgilerle bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğunu sanaların yazdığı son haberi okuyalım.

“Yakma Tesisi için 16 nokta belirlendi”başlığıyla verilen haber“…Evsel atıkların yakılması ile ilgili Akademik Odalarla başlattığı çalışmada ilerleme sağlandı. Büyükşehir Çevre Koruma Dairesi ile birlikte yürütülen çalışmada il genelinde belirlenen 16 nokta üzerinde değerlendirme yapıldı… Elenen noktalardan İzmit ve Gölcük bölgesinde yer kalmadı. Sadece Hereke ile Çayırova arasında 5-6 nokta kaldı… İzmit ve çevre ilçelerde yerbulunmadı” şeklinde devam ettikten sonra “İzmit için yeni yer aranacak” şeklinde noktalanmış.

Faaliyete geçtiği 1996 yılından buyana İzaydaş’ı yazan, çevreyi kirlettiği dönemlerde eleştiren, alınan önlemler sonrası sahiplenen ve depolama alanının dolmasının ardından yeni yer arayışlarıyla ilgili en fazla yazı yazan gazeteci olarak kamuoyunun yanıltılmasına gönlüm razı olmadı.

Yarım asrı geçen gazeteciliğin verdiği sorumlulukla gençlerin bilerek ya da bilmeyerek yazdıklarının doğru olup olmadığını Tahir Hocaya sormayı görev edindim.

Tahir Başkanın ilk cümlesi, “Bilgi doğru değil” oldu.

Ve devam etti, “Yazıldığı ve iddia edildiği gibi Evsel Atıkları Bertaraf Tesisi için yer aramıyoruz. Arkadaşlarımızın Akademik Odalar Birliği Platformu üyeleriyle evsel katı atıkların depolanacağı yer arayışı devam ediyor. Çalışmanın sonrasında farklı kurumlardan da görüş ve çalışma isteyeceğiz. Gündemimizde Bertaraf tesisi kurmak ve yer araması yok. Sıfır atık ayrıştırma projesi, düzenli depolama alanı, kompost ve transfer uygulamaları sonucu görülmeden bertaraf tesisi arayışından söz etmek haksızlık olur.”

Son noktayı koydu, “Hocam, evlerde üretilen günlük 2 bin ton çöp ile ilgili kararı meclisten alınacak yetki ile Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ben vereceğim. Sonucu açıklamak için farklı yerlerden gelecek sonuçları bir süre daha beklememiz gerekecek”.

Sizin anlayacağınız; Tahir Hocanın aralarında İzmit’in de olduğu hiçbir yerde şu anda evsel katı atıkları yakmak, bertaraf etmek için bir çalışması ve arayışı yok.

En kısa zamanda depolama alanı belirlemek konusunda kararlı.

Kamuoyunu yanıltan, bilgi kirliliği yaratanlar başta olmak üzere herkese duyurulur.

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?