"Herkes el ele meme kanseri güle güle"

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda sıkça görülen “Meme Kanseri” ülkemizde yılda yaklaşık 15 bin kadını etkiliyor.

Görülme sıklığı yaş ilerledikçe artan hastalık,ülkemizde dünyayla paralel seyrediyor.

Her 8 kadından birinde görüldüğü söylenen meme kanserinin Marmara bölgesinde Doğu ve Güneydoğudan daha fazla olduğu belirtiliyor.

Az olmakla beraber erkeklerde de görülen meme kanseri görülme sıklığı yaş ilerledikçe ülkemizde dünyayla paralel seyrettiği ifade ediliyor.

Daha erken tanınması ve tedavi tekniklerindeki gelişmeler, meme kanserinden

ölüm oranlarını azalttığı iddia ediliyor.

Meme kanserine dikkat çekmek için 1-31 Ekim tarihlerinde “Meme Kanseri Farkındalık Ayı”nda kamuoyunu bilinçlendirme, eğitim ve taramalar yapılıyor.

FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ

Önceki gün ziyaret ettiğim Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, sohbet sırasında “meme kanseri” programının bu yıl farklı ve renkli olacağını söyledi.

Meme Kanseri ile mücadele, müdahale, eğitim ve farkındalık çalışmalarıyla ünlenen Zafer Hoca, İzmit’te yapılacak “Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü” ile ilgili ilginç bilgiler verdi.

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi öncülüğünde, Kocaeli Valiliği Sağlık Müdürlüğü desteği ve Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı sponsorluğunda 13 Ekim Pazar günü yapılacak  “HERKES EL ELE, MEME KANSERİ GÜLE GÜLE” sloganının kullanılacağı “Farkındalık Yürüyüşü” saat 10.00’da Anıtpark’ta başlayacak.

Çoğunluğunu KOÜ Tıp Fakültesi akademisyen ve öğrencilerin oluşturacağı yaklaşık 400 kişi pembe tişört, pembe şapka ve ellerinde pembe balonlarla marinaya kadar yürüyecek.

Bandonun vereceği konserin ardından yürüyüşe katılanlar Büyükşehir Belediyesince tahsis edilen pembe balonlarla süslenmiş gemiye binerek Osmangazi Köprüsü ayağına kadar gidecek.

Gemi yolculuğunda konuklar çay-simit- kumanyadan oluşan kahvaltılarını yaparken hocaların “Meme Kanseri” ile ilgili farkındalık konferansını dinleyecek.

Solistliğini Yeliz Demirhan'ın yaptığı, perküsyonda Prof. Dr. Ertan Ural’ın, kemanda Doç. Dr. Özgür Mehtap’ın, bağlama ve gitarda Uğur Öğüt’ün oluşturduğu “Triküspit” müzik grubu konser verecek.

Triküspit’in üç yaprakçıklı kalp kapağı anlamına gelnn müzik grubunu; Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan Ural, Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Mehtap ve diyabet eğitim hemşiresi Yeliz Demirhan’ın iş stresinden kurtulmak için bir araya gelerek kurduğunu, bir süre sonra bağlama ve gitarıyla diyetisyen Uğur Öğüt’ün katıldığını, Türk Halk, Pop, Latin Müziği eserleri seslendirdiklerini söylemezsem hocalarımıza haksızlık etmiş olurum.

Vapur, Osmangazi Köprüsüne yanaştığında yolcuların ellerindeki pembe uçan balonlar uçurularak dron çekimi.

MEME KANSERİ TARAMASI

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliğince organize edilen 13 Mart Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü’nün en önemli paydaşlarından biri de Kocaeli Valiliği.

Vali Hüseyin Aksoy’un eşi, Hülya Aksoy’un koordinatörlüğünde 23 Ekim 2017’de start verilen“Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” kapsamında 3 yılda 678 bin 19-65 yaş arası kadına ulaşılması hedeflenmişti.

Dün konuştuğum “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” yöneticileri, bugüne kadar 15-69 yaş arası 620 bin 807 kadınımıza eğitim verilerek hedef nüfusun yüzde 91,4’üne ulaşıldığını söyledi.

Proje süresince Sağlık Bakanlığı Ulusal Kanser Tarama Standartlarına uygun yaş aralığındaki toplam 12 bin 95 kadınına meme kanseri taraması kapsamında mamografi ve ultrason çekimi yapıldı, şüpheli durum tespit edilenler ilgili sağlık kuruluşlarına sevk edilerek takibe alındı.

Aynı standartlar kapsamında uygun yaş aralığındaki 19 bin 868 kadına da serviks (rahim ağzı) kanser taraması kapsamında gerekli işlemler yapıldı.

Sayın Valinin eşi Hülya Aksoy’un öncülüğünde çalışmalarını sürdüren “Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” kapsamında eğitimler devam ediyor, şüpheli durum tespit edilen kadınlara yönelik takipler titizlikle devam ediyor.

Bu arada İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney, “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında Kocaeli’ye özel çalışmalar yapıldığını, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesince 13 Ekim’de düzenlenecek “Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşüne” katılarak destek vereceklerini söyledi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ergüney’in verdiği bilgiye göre, 2017’de 11.474, 2018’de 11.215, 2019’un ilk 9 ayında 11.564 olmak üzere son 3 yılda toplam 34.253 HSM (1. Basamak ) Meme Kanseri taraması yapıldı.

FATMA HANIMDAN TARİHİ BİNA ‘GAFI’

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i ziyaretle ilgili yorumumu dün yazmıştım.

Bugün, Fatma Hanımın o yazıda yer vermediğim çok önemli iki cümlesini paylaşacağım.

Birincisi; Gazi Anadolu Lisesinin boşalttığı şehir merkezindeki tarihi bina ile ilgili.

Bilindiği gibi Osmanlı İmparatorluğu döneminde (1847) yapılan tarihi bina 172 yıl boyunca değişik kurumlara ev sahipliği yaptı.

Gazi Anadolu Lisesinin Yenimahalle’deki Nuh Eğitim Kampüsüne taşınmasının ardından bir süredir kamuoyunda tarihi binanın hangi amaçla kullanılacağı tartışılıyor.

Tarihi bina çocuk eğlence merkezi olsun diyenler var.

İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün taşınmasını isteyenler var.

Kütüphane ve müze olmasını savunanlar var.

Herkes bir şeyler söylerken susan, Kapanönü ve Ayakkabıcılar Çarşısı için projeler üreten Fatma Başkanın tarihi bina ve bulunduğu sanat sokağı ile ilgili görüşünü öğrenmek istedim.

Doğrusu İzmit’in cıvıl cıvıl, herkese dokunan, dinamik, hareketli, yaşayan, mutlu, marka kent olması için projeler üreten Fatma Hanımın cevabını merak ediyordum.

Soru; Sayın Başkan, Gazi Lisesinin boşalttığı tarihi binanın da bulunduğu Sanat Sokağı ile ilgili nasıl bir proje düşünüyorsunuz?

Cevap; O okulun durumu henüz netleşmedi ama o okul YIKILMASIN. Çok kıymetli. Bence bu tür konularda şehir plancıları çalışmalı. İşi bilen yapsın. Uyumsuz bir planlamamız var. Lokal belirliyoruz. Bir sonraki adımı plana katmıyoruz.

Fatma Başkanın bölge ile ilgili projesi olmadığı gibi tarihi binanın yıkılacağını bildiğinden araya girip, “Tarihi binanın yıkılması söz konusu değil. Gerekirse sonradan yapılan ek bina yıkılabilir” demek zorunda kaldım.

Sizin anlayacağınız; Fatma Başkan, İzmir Alaçatı ve Karşıyaka, İstanbul Beylikdüzü projelerini İzmit’te uygulamak, önceki dönemin açıklarını araştırmaktan, festivallerle kültürel ve sosyal etkinlikler yapmaktan olacak ki “tarihi binayı yıkmasınlar” diyerek başkanlık makamına 100 metre mesafedeki bölgede olup bitenden habersiz.

İkincisi; İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in gazete ve köşe yazılarıyla ilgili, “Sabah 08.00’den gece 24.00’e kadar o kadar çok yoğun çalışıyorum. O nedenle gazete okumaya, yerel gündemi takip etmeye fırsatım, zamanım olmuyor. Eve varınca ancak whatsptan gelen mesajlara cevap verebiliyorum. Belediye ile ilgili dikkat çeken gazete başlıklarını sosyal medyada paylaşıyorum” cümlesi.

Bu görüşe katılmadığımı Fatma Hanıma görüşmemizde de söyledim.

Tüm belediye başkanlarının kulağına küpe olması için buradan bir kez daha tekrarlamak istiyorum.

Başarılı belediye başkanları, hele hele idealleri olan, görev, yetki sorumlulukları çok geniş olan Büyükşehir Belediyesini hedefleyen Fatma Kaplan Hürriyet gibi iddialı, 7/24 çalışan, herkese dokunan bir siyasetçi sabah evden çıkmadan ya da aracında yerel gazeteleri gözden geçirir, yazılan birçok eksiklerin makamına gitmeden ilgililere telefonla talimat vererek giderilmesini sağlar.

Kendisi yapamıyorsa kendisini bilgilendirmek üzere güvendiği, işten anlayan birisini görevlendirmelidir.

15 yıl aradan sonra İzmit’te CHP’nin rövanşını alarak AK Parti’ye “basiret bağlanması ve travma” yaşatan Fatma Hanım gibi zeki, çalışkan, tuttuğunu koparan bir siyasetçiye doğrusu “yerel gazeteleri okumuyorum” demesini yakıştıramadım.

HÜSEYİN ÇINAR, KÖRFEZ’DE BAŞLADI

 Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde boş bulunan şube müdürlüğüne atanan Hüseyin Çınar, önceki gün göreve başladı.

Çanakkale Gökçeada ilçe milli eğitim müdürü iken Körfez ilçe milli eğitim şube müdürlüğüne atanan Hüseyin Hoca Kocaeli’ye yabancı değil.

2010-2016 yıllarında Darıca’da görev yapan Hüseyin Çınar, sırayla Servet Cambol, Cemil Meriç, Yunus Emre İlkokullarında müdürlük yaptı.

Bir süre Çanakkale il milli eğitim müdürlüğünde şube müdürlüğü yaptıktan sonra Gökçeada ilkçe milli eğitim müdürü iken Körfez’e atanan Hüseyin Çınar, aslen Çaykara doğumlu olup 3 çocuk babası.

Hüseyin Hocaya hoş geldin diyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?